Автор Тема: Opel Ascona B 1980 - Моята кола  (Прочетена 39057 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 31, 2013, 10:59:36
Отговор #10

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Пламене, тебе Джак Керуак требе да те кръстим  :P Имаш и талант, и матрял за писане. Направо не мога да повярвам колко таланти се занимават с ръждяци и ги възхваляват така майсторски. Ще продължавам да следя темата ти заради историите, не толкова заради колата  ;)

Януари 31, 2013, 18:44:14
Отговор #11

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Добре дошъл в клубЪ.    Изключително се радвам, че тук идват хора с така изявено дар слово.  :)) Ама, нямаш представа това колко ме радва.  О, с теб трябва лично да се запознаем.  Убеден съм, че ще бъде земетресение и за двама ни. Нямам търпение.  :)) Точно, точно, точно много хубаво си наредил историята. Ех, четох я поне четири пъти и пак ще я прочета после.  Продължавай така . С радост чета всяка дума и запетайка. 

Майтап няма, хора - в тази история откривам огромни сходства с един див Комунист, който е заседнал тук и сее разруха сред колите.  :-[  Ентусиазъм, маниер, упоритост, оптимизъм, пълна газ до дупка,  повреди на сред България, счупени двигатели, след това дружни капитални ремонти и отново на пътя с газта до дупка.  Пътешествия, София.....изобщо БЕЗЦЕННО !  Толкова съм щастлив!    Разликата е там, че той поврежда външно, пък аз вътрешно.  Той пука глави/блокове, аз пък  топя/превъртам лагери, кривя биели, роня диференциали и не отдавам силно внимание на външният вид.  Хубава бангия с двулитров мотор, какво по-хубаво от това да я подкараш, както се кара.  Чудесно, чудесно.  Давай, давай. Още история трябва да чуем/прочетем.  !!!  :)) :)) :))

ПС В кърпа си ми вързан, няма де да идеш.  >:D  Ех, без шега, искам да има такива хора тук.  Още утре си подхващам колата. О, дааа.
« Последна редакция: Януари 31, 2013, 18:56:08 от Тодор Живков »

Февруари 01, 2013, 00:23:25
Отговор #12

Неактивен GT 51

  • Публикации: 1869
Наградата която си получил миналата година на Classic Day , е за участието ти в ретро парада... ;D
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Февруари 01, 2013, 11:03:56
Отговор #13

Неактивен flux

  • Публикации: 169
Благодаря за топлите думи на всички.
Мосю Тодор Живков- на Вас благодаря от сърце за изказа Ви.

Влади, благодаря за наградата и че ме накара да се наредя точно там, за да я получа.

На входа на пистата за това състезание- ретро парада- имаше един дядо с кадет. Возеше ункуката. Мести зяпачи- екстра.
Та влиза той, ама явно му се видя много 5 лв. за вход. Оттам бие една задна и право в асконата. Съответно номера ми падна долу- кво да прайш.
Викам, чиче, пиян си. Той вика, бе моля ти съ бе момче, 4 дни стана как не съм близвал- аз съм професионален шофьор, имам С категория.
Е, с пияни хора не споря- казах ви. Завинтих си номера и си покарах. Готино мероприятие.

Надявам се скоро пак да съм на пистата.

Поздрави,
Пламен

Февруари 01, 2013, 12:35:44
Отговор #14

Неактивен moskovw

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 3
браво много ..много добре си се справил реставрацията на каляската  ..това са малкото опели дето ми харесват

Март 18, 2013, 14:18:37
Отговор #15

Неактивен flux

  • Публикации: 169
Така,

Дойде време да разкажа и още малко неща за колата. На последните снимки беше със SEH мотор(сгъстено до 130 коня NE).
Вървеше добре, но нали си монтирах газова уредба, викам дай ще видя колко ще изгори до Варна. И така в една септемврийска нощ една раница, шалте, газ до горе и по магистралата. Викам ще я карам истимаро, да видим дали ще изгори по- малко. Съответно бях и поразместил настройката(която беше направена на ухо) на газовата уредба. Икономията е майка на мизерията - казват. Друго си е да ти го кажат, друго си е от личен опит.
Отидох до Варна, покъпах се на плажа и на връщане пак през баба и дядо барабар с двама приятели от там, които взех от Варна/Шумен. Както се изрази единия- "цъкаш си я както си искаш."- имаше предвид, че умея да я карам. На Търново напълних гориво- отново до горе и продължих. Караше ми се, връщах предавки, изпреварвах, чат пат цъках и на бензин- чаровна работа. Има си тръпка в това да изпревариш S Класа с 33 годишния си ОПЕЛ. Да, обаче по едно време мотора започна да работи неравномерно и да се тресе, та асконата зае мястото си в една отбивка. Вдигнах капака и съответно бях освиркан от всички, които бях изпреварил преди това. Ще я правя, викам си- работи на малко цилиндри, извадих инструментите и заръчках. Оказа се, че една от свещите се беше счупила. Левия ми тампон е от Ауди и е по- мек. Съответно като и дам цялата газ мотора се мести към торпедната стена, а между нея и свеща растоянието е много малко. Еми добре, стигнах до една бензиностанция- на 170 км от София. Купих ключ за свещи, че моя нещо не беше в чантата при другите, едни други свещи, които съответно бяха за по- голям размер ключ и навих на ръка и кримпнах 3 от кабелите, че се скъсаха- доста често залепват. Това се случи в рамките на 2-3 часа. Стана тъмно- около 10 вечерта. Майка ми ми се обади- притеснява се. Пита ме дали съм се прибрал. Пред блока в София паркирам тъкмо- казах. Да, излъгах я, ама къде да ме мисли по пътищата. На бензиностанцията ми се посмяха и все пак предложиха помощ, но никой нямаше това, от което имах нужда- гарнитура на главата. Та така на 2-3 цилиндъра продължих към София. Качих Витиня със 130 до 70 на най- високото, ама все пак стигнах- стигнах пред блока в София.
Два дни след това- да си почина малко от кошници, закарах колата в сервиза и почнах да я разглобявам. Да беше гарнитура на главата. Подготвих частите- ходих с колелото всеки ден след работа до сервиза, шлайфах главата и бях готов за сглабяне. Нямах много умения, ама Владо Мантата подсказваше, пък аз имах желание. Тръкнах леко с шкурчица блока и какво да видя- между 3 и 4-ти цилиндър, точно където е изгоряла гарнитурата има малка вдълбнатина. Да, можех да сглобя така, ама нали бях дал 100 лв. за части- не ми се искаше след 4-6 или в най- добрия случай 10 хил. км. да правя същото упражнение. Чудих се, умувах и накрая изпадна ремонтиран същя мотор- 130 коня, с портвана глава, нови лагери, сегменти, гарнитури, та реших да го взема. Закачих асконата на една омега- опел на опел помага и щях да сменям мотор. Това ми отне 2 дни, с помоща на Владо Метъла. Уж беше plug&play, ама не точно. Смукателя, с който взех мотора стоеше по- далеч от главата- съответно трябваше друго коляно за филтъра, друго жило за газта, друг серво маркуч... монтирах стария смукател. Единия ден до 4 сутринта, другия до 3 и имах на лице работеща аскона. Ето една снимка на ваденето:

 Запали от първия път. Покефих се малко на новия мотор- вървеше добре. На следващия ден отидох за настройка на газта, за жалост един сноп от инсталацията, който нямах време да закрепя падна на алтернатора и се прекъсна- колата спря да работи на бензин, но това не е проблем- ще се кримпне. Малко се бях изморил от ремонти, а и беше края на лятото. Скоро изтичаха застраховка и преглед, а изкочи и една омега Б седан за добри пари- купих я и така паркирах асконата пред блока- вече в Пловдив, ама работеща. Нямах хубави гуми за нея, а исках да видя и какво е да караш омега. Хич не беше зле, ама хич, с една подробност- тя не беше асконаТА.
Не преставах да я мисля и така онзи ден и направих застраховка, преглед и отново беше на пътя, отново с цялата газ- бях забравил това велико усещане да караш аскона. Омегата подарих на татко и обмислям какво да правя с асконата. Тя е доста изгнила(приемам съвети за добри тенекиджии). Мотора, скоростите и кардана ще дам на един познат. Нека и някой друг да им се порадва. Искам да я изкърпя във времето, в което са свалени, ама искам да стане както трябва- носещите греди, праговете и бомбетата на амортесьорите. Да, не е оправдано да наливам пари в купчина ръждясало желязо, ама в крайна сметка тва е мойта купчина- моята кола. Така се роди идея за новата версия на асконата. За сега ще я разглобя и завия с едно чердже, а като посъбера малко пари и нерви, ще почна на ново. Във времето има много неща, които не са направени както трябва, та ми се иска да станат. Искам да си запазя колицата още някоя и друга годинка- в сух гараж, нали ми е сантимент. Още не съм решил какво ще е продължението, дали изпипана колица за събота-неделя или по- непретенциозно спортно решение за писта, но ми се иска да пребъде... за това ще си я съхраня. Междувременно ще си направя една друга ежедневка, за която скоро ще пиша. За сега е това, надявам се да не забравите темата, а аз в един не толкова далечен момент да пиша пак. 

Поздрави на всички и УСПЕХ!
Пламен.
« Последна редакция: Март 18, 2013, 14:26:33 от flux »

Март 18, 2013, 15:45:24
Отговор #16

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Ох, чедо, чедо !  И твоята не е лесна, пък аз съм тръгнал да се оплаквам от моята.   Тази Пламен като тръгне на път, постоянно все му се случва нещо. То не е за разказване, то е цяло приключение.

 В същност има проблем, Пламене. Но, той не е в Асконата.  Ако седнеш една нощ и обмислиш какво точно искаш да направиш, след това да потърсиш нужните агрегати, части, инструменти и помощ. После като започнеш едно-по едно, на края мога да ти гарантирам, че пътуванията ще бъдат безпроблемни и нощите домашни.  Явно е, че ти се занимава. Но, така никога няма да разбереш предимствата и потенциала на годния старомоден автомобил. А, повярай ми - може да бъде изключително безавариен. Особено пък тия Опели със задно предаване. Напълно сериозно се обръщам към теб.  :-\  От тях съм карал по-дълго Рекорд 2200.  Когато не са тотални гнилочи си заслужава да се прояви търпение и да се доизпипа всяка една част по тях.  После ще има да им се радваш не 1, ами поне 7-8 години без мащабни ремонти.  Асконата е не по-лоша кола от тях.   Ако седнеш и обмислиш всяка една част и стъпка в тези ремонти, накрая ще стигнеш до моят извод.    Аз също нямам търпение да стане по-бързо, да се кача и да се засиля из България. Да се засилвам по нагорнища, завои, да изпреварвам Мерцедеси, да дразня в градовете CDI-та, TDI-та, HDI-та.

 Обаче, не става баш така.  Единственото което става е, че се претупва работата, постоянно нещо се поврежда по колата и накрая от нетърпение - нещо вече се троши и оставаш без кола.  Започваш да правиш отново с ентусиазъм N-ти път и по едно време разбираш, че пред теб седи 1 тон и кусур СКРАП, със потрошен двигател, нередовни скорости, окачване за ревизия, каросерия за поправка и боя, гуми за мъгла. И тоя мъртвец е всичко друго, но НЕ и автомобил с който да пътуваш безопасно, да возиш хора или да участваш в обществени изяви и мероприятия.    Все пак очакваме продължение на историята с Асконата.  :)

Март 18, 2013, 16:20:04
Отговор #17

Неактивен flux

  • Публикации: 169
Здравейте, Другарю Живков, дано скоро се запознаем лично.
Мнението Ви е напълно миродавно. Точно за това се отказвам- на този етап от асконата.
Имам предвид, че ще я оставя да си почине за известно време- тя от мен и аз от нея.
В това време се надявам да реша какво точно очаквам от нея- съботно неделна колица за возене или пък съоръженийце за писта. От това ще се определи и по нататъшното и развитие. Със сигурност такова ще има и то ще бъде започнато от почти абсолютната нула с конкретна крайна цел- методично, постепенно, та се надявам и резултата да е сгоден. Времето ще покаже.

Поздрави и до скоро.
Пламен.

Март 20, 2013, 23:31:19
Отговор #18

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Има моменти, в които човек на човек му идва до гуша и иска тотално да престане с тия занимавки. Аз съм имал няколко такива момента, познавам и други приятели, които са го докарвали до там. Все пак след известен период (при някои дни, при някои месеци) ентусиазмът се завръща и нещата си идват на мястото. Кофти е, когато старата кола ти е е единственото превозно средство. Тогава наистина ядовете идват в повечко.  Ама недей да го виниш Опела - кой знае колко "майстори" са твори по него и колко зор е видял. Плюс това новите PVC каручки не са кой знае колко по-надеждни :)
Искрено се надявам скоро да събереш сили да продължиш, защото първо - колата ме кефи много и второ - усещам, че ти е влезнала и на теб под кожата :)
Поздрави и успех!
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Септември 12, 2013, 13:03:57
Отговор #19

Неактивен flux

  • Публикации: 169
Здравейте,

Не знам в кой етап навлизам от историята, ама важното е, че дори и след около година застой, пак има раздвижване по колата.
Мислих, умувах какво да я правя и въпреки, че старата любов е ръждясала до тавана, не мога да се разделя с нея.
Та реших да си и върна мотора, който бях демонтирал. Кутията е ревизирана с нови лагери, ще има нов съединител с лек маховик и течности. Ще бъде изкърпен коша, боядисан и сложен двигателя- на чисто. Ще бъде преправена инсталацията, прегледано и подмененено където е нужно окачването и обслужване. Целта е нещата да се поизпипат, за което аз нямам достатъчно време, а и умения. Ето защо я пратих на козметик. Гаражът MAD MAX AUTO- при Марто от Казанлък.
Ето и малко снимков материал:











Скоро продължение.