Автор Тема: Opel Ascona B 1980 - Моята кола  (Прочетена 39056 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 24, 2013, 23:40:11
Отговор #30

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
Ауу, и синята е много яка. На нея каква й е историята?

Октомври 25, 2013, 09:29:40
Отговор #31

Неактивен flux

  • Публикации: 169
Ами каква да и е... 1.9 чугун 72 конски сили. Напълно сток като изключим рязаните пружини(които скоро ще подменя с оригинални), рекаро салона, спортния волан и таблото с оборотомер. Има газова. Минал съм 7000 км. с нея в периода май - септември. Бях два пъти до морето. Харчи около 10 газ с 4-те скорости. Обслужих я за около 100 лв- масло, 2 филтъра, кабели + свещи и водна помпа подарък. Харесва ми- евтина за поддръжка е и лесна. Не се чупи. Сега трябва да сменя съединителя, защото докато нямах кафявата давах газ на тази. След като мине и това- прибирам я в гараж с покривалце и си чака следващите ъпгрейди.
За сега не мисля да сменям нещо по мотора- може би да го направя инжекцион или с големия карбурато за 90 к.с., но ще видим. За сега върви добре, а мисля, че ще ми е по- ценна оригинална.

Поздрави и наздраве.

Октомври 26, 2013, 23:23:21
Отговор #32

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Днес тръгнах към битака в Малашевци и на моста Чавдар какво да видя ?! Яката Аскона от Classiccar-bg срещу мен.
Разминахме се набързо!

Колата е много яка! Тия коли наистина трябва да се карат.
Вдъхнови ме и мисля утре да покарам моята старица.  >:D
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Октомври 31, 2013, 10:37:15
Отговор #33

Неактивен peter 1978

  • Публикации: 967
Колега абе тази синята Аскона не я ли купи от Димитър . Имам приятел който имаше такава Аскона и я продаде преди няколко години. Беше купе и същия цвят.
Поздрави

Ноември 06, 2013, 15:30:17
Отговор #34

Неактивен flux

  • Публикации: 169
Не знам как се казваше предишния собственик по договор на синята аскона, може и Митко да беше. Знам само, че е от Пазарджик.
Колата аз взех от на Емо- колега и приятел тук от форума. Има датсун.

Радвам се, че сборището ми ви харесва. Така... купувал съм си доста коли(всичките опели със задно). Някой за донори, някой за каране, сега ще ви разкажа за една за каране, която се превърна в донор, а в крайна сметка се надявам да стане за каране отново....
Дойде време да прибера синята на сухо- за да не гние. Нямам другъде къде и право при баба и дядо- град Попово с Северна България. Там има хубав, топъл гараж с канал. Е, на 300 км, ама кво да се прави. След като смених съединителя (144 лв. за феродо, лагер и притискател) се натоварих с малко резервни части и потеглих към Попово. Става въпрос за синята двуврата кола.
Закарах я и се бях разбрал да ида да видя една друга кола в Русе. Можете да предположите и съм сигурен, че ще познаете- аскона Б. Имаше я преди година на обява, в сайтовете. Идеята ми е синята да стои класика- в гаража, да е максимално близка до оригинала. Кафявата за евридей/ тракдей и понеже е много ниска(обаче как ме кефи така); нещо, на което да се возя зимата. Колата има някой части, които ми трябват(тонирано предно стъкло, ГТЕ волан, Ирмшер задно крило), та може да се брои и за донор на кафявата. Не му мислих много в 9 часа бях в Русе. Чичо Дамян ме чакаше на гарата и в 10 бяхме при асконата. На пръв поглед не беше толкова зле, сложихме акумолатор- естественно не запали- не беше добре зареден. Еми много ясно, трябва да се бутне.. иначе ква аскона ще е, запали съвсем лесно. Поработи, поизмихме я. Бяхме и направили и гражданска. Намираше се на едно село на 20 км. от Русе. От там до Русе я карах аз, за да мине и преглед. Тук беше малко трудно, но минахме. За жалост предно дясно колело блокира- спирачния апарат. Извадиха се едни инструменти и се почна един ремонт. Добре, че собственика е бил майстор навремето и имаше всичко необходимо в колата- аз бях отишъл с ръце в джобовете- с рейс. След около 2 часа вече бяхме сглобили всичко и колата спираше без да блокира. Гърнето звучеше на изтърбушено. Заредихме газ и минахме да го поправим. Благодаря на чичо Дамян, за дето ме закара при свестни майстори от Русе. Взеха ми 20 лв. за втора употреба гърне + труд. Колата заработи добре и си тръгнах към Попово. По пътя прекъсваше малко - реших кабели или свещи, въпреки, че изглеждаха добри- не се знае колко са стари. Както и да е. Преспах в Попово и в 7:30 на следващия ден потеглих за Пловдив- предизвикателство 300 км. през Балкана със 35 годишен опел, който не е каран 2-3 години. Още след 20 мин. колата загасна(бях сложил добър акумолатор). Работи на 3 цилиндъра и гасне. Свалих дистрибуторната капачка, почистих чукчето и запали от раз. Форсирах я- прекъсна и пак изгасна. Междувременно изкочи един дядо без зъби, но с работен гащеризон. Вика ми: 'Кво става, мчето(момчето) ми, закъса ли? Не се притеснявай, аз съм майстор.' Е от тва се уплаших. Вече мислех вариант да връщам наобратно докато още мога. Ама как да е, бутнахме колата, запали и решихме да проверим кабелите- и 4-те работеха добре, но не и целия двигател. Моето мнение беше- чукче, както и на дядото.. да е жив и здрав. Проверих в двата близки магазина, но можеха да доставят чак след 1:30, а аз най- късно 5 трябваше да съм в Пловдив. Реших, че няма да чакам и тръгнах. Само 2 км. по- надолу закъсах тотално. Реших- ще се прави. Разтърсих се в колата и намерих 2 други много ръждиви чукчета. Пъпките на едното изглеждаха добри, потърках малко и го монтирах. Междувременоо обаче бях загубил 1-та скоба на дистрибуторната капачка. Не успях да я намеря дълго време и тъкмо да се отчая- помислих къде може да е паднала и еврика- намерих я заклещена между блока и алтернатор. Паля, пали добре. Форсирам, форсира се чудесно(без да прекъсва) до 5-6 хил. оборота. Чудесно. Подкарах. Спрях за газ само на Стара Загора, където с малко бутане запалих(явно след като местих предварението не съм го центровал добре по слух и ще трябва да се намесят и прецизни уреди). Така стигнах благополучно в Пловдив, а на следващия ден(след като бях регулирал хлабината с луфтомер и в София). До тук съм минал малко над 600 км. с колата. Мотора работи чудесно. Амортисьорите са изпуснали и спирачките не са добри, но колата си е в движение. За момента мисля да стои пред нас докато реша съдбата. Със сигурност ще си взема важните части като мисля да ги заменя с други подобаващи от склада. Ако няма да я карам- ще се продава. Има вариант и да се нареже, за да имам резервен преден мост, калници, врати... ама все не ми се иска- свършват си тези коли. Ако някой има предложение- мога да изслушам. Три са ми много. Дано не съм ви сададил много. Ето и малко снимки:








Ноември 06, 2013, 18:24:32
Отговор #35

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Ами честито :D, гледам тя си е и бегачка с тези ленти през капаците и тавана. И като си идваш по Попово може да се обадиш.

Декември 09, 2013, 17:53:00
Отговор #36

Неактивен flux

  • Публикации: 169
След дълго търсене намерих и подходящите джанти. Купих си два комплекта, но сложих тези, които мисля седят по- добре. Те са без интервенции, на оригинална боя. Сега ще им търся и капачки. Според мен се връзват с лайсните на колата. Принципно са от Опел Манта GTE, но са се монтирали и на някой аскони. Сложих и зимните гуми на тях. Резултата и стойката ми харесват.

Ето и малко снимки:







Декември 09, 2013, 20:22:54
Отговор #37

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Много и тичат! :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Декември 09, 2013, 20:31:22
Отговор #38

Неактивен flux

  • Публикации: 169
Благодаря, Киро!

И аз много им се изкефих, даже се замислих дали да не си направя едни такива с борд.
Някой ако знае оферта за обръщане на джанти, но алуминиеви- моля да сподели.

Декември 09, 2013, 20:40:23
Отговор #39

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Благодаря, Киро!

И аз много им се изкефих, даже се замислих дали да не си направя едни такива с борд.
Някой ако знае оферта за обръщане на джанти, но алуминиеви- моля да сподели.
Пак е въпрос на струг и заварчик - сега технологии за заваряване бол , само да се намери джанта с граница м/у
борда и пояса , че иначе мисията е невъзможна .Предполагам , че е и по скъпо заради технологията и консумативите
при заваряване на алуминий и неговите сплави. :)

Или пък що не си обърнеш едни класик Опелови железни джанти?
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987