Автор Тема: Opel Ascona B 1980 - Моята кола  (Прочетена 39060 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Декември 09, 2013, 20:56:40
Отговор #40

Неактивен flux

  • Публикации: 169
Аз имам и обърнати опелови. 13-ките не влизат на спирачките, та имам 14-ки от рекорд.
Работата е, че опират в калниците отзад и ако карам настрани и в предните, та ще трябва една идея да се пораздуе.
Иначе съм си приготвил тези за следващото лято. Ще стане малко RAT проект, но в момента нямам излишни пари за кърпене/боя. Ако я правя цялостно, а то така трябва, ще ми трябва друго евридей возило.


Април 01, 2014, 12:56:06
Отговор #41

Неактивен flux

  • Публикации: 169
Здравейте,

Не бях писал отдавна.
В началото на 2014 колата претърпя произшествие. Тъкмо бях сложил бензинец и сменях на 3-та предавка на булеварда, когато от забранения ляв завои изкочи един фиат комби. Спирачки, втора, пак спирачки, но той не подаде газ и съответно се ударих. Радвам се, че в краткото време, в което имах да премисля как да го блъсна, успях да запазя единия си калник и фар и смачках само тези от лявата страна. След дълга разправия със застрахователите ми предложиха да ми дадат скромна сума и да си бракувам колата. Господа, та аз ще си купувам годишна винетка- какво бракуване... Отказах съответно и взех още по- скромна сума. Както и да е..... нали сме живи и здрави, дори и госпожицата, чиито приятел учи да шофира(карайки я да прави забранен завой) със служебния им автомобил... Е нищо, всеки греши.
Ето снимки след катастрофата:



Кофти, да... ама все пак я оправихме. Тук трябва да благодаря на Сашо, който взе ремонта присърце и я изпъна със съвсем подръчните суровини(капаци, калници, брони, решетки), който имах към момента. Е малко се отдаличих от класическата визия, която зная, че харесва на всички тук, но за момента ще е така.

Ето снимки след това заедно с неговата аскона:



Радвам се, че колата стана и успях да отида на Retro Racing 2014 в Калояново. Доволен съм как се държа на пистата и че си подобрих личното време. Ето и малко снимки, за които благодаря на фотографите:







Април 02, 2014, 15:33:25
Отговор #42

Неактивен kinni

  • Публикации: 87
Браво бе, човек! Няма да се отказваш. Както се казва: Шмело напред!!! :)

Април 02, 2014, 19:43:05
Отговор #43

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
отлично е направена, то не личи :)

Април 04, 2014, 08:35:18
Отговор #44

Неактивен flux

  • Публикации: 169
Благодаря, колеги. Ще предам специални поздрави на бояджията.
А иначе скоро ще я поизмия и ще направя някви по- добри снимки. Само да подменя решетка, че тази много ме дразни, но това имаше за момента.

Вчера сложих предни шпилки- по- дълги, така и така сменям. Скъсах една на Ретро ралито. Скоро се надявам да подменя и задните. Бая гърбия е, ама мисля, че си струва.

Не мисля да се отказвам от колата, дано и тя не се откаже от мен.

Юли 23, 2015, 14:54:48
Отговор #45

Неактивен flux

  • Публикации: 169
Здравейте отново. От доста време не бях писал(както каза форума повече от 180 дни). Респективно мога да отворя нова тема, но аз нова тема няма да отварям. Просто ще доразкажа за развитието на колата. А тя има. След около 20 000 км. с последния двигател сбъднах две мечти:

1. Изкарах я извън БГ. Ходих до близка Сърбия. На границата качих двама митничари на стоп- казаха ми, че мога да давам газ колкото си искам. Съответно давах, те останаха изумени. Оставих ги в Ниш и продължих разходката си до Белград. Останах доволен от колата, разхода и екскурзията. Преживяване беше- да возиш митничари на стоп.
2. Закарах една абитурентка(братовчедка ми) на абитурентския бал. Е в Слънчев бряг нямаше толкова ретро коли, но пък видяха, че има и алтернативa на лимозини, джипове, лъскави седани и кабриолети. А именно един 35 годишен опел, който очевидно може да се форсира до прекъсвач на центъра на Несебър. Е нека се знае, че и опел имат сполучливи модели, макар и очевидно ръждиви.

Зимата колата заслужено беше прибрана в гараж, а рано на пролет беше обезмоторена. Неавтентичния c20ne мотор беше премахнат. Просто картера не е оригинален, лапите също. Това доста ме дразнеше и макар приличния вървеж и задоволителния разход го отстраних. Ще ми се да постигна колкото е възможно по- автентична визия. Ама не само на пръв поглед и то от любители. Вида да е автентичен дори и при по- задълбочен оглед и от фенове- разбирачи. Е да, мотора беше сложен добре, но аз си знаех, че има неоригиналности, които искам да няма. Накрая и плана ми се избистри в главата. Той ще е следния:

1. Колата ще бъде основно изкърпена и след това боядисана.
2. Ще получи нов мотор 2.4 бензин. Мотора е CIH(Camshaft In Head) или старите мотори на опел. Моята оригинално беше с 1.9CIH. Той е същия с 2.4 откъм блок, глава и прочие. С тази разлика, че 2.4 е с по- голям обем заради другите бутала, но въпреки тва ще стои автентично в моторния кош. Ще бъде документално изреден- мотора е от кола донор, която купих и регистрирах на мое име. Към него ще има съвсем скромен тунинг- лек маховик, 4-2-1 колектор и евентуално разпределителен вал, но само при положение, че текущия е износен, а аз се надявам се да не. Мотора върви хубаво в 1400 кг. купе на опел омега, та се надявам в аскона(с близки предавателни числа на кутия и диференциал) и маса около 1000 кг. да върви доста по- добре. Подготвил съм си и шпер- най- после- оригинален за тези коли, макар и рядкост успях да намеря.
3. Спирачките ще си останат същите(260мм вентилирани дискове отпред и 240 плътни отзад). Мисля, че са добри дори за по- бързи мотори.
4. Окачването- тук въпроса не ми е съвсем ясен, по- скоро решението, така че ще избирам. В момента колата е с доста подходящи амортесьори, но пружините са правени. Имам избор от оригинално жълто КОНИ с пружини и TUV сертификат и нов оригинален SPAX в комплект с пружини. И двете опции позволяват регулирине на окачването в твърдост(конито при свален амортесьор, спакса с болче на самото стебло), а пружините са червени минус 40 мм. Сложих ги на една от колите си и останах доволен от резултата, за това имам и два комплекта. Ще премисля пак и като се стигне до този етап ще монтирам. Има и вариант да остане с текущите амортесьори и да получи само нови пружини, но ще видим, до там време има.
5. Интериора ще бъде освежен- още не съм решил как, но ще има корекции по корите на вратите, нови седалки, понеже старите си заминаха и някаква по- добре подредена музика. По- добре подредена имам предвид говорители разположени на оригиналните места и касетофон, който не стърчи с 5 сантиметра(заради въздуховода на парното).
6. Екстерироа ще бъде допълнен от оригинална добавка под предната броня GM, която съм купил преди доста време, просто не е дошъл нейния ред + антикрило, лип спойлер или както решите- оригинален пак за модела Irmscher.
7. За джанти още не съм мислил, но определено има избор.

Колата ми е сантимент и ми се ще да си я запазя по- дълго време. Няма да е бегачка, но ще става за ходене до морето, ретро сбирки и мероприятия, а защо не и за някое ретро рали. В момента омегата, на която е мотора дава разход 7.5 на магистралата при средна скорост 85 км, което мен ме устройва. Дано да е така и в асконата. Ще илюстрирам разказа си в снимки, а на драгия читател оставям да ги свърже абзац от разказаното.










Скоро ще добавя още- за който му е интересно, а и да подплътя думите си с фотографии.
« Последна редакция: Юли 23, 2015, 15:03:01 от flux »

Юли 23, 2015, 19:23:11
Отговор #46

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Много амбициозен и мащабен план си набелязал!
Това си е на практика цялостна реставрация.
Успех!
Показвай развитието !

Юли 23, 2015, 23:26:06
Отговор #47

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Браво Пацо , заложил си на максимум 4 цилиндровия чугун , мисля че беше около 120 магарета , аз съм правил на
Фронтера А Влади GT 51 мина по тоя път.Ще имаш много , много въртящ момент и прилично ускорение. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юли 24, 2015, 00:36:28
Отговор #48

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Драгия читател много добре си представя разказаното и без принудително изобразяване.  :)) Много интересен разказ. Има и картинки. Можеш да си направиш електронна книга. Със текст и снимки. Помисли над това. Другото е въпрос на предпочитание и съчетание. Каквото снижаваш- снижавай, обаче помисли за картера. Някаква шина под него. Все някога ще подскочиш някъде. Помисли и за подсигуряване на ботушите, срещу събиране. Ниско и твърдо окачване влияе зле на коша. Добре е да бъде поне ,,спънат" напречно. Ако има къде, най-добре e напречно-диагонално. За двигател, ако трябва да бъде адекватен за състезания мотор, подходящ за спорт + задно предаване, това е V6 с 24 клапана от Омега- X25XE. Не зная, дали може да му се намери скоростна кутия+маховик+съединител, защото тези двигатели, масово са с автоматична трансмисия.  :) Имаше преди години един човек, който монтира такъв двигател в Пежо 505.  :)) Понеже Пежо кутията не пасва на Опел двигателя, внедри шестака заедно със трансмисията от Омега. Само, че беше пропуснал важна подробност. Между скоростната кутия на Пежо 505 и диференциала има ,,торк тюб". Вътре в нея има кардан. Да, ама при Омега, не е така. Наложи се да се преправят и други части след скоростната кутия. Накрая се получи Опел с визията на Пежо. А, Пежо имат предноприводни модели, които са с 24-клапанови, V6 двигатели. Например 605 3,0 24V, 200 к.с. . Много красив и вървящ двигател, който има и много красиви криви на мощност и въртящ момент.  >:D Наред с това, Пежо 605 има версия с двигател V6 12 клапана. Това е 3,0 литровата модификация на двигателя PRV6, 170 к.с. .  :)) Която може да се сдружи със скоростната кутия на Пежо 504/505, стига да се съчетае със съответния кожух за това. Защото и 504, и 505q заводски имат версия със двигател PRV6. Докато 24 клапановия двигател, не зная, дали пасва към кожуха за 12-клапановия двигател. Технически и икономически, по-добрия избор е 12-клапановия 6-так. Истаната е между двата - PRV6 Turbo. По-мощен от форсирания 24-клапанов 6-так, по-здрав, по-надежден и по-икономичен от асмосферната ,,вентилка".  :))  Спокойно можеха да го направят по този начин. Няма по-яко нещо от двигател с 2 клапана на цилиндър+ принудително пълнене. Сега, като се замисля се сетих и друго. Не помня, дали успяха да го узаконят. Момчето беше правило и промени по визията на Пежото. Грамотно го беше направил, въпреки всичко. По едно време спрях да следя проекта и така. То, малко встрани от темата ти, ама все пак е по същество.

Разхода на Омегата не е критерий. Този модел е типичен извънградски автомобил. Като най-отгоре на всичко е челното съпротивление на купето. След това са много дългите скорости и главно предаване. Ако си карал такава може би си забелязал, че при движение в града, 4-та предавка рядко се употребява. Ползват се 1-ва, 2-ра и 3-та. От 4-та няма особен смисъл и когато се ползва в града, разхода на гориво се повишава.  O:-) При изпреварване, почти винаги иска 1, понякога и 2  предавки надолу.  ::) Като Мерцедес е. От 80-90 км/ч. и на 5-та предавка, което е лошо отношение към автомобила, не става ускорение. И на 4-та предавка не е достатъчно за чевръсто и точно изпреварване. Виж, когато се включи 3-та, всичко идва на място. И двигателя, хич не се върти с високи об/мин. в това положение. Напълно подходяща предавка за тази скорост и по-нататъшно ускоряване. Като на 3-та скорост, Омегата бързо развива 100-120-130 км/ч. . Което не е максимума. Понякога ти трябва още малко за да се прибереш, а смяната на предавка в този момент, първо ти забавя скоростта и второ, че губиш време от самото превключване. Накрая, губиш И от двете. За това е много удобно, че може да се ускори и до 140-150 км/ч. на 3-та предавка.  :) Тези качества са характерни за почти всички автомобили от класа на Опел Омега.  Те, не са от типа, ,,5-та скорост+ 4000 об/мин =130 км/ч.", а са от вида ,,5-та скорост+3500 об/мин. =150 км/ч." . Най-важната стойност за голям автомобил с ,,дълъг диференциал" и предавки, не са киловатите, а въртящия момент. Омега с 4-цилиндров мотор, не е рязък автомобил. По-скоро е постоянен и се набира равномерно. Тя и скоростта не се усеща. Комфортен автомобил е. Икономичен, вярно е.

По друг начин стоят нещата, когато двигател от Омега се прехвърли в Аскона. Друго е усещането, когато такъв мотор се монтира в ръбеста и лека каросерия+ къси предавки и подобен диференциал. По-скоро е чувство, че шофираш влекач, отколкото Класически спорт. Не твърдя, че не върви и няма да бяга. Твърдя, че не може да се очаква движение, като това на C20XE, например. Много ми хареса коментара за ръждивите Опели. :D Ръжясала Аскона с Омегов мотор, не е страшна. Виж, ръждясал Кадет с 2 врати и заводски двигател С20ХЕ е страшно. Няма Омега с С20ХЕ. Но пък има Омега, Кадет и Вектра с двигател C20NE. :) Който представлява много добра, много здрава, надеждна и дълговечна машина. Поддръжката му е по-лека, по-лесна и поне 2 пъти по-евтина от тази на С20ХЕ. Не зная, дали оригинално има картер за С20ХЕ, предназначен за надлъжно монтиране. Докато за С20NE, съществуват различни разновидности картери. Предназначени за предно предаване, за задно предаване и за двойно предаване Опел.  :)) Двигателя 2400 куб.см., представлява увеличен С20NE. Развива 125 к.с, не е малко. И въртящ момент има много добър. И при много приятни за шофиране об/мин. . Пак си е влекач. Такива работи. Вярно, че съм привърженик на двигатели с 2 клапана на цилиндър. По-лесно е с тях. Теглят много добре още от ниски об/мин. . Те и за това са толкова харесвани. И за предно предаване, и за задно предаване, дори за 4х4. Където ,,вентилки" работа не вършат, а само шум вдигат.

Юли 24, 2015, 10:46:18
Отговор #49

Неактивен flux

  • Публикации: 169
Понеже възникнаха въпроси, та спецификациите на мотора:
125 конски сили при 4800 оборота и 195 Nm при 2400 оборота. В различните източници оборотите варират, но това са общо взето.
Дидо, благодаря! Предполагам, че да, реставрация ще бъде.
Кире, доколкото помня на Влади колата беше 1.9 с 2.4 глава, което е друго.
Другарю Живков, блоковете на опел моторите 1.8 2.0 са еднакви. Било то NE, XE, XEV. Имам и картер за такъв, но той ще се пази за бегачков проект. Асконата към момента ще  се развива в друг аспект- съботно неделна кола за возене. Омегата, в която в момента е мотора е със съвсем сходни предавателни числа на диф и кутия като тези, които ще ползвам в асконата. Така че се надявам на по- добра динамика и приблизително същия разход. Иначе за v6 мотор- да, може да се сложи, барабар с кутията. Камбаната и е същата като на NE, XEV, XE, само дето аз не искам такъв мотор в тая кола. Слага се, върви 100% добре, просто не ми харесват преправките. Точно за това избрах 2.4. Най- големия 4 цилиндров(сток) мотор на опел, който в това купе влиза точно където трябва. Ще се запази баланаса на колата, които би следвало да има още излизайки от завода.
Надявам се на финала да имам агресивен, класически автомобил, който да има стойност по- скоро като класически, отколкото като агресивен.