Автор Тема: Classic Car day - Калояново 31.03.2013 - Регламентът  (Прочетена 54804 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 27, 2013, 21:27:10
Отговор #90

Неактивен GT 51

  • Публикации: 1875
Няма шанс да се провали мероприятието. Времето ще бъде хубаво, даже слънчево.Дават го 19 градуса в Неделя. :winktongue:
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Март 27, 2013, 22:43:00
Отговор #91

Неактивен GT 51

  • Публикации: 1875
Едно видео от миналата година , с подкрепата на партньорите ни от Тунинг.бг

http://vbox7.com/play:8d56b762f1&start=24&r=emb
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Март 28, 2013, 12:03:52
Отговор #92

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3485
Национален ретро базар на автомобили ще има на изложението “Classic Car Day 2013”
28 март 2013 Агенция "Фокус"
http://focus-news.net/?id=n1764945

Национален ретро базар ще има по време на състезанието за ретро и класически автомобили, което ще се проведе край пловдивското село Калояново в неделя, 31 март. Това съобщи в интервю за Агенция “Фокус” организаторът на състезанието и изложението на ретро и класически автомобили “Classic Car Day 2013” Владимир Димитров. По думите му - с всяка изминала година има все повече участници в състезанията на ретро автомобили в “Classic Car Day”. Идеята за проявата се е зародила преди пет години от Иван Славов от Стара Загора, но впоследствие той се отказва да я организира, каза Димитров.
“Тази година за пръв път ще направим национален ретро базар, на който всеки любител или ентусиаст на тема ретро автомобили може да предложи части за продаване, автомобили. Аз съм изпратил покани към всички ретро клубове в България - да заповядат, да предложат това, което могат да продадат, да заменят, да закупят. Идеята ни е - да направим най-големия ретро базар в България”, каза Димитров.
Председателите на ретро клубовете в България са харесали тази инициатива, добави той.
На мероприятието ще бъде представен ретро парад, автомобилите ще направят една обиколка на пистата, както и стънт шоу.
“Това не е чак толкова познато в България, затова ние ще го популяризираме. Стънт е атрактивно каране на мотори, с акробатични изпълнения, майсторски управления. Момчетата са най-добрите стънтъри в България, които ни представят и в международен аспект. Ще предложим на гражданите доста атракция”, каза Владимир Димитров.

Пълният текст на интервюто  по-късно.

Март 29, 2013, 21:59:18
Отговор #93

Неактивен GT 51

  • Публикации: 1875
Няма шанс да се провали мероприятието. Времето ще бъде хубаво, даже слънчево.Дават го 19 градуса в Неделя. :winktongue:

Времето е с нас... 8))   С малко не съм познал.... :winktongue:

http://vremeto.bg/city.php?city=2849
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Март 31, 2013, 18:04:54
Отговор #94

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3485
Владимир Димитров: Всяка година се увеличава броят на участниците в състезанията на ретро автомобили в “Classic Car Day”
31 март 2013
Агенция "Фокус"
http://focus-news.net/?id=f24035

Владимир Димитров, организатор на състезанието и изложението на ретро и класически автомобили „Classic Car Day 2013”, което ще се проведе край пловдивското село Калояново, пред Агенция „Фокус” за участниците и програмата на събитието

Фокус: Г-н Димитров, за пръв път ли се провежда подобно състезание като „Classic Car Day 2013”?

Владимир Димитров: Не, такова състезание се провежда за пети път. В предишните издания беше състезание Ретро Рейсинг, но в последния вариант е Classic Car Day, като идеята на самото мероприятие е да покаже на широката общественост, че има и по-стари автомобили, които също могат да се състезават на пистата и техните собственици да се забавляват. Идеята на състезанието е да покажем на по-младите хора и на обществото като цяло че мястото за каране е на пистата, а не на улицата.

Фокус: Кога започна и чия беше идеята?

Владимир Димитров: Идеята за това мероприятие се зароди преди пет години от Иван Славов от Стара Загора, но впоследствие той се отказа да организира този вид мероприятия. След това аз започнах да ги правя вече четвърта година.

Фокус: Очакват ли се много участници в тазгодишното състезание?

Владимир Димитров: С всяка изминала година има все повече участници, като се стремим да разнообразим програмата. Този път ще има нещо ново в програмата. В България се провеждат ретро базари, това са т.нар. битпазари, на които всеки един любител или ентусиаст на ретро автомобили може да предложи части за продаване, автомобили, по-стари мотоциклети, мотопеди, велосипеди, дори и такива стоки с антикварна стойност. Засега такива базари се правят локално в различни градове в България. Идеята ни тази година е да направим национален базар, който да бъде на пистата. Тя предлага тази възможност, има доста място. Аз съм изпратил покани към всички ретро клубове в България да заповядат, да предложат това, което могат да продадат, да заменят, да закупят. Идеята ни е да направим най-големия ретро базар в България.

Фокус: Какъв е интересът към ретро базара?

Владимир Димитров: Преди време бях в Хасково на „Ретро Рейсинг” и имах възможност да разговарям с повечето от председателите на ретро клубовете в България. Хареса им инициативата, подкрепят я и се надявам днес да има доста хора, които да предлагат нещо на базара. Паралелно на това ще има и мероприятия: каране на пистата с ретро и класически автомобили и за зрителите, сме подготвили стънт шоу, което се надявам да им хареса. То не е чак толкова познато в България, за сметка на това ние ще го популяризираме. Стънт е атрактивно каране на мотори с акробатични изпълнения, майсторски управления. Хората ще се забавляват и ще могат да вземат автографи от момчетата. Те са най-добрите стънтъри в България, които ни представят и в международен аспект. Ще предложим на гражданите доста атракции.

Фокус: Автомобилите ще се състезават на две групи. Как бяха определени групите?

Владимир Димитров:   Автомобилите първоначално бяха разпределени в две групи. В първата група бяха автомобили до 1980 година производство на модела, а втората група до 1988 година производство на модела. Но до крайния срок за подаване на заявките имаме 18 валидни заявки и след редактирането им променихме групите. Едната група ще включва коли до 2 000 куб. см, а другата група ще бъде – с над 2 000 куб. см. Всяка група ще има два класа: единият клас от първата група ще бъде до 1,7, а другия до 2 000 кубика. Съответно във втората група класът ще бъде до 2 500 кубика и над 2 500 кубика. Критерият за годините отпадна, защото в малката група имаше само два автомобила. Тоест групите са разпределени по мощностите на колите. Във всяка една група има доста интересни автомобили и са конкурентноспособни, отговарят си на кубатурата и няма фрапираща разлика: например, 2 800-кубикова кола не може да се състезава с 1 300-кубикова, защото се обезсмисля самото мероприятие, самата битка на пистата.

Фокус: Има ли критерии за шофьорите, които взимат участие в състезанието?

Владимир Димитров:   Всеки един пилот, така да го наречем, който иска да кара на пистата, трябва да има валидно свидетелство за управление, да не е употребил алкохол или наркотични опиати. Колата минава през технически преглед, през техническа комисия, която се подписва в един формуляр, че колата е готова да се кара на пистата. Участниците имат два часа на разположение за административен преглед – проверяват се документите на пилотите. През това време техническата комисия преглежда автомобилите и ако има констатирани нередности (до сега не сме имали такива случаи, защото се познаваме всичките пилоти и нередностите се отстраняват на време), да имат време да ги отстранят. В противен случай няма да могат да стартират, защото преди всичко безопасността е най-важна на пистата. Нямаме възрастови критерии, освен това да имат валидна книжка, която се издава на лица над 18 години. Имахме един случай, когато най-възрастният пилот бе на 60 и няколко години. Той показа много добро време, “понатупа” младежите, така да се каже, те можеха да се поучат от него. За съжаление тази година той няма да участва. Няма критерии за възрастта, всички са добре дошли. Това е един празник за нашето общество и за тези среди, в които се развиваме. Паралелно със самото мероприятие Classic Day, организираме и парад на ретро и класически автомобили. Хората, които ще ни посетят, гражданите, любителите, ентусиастите ще могат да се насладят на едни много добре реставрирани автомобили-експонати. Тук се сещам за бъдещите абитуриенти, ако искат да ходят с някаква по-екзотична кола за абитуриентската си вечер, могат директно да се договорят със собствениците на тези автомобили да ги закарат евентуално на абитуриентския им бал или за някакви други празници. Идеята е да покажем, че и в България има и хубаво реставрирани и запазени автомобили. Те са част от автомобилната история в България и не всеки ден могат да се срещнат по улицата.

Фокус: Каква специална подготовка е необходима на екипите?

Владимир Димитров:   Като организатор на мероприятието правя брифинг преди самото състезание, тъй като има хора, които не са карали до сега по писти. Ще им обясня, че трябва да се спазват правилата, поведението на пистата. На пистата ще има маршали, които ще им помагат при самото пилотиране, ще има и флагове, които ще бъдат постоянно развети и с които ще трябва да се съобразяват. Колегиалността на пистата също е много важна. Надявам се, всички да видят карирания флаг - това е най-голямата награда на организатора, когато всичките автомобили финишират.

Фокус: Има ли международни състезания на ретро автомобили?

Владимир Димитров:   Миналата година съм участвал в няколко международни състезания на ретро автомобили. По принцип имаме много покани, но за съжаление част от тях ги отказваме заради това, че самата обстановка в страната не го позволява. Още не сме стигнали дотам, че да участваме в конкурсите за елегантност, на балканските обиколки.

Фокус: Какви са изискванията за участие в международните състезания?

Владимир Димитров:   Изискванията са доста високи и всяко едно мероприятие си има различен регламент за участие. Имаме коли, които могат и да се класират, да участват на конкурсите за елегантност, на ретро обиколката на Европа, но финансовите параметри са неблагоприятни за нас и може би това е единственото нещо, което ни спира до момента да участваме. Тази година получих интересна оферта от Белгия за едно мероприятие, което се провежда от Пекин до Париж - това са 14 000 км каране. Преминава се през около 15-16 държави, маршрутът е много интересен, особено през Монголия. В момента финансовите ми възможности не ми позволяват да участвам, надявам след три години да има български екипаж в това ретро рали. То се прави през три години и се надявам следващия път да успеем да отидем. Имаме автомобил, който е подготвен за това. Няма да ви кажа какъв е, ще е изненада. Покани имаме много, но просто финансовите параметри на самите мероприятия не ни позволяват да участваме. Може би по-натам ще можем да вземем участие предимно в по-близките държави: в Гърция, Македония, Сърбия. Имаме и съвместни мероприятия в Турция. Сега в края на април месец наши колеги ще ходят до Украйна. Опитваме се да популяризираме ретро движението.

Фокус: С какво са атрактивни тези изложения на ретро автомобили? Предизвикват ли интерес у туристите?

Владимир Димитров:   Смятам, че предизвикват. Когато един организатор от даден град прави такова изложение, той го съчетава с празника на града или друг празник, където има доста хора, гости на града и от цяла България като се съберат 50-60 автомобила, кой от кой по-хубави, в един момент на площада не можеш да се разминеш. Идват хората, снимат се. Най-мащабното такова мероприятие, в което съм участвал, е на Спасовден в София на площад „Александър Невски”. Имаше над 180 автомобила. До вечерта не можехме да се разминем. Тогава имаше и доста групи, които бяха дошли да видят храм-паметника и просто имаше и хиляди хора, които се снимаха, гледаха и явно тези автомобили им напомнят за младините им. Видях доста лъчезарни хора, което мен много ме радва.

Фокус: Какви мерки за сигурност са необходими при провеждането на такъв тип състезания?

Владимир Димитров: Когато организираме състезание или други мероприятия на писта „Дракон”, взимаме абсолютно всички мерки, които са необходими за провеждането на състезанията. Задължително има линейка с лекарски екипи, пожарна, има 10 и повече маршали, които са обучени и са минали специален курс и могат да оказват първа помощ, ако се случи някакъв инцидент. По отношение на охраната, когато правим мероприятия на места извън пистата, искаме съдействието на полицията, на охранителни фирми. Ако нещо вече е по-мащабно, комуникираме с най-различни служби и осигуряваме охраната на тези мероприятия.

Фокус: По ваши наблюдения много ли са любителите на ретро и класическите автомобили в България?

Владимир Димитров: Много са, но това е доста скъпо хоби да поддържаш една кола, която е една единствена или има само две-три такива. Има много любители и много хора, които се захващат с един проект, но после спират, защото издъхват финансово и чакат да дойдат по-добри времена, за да продължат с това нещо, защото, когато инвестираш хиляди левове в нещо и престанеш, ти просто го съхраняваш и чакаш, защото не можеш да го изхвърлиш просто така. Всеки един колекционер, любител или реставратор си има някаква тръпка към даден автомобил и полага необходимите грижа. Най-хубавото е, че доста млади хора започнаха да се занимават с реставрацията и съхранението на такива автомобили. Това най-много ме радва.

Фокус: Освен състезанията в програмата има и изложение, разкажете малко повече за него?

Владимир Димитров: Има изложение на ретро автомобили, но това по-скоро се казва ретро парад, защото автомобилите ще направят една парадна обиколка на пистата, за да видят хората все пак, че тези коли се движат, карат се по градската мрежа - това са съвсем редовни автомобили. Те са минали технически преглед, с платени данъци, с гражданска отговорност, каско и т.н. Те са дошли на парад, не са дошли да се състезават. Искам да поканя всички да дойдат на Спасовден на пл. „Александър Невски”, да усетят атмосферата на един ретро парад и да видят как се движи ретро автомобилът по софийските улици, да видят за какво удоволствие става дума, когато си направил от една купчина желязо нещо хубаво.

Фокус: Благодаря ви!

Владимир Димитров: И аз ви благодаря!
« Последна редакция: Март 31, 2013, 18:06:33 от dido1903 »

Март 31, 2013, 18:44:12
Отговор #95

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
http://skodko.snimka.bg/automobiles/classic-car-day-2013.742007

Това са моите снимки от днес. По- късно ще кача клиповете.

Март 31, 2013, 18:50:42
Отговор #96

Неактивен bonso

  • Публикации: 133
  • Ford Capri III, 2.8i V6; Volvo S60R, 2.5 turbo
Колата ти е стандартна, доколкото знам от това, което съм прочел в постовете ти тук във форума. Колите на конкуренцията са следните - Явор и Дилян явно ще са се с Е30 М3, Явор е един от гурутата на БМВ сектата, Дилян е с огромен опит по трасета, в това число и Нюрбургринг, Явор също.Колата ще е подготвена без всякакви компромиси. Втората кола, на Ники от Пловдив, е Е21 с М52В28 двигател от Е46, двоен ванус, чисти 193 коня и 280 нютона. Това е едно от най-леките купета на БМВ, колата е модифицирана много сериозно, стъпвала е вече на писта и би трябвало да има добри настройки, карача си разбира от работата. За времена не мога да пророкувам.Искам да пожелая успех и безаварийно завършване на всички, Не класирането е важно, защото винаги има по-бърза кола от твоята.Ти сам го каза - дошли сме да се забавляваме, да изкараме приятно и да се запознаем с нови хора.Щpе се радвам да се запознаем на трасето :)

От нашата група всички финиширахме :)
 И Голфа и BMWто и Каприто стъпихме на стълбичката и взехме медали.. Форда е втори в над 2500  ;)

Март 31, 2013, 18:53:02
Отговор #97

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
Честито! Давайте снимки и клипове, че аз не можах да остана да края.

Ето и клиповете:



X6vrA&index=6

X6vrA&index=5

X6vrA&index=4

X6vrA&index=3

X6vrA&index=2

X6vrA&index=1
« Последна редакция: Март 31, 2013, 19:10:27 от skodko »

Март 31, 2013, 20:37:56
Отговор #98

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Време чудо беше, рядко на калояново е топло, но не изгаряш от слънцето.Имаше доста приятни емоции, добро настроение, получи се добро каране.Много се впечатлих от карането и колата на Стоян Еров.Аз трудно се впечатлявам, но този автомобил и начина по който караше пилота ме грабнаха.Чисто, плавно, без нищо излишно.Колата беше добре балансирана и стоеше много уверено на пистата.Логично той спечели малкия клас и то безапелационно, конкуренция нямаше, защото затвори всички поне с една обиколка-проследих цялата серия и не изпуснах развоя на събитията дори когато трябваше да тичам да нося палец на буталото.Много ми беше приятно да гледам това явление (дори и от профитата има хора които карат пъти по зле) и всеки път когато излезнеше от полето ми на обзор, се молех да не се завърти и да отпадне, понеже исках да го видя пак.

И много се разочаровах, когато разбрах че поради някаква грешка е класиран на трето, а не на първо място.Дано има видеозапис на цялото състезание за да се види, но аз лично съм сигурен в това което видях.Не обвинявам никой, просто смятам че някъде е допусната сериозна грешка-но не успях да убедя Влади да провери обстойно нещата и съответно грозната сцена на награждаването беше неизбежна...
Яд ме е че иначе хубавото състезание, завърши по този нелогичен начин.

Март 31, 2013, 21:07:41
Отговор #99

Неактивен M.Gruev

  • Публикации: 93
Много кофти като се получи така. Аз един път съм карал на тази писта и вместо да съм на второ място в Стрийт Класа ме сложили в този на модифицираните, където хората караха без седалки сликове и жокери под капака. Останах 4-ти и не се качих на подиума и ми беше малко криво после.  :(
Citroen XM 3.0i V6 24V Exclusive
Citroen CX 2.5 GTI TURBO II
Peugeot 405 Mi16 4x4
Alfa Romeo Alfetta GT 1800
Alfa Romeo 164 3.0i V6
Panhard PL17