Автор Тема: DKW NZ 350 1942 г.  (Прочетена 18376 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Февруари 01, 2013, 09:30:44
Прочетена 18376 пъти

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
Здравейте колеги! Както бях обещал,ще представя и втория от моите мотоциклети.Възстановяването е още в сравнително начална фаза,и затова до сега не бях пускал тема.И така как започна всичко.
При едно от многобройните ми обикаляния и разпитвания като пътувам из страната,дочух за съществуването/може би/,на някакъв стар черен мотор.Никой не беше сигурен дали се пази,защото собственика починал от токов удар през 1962г. и от тогава не са виждали машината да се кара.
Открих евентуалния наследик,и човека беше много изненадан.Думите му бяха: "Абе ти от къде знаеш за мотора,аз бях забравил ,че има в къщи такова нещо!" :D И се започна една история,по зле и от турски сериал....6-7 месеца,"абе ще ти го продам,няма проблем.Ама сега студено,има сняг!"
Следващо ходене-"Еееее,точно сега ли искаш да го вземеш,имам работа"/чете вестник на пейка пред къщата/.Пореден опит от моя страна,и отговор-"Айде като дойдеш другия път ще го изкараме"/а аз пътувам почти 80 км в едната посока до там/.Оказа се,че е невероятен темерут.Човек,който няма никакви доходи,в къщата няма вода и ходи на реката да си мие очите, аз вися отпред с парите а него го мързи да изкараме мотора!Направо така и не разбрах как го навих.Всъщтност,платих мотора без даже да съм го виждал,и чак тогава се нави да го изкараме!Заведе ме в едно приземно помещение на къща поне на 150 години.Вътре,като в някой филм-пайжини,пепел....какви ли не боклуци,но мотор не се вижда!
След близо час изхвъргане на всякакви вехтории,който не са местени поне 50 години,най накрая се видя това:
Наред с вълнението покрай покупката,започнах малко да се вкисвам.Честно казано,очаквах след като е стоял толкова години,да е в по оригинален вид пък макар и в лошо състояние...Но както и да е,натоварих го и се прибрах.
Като го поизмих,видях това:

По него имаше части от ИЖ,Балкан,Аво,ИФА,че даже и от БМВ....Прибрах го в гаража/в момента работех по другия мотор/,и почнах да търся липсващите и подменени части докато си чака реда.Човека от който го купих,продължава да ми къса нервите.Когато го взимах,каза че не е проблем да отидем да възстановим документите,той е наследника,помни регистрационния номер и т.н.Отделно,каза че със сигурност има разни части у тях за мотора,и като ги намери ще ми ги даде.Към настоящия момент,категорично ми отказа да се разправя за документите,а за частите като се чуем,все ми казва че е намерил още нещо,но до тук като съм ходил още нищо не ми е дал.
Пак системата "баш сега ли,хайде другия път".
По някаква голяма случайност, в нета попаднах на тази снимка :                                     

Оказа се ,че на нея е моя мотор! Странното е,че снимката е правена края на 50-те години,а собственика/човека на кормилото/ е починал през 1962.Кога за този кратък период от напълно оригинален вид са успяли така да я орезилят......
За сега толкова,подготвил съм още малко материал но ще го кача по късно.Надявам се да ви е  интересно :)
« Последна редакция: Февруари 01, 2013, 14:21:21 от dido1903 »

Февруари 01, 2013, 14:29:48
Отговор #1

Неактивен sbalkan

  • Публикации: 800
Разбира се, че е интересно :) особено снимката със затрупания мотор е покъртителна. Да пожелая успех, колега! Преди години имах един служител и той имаше една сентенция "Българина НЕ иска пари", в началото си виках, че е дървен философ, но с годините все повече се убеждавам, че е бил прав и все по-често го виждам наяве, като твоя продавач >:D

Февруари 01, 2013, 22:11:10
Отговор #2

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Това със снимката е най-голявото попадение!  :D

Февруари 01, 2013, 23:25:37
Отговор #3

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
Та вкарах го аз в гаража,уж работя по другия,ама все гледам към него.Дразнеше ме вида му,предница от ИЖ,фар от АВО....Хванах се и първо свалих всичко което не е оригинално.После размислих ,и го доразглобих  :)  Започна едно четене из нета,разпитване на хора,писане по форуми....и накрая открих и купих това: За съжаление,предницата не беше комплектна,и продължих с търсенето.След няколко месеца намерих  една,цялата нарязана ,правена за чопър.На нея обаче за моя радост имаше всички части които липсват на другата.Е,вярно,някои имаха нужда от ремонт,но станаха.На тази снимка се виждат двете предници подпряни на стената:   Сега на дневен ред е търсенето на здрава задница/тая на него както се вижда е рязана и са сложени амортисьори/.Друго което съм свършил до сега,е ремонта на калниците.И по двата имаше безброй дупки,допълнително поставяни планки,а задния който оригинално се сгъва при смяна на гумата беше заварен :  :( .Заради студеното време спрях да се занимавам с ламарините,не е подходящо сега да боядисвам.Та се хванах с двигателя.Уж с добра компресия,скоростите включват пък какво излезе....2 месеца ремонт! Разходи-колкото да си направя основен ремонт на вана дето карам! То бяха стругове,фрези,координат...ужас.Събрах го вътре,хайде проблем с динамото! Една седмица разправии и с него...Та вече е почти готов.Остана единствено да намеря едни тапи стоящи отвън на цилиндъра.Този който беше на него,и използвам и сега е от ИЖ 49.Нали е незаконно отроче на ДКВ-то и става   :D Само че,на него бяха сложили тапите от ДКВ и стояха малко странно.Снимките са от вчера,двигателя вече е с глава,чака само тези тапи. .Та засега е това.Е,естествено свършил съм и доста други дребни неща по него който не се  виждат,но иначе губят доста време.Пропуснах да отбележа,че капака на динамото,въздушния филтър,манивелата и скоростния лост ще се боядисват с цвета на мотора,затова са така за сега.ДКВ-то е ветеран от войната,служил е вярно на генерал Ромел някъде из Африка  :) По част от детайлите е запазен оригиналния цвят RAL 1002/бежаво/.С оглед избягване на проблясъци,всички хромирани части са били боядисани с цвета на мотора.

Февруари 02, 2013, 09:31:34
Отговор #4

Неактивен xyligan_s_balkan

  • Публикации: 209
Браво, отново едно бавно и трудоемко начинание, но знам, че няма да се откажеш и ще следя с интерес развитието на реставрацията! Поздрави!

Март 05, 2013, 21:52:51
Отговор #5

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
Реших да поизтупам малко праха от темата.Не съм спирал и за ден да работя по мотора,но не съм снимал отдавна.Днес се наканих,и ето какво е положението: Горе е предната капла,готова за за обработка с Вюрт.Отдолу е задната,онагледяваща началната точка преди почистването. Каплата и прадния калник,вече обработени с ръждопреобразувател. Двигателя готов за монтаж.  Всички детайли по мотора ще бъдат почистени,обработени с ръждопреобразувател и грунд.След това мотора ще бъде сглобен напълно,детайлите напаснати/все пак го събирам от части от Х броя ДКВ-та,отделно възстановявам някои детайли съсипани с времето/.След като всичко се напасне идеално,следва разглобяване,китване където е необходимо ,боя и окончателно сглабяне.Последните дни бяха успешни откъм набавянето на липсващи  дефицитни части.Има още неща които не съм намерил,но все ще излязат от някъде .Та това е за сега :)

Март 06, 2013, 15:17:22
Отговор #6

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Хубава моторетка! Още в края на 90-те едно познато момче от квартала тогава студент, реши да стяга същия модел ДКВ наследство от дядо му. Беше май някакъв тъмно син на цвят с бели кантове по калниците и резервоара - едва ли е оригинална окраска. Аз поради факта, че имах вече опит със стари мотори се опитвах да му помагам. Срещнахме обаче някакви трудности с ел. инсталацията - май магнета не беше наред и така и не го чух да запали... по-късно от общ приятел разбрах, че момчето все пак е оправило мотора и даже го карало, въпреки протестите на родителското тяло, но така и не станах лично свидетел. От него обаче знам, че всички ДКВ-та, които са останали още няколко години на служба в армията след 9-ти септември са с преработено задно окачване от къстъм рама към мека федерация с добавени амортисьори.
Въпреки, че доста отдавна не поддържаме връзка мога да потърся актуалните му координати чрез братовчед ми, с когото бяха състуденти и по-близки приятели.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 06, 2013, 16:26:09
Отговор #7

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
Имах го същия, странно ама помня че е модел '39-та.
Главата е с декомпресор, скоростите могат да се превключват и с ръчка на резеровара.
Интересна моторетка, мисля че знам къде в момента се намира и моята. Но е без документи, макар и 90% комплектна (трябваш да се сменят разни зъбни колела в скоростите, стават от ИЖ).

Март 06, 2013, 20:55:58
Отговор #8

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
Здравейте колеги! Всяка помощ с части ще е много полезна,и ще съм много благодарен! Това с документите не е проблем,всичките ми мотори и колата /мерцедеса/нямат :)

Март 06, 2013, 20:58:30
Отговор #9

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
Тъй, обаче го чух и го е продал наскоро. Мога да ти дам на ЛС контакта де, ако искаш да издирваш мотора нататък? Аз мисля че имам само декомпресор за тоя модел, трябва да видя у дома и за някоя дреболийка ама едва ли.
Инак фар от М72 му пасва добре като калибър, мерил съм ги понеже на моя стъклото имаше спукано и исках да сменям.