Автор Тема: Хибриден двигател - какво представлява?  (Прочетена 20095 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 04, 2013, 14:18:41
Прочетена 20095 пъти

Неактивен Васко 3102

  • Публикации: 32
Здравейте колеги! Искам да ви попитам какво представляват тези хибридни двигатели, как работят и създават ли проблеми ?
Не е важно колко пъти ще паднеш, важно е колко пъти ще се изправиш !

Февруари 05, 2013, 02:51:50
Отговор #1

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104
Темата е преместтихме тук за да пазим "Общ технически" за старата техника предимно.

Хибридите, най-общо казано, са автомобили с бензинов двигател и електромотор, който играе ролята и на генератор.

Най-разпространеният хибрид е Тойота Приус и в момента карам точно такава.

Ето я машината :

 

Бензиновият двигател е 1.8, 98 конски сили , към него е куплиран и елетромотор и общо мощността става 134 конски сили.
Електромоторът работи в генераторен режим когато  автомобилът спира или се спуска по наклон и зарежда акумулаторни батерии, които са в баганика.
Когато батериите са заредени електромотора помага на бензиновия двигател. При ускорение електромоторът също играе важна роля.
Има четири режима на движение, които се избират с бутони над скоростния лост.
Нормален режим - колата има сравнително добра реакция на педала, движи се само на бензин, само на ток или комбинирано. Компютърът избира кое кога да включи и кога да зарежда батериите. Когато е загряла се гаси сама на светофар (Start-Stop автоматика)
EV - напълно електрически , но е само до 40 км/ч после се изключва и влиза в нормален режим
Eco Mode - като нормалния режим, но по-забавена реакция на педала за по-лежерно и икономично каране
Power Mode - Кара се като нормален автомобил. Доста пъргав при това с оглед на безстепенната скоростна кутия. Start-Stop автоматика отново работи, батериите се зареждат просто бензиновият двигател работи по-дълго време и реагира по-бързо.

Има и режим за по-бързо зареждане на батериите , който се избира от скоростният лост, който е по-скоро джойстик.
Този режим се използва по спускане по големи наклони, аз го ползвам и за моторна спирачка.

Честно казано, за момента не е много икономична.
На магистрала със 110 км/ч и на круиз контрол дава 5/100 разход. В люта зима градско дава стабилно 9/100.

Интересен автомобил е. Постоянно превключва режими, зарежда, разрежда.
Доста просторен , но багажникът е ограничен заради батериите.

Тук в САЩ продават вече и Prius V, който е като комби версия.
До колкото знам, предното поколение на Приус е много надеждна машина.
Тойота са вложили доста в този проект и в САЩ се продават много такива автомобили. Определено присъстват по улиците!

Ако са ви интересни хибридите, качете се на някое такси в София и гледайте дисплеите. :)
« Последна редакция: Февруари 05, 2013, 02:53:22 от Speeder »
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Февруари 05, 2013, 16:05:01
Отговор #2

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
Според мен са си пълна маркетингова ЛЪЖА!

Февруари 05, 2013, 16:12:46
Отговор #3

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Палиативно решение , не е върха на сладоледа. ;)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 05, 2013, 16:19:19
Отговор #4

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2476
Абе само пари за батерии да даваш ;)

Февруари 05, 2013, 20:01:17
Отговор #5

Неактивен quad

  • Публикации: 75
Абе само пари за батерии да даваш ;)

А самите батерии са така изчислени, че на практика да покриват целия експлоатационен срок на автомобила. Разбира се, това не означава " ретро" такъв :д
Те се зареждат и разреждат частично, това е причината за дългия им живот.
Не може да се каже че е икономичен автомобил, но определено в него има интересни технически решения, който даже работят доста добре. Буди интерес планетарния механизъм в него, който играе роля на нещо като суматор на скорости на въртене на двата мотора. Автомобила няма класическа задна скорост, а този вид движение се изпълнява само от електромотора. От 0 до 80км/ч дава доста добро ускорение, при по-висока скорост ускорението е по-вяло, въпреки високите обороти на бензиновия двигател. Свикналите на класически автомобили хора веднага правят съпоставка с това, че оборотите на бензиновия мотор не са пряко свързани със скоростта и ускорението на автомобила, това се дължи на въпросния планетарен механизъм и изискващ привикване на шофиора към реакциите на автомобила от педала на гаста.
Класически стартер също няма, паленето на бензиновия мотор става от електромотора посредством въпросния механизъм за връзка между тях. Реалния резултат е, че мотора пали много лесно, защото това решение осигурява стартови обороти около 2000об/мин.

Февруари 05, 2013, 20:16:02
Отговор #6

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Даам , колкото по - бързо го развъртиш по - лесно пали. Пусковата честота на въртене е много важен показател.Електродвигателя за
хибриди е най - често трифазен синхронен с възбуждане от постоянни магнити( а не с възбудителна намотка на ротора).Конструктивно
и технологично е оформен около скоростната кутия , ротора с магнитите е първичния и вал. :)

Пояснение : синхронен двигател е такава ел. машина , на която честотата на въртене на вала на ротора Е РАВНА на честотата на въртене
на въртящото се магнитно поле на статора.

За разлика от трифазния асинхронен двигател , при който честотата на въртене на ротора изостава от честотата на въртене на вътящото
магнитно поле.Такъв двигател се използува за електромобили. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Февруари 09, 2013, 12:52:42
Отговор #7

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
Всъщност духовния баща на Приус е Honda Insight.
Според мен и в момента Хонда имат много по-добра гама хибриди на пазара, вкл. CRZ!!!
Една интересна разработка на Волво (но не влязла в масово производство) използва газова турбина и ел.задвижване.

Като цяло хибридите печелят просто понеже осигуряват шанс за ДВГ да работи в благоприятни режими - оттам и икономията.
Батериите и ел задвижването са просто един буфер... но ТЕЖАТ! По-добро решения е бил двигателят с променлива степен на компресия, разработен преди 60тина години и дори влязъл в масово производство - за съжаление във военната сфера.

ПП: не знам дали вече е 1.8, но поне първите 2 генерации Приус се произвеждат с 1.5 двигател.

Февруари 09, 2013, 13:43:21
Отговор #8

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Аз размишлявам над няколко неща:

- защо са му батерий, след като има ДВГ
- защо му е ДВГ, след като има електродвигател+батерия
- може ли да се форсира този ел. мотор с по-голяма мощност

Може ли да има само един голям електродвигател, ама да заеме ЦЕЛИЯ кош. Двигателя с вътрешно горене 1200-1500 кубика да върти генератор, който да захранва подобна батерия, а тя заедно с двигателя да захранват електромотора ? 

Май електрониката, управлението и технологията струва по-скъпо, от колкото каросерията, окачването и вътрешното обзавеждане.  Поне с такива впечатления съм останал от тези хибриди. Едно за сметка на друго.   Да бяха сложили малко кожа, лайстни, МАХАГОН или истинско дърво. Знам ли, може да имат и луксозно оборудване, естетически реализирано.  Като е технологична кола, поне да не се фукат толкова, че ги правят от рециклирани вторични суровини.   Това е модерно, ама е малко гнусно.

По-лесно щеше да бъде, да бяха сложили двата двигателя надлъжно и да е със задно предаване.  Електромотора да бъде 2 в 1-  хем електродвигател - хем генератор за зареждане.  Като искаш - караш на електромотор. Като искаш - караш на бензин, като искаш - караш на двете, като трябва - прекъсва се връзката между ДВГ и ел. мотор. Малко по-скъпо ще стане, но пък готино.   Кой съм аз, че да оспорвам научната наука ?  Нали трябва да е най-вече не скъпо за производство. А, аз не обичам много-много икономията и консуматорският лайфстайл.  Не е ли сътворено за вечни времена, не е ли мислено как да бъде неразрушимо, не е ли способно да мине 220 000 км. в България, без ремонти по ходова част, просто не е за мен.    Младите хора са с по-друго мислене. Те обичат да им е ново, да им е лъскавко, да е икономично, да е гаранционно, пък и ако друг плаща за него = щастие!  Като започне да се чупи много или им омръзне - продава се или се дава на пункт за скрап. След това пак се взима новото и така.

  А, аз съм се разплул във дъртата бангия, захапал съм тютюневата цигара, гледам през сваленото ел.стъкло, чиято машинка е със силата на стартер и по-здрава от предницата на Хибридите, чеша се по проскубаната чотура и не мога да асимилирам - що за живот е това ?  Що за хора са това ?   Не им ли е ясно, че икономия =  Деу Тико+ АГУ ? Икономия !  Хора, Вие какво искате ?  Икономия на гориво или икономия на личните Ви финанси ?   Е*ал съм го това гориво.  За чий ми е да ми гори 5/100 при положение, че бензина е почти 3 лева за 1 литър ?   Икономия на гориво, да, ама то е пак скъпо.

  По-добре предпочитам да икономисвам пари, но не и гориво.  Тук е уловката.  Едно време, карах Ладата само на бензин. Разкош. Смениха се времената и трябваше да решавам.  Да икономисвам гориво или да икономисвам пари.  Да си продам Ладата, заради икономия на гориво ?  Чакайте малко, бе.  НИКОГА !  Сложих й АГУ.  И пак я карах. Пак я натисках доста, пак си гореше, но и пак си я карах спокойно.   Да слезеш от автомобил, за да се качиш на по-голям и по-хубав, ДА ! Съгласен съм. Но, от хубавия (Ладата в случая) да слеза и да се навра в кутия - няма да стане.  Само под предлог икономия на гориво - не. На газ гореше доста повече, защото всякакви кранове й бяха РАЗВИТИ до границата на преобогатяване, но и си вървеше чудно. И я карах още по-често от колкото преди.   И следващата кола пак така.  Важно е като сметнеш цената в пари да си доволен от сметката. А, не да се лишавам аз от простотата и надеждността за сметка на нови прохождащи технологии, пълни все още с детски болести.  И като сметна - да ме е срам на себе си да призная, че по-добре да си карам дъртия кош, да съм потънал във вечен разкош и почти безгрижие. Вместо да храня чужди цивилизации, които и без това искат да наложат своите новости и да изместят старите отживелици.

Съжалявам, ако съм засегнал лично някого, не ми беше това целта.  :)   И все пак ще бъде страхотно, ако някой измисли кондензатор с капацитет 1 микроФарад, ама да бъде с размерите на батерийка за ръчен часовник.  Пък, кой знае, може да има такива работи вече, че и отдавна.

Февруари 09, 2013, 13:47:52
Отговор #9

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
Цитат
Може ли да има само един голям електродвигател, ама да заеме ЦЕЛИЯ кош. Двигателя с вътрешно горене 1200-1500 кубика да върти генератор, който да захранва подобна батерия, а тя заедно с двигателя да захранват електромотора ? 


Няма смисъл, понижено КПД - спрямо ДВГ+скоростната кутия. Инак леко в описанието ти излиза и че трябва батерията периодично да се дозарежда отвън... ама туй са подробности.

Инак схемата се ползва при специализирани машини.