Автор Тема: Citroen DSuper 1970  (Прочетена 78025 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 05, 2020, 09:56:53
Отговор #220

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Ники, предполагам има две причини да не развива болта за източване :

1 Понеже по инструкция филтърът се сменя реално на 10 000 км, тоест на 5000 км се сменя само масло, а на 10 000 масло и филтър. Явно е решил, че е безсмислено да се отвива пробката, понеже така или иначе точи маслото чрез развиване на капака. Явно пробката е само за смяна на маслото, но не и филтъра

2 Вероятно има често случаи със спукани картери от запекла пробка. Аз лично съм виждал такива картери на ДС и сигурно пазят този сегмент

Лично аз виждам почти винаги зор с развиването на пробките , даже съм имал проблеми, добре че се продават.

На капака на костенурката гледам в комплекта се продават и шпилки, тоест стандартно капакът се монтира с болтове. Предполагам е като на ДС-а - леглата на резбите са скрити вътре в метала, не са проходни през картера, че иначе течовете и разбитите резби ще се появят още на втората смяна.
На тази смяна си прекарах всички резби - на основите и на болтовете с метчик и плашка, понеже имах вече тръгнали, защото при оттичането на маслото и два часа да го чакаш винаги събира капка в две от резбите и при навиване се прецакват. То натягането е с момент, но вече кой да го спазва, минали са 50 годинки  :D  На долния капак има и външен стоманен пръстен с огъната повърхност. Затова и във видеото се вижда - човекът отваря скобите и обръща ринга, за да монтира болтовете с обратно напрежение. По този начин се спазва момента и се пазят резбите.

Април 05, 2020, 10:51:10
Отговор #221

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Разбрах за пробката при ДСто, Боре. Ами при Костенурките именно защото явно има колеги, които искат да сменят само масло, та затова на част от капаците няма пробка  ;D. Евентуално да се усетят и да направят нещо и с "цедката".
Между дрогото маслената ти филтърната система на ДСто, ами същата система е имплементирана при класическите Порше 356 от средата на 50те до средата на 60те. Оригинално са ползвали ФРАМ филтри и съответните филтърни елементи. Но у нас не съм виждал да продават ФРАМ маслени филтри. Навън все още има, дори и някакви реплики на такива "разглобяеми" филтърни системи. Тези ФРАМ филтри ги има и в "съвременен" вариант за еднократна употреба. Иначе аз сменям на всяка сменя на маслото и маслен филтър - това което е над средното качество и се намира у нас - МАН, БОШ, КНЕХТ и т.н. са по 9-10 лева филтъра и сменам заедно с маслото.
Нещо интерсно по отношение на маслените филтри. В един момент ме беше притеснил един параметър на тея маслени филтри - т.нар. налягане на байпасиране на маслото. На повчето филтри е около 2.5 бара. Поне при тези, които аз ползвам. Е, оказа се, че това е разликата в налягането на входа и изхода на филтъра, т.е. ако филтъра се позадръсти, и разликата в налягането на входа и изхода мине 2.5 бара - филтърния елемент ще се байпасира и маслото няма да се ... филтрира. А не, че при по малко налягане в маслената система от 2.5 бара маслото избщо ще спре да се филтрира! Между другото при разни "спортни" и по-качествени филтри забелязах някаква тенденция това налягане на байпасиране да е доста по-ниско от тея 2.5 бара - вижал съм по спецификация филтри дори и под 1 бар налягане на байпасиране!
За шпилките - ами оригинално Боре съм на шпилки! Те се виждат на горната снимка. И капака се стяга с 6 "глухи"/"затворени" гайки. Защо при афтърмаркет комплекта продават и шпилки не знам - може би заради смяната на "капака" оригиналните да не идват на дължина. Нямам друга идея. И когато сменям масло на "майстора" обикновено не му давам там да стяга, че докато се усети и може да направи беля. Има си данни на какви килограми се стегят гайките, но кой ползва динамометричен ключ за стягане там. От опит знам колко да стегна и ако онези (2 при мен) гарнитури са ОК - течове никога няма дори и при сравнително "лежерно" стягане.
Ето системата при Порше със сменяем филтърен елемент (като при теб) и оригинално при Порше е ФРАМ, но филтърът е в двигателния отсек.



 
« Последна редакция: Април 05, 2020, 11:08:04 от Nik1600GT »

Април 05, 2020, 17:28:59
Отговор #222

Неактивен stingray

  • Публикации: 375
Абе ФРАМ доколкото знам е производител на филтри...или го ползваш като нарицателно за тип филтри. Уточни за мен и за колегите.
"Никогда не соглашайся с толпой. Даже если она права." Эмиль Чоран

Април 05, 2020, 18:25:52
Отговор #223

Неактивен Nik1600GT

  • Публикации: 1169
Абе ФРАМ доколкото знам е производител на филтри...или го ползваш като нарицателно за тип филтри. Уточни за мен и за колегите.

Мите, имах предвид фирмата ФРАМ да и конкретно тази оригинална филтърна система за Порше 356 със сменяем филтърен елемент. В Самбата обикновено препоръчват и Фрам филтри за "еднократна" употреба, когато са със система като моята (маслена помпа с вход и изход + външен 3/4 16 маслен филтър на стойка). Аз слагам обикновено това, което споменах по-горе - МАН, КНЕХТ, БОШ, ХЕНГСТ и т.н., които вършат работа и са масови у нас. Не съм търсил ФРАМ филтри у нас "на живот и смърт", то е ясно, че такива, като за Порше 356 няма да има (на мен не ми и трябват), но на първо четене май няма и аналози на тея масовите за еднократна употреба, които де факто са стандартните 3/4 16 филтри за много коли, като Голф 2 и каквото още се сетиш.  Всъщност намерих на 2-3 места, малко по-скъпи са от тези изброените, но поне по снимки не са тази "оранжева шарения", която е нещо като запазена марка на ФРАМ, и която ми излиза на запад и показват из Самбата. Нямам идея и какво прозводство са тея Фрам филтри, дето ще се намерят у нас. Като напишеш в Гугъл "ФРАМ маслен филтър" и не се появява нито един такъв оранжев филтър и е много постно изобщо откъм филтри. А като напишеш на английски "FRAM oil filter" и изображенията в чичко Гугъл са само на маслени филтри и само в ... оранжево  ;D

« Последна редакция: Април 05, 2020, 18:41:20 от Nik1600GT »

Април 05, 2020, 19:16:43
Отговор #224

Неактивен stingray

  • Публикации: 375
Ники, на мен корвета ми дойде от Америка с точно такъв ФРАМ като на снимката която си постнал. Масово се предлага отвъд океана като висок клас филтър, но при нас намерих аналог на WIX и при смяната на маслото с Амсоил Зрод сложих такъв.
"Никогда не соглашайся с толпой. Даже если она права." Эмиль Чоран

Юни 28, 2020, 20:04:16
Отговор #225

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Вчера направих безуспешен опит за баланс на джантите .

 

Споделете опит , ако имате такъв , понеже джантите са без централен отвор и трябва да се балансират с фланец. Хората имаха фланец и фиксираха с мерител на дистанцията, но джантите подскачат във вертикала, понеже шпилките на фланеца са с по 1-2 мм по-тънки от отворите. Посъветваха ме да намеря балансираща машина за динамичен баланс, която мерела на място, тоест без да се свалят гумите. Обаче такова чудо не намирам.
Принципно нямам драми, нито дърпа, нито бие на скорости до 90 кмч, но над тази има вибрации и съм сигурен ще изчезнат, ако се балансира.

Юни 28, 2020, 22:04:43
Отговор #226

Неактивен tikin_404

  • Публикации: 600
 :) колега в софия ми ги балансираха преди да тръгна са англия  и станаха супер
2 години си издържаха   ;) аз се превирам в бг август  може да ходиме заедно а пак ще ги направя  но се пак гумажиница е до италианеца  кадето продажба части  2ра употреба в обчекупел



Е тука на пежака ми ги направиха и съм доволен 😉

Юни 29, 2020, 09:30:04
Отговор #227

Неактивен USfan

  • Публикации: 10842
Алберто, да, знам го тоя.
Поне допреди време там имаше машина за динамичен баланс.
Ако Борето дойде до София със Ситрона, ще го заведа до на италианеца моргата, и до гумаджията отстрани, стига и аз да съм в София.

Юни 29, 2020, 10:49:39
Отговор #228

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Благодаря за отзивчивостта на Алберто и Люси.
Досега пътувам до София с DS все в почивни дни, ще трябва да намеря повод да дойда в делничен.

Юни 29, 2020, 13:21:47
Отговор #229

Неактивен USfan

  • Публикации: 10842
Благодаря за отзивчивостта на Алберто и Люси.
Досега пътувам до София с DS все в почивни дни, ще трябва да намеря повод да дойда в делничен.

Моля!  :)
Ами, хм, повечето сервизи за у в София работят и почивните дни, или поне в събота. Трябва да видим тоя гумаджия в Овча Купел до италианеца, дали има някакви регистрации с данни и тел. по жълтите страници с работно време, или поне дали има някой Фейс профил.
Че да каже дали я има още тая машина, и ако да, дали му работи...