Автор Тема: Локомобили и други машини с парен двигател  (Прочетена 17005 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 08, 2019, 15:44:49
Отговор #20

Неактивен Тери

  • Публикации: 326
Мда, валяците вероятно са работили до по-късно време и в България, и са оцеляли повече от тях.

Ето и локомобил в действие, при балиране и при строж на пътища:











чувалите с жито:







Мини бали и мини пещ:





Локомобил задвижва каменотрошачка:



Казанът с катран:

 

Направили бяха дори старовремска бариера с фенер. Модерните трактори са в кадър защото беше рано и все още наместваха експонатите. Валякът е по-модернизиран и улекотен модел "Адванс" (= "напредък" :D)

 

Водата за локомобила:



Водата е вземана от близките села и теглена с кон. Отзад се виждат стари пътни знаци, преди да станат светлоотражаеми са били с лампички  :D



Селско езерце  :D



Ръчна трамбовка, звучи като пневматична пушка  :))













До появата на автомобила, английските пътища са само суха материя трамбована и запечатана с добавяне на вода (макадам). При навлизането на гумите се оказва че гумата засмуква твърдите частици и ги превръща в прах, и се налага за запечатването да се търси по-устойчив вариянт - първоначално катран, а впоследствие асфалт. Според легендата, откритието за новото покритие става случайно, след като варел катран пада от каруца на път край Нотингам 1901г. За да скрие инцидента, каруцарят отишъл до близката леярна, изклинчил малко шлака и хвърлил върху разлятия катран. Местен инженер забелязал че тази част от пътя не се износва като останалите и тръгнал да анализира ситуацията, в резултат на което същата година била създадена компанията Тармак (съкращение от катран и макадам), което дава и английското название за асфалтова настилка и пътища днес. С появата на асфалта парните машини излизат от употреба. Вече не са нужни толкова тежки валяци, а и поддръжката им отнема твърде много време - сутрин трябва да се почне отрано за да се набере пара, а бойлерът трябва да се почиства на всеки 14 работни дни. В популярния език хората все още наричат пътния валяк "парен валяк".

Артистична интерпретация:


На този валяк е закачена брана за "разрошване" на пътната повърхност преди асфалтиранер 1930г. Дейността е била изключително затормозяваща за валяка:



10-тонен валяк и бойлер за катран, 1928г. Поради силния наклон на пътя натоварването е твърде голямо и на валяка е дадена почивка.



Пътен ремонт, 1940г:



Модернизиран парен валяк, 1953г:



Строежът на първата британска магистрала през 1967г, валякът е от 1927г:




Март 08, 2019, 18:14:27
Отговор #21

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Поне до края на 60-те в България със сигурност са ползвани парни валяци от тези със синджирното управление.

Ето един връх в парната технология, при все, че е автомобил:

Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Март 08, 2019, 22:32:51
Отговор #22

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури












Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Март 08, 2019, 23:21:27
Отговор #23

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Изделия на заводите Шкода от ерата преди да закупят марката Лаурин и Клемент, за да започнат производство на автомобили с вътрешно горене :)

Ето и нещо от моята колекция - работи със сух спирт за горене и е напълно функционална парна машина, има си всичко - от котела до свирката, но в умален мащаб!



Скъп в буквален и преносен смисъл спомен от една семейна екскурзия по Дунава до Виена в края на 70-те г. Още бях първокласник, когато с баща ми влязохме в един голям и лъскав магазин за играчки в центъра и докато аз зяпах шарените пластмасови боклуци, той се спря на тази машина и ме убеди да похарчим почти всичката останала ни валута за нея. В началото ми стана малко криво, но по-късно оцениих по достойство придобивката след като видях как работи, а и тате ми разказа спомените от своето детство, как е правил импровизирани парни машинки от консервни кутии и други подръчни материали :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 12, 2019, 15:17:43
Отговор #24

Неактивен Тери

  • Публикации: 326
Не би ми хрумнало че има Шкода Сентинел, още по-малко че е по лиценз на Гарет, ха! Ааа и парната играчка на спирт мислех че са изчезнали 1950-те, в музеи само съм виждал...  :o

Във видеото на Джей Лено той сравняваше неговия автомобил със Стенли, та ето два такива:

Stanley 740:


преди реставрацията:



Произведен в САЩ 1923г, от по-късните им модели - кондензаторен автомобил, т.е. парата се преобръща обратно във вода и се ползва многократно. Така с едно зареждане се изминават до 160км. От завода колата заминава за Австралия, колелата със спици са поръчани като допълнителна екстра при оригиналната покупка. През 1961г става музеен експонат, в Англия е внесена все още в оригинален вид 2004г, когато е реставрирана основно. Бойлерът е нов, капакът отпред също, правен на място, седалките са претапицирани. След година колата вече била готова за  пътищата, но двигателят бързо се оказал технически негоден и също е сменен. Добавни са гюрук и стойка за резервно колело.



Задната седалка преди реставрацията:











 



Диаграма на Стенли - бойлер, горелка, двигател, и цялата система за гориво-пара-вода (не включва вал и кормилно устройство)











И по-раншния модел, 70, от 1910г:



 




Март 12, 2019, 15:54:38
Отговор #25

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Ааа и парната играчка на спирт мислех че са изчезнали 1950-те, в музеи само съм виждал...  :o

Грешиш, фирмата която ги произвежда все още съществува, а вероятно има и други производители
https://www.wilesco.de/en
В иБея в момента вървят по около $300, щом си фен може да си поръчаш :)
Ето и упътване как се борави с такава машинка
« Последна редакция: Март 12, 2019, 16:04:57 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 17, 2019, 21:47:18
Отговор #26

Неактивен Тери

  • Публикации: 326
Sentinel, 1932г, от частна колекция, тежи 6.7т и е в движение (дълго време е работил като туристически автобус, сега е в музей и обикаля по шоута). Преустроен е от камион, купето е правено 2002г въз основа на стара документация за истински Сентинел автобус, вози 32 пътника. От този модел купе са произведени само четири (оригинални).



Нямаше обява че ще вози, и изведнъж гледам натоварили се пътници, яд ме е че го изпуснах.















Реклама на фирмата за купета:


   
Като камион:



Тук катери хълм, пуфти много приятно като парен влак:



В компанията на статична парна машина:




Април 03, 2019, 00:09:26
Отговор #27

Неактивен Тери

  • Публикации: 326
"Съри" (Локосъри), 1900г. Двуцилиндров двигател и задно задвижване чрез верига, "таблото" е на пода: две джаджи показват само температурата и налягането в котела. Воден резервоар осигурява пара за 30км:















Локомобил Тип 2 (от седем различни каросерии), 1901г. Моделът се води че е първият автомобил ползван във война - през втората англо-бурска война е носил прожектори, ползван предимно като генератор:















След шоуто ходихме на кръчма и се оказа че някои локомобили правят същото, та и на паркинга стана шоу:




Април 09, 2019, 18:37:28
Отговор #28

Неактивен dan4oteto

  • Публикации: 18066
  • Йордан Георгиев
в Разград


Април 20, 2019, 22:09:24
Отговор #29

Неактивен Тери

  • Публикации: 326
6-тонен камион Foden, 1930г. Ремонтирал е пътища, носейки катран. Работил е до 1955г.











« Последна редакция: Април 20, 2019, 22:13:00 от Тери »