Мда, валяците вероятно са работили до по-късно време и в България, и са оцеляли повече от тях.
Ето и локомобил в действие, при балиране и при строж на пътища:
чувалите с жито:
Мини бали и мини пещ:
Локомобил задвижва каменотрошачка:
Казанът с катран:
Направили бяха дори старовремска бариера с фенер. Модерните трактори са в кадър защото беше рано и все още наместваха експонатите. Валякът е по-модернизиран и улекотен модел "Адванс" (= "напредък"
)
Водата за локомобила:
Водата е вземана от близките села и теглена с кон. Отзад се виждат стари пътни знаци, преди да станат светлоотражаеми са били с лампички
Селско езерце
Ръчна трамбовка, звучи като пневматична пушка
До появата на автомобила, английските пътища са само суха материя трамбована и запечатана с добавяне на вода (макадам). При навлизането на гумите се оказва че гумата засмуква твърдите частици и ги превръща в прах, и се налага за запечатването да се търси по-устойчив вариянт - първоначално катран, а впоследствие асфалт. Според легендата, откритието за новото покритие става случайно, след като варел катран пада от каруца на път край Нотингам 1901г. За да скрие инцидента, каруцарят отишъл до близката леярна, изклинчил малко шлака и хвърлил върху разлятия катран. Местен инженер забелязал че тази част от пътя не се износва като останалите и тръгнал да анализира ситуацията, в резултат на което същата година била създадена компанията Тармак (съкращение от катран и макадам), което дава и английското название за асфалтова настилка и пътища днес. С появата на асфалта парните машини излизат от употреба. Вече не са нужни толкова тежки валяци, а и поддръжката им отнема твърде много време - сутрин трябва да се почне отрано за да се набере пара, а бойлерът трябва да се почиства на всеки 14 работни дни. В популярния език хората все още наричат пътния валяк "парен валяк".
Артистична интерпретация:
На този валяк е закачена брана за "разрошване" на пътната повърхност преди асфалтиранер 1930г. Дейността е била изключително затормозяваща за валяка:
10-тонен валяк и бойлер за катран, 1928г. Поради силния наклон на пътя натоварването е твърде голямо и на валяка е дадена почивка.
Пътен ремонт, 1940г:
Модернизиран парен валяк, 1953г:
Строежът на първата британска магистрала през 1967г, валякът е от 1927г: