Автор Тема: Simson KR50 1963 на lotlorien  (Прочетена 27030 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 17, 2013, 06:26:43
Отговор #10

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5104
Браво! Много добре си го започнал моторчето.
Старите Симсони са с много приятни и класически форми.
Едни от любимите ми!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Февруари 17, 2013, 20:21:23
Отговор #11

Неактивен lotlorien

  • Публикации: 28
Да и мен формите ме вдъхновяват. И като гледам как става още повече ме стимулира да вървя напред. Липси аз писах по напред- мерака ми е да има клаксон оригинален на 3VDC захранван от 2 батерии по волт и половина. Няма го обаче батерийният отсек. Клаксона е там но не работи. Ни вопъл ни стон. Задната светлина стъклото ми е счупено. Ръчка за газта нова с масур, моят не става за нищо и по конзолата има голямо износване и дори малко отчупен метал. Износен ми е гребена на скоростите, който ги фиксира на самата ръчка за скорости. Ще пробвам да поръчам да ми направят нов такъв детайл и ще видим какво ще стане. Липсва ми и една алуминиева шайбичка за степенките за краката. Нова манивела тр да си купя че като бях малък и я счупих, и после дядо ми я завари и не изглежда добре. Друго за сега не се сещам.

шайба

батериен отсек
« Последна редакция: Февруари 17, 2013, 20:53:56 от lotlorien »
Simson KR50 '63 г.

Февруари 17, 2013, 20:45:37
Отговор #12

Неактивен lotlorien

  • Публикации: 28
Сега да кажа по двигателя. Извадих зъбното колело на венеца със скоба. След това успях да извада с една S образна скобка с чукване ангренажното колело. Усвободих 4-те втулки на съединителя. И сега моля за съвет да ми кажете тоя съединител и пластините и металните и гетинаксовите стават ли за нещо. По едната личи как са били залепнали гетинаксовата и металната пластини. И пречи ли, че по металните има ръжда...тук там. Другото, което искам да попитам е как да блокирам въртеливото движение на съединителната касета...и другата вътрешната част, които се въртят безконечно за да мога да развия гайката в центъра. На нейната ос която е куха вътре влиза друга ос дълга около 10 см.


« Последна редакция: Февруари 17, 2013, 20:47:36 от lotlorien »
Simson KR50 '63 г.

Февруари 17, 2013, 21:00:52
Отговор #13

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Моите ръчки на съединителя и на двата Симсона бяха с канал и не фиксираха. Слабо място е. Дадох ги в сервиз, където заваряват алумин. джанти и им запълниха каналите на аргон. След това си ги изпилих и станаха, като нови.
За конзола на газта и евентуално масур, ако можеш изчакай, най-късно до края на Март. Тогава ще ходя на село да си прибирам рамката и ще се разровя да видя какво е останало. За стопа наистина е жалко. Дано намериш здраво стъкло.
За манивелата също е трудно с намирането. Виж твоята, ако може да се оправи заварката, да няма шупли, изпили я да се заглади и след хрома, няма да личи. Ама като не съм я видял говоря наизуст.
Защо искаш да свалиш касетата на съединителя? Това не пречи да разцепиш двигателя.
Запъваш я с яка отвертка м/у щифтовете, държиш я с ръката и с другата развиваш, но може и да не я сваляш.
Оста от 10см. ти задейства съединителя, чрез лостчето, което е под двигателя и от там жилото.
Дисковете са добре. Даже ми се виждат, като нови. Много запазен двигател и ламарини :)

От къде си?
« Последна редакция: Февруари 17, 2013, 21:09:14 от joro-120L »
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Февруари 17, 2013, 21:18:48
Отговор #14

Неактивен lotlorien

  • Публикации: 28
От Бургас. Искам да извадя голямото зъбно колело със съединителната касета. За да мога да махна големият семеринг, на коляновият вал, който е.  Иначе не мога да сменя семеринга. Страхувам се така като законтря с отверката между щифтовете да не изкривя нещо?  Незнам значи нямахме жило на километража и е спрял на около 13 500 км. но е каран доста. По двигателя може би е правен ремонт защото мисля че е цепен. Дядо ми го беше центровал перфектно не помня да не е палел. Винаги палеше от раз. Преди 1 година го запалих от раз след 12 г. непалене.....Безупречен беше. Не стават ли манивелите от другите модели. Смятах нова да си купя. Незнам дали изобщо да го цепя, но профилактика не е излишна. Дай идея как става цепенето трябва ли да си правя някакво приспособление. Гледах в youtube една метална плоча с два болта и няколко шпилки. Винтовете се навиват натягат се към коляновия вал и оста на зъбния венец а шпилките са захванати към двигателя. И така го разцепват. Може ли с подръчни средства да го цепна.... Течеше масло отдолу от тея лостчета и ми се ще да видя какво е. Едното е с гумено уплътнение. Но другото на скоростите незнам с какво е...и как да го извадя.
« Последна редакция: Февруари 17, 2013, 21:32:38 от lotlorien »
Simson KR50 '63 г.

Февруари 17, 2013, 21:46:41
Отговор #15

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Да, прав си. Трябва да се свали касетата, заради семеринга. Аз сменях семерингите при разцепен двигател, и коляновия вал не ми пречеше, щото го нямаше, затова не съм свалял касетата ;) Така че, ако не го цепиш ще се сваля.
В началото сподели, че нещо дрънчало в двигателя, затова. Щом му знаеш състоянието и че е обслужван и най важното - пали, цепенето не е задължително. А и после не съм сигурен дали ще го събереш, като се разпаднат зъбните колела.
Иначе аз го разцепих, като чуках с подложено дървено трупче в/у кол. вал и вала на зъбчатката. Лесно се отлепи.
Моите двигатели са цепени, щото си имаха основателна причина, а не за спорта.
Ако искаш, подкарай го така и ако няма проблеми, ок.
За манивелите не знам дали са взаимозаменяеми. Гуменото уплътнение, което го виждаш е на лоста за скоростите. За съединителя не знам къде са наврени, щото не ми се е налагало да ги търся. Такива уплътнители няма никъде/нови/. Само в Германия, но нямат доставка до Бг.
От Бургас - далече си.
« Последна редакция: Февруари 17, 2013, 21:55:15 от joro-120L »
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Февруари 17, 2013, 22:00:49
Отговор #16

Неактивен lotlorien

  • Публикации: 28
Запалихме го ние тогава с баща ми. Но от 0 на 1-ва като дадеш и се чуваше едно лумбуркане, за което писах. Тогава ми беше счупен обтегача на жилото горе на ръчката и незнам изобщо кога последно са настройвани скоростите. От дядо ми знам че е има някакъв проблем с тях но какъв...за съжаление не знам. Може да не съм могъл да превкл. заради залепналите пластини на съединителя или заради тоя обтегач. Като събера всичко и го пробвам ще стане ясно. Имаш ли спомен това лосче на двигателя отдолу което е за скоростите как уплътнява маслото пак е някакво гумено пръстенче сигурно. Но няма как да извадя лосчето. Буталото, отгоре има нагар но за луфт как да проверя.
Simson KR50 '63 г.

Февруари 17, 2013, 22:18:24
Отговор #17

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Лоста за скоростите е разглобяем. Развиваш болта, махаш планката, следва шайба и под нея е гумичката. Ще я видиш.
Лоста на съединителя е заварен и си влиза в двигателя. Отдолу нищо не можеш да направиш.
Буталото го размърдай с пръста наляво-надясно, ама в цилиндъра, и ако не мърда, значи е добре.

п.п.
Страхувам се така като законтря с отверката между щифтовете да не изкривя нещо? ...

По този начин свалих касетата на SR-а. Ако ще си по-спокоен, сложи зъбното колело с клина на кол. вал и законтри м/у зъбите с отвертка.
« Последна редакция: Февруари 17, 2013, 22:51:33 от joro-120L »
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Февруари 17, 2013, 22:22:17
Отговор #18

Неактивен lotlorien

  • Публикации: 28
Да тази която се сваля я махнах разглобих лоста. Другата видях че е заварена и се питах само при мен ли е заваряно. Но после видях и други снимки и разбрах че фабрично е така. Буталото както е в цилиндъра го размърдах няма никакъв луфт.
« Последна редакция: Февруари 17, 2013, 22:28:53 от lotlorien »
Simson KR50 '63 г.

Февруари 17, 2013, 22:37:29
Отговор #19

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Перфектно! Събирай и пали! :)
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.