Автор Тема: Ще оцелеят ли тези американски автомобили в България - Продажба  (Прочетена 39483 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Февруари 24, 2013, 23:39:51
Отговор #50

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
Боби,
За съжаление за сега няма особен интерес.
Имам още една идея къде можем да ги предложим.
Ако и там не проработи, темата може да отиде и в one way ticket :(

Общо взето си беше ясно от самото начало, но нищо не коства да се опита. И без това американската тема е заспала.

Февруари 25, 2013, 12:55:32
Отговор #51

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Люси, стига бълвал глупости. Колата може да не минава тех. прегледи изобщо - само хващаш собственика и си я прехвърляш - и толкова. Няма какво да чакаш.

Не четеш детайно поста.
Въобще не коментирам въпрос за само наличие или не на бивш или бъдещ преглед, а за сваляне от отчет въобще.
Ако е свалена от отчет, и има примерно само копие на бивш талон, а няма удостоверение за собственост /които предполагам не всички свалени от отчет коли имат с тях, просто е лесно физически да бъдат изгубени тия листчета  ;) /, някои нотариуси отказват да заверят договори за прехвърляне.
И в такъв случай, формално човек не е собственик на колата.
Поне не за следващо минаване/регистриране пред КАТ, освен ако няма новия реален собственик, пълномощно от собственика по бивш талон, да го представлява пред КАТ и други институции.

Това лично съм го установил в последните няколко години, в подобни случаи.
Който не вярва, може да се обади по разни Нотариуси и да ги разпита, правят или не, законно погледнато, заверки на договори за МПС, при липса на официални документи.  ;)

А за водораздела в случая 5 годишния- 2007 година, ключовия момент тук е, че след 2007, даже и колата да е спряна от движение, данъка остава да се дължи в общината.
И единствения начин да не се дължи така данъка, е тя да е била свалена от отчет въобще, а не само да е спряна от движение.
Това е добре да го поясним за някой колега дето може и да не знае- спиране от движение, и сваляне от отчет в КАТ, са различни неща.  :D

Февруари 26, 2013, 01:10:24
Отговор #52

Неактивен SPEARHEAD

  • Публикации: 453
Ако е свалена от отчет служебно (масово явление от 2006-та), няма данъци.

 На спряна от движение кола се плащат данъци, имам три такива. Преди не се плащаха, но промениха закона. Ако под "снета от отчет" разбираш бракувана, тогава данъци няма, но връщане на документи е невъзможно вече.

Февруари 26, 2013, 01:21:18
Отговор #53

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
Грешиш щото не четеш внимателно.
Но след днешното триене на което съм подложен не мисля и да обяснявам повече. За мен ще може, за вас - няма.

Февруари 27, 2013, 21:06:13
Отговор #54

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ако е свалена от отчет служебно (масово явление от 2006-та), няма данъци.

 На спряна от движение кола се плащат данъци, имам три такива. Преди не се плащаха, но промениха закона. Ако под "снета от отчет" разбираш бракувана, тогава данъци няма, но връщане на документи е невъзможно вече.

Ами всъщност принципно са прави и двамата колеги.
Доколкото имам свежо инфо от нашата община отпреди няколко дена, ето точните дати, касаещи този казус.
Значи след 1 януари 2007 година, въведоха отново това, при кола спряна от движение, да продължават да се плащат данъци.
А преди, от 2002 до 2007 год, при спиране от движение, данък не се дължеше.


Да, остава това, при сваляне от отчет или бракуване да отпада данъка.
Не съм аз лично наясно обаче, дали след бракуване може да се възстанови регистрация.
При само наличие само на сваляне от отчет, може, макар и по-трудно, и с разходи, и след вадене на протокол за възстановен автомобил от акредитирана лаборатория, да се възстанови регистрация.
А за бракуването, аз лично не знам, та ако някой колега има скорошен конкретен опит, да сподели.  :)

Февруари 28, 2013, 08:54:24
Отговор #55

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
Последно като говорих с dyankog, който е представител на "Технотест" каза така:
- Автомобил бракуван, поради "тотална щета" или "разкомплектоване" не може да се регистрира.
- Автомобил бракуван поради "съхранение в частен имот" или "за износ" може да се регистрира. Вече дали се минава "Технотест" или направо в КАТ не знам.

Март 01, 2013, 15:05:47
Отговор #56

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Хех, до края на 1990 година беше в сила една наредба на Комитета за култура, която забраняваше износа на автомобили, както и други описани машини и художествени неща, ако са произведени преди 1945 година, понеже представлявали историческа ценност.

За съжаление още през 80-те, разни търгаши, основно работещи и за чужденци, както известната ни в ретросредите Истина,  :)) шкартираха тая наредба, и изнасяха ретроколи чрез ВТО-тата, които имаха право на търговска и експортна дейност.
Интересно, макар и формално, тази наредба за ограниченията по възрастов признак на износа, дали още е в сила, макар и в транформиран вид?  :)

Март 08, 2013, 21:54:10
Отговор #57

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
Днес ходих да видя 7-те самурай на Христо. Общо взето това което се вижда от снимките е реалността. Комбито е безвъзвратно загубено. Същото може да се каже и за крайслера. Останалите имат шанс, кой знае.  ;)

Март 10, 2013, 21:51:24
Отговор #58

Неактивен peter 1978

  • Публикации: 967
Да Крайслера и комбито са в най-тежко състояние.
Останалите автомобили могат да се възстановят.

Март 29, 2013, 13:38:26
Отговор #59

Неактивен peter 1978

  • Публикации: 967
Малко да изтупаме темата от прахта.
Две коли вече са капарирани! Меркюрито от 1960 г. и Форда от 1956 г.
От капаро да продажба има сериозна разлика, но за сега все пак вече две от колите може да бъдат спасени - особено предвид, че май ще напускат страната.