Автор Тема: Дискусия за Fiat Twin Cam двигатели  (Прочетена 21164 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 20, 2013, 20:09:16
Прочетена 21164 пъти

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Ами не съм, но винаги съм харесвал Абартите и като цяло италианските мотори / разбирай двигатели / - от епохата, та до днешни дни  :)
Иначе коментар на обявата не мога да правя, аз знаех какво ще ми отговори момъкът, вещ съм в обявите. Нооо ... винаги съм ги оправдавал. При тях нещата почти винаги опират до маниащина, което си заслужава уважението отвсякъде. Колата е след ремонт на мотора на 500 км, купил я е за 8000 и е набил части за още 4000. Сега я продава , понеже ще минава на 124 Абарт.. Както и да е. В Италия феновете са отдадени докрай и аз винаги съм се възхищавал на това. Затова и не съм споделял никога идеята, че колите от Италия са морги, поради простата причина, че хората са с топли и големи сърца и се държат към колите си , както към външния си вид. А аз италианец с прашни обувки и обрасъл врат не съм виждал ...  :)
« Последна редакция: Февруари 21, 2013, 19:15:05 от dido1903 »

Февруари 20, 2013, 20:34:17
Отговор #1

Активен USfan

  • Публикации: 10840
Хайлайф ;)

http://fakti.bg/avto/59727-prodava-se-benz-at-na-nai-golemia-narkobaron-v-evropa

хех, малко са за завишили мощността в статийката, и макс скорост, ама нейсе.  O:-)
Съдейки по снимката, това е стандартен СЕК, само с присадени АМГ джанти и кормило.
През 90-те, нашенския му конкурент, имаше поредица от 3-4 броя СЕК-ове, вкл и 2 броя оригинални Кйониги Спешъл.
Единия от тях, по-хубавия, черен 560сек, правен в посл година на производство- 1991, разпилен до 7 литра и с присаден Албрехт компресор, абс. почти нов на състояние тогава /на всичкото отгоре редовно закупен,  O:-)  което беше рядкост/, имах късмета да го покарвам чат-пат през 1993-94 год, понеже го закупи от Фатик, тогавашен мой познат.
Странно преработена кола беше, това мога да кажа, а иначе динамиката, ясно.  :))

Но това което съм запомнил е, че на първия си СЕК, едно купе 500 още преди лифта правено, Фатик някъде през 1986-та, щом го придоби, веднага махна надписа 500сек, и сложи такъв 560сек, от ц126 следлифтовите.
Вероятно, тогава още не беше чак толкоз богат, и направи подобна шмекерия с баджа, не че имаше голямо значение де.
Така ли иначе това беше единствения СЕК ц126 в БГ през 80-те, чак до падането на митата през 1989 година.

Февруари 20, 2013, 20:45:15
Отговор #2

Активен USfan

  • Публикации: 10840
Ами не съм, но винаги съм харесвал Абартите и като цяло италианските мотори / разбирай двигатели / - от епохата, та до днешни дни  :)
Иначе коментар на обявата не мога да правя, аз знаех какво ще ми отговори момъкът, вещ съм в обявите. Нооо ... винаги съм ги оправдавал. При тях нещата почти винаги опират до маниащина, което си заслужава уважението отвсякъде. Колата е след ремонт на мотора на 500 км, купил я е за 8000 и е набил части за още 4000. Сега я продава , понеже ще минава на 124 Абарт.. Както и да е. В Италия феновете са отдадени докрай и аз винаги съм се възхищавал на това. Затова и не съм споделял никога идеята, че колите от Италия са морги, поради простата причина, че хората са с топли и големи сърца и се държат към колите си , както към външния си вид. А аз италианец с прашни обувки и обрасъл врат не съм виждал ...  :)

Плюс едно за мнението ЗА ЖАБАРИТЕ.  :))
В Италия като става въпрос за Хотхечове и маниаци, поддръжката им редовно е по-лабораторна от Германия примерно.
Преди 13 години така купих един Голф 2 ГТИ от посл. версии с електронната инжекция, нов внос от Италия, и колата наистина беше безупречна.  :)
Само по гуми и окачване, няколко месеца преди да взема Голфа, бяха набити по фактури толкова пари от първия и единствен италиански собственик, за колкото го взех целия, като се има предвид, че Голфа го купих на средно пазарна цена за модела и за годината му тогава, не беше подарък. :D

Просто, поне на Горубляне, беше най-добрия в на състояние от всички изложени ГТИ Двойки.
Но причината някой Голф маниак да не го вземе преди мен, беше че е докаран от Италия.
А тогава на мода вече беше излязла СН като дестинация за запазени резачки.  ;D

Италианеца Е ПРАв И ЗА ДРУГО.
Вади добър вкус при следв. му избор ;)
ПОСЛедния СЕРИОЗНО ЗАвоДскИ КЪСтАМИЗИРАН аБАРТ Е именно- 124 КУПЕ/СПИДЕРА.
рИТМОТО ПРОСТо ИМА ГЛАВА С ПО ГОЛЯМИ КЛАПАНИ, И ЕМБЛЕМИ СЪС сКОРПИОН.  ;)
АМА ИНАЧЕ ВСЕ ПАК СИ Е ЗАВОДКИ МОДЕЛ, БЕЗ ОСОБЕНИ ДОРАБОТКИ СПРЯМО ПРИМЕРНО 105тс МОДЕЛА.

Февруари 20, 2013, 20:55:49
Отговор #3

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
Да бе, никакви доработки - само от 1.6 отишло на 2.0  >:D
Инак че може да им смениш главите примерно - но проблемо!

Февруари 20, 2013, 21:36:51
Отговор #4

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Различни са им фазите на газоразпределение. Тези на 1600 (131/132) са 272 градуса, докато на 2000 са по-,,тясни". 25* и нещо бяха, да не ровя сега точно.  Има и малка разлика в лифтът. 2,0-ката постига макс. мощност на по-ниски обороти от тези на 1600/1800 ТуинКам Фиатови двигатели. Е, Абартовата (истинската, а не само капачетата да са Абарт) си е по-различна от стандартния 2000. Разликите, Вие ги коментирахте.  Страшно хубав двигател. Много прост и здрав мотор. Страхотно издръжлив. Винаги съм изпитвал удоволствие, когато се занимавам с такива. И работят ,,нетърпеливо".  :))  Ритмото 130ТС си е расова бегачка. Цветът е червен, има декоративни елементи, които другите ги нямат, интериорът е спортивен от онези времена.  Много бягат тези Фиати, хич не са слаби.  И Аржента съм карал двулитрова и макар инжекцион - карбураторен 2000 Туин Кам е много по-завладяващ за каране. Сериозно, тези Туин Кам двигатели имат страхотен потенциал и с малки промени, главно по хранителната уребда/степен на сгъстяване - мощността им скача драстично. Драстично ! Ако видите кривата на мощността, та тая графика е на Класически италиянски изтребител. Правопропорционална е. С хоризонтални Вебер (размер според зависи....), тези двигатели развиват по 140-150-160 к.с. ,а в същото време, когато не се натискат до дупка са изключително икономични.  Белла, белла макина !!!

ПС Най-хубав е 1800. Върви не по-малко от 2000, а и кривата при него не спада след 5400-600 об/мин., ами се държи нагоре до 6000 об/мин. и дори след това въпреки лекият спад ( лек, не рязък) продължава да върви стабилно до 6500.   А и тези стари ТС на Фиат са правени с познайте ОТ КЪДЕ мат`риал и суровина  !  O0  Стария му двигател с долния вал, дето за нищо не става 1300/1500 го дават на поляците ( 125Р), руснаците получават лиценз и изграждат завод, като дават на италиянци материали, за да могат жабарите да  реализират тяхните нови и супер модерни ТС двигатели. В същност, ТС моторът го пръкват още преди да е завършен заводът в Толияти. Започват да го монтират във Фиат 124 през 1968 (или 69-та година). Вариянти 1400,1600 и първоначално със 2-камерен карбуратор и делко с чукче/наковалня. Още в началото на 70-те, много бързо ги доразвиват. Също по това време, ВАЗ правят своят модел 2103, който е на базата на Фиат 125 Специал, даже им подаряват един такъв за мостра, по който в Толияти ще се изгради новият модел. Дори им предлагат да усвоят технологията за производство на ТС двигатели, ПОНЕ да ги монтират в своите най-луксозни модели. От руска страна им отказват с обяснението, че това първо не е угодно с оглед на унификацията (главна неизменна цел) и второ, че Политбюро не ще и да чуе за масово пращане на хора по командировки в чужди държави. Да не би да вземат да се възхитят, как може обикновен човек да кара семейна кола със 140 коня, която развива 180-200 км/ч.  и БИЯТ по динамика, недостижимите  ГАЗ 13/14 Чайка.  Забранено е. Как да е, те си правят 1800 и 2000. Слагат ги на почти всеки модел. Само Фиат 130 няма ТС двигател, но пък той е лимузина, ама пък   дефорсирана.  :)) 80-те години получават и инжекциони. Ланчия също имат страхотни такива двигатели.  Ланчия Бета Купе 1800 с вертикални карбуратори  или Спадърче 1800 с карбуратори.  :) Защо не и 125-ца Специал с 1600 ТС.  Няма, няма лош мотор тук.  Само НЯМА  Фиат Ритмо с двигател 1800 ТС.  :D




« Последна редакция: Февруари 20, 2013, 21:38:53 от Тодор Живков »

Февруари 20, 2013, 21:41:43
Отговор #5

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1798
 :o

Февруари 20, 2013, 23:20:00
Отговор #6

Неактивен vankovarnata

  • Публикации: 237
Да бе, никакви доработки - само от 1.6 отишло на 2.0  >:D
Инак че може да им смениш главите примерно - но проблемо!

105 е със 138 блок и нещо не се менкат главите. 1.8 и 2.0 да стават.
1000 Malych Bolistek
предизвикай ангела хранител да знаеш кой е над теб.

Февруари 21, 2013, 00:35:14
Отговор #7

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
Да бе, никакви доработки - само от 1.6 отишло на 2.0  >:D
Инак че може да им смениш главите примерно - но проблемо!

105 е със 138 блок и нещо не се менкат главите. 1.8 и 2.0 да стават.

Ванко, смятам че си в грешка за 105ТС. Още повече че съм имал 105ТС мотор и Ланча Делта 2.0 турбо мотор, разглобявал съм и съм ровичкал по главите.

http://www.guy-croft.com ей-този господинчо инак им е цар! Заслужава си четенето за всеки фен на италианките - а и не само!

Февруари 21, 2013, 01:30:07
Отговор #8

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Не е.  105 е със 1600ТС, същия като този във  125/131/132.  :)   Такъв :  (това, че монтажът на делкото е на различни места, зависи от запалителната система и моделът надлъжно/напречно разположен)  :)


« Последна редакция: Февруари 21, 2013, 01:43:34 от Тодор Живков »

Февруари 21, 2013, 11:52:48
Отговор #9

Неактивен jamiemirror

  • Публикации: 381
http://www.fiatforum.com/non-fiat/285157-austin-mini-2-0l-abarth-5.html

http://www.ebay.co.uk/itm/AUSTIN-MINI-2-0L-FIAT-TWIN-CAM-FAST-CARS-KIT-CARS-MODIFIED-CARS-/110824725702?nma=true&si=GR9p0%252B85e0%252Fw39%252FJQVjVDIFZO%252Fs%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

http://www.youtube.com/watch?v=j22fWaoBJ94

Цитат
Engine block is lancia beta 2000
Head is Fiat Strada 105TC
Avanti fast road cams
Fiat Strada 105TC deep dome high compression pistons

Добре щом не е...никому не е навредило да пипне с ръчички вместо само да чете в НЕТ-а. Ама в крайна сметка на мен какво ми пука  O0