Автор Тема: Отливане на детайл от прозрачна пластмаса.  (Прочетена 17987 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 24, 2013, 22:12:06
Прочетена 17987 пъти

Неактивен 1300

  • Публикации: 85
Колеги,интересува ме къде в България могат да ми отлеят едно прозарчно „стъкълце„ от пластмаса за осветление на заден номер понеже не може да се намери ново.Благодаря предварително.
„1300“ since 1979

Февруари 26, 2013, 13:22:04
Отговор #1

Неактивен старец-текезарец

  • Публикации: 22
Отлива се по калъп. От полистирол и ли по- лесният вариянт от плексиглас и толуол или хлороформ / технически / При първият вариянт се използва шприц работещ на около 200 - 300 градуса а при вторият чисти стърготини от плексиглас разтворени в толуол или хлороформ.

Февруари 26, 2013, 15:39:13
Отговор #2

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Ако можеш да дадеш малко повече подробности относно процеса и материалите ще помогнеш на много хора :)

Февруари 26, 2013, 15:55:14
Отговор #3

Неактивен старец-текезарец

  • Публикации: 22
Първият процес е сложен. Но вторият е по - лесен. Трябват ви технически хлороформ и стружки от плексиглас, които да се разтворят в него. Трябва да се получи гъсто лепило. Наблягам  - необходимо е да се работи само със чисти материали и в добре проветриво място. Предварително сте направили калъпчето в което ще излеете сместа и я оставяте да се втвърди. Това е.

Февруари 26, 2013, 16:05:33
Отговор #4

Неактивен старец-текезарец

  • Публикации: 22
Колеги,интересува ме къде в България могат да ми отлеят едно прозарчно „стъкълце„ от пластмаса за осветление на заден номер понеже не може да се намери ново.Благодаря предварително.


А за каква кола става дума? Другият вариянт, за който се досещам също, да се използва донор от стъкълце от съвременен автомобил с нагряване в горещ въздух, потапяне в горещо масло или вряла вода и с подходящ поансон - направен да кажем от твърда дървесина или текстолит да се пресова и отново ще има същият ефект и сякаш разправията ще е и по - малко от разтопяването на плексиглас в хлороформ.

Февруари 26, 2013, 16:05:42
Отговор #5

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
А някакви идеи от какъв материал може да се направи калъпа... Проблемът е , че веднъж трябва да се "свали" от пластмаса без да я деформира/разтвори и втори път в него да се излее тази субстанция и също да не се получат странични ефекти. На всичкото отгоре трябва да се получи достатъчно точен и детайлен калъп... като идея ми хрумна силикона, но не съм сигурен дали няма да се разтвори...

Февруари 26, 2013, 16:16:18
Отговор #6

Неактивен старец-текезарец

  • Публикации: 22
Материалът може да е гипс - зъболекарският е хубав но става и с обикновен. За силиконът не зная - вероятно ще се разжлямби от хлороформа. Може да се направи и от дърво-зависи от детайла, сръчността ти и от техниката ти... Може да се извади и в глина с повечко масълце в нея за да не се напуква докато съхне...От цимент също става. Сега виждам че си от Търново. Много уважавам този град и хората в него !От града ли си или от околностите? Можеби имаме общи познати.

Февруари 26, 2013, 21:44:45
Отговор #7

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
Колега до какво нягане може да се формува в тези калъпи? Това за първична или вторична матрица е? Възможно ли е да се ползват и за шприцоване? За серно съдържащи полимери подходящи ли са? Глините за калъпите с какво съдържание на каолин трябва да са? Дайте някви стойности за изпичането на калъпа преди употреба? За кристализиращи полимери каква е подлождката за охлаждане на глинената матрица? Газо-отводни отвори правят ли се в тези матрици?

Февруари 26, 2013, 22:18:05
Отговор #8

Неактивен vankovarnata

  • Публикации: 237
Ай стига глупости. За шприц ти трябва стоманена форма. Цената е колкото колата. Другото е матово. Каквото и да правиш няма да е прозрачно. Настържи малко плекциглас и го забъркай с ацетон и ще видиш ефекта. По-добре кажи какво точно искаш да постигнеш или покажи подобно.
1000 Malych Bolistek
предизвикай ангела хранител да знаеш кой е над теб.

Февруари 27, 2013, 09:00:08
Отговор #9

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Eто как става, със силиконов калъп /силикон се намира лесно/, тенджера под налягане и - тук вече е малко по-трудно - специално вещество. То не е и особено скъпо, но проблемът е, че е в Щатите. А течности май не изпращат по пощата, трябва ти твой човек да го изпрати или донесе. Сигурно и из Европа може да се намери, но пак може да е проблем доставката.

http://www.alumilite.com/howtos/TailLightCastingEquipment.cfm