Автор Тема: Направи си сам... лампов усилвател  (Прочетена 20947 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 09, 2013, 22:55:05
Прочетена 20947 пъти

Неактивен Peter_B

  • Публикации: 124
 Здравейте колеги. От доста време мечтая за такова устройство, тъй като електротехниката ми е другото хоби извън ретро автомобилите и реших да пусна тази темичка и да ви покажа какво дялкам събота и неделя в свободното време.
 Преди известно време моя приятел Жоро (joro-120L) ми подари малко лампи - тип буркани за туршия  :D и отключи отново тази заспала стараст в мен. Дотук добре, но техническите ми познания в тази област са само любителски, а ми липсва и практически опит с ламповата техника. А тук тоците са доста големи и това си е опасно начинание. Затова реших първо да "подгрея" с нещо по малко и изпробвано, и да понатрупам малко опит преди да се хвърля в дълбоките води с лампи подходящи за отопление на двустаен апартамент :)).
 
И така сдобих се с ето това кит-че:



Схемата е максимално опростена и подходяща за първи проект:



Първо трябваше да реша дали да е с надлъжно или напречно разположение, кои елементи да са отгоре и кои скрити отдолу, и с какви размери да е. След прехвърлянето на няколко варианта се спрях на надлъжно разположение, и реших тези неща да са отгоре и да са разположени така:



Размерите на усилвателя се получиха 205 мм. (Ш) х 350 мм. (Д) х 65 мм. (В) - без елементите отгоре и 165 мм. обща височина на устройството. За материал на кутията реших да използвам 13 мм. ПДЧ, а за шаси на елементите 8 мм. МДФ, тъй като дървото е лесно за обработка.







Иии... в крайна сметка трябва да се получи нещо такова  :P





Тук елементите са само поставени да видя как се получава визуално. Все още не са навързани електрически.
« Последна редакция: Март 09, 2013, 22:58:26 от Peter_B »

Март 09, 2013, 22:59:50
Отговор #1

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Супер начинание, поздравления ! Въпрек че е очевидно опростено, аз не бих се справил. С каква мощност е зададен ?

Март 09, 2013, 23:12:31
Отговор #2

Неактивен Peter_B

  • Публикации: 124
Около 4,5 W на канал  :).  Еднотактен, клас А  :)

Март 09, 2013, 23:30:13
Отговор #3

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
На първо време еднотактен клас А в пентоден режим, а в последствие в триоден, сигурен съм :)
И гледай да изолираш добре проводниците от дървенията, да не стане firestarter някой път :)
Успех с построяването!
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Март 10, 2013, 08:41:10
Отговор #4

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Петре имаш ли лампа PCC 88 , това е лампата от входния ВЧ усилвател на лампов телевизионен приемник ( Опера , Кристал , София , Стадион , Орион и мн .др.).
Характерно за нея са малките междуелектродни капацитети , което способствува много за хубаво възпроизвеждане на високите
честоти.
Ако нямаш ,свиркай да ти нося. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Март 10, 2013, 16:13:56
Отговор #5

Неактивен Peter_B

  • Публикации: 124
Имам Кире, Tesla при това  ;).  Но няма да откажа една бройка за резерва, ако имаш в повече!

И така, сега преминавам на електрическата част. Първо трябваше да измисля вида и формата на масата. След прехвърлянето на няколко варианта стигнах до тази форма:



Това все още е работен вариант. Окончателният вид е с леки промени. Проводника е мостов, на Neotech, от монокристална мед  :) .

Елементите "налепих" така:







От снимките се вижда как съм се постарал да постигна максимална симетрия на двата канала  :) .

Март 10, 2013, 16:38:39
Отговор #6

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Много правилно докторе , контура на масата(минуса на анодното напрежение) не се затваря никога! :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Март 14, 2013, 12:48:34
Отговор #7

Неактивен anastas

  • Публикации: 194
На някой места може да завиеш по една малка видия в дървото  и да припоиш връските на големите елементи ще стане по стабилно , докторе

Март 14, 2013, 14:05:05
Отговор #8

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
...Преди известно време моя приятел Жоро (joro-120L) ми подари малко лампи - тип буркани за туршия  :D и отключи отново тази заспала стараст в мен.....

Те тия подаръци са много опасни ;D И на мен така ми подариха една рамка за мотор, та се видях в чудо :))
Точен си до мм. както обикновено. Т.е. познавам те и няма какво да ме изненада
Евала!



Прилича ми на космодрума в Байконур с три ракети на стартова позиция  :winktongue:
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Март 12, 2014, 00:08:34
Отговор #9

Неактивен admin

  • _sys
  • Публикации: 1013
красота :)