Автор Тема: Инж. Велизар Андреев и автомобилът "София"  (Прочетена 48384 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 26, 2018, 06:20:52
Отговор #50

Неактивен Vladislav Bliznakov

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
Благодаря за съвета. Монтиран е двигател на Алфа Ромео 145-боксер със скоростната му кутия. И аз мислех за Шкода 120.

Март 26, 2018, 12:35:33
Отговор #51

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Благодаря за съвета. Монтиран е двигател на Алфа Ромео 145-боксер със скоростната му кутия. И аз мислех за Шкода 120.
Mного добро балансиране в средата , напомняш Porsche 914. :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Март 26, 2018, 13:54:11
Отговор #52

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Харесвам идеята за ннисък център на тежеста с използване на боксер... и не иронизирам, ако към мен беше насочен коментара. Просто много оскъдно и лаконично пишеш, това го приемам донякъде като неуважение към форума и колегите - когато искаш да получиш инфо и подкрепа редно е поне малко по-подробно представяне, снимки на напредъка до момента и т.н... не само ти си зает. Нищо лично, успех с проекта и се надявам да го видим в действие :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Март 26, 2018, 19:49:06
Отговор #53

Неактивен Vladislav Bliznakov

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
Krankenshtain ,нов съм и да пиша оскъдно докато навляза в атмосферата
 Как да избера предния мост ? какви габарити и конструктивни характеристики трябва да взема под внимание? Шкода 120, Костенурка, трябва ли да е задължителни щом двигателя е отзад да търся преден мост от кола която също е със така разположен двигател?

Април 26, 2019, 00:15:07
Отговор #54

Неактивен peter67

  • Публикации: 762

Юни 16, 2020, 22:30:49
Отговор #55

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Екземпляр от единствената българска спортна кола е изоставен и е в окаяно състояние

https://m.fakti.bg/avto/483932-ekzemplar-ot-edinstvenata-balgarska-sportna-kola-e-izostaven-i

Юни 17, 2020, 09:06:46
Отговор #56

Неактивен Alex4real

  • Публикации: 101
Спомням си съвсем ясно един ден някъде около средата на 80-те в началото на бул. Витоша, ориентировъчно където сега се помещава областната управа на София имаше редица от автомобилите на инж. Андреев. На задницата на последната пишеше "София Б Турбо". Явно майка ми ме е водела на детска градина на ул. "Владимир Поптомов", било е сутрин и брат ми не е бил роден още. Демек около 1985. Не помня дали бяха с бели или черни номера.

И сега ми изникна нов спомен. На ул. "Дякон Игнатии", която в социализъма се е казвала по друг начин предполагам от трамвая видяхме един сребрист Мерцедес без преден номер. Питах майка ми, защо тая кола е така и тя каза, че колите на Политбюро нямат предни номера. Моля Люси да коментира, ако види поста дали това е било практика.


Юни 17, 2020, 15:21:03
Отговор #57

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Там на самата Витошка близо до пресечката с Гладстон беше гъзарското кафе- Хавана, където Велизар обичаш да ходи с някоя от Софиите сутрин или вечер, да пие кафе.
Първо караше една бяла, после една златен металик, после една бяла перла /мега авангарден цвят за тогава/.
Поне в периода от 1985 до 1988 г, съм го виждал такива 3 разл. на цветове Софии да кара.

А надписа- Турбо си беше фалшив естествено )), нито една от Софиите Вилицата не е успял успешно да турбинира /не че това би било нещо мегасложно/, нито дори беше правил технически опити за това, поне не до края на 1989 год, докато му даваха пари от държавата, да ги прави.
Ладовите мотори дето слагаше на Софиите бяха стандартни, само с по 1 двоен карб. заводски, нищо не е фризирал по тях.

Иначе, от средата до края но 80-те имаше не повече от 6-7 бройки напълно окомплектовани и готови в движение Софии.
За събирането на няколко коли накуп от тях точно там на Гладстон и Витошка, аз бих предположил, че по-скоро е водил колектива му заедно нещо да празнуват в Хавана, примерно 5-та бройка сглобена.

А както сега, и тогава, си беше навалица от коли по тия преки, и е било абсурд да успее да паркира няколко коли наведнъж една след друга.
Е, освен ако примерно предишния ден или вечер, от общината не са му запазили места, по случай някакъв юбилей на ТНТМ /той ги правеше първо под тяхната егида, а после след средата на 80-те, усвояваше пари за правенето им, от тогавашния Стопански съвет, Министерство на машиностроенето, и Комитета по наука и техн. прогрес/, или някакъв друг тържествен момент, свързан с правенето на Софиите. 

------------

А за соц. служебните коли без предна рег. табела, по скоро съм склонен да мисля, че може табелата в конкретния ден на тая кола дето сте видяли, нещо да са я махнали, или да е паднала.
По принцип колите на висшите партийни органи като Политбюро и ЦК на БКП, както и на Постоянното присъствие на БЗНС, си бяха надлежно регистрирани с две табели с рег. номера, и си бяха на управление и стопанисвани в гаража на ЦК, който обаче не беше тоя но УБО.

А тия коли на УБО, които возеха бай Тошо и някои други по-видни членове на Политбюро, на които им е била зачислена персонална охрана от УБО и коли от УБО, по-принцип също си бяха надлежно регистрирани с по 2 регистр. табели.
Може разбира се, някакви по-специални коли от УБО да са били без предни номера, или с право да си слагат и сменят рег. номера каквито си искат, от примерно там някаква тяхна определена наличност от дадени табели.

Във всички случаи колите на контраразузнаването в КДС са били с такива права, да си менкат номерата с всякакви, както и на някои други служби.

Баща ми напр. работеше в Стопанска милиция, и при тях в Главното им управление на пл. Лъвов мост, също имаха една наличност от основно Волги Газ-24 и Лади 1500, и по-рядко Лади 1200 еС и 2105, на които им се сменяха номерата, ако се проследяваха някакви там оперативно интересни лица, предполагаеми извършители на стопански престъпления.

Това нали, заподозреният по-трудно да запомни, какви коли ги преследват.
Е, то ако си хитър престъпник, не че няма да запомниш някоя огрухана черна Волга 24, или тъмносиня Лада 1500, ако се върти около теб, па ако ще и всеки ден с разл. рег. номера да е...  :))
« Последна редакция: Юни 17, 2020, 16:47:52 от USfan »

Юни 17, 2021, 20:38:55
Отговор #58

Неактивен kaci

  • Публикации: 956
Слагам една снимка за поколенията  :)


Юни 17, 2021, 21:36:43
Отговор #59

Активен РумбатаБс

  • Публикации: 3679

 :)
« Последна редакция: Юни 17, 2021, 22:49:59 от dido1903 »
retrobs.com