Автор Тема: Opel Senator 2.6 1990  (Прочетена 5924 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 27, 2013, 00:08:04
Прочетена 5924 пъти

Неактивен alcoholmeter

  • Публикации: 16
Здравейте ретро колеги.

няма да изпадам в подробности относно колите само ще покажа малко снимки. Не ми е толкова ретро колата но пък може да се каже че е почти класика.  ;)

http://alcoholmeter.snimka.bg/automobiles/opel-rekord.245578

http://alcoholmeter.snimka.bg/automobiles/opel-senator-3-0e.379449

http://alcoholmeter.snimka.bg/automobiles/opel-senator.245576

http://alcoholmeter.snimka.bg/automobiles/opel-senator-b.563028

http://alcoholmeter.snimka.bg/automobiles/opel-senator-2-6-dual-ram.522573

Айде със здраве.
« Последна редакция: Март 28, 2013, 00:29:28 от dido1903 »

Март 27, 2013, 00:12:01
Отговор #1

Неактивен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3484
Айде със здраве.

Много благодарим за пожеланията,но все пак ще се радваме ако кажеш нещо повече.
Ако не те срам или не се притесняваш?

Март 27, 2013, 00:19:05
Отговор #2

Неактивен alcoholmeter

  • Публикации: 16
нека да е утре тъй като е време за спане...

ще редактирам темата с инфо.

Март 27, 2013, 01:00:35
Отговор #3

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Емо, добре дошъл !   :) 

Много хубав Сенатор. Другите ти Опели, пак са си кораби, ама Сенатора сиво-зеленикавия най-ми харесва. Голяма, луксозна кола с подходящ за нея мотор и богато оборудване. Ще се радваме да научим повече подробности за него.

Март 27, 2013, 20:46:28
Отговор #4

Неактивен alcoholmeter

  • Публикации: 16
Емо, добре дошъл !   :) 

Много хубав Сенатор. Другите ти Опели, пак са си кораби, ама Сенатора сиво-зеленикавия най-ми харесва. Голяма, луксозна кола с подходящ за нея мотор и богато оборудване. Ще се радваме да научим повече подробности за него.

Добре заварил Живко... ама няма да се лошо да ми кажеш от къде се познаваме :}   сещам се само за един живко ама дали си ти... ?!?

Освен сиво зеленикавия и другите са сенатори ама са по нови и също са голяма работа.

Март 27, 2013, 22:02:46
Отговор #5

Неактивен alcoholmeter

  • Публикации: 16
Малко са разкажа все пак по молба на модератор :}

На снимките се виждат няколко опела като фокуса е върху сенаторите.

Наброяваха 3 но към момента остана само 1бр. CA 0800, Другите заминаха към моргата. Единият катастрофира  другия никой не пожела да го закупи и направи истински автомобил.

Тъй като незнам какво точно да ви опиша ще казвам наред.

Колата се е родила 1990г.  Към момента съм 3-ти собственик. Возилото е вкарано от германия с пълен набор документи как и какво и е правено в германия (мисля че старият собственик е пропуснал тези книжа под мокета в багажника.)
Колата е оборудвана с всичко необходимо дори и малко повече.
Като глезотия и екстри имаме:

Плюшен салон
На предните седалки има допълнителни "врътки" за настройка издуване и прибиране при опашката на гръбнака и над кръста.
Подгреватели на седалките отпред
Повдигащи предни седалки
Климатик (почти климатроник - клапите които контролират температурата в купето са електрически с 8 позиции комбинирайки топъл и студен въздух)
Хладилна жабка
Дигитално табло
Регулируемо ел.окачване отпред (възможност за реглаж 3 степени "comfort, medium, sport" )
Темпомат - автопилот
Ел. стъкла - функция комфорт на 4-те сваляне до долу с 1 натискане и качване до горе с 1 натискане + детска защита и опция отваряне и затваряне на стъклата без автомобила да е на контакт
Ел. огледала
Ел. Шибедах - с 2 позиции затъмнен (или както се казва Sunroof)
Подгряване на огледалата
Подгряване на пръскачките на чистачките
Антена вградена в предното стъкло
Бордови компютър (показва моментен разход, среден разход, температура, хронометър, изминати километри, и оставащи километри с текущото гориво)
Чупещ волан
АБС
Парктроник с камера за задно виждане (слаган допълнително с 4 сензора)
Автоматична скоростна кутия (4 степенна, спортен режим на шофиране, зимен режим на шофиране - тип тракшън контрол, автоматика вклч. на 4-та предавка и дори с много газ колелата почти не боксуват)
Вградени обемни датчици заедно с заводска аларма (заводски монтирани)
Заводска щора на задният прозорец (прибираща се в кората)
Малко махагон за красота - задни и предни врати + арматурно табло
реглаж на фаровете (като на всяка кола)
Двусекционни фарове - 2бр. къси 4бр. дълги

Мисля че с това се изчерпах.. може и да съм пропуснал нещо... ако има ще добавям.

Мотора на колата е 2.6 12 клапана 156 конски сили. (двигателя не е на опел а на корвет)
Трансмисията е както казах по горе автоматична 4 степенна (японски автомат с много дълги предавки 1-ва 78км . по километраж,  2-ра предавка 150км. приблизително и така  нататък до 238км на 4-та до там е сме тествали.)
Благодарение на дългите предавки автомобила на 130-140км е на около 2200~2400 оборота
Среден разход 13-15л. на 100км в града.
Извън града с багаж и хора между 8-12л. зависи от това с каква скорост се шофира.
Автомобила е оборудван с Газов инжекцион (което ми позволява да карам колата иначе на колонка 2.70 по 15 на 100... можете да смятате)

Пропуснах в писанията по горе да опиша че парното / климатика е двузонов (ляво дясно)
Дребни глезотии също като главници, осветление и парно / климатик на задните пасажери.
Заводски затъмнени стопове.

Грижа се за колата до колкото ми позволява портфейла (консумативите винаги са сменени, дискове Brembo, Масло GM, водна помпа и т.н.)
Климатика е изцяло ремонтиран - сменен изпарител, сменен кондензатор, сменен компресор, сменен дехидратор. Направен ретрофит от фреон 12 (R12) на фреон 134 (ужким за по хубаво)

Забележки - скърцащ интериор (когато купих колата не беше карана в България и този проблем го нямаше)
Забележки - Ръжда - като всеки опел и моят страда от това (като смея да твърдя че сравнение с другите опели кадет, вектра, аскона е много по малко за годините си)
Забележки - 30% по скъпи части от на нормален автомобил  (ако спирачните дискове за пасат са 100лв. за тая са 150 примерно)
Забележки - освен че частите са по скъпи то се намират и малко по трудно (все пак по рядък автомобил е)

Още една глезотия която незнам как се казва и на кои класове автомобили се слага  - след като се преминат 100км/ч волана се затяга и започва да се върти по трудно (може би се цел при висока скорост да не се кривне и да стане беля)


Март 27, 2013, 22:35:14
Отговор #6

Неактивен BENZINO

  • Публикации: 52
Страхотен Сенатор притежаваш,пожелавам ти дълго време още да му се радваш  ;) точно преди два дни гледах обявите за такива Сенатори и ми направи впечатление че има няколко такива за продаване,като единия от тях е с 3.0 литровия мотор в горе долу читаво състояние и на цена за без пари.Като върл БМВ-ист не мога да отрека,че от изброените от теб екстри на твоя Сенатор,виждам някои които при 34-ките или са голяма рядкост или не са предлагани въобще!!!
Визирам това-
Дигитално табло-или казано по наше му-ЧЕК контрол,който се предлага само за по-големите 6-цилиндрови(от 525и до М5) и 8 цилиндрови(540и 530и) изпълнения
Регулируемо ел.окачване отпред (възможност за реглаж 3 степени "comfort, medium, sport" )-това ме изумява чесно-при комбитата има нивоматна система отзад,но тя няма нищо общо с това-единствено при М5 има няква сложна система и отпред,но е доста по-различна като идея
Ел. стъкла - функция комфорт на 4-те сваляне до долу с 1 натискане и качване до горе с 1 натискане -тук изненадата отново ме завладя-при 34-ките,комфорт модула на електрическите стъкла,свалят с едно натискане и четирите стъкла,но вдигат с едно натискане само шофьорското!!!Това е адски изнервящо и коментирано доста пъти в нашите среди.Четирите стъкла се вдигат от комфорта,единствено ако има оригинална аларма.

 "след като се преминат 100км/ч волана се затяга и започва да се върти по трудно (може би се цел при висока скорост да не се кривне и да стане беля)"
-това би трябвало да е Сервотроник,доста рядко срещана екстра при нашите 34-ки.До колкото съм чел е била голяма и доста скъпа екстра едно време  :)

Написах всичко това,тъй като този Сенатор е може би последния истински Опел от епохата,когато марката е спорела с големите марки в този клас.Баща ми имаше преди десетина години Рекорд Е2(2.0 Е) и имам спомен,че беше доста масивна кола-единствено кафявата чума му попречи да продължи да се бори с лунния пейзаж на Варна-сега най-вероятно е на кенчета от Кока Кола или Каменица  :)

Март 27, 2013, 23:08:37
Отговор #7

Неактивен Consul73

  • Публикации: 772
  • Пламен Янев :)
Баща ми имаше Рекорд 2.0 S Комби .Тогава във Варна бяха няколко говоря за далечната 1992 г. Кара го до преди 3-4 години .Да си призная яд ме е малко че го изхвърли . А за Сенатора :))) Помня тази марка от Бибиб дъвките . Голямо съоръжение .Онзи ден във Варна се разминах със един такъв нов Сенатор но собственика го бе окепазил със някакви Дейлайтс .Супер циганеро изглеждаше горкият.
Ford weist den weg

Март 27, 2013, 23:28:27
Отговор #8

Неактивен alcoholmeter

  • Публикации: 16
Колега BENZINO радвам се че ти харесва возилото.

Доста време още ще се радвам на возилото. Основните причини са две. Едната е че и да искам да продам колата никои няма да я купи :} . Но това е немислимо да се случи на този етап. Другата причина е че немога да си помисля че мога да се разделя с тоя кораб независимо какви са ми разходите по него.

Догодина съм му замислил поправка на дупките от молците... (вежди, малко прагове и една за сега малка дупка отдолу) и това го прави още повече моя кола. ;]

Освен изброеното от мене в предходната публикация има още 4 неща които аз знам а в моята кола липсват.

Кожен салон - предлага се като екстра за модела в няколко цветови разновидности и бежово белият цвят е уникален.
Подгрев на задните седалки
Чистачки на фаровете.
Предните седалки освен изброената кожа и подгрев - най яката екстра ЕВЪР хидравлични седалки. Всяко поместване е с копче (нагоре, надолу, напред, назад и т.н.)

тук може да се види цвета на кожата която бих искал да монтирам и в моят кораб - http://all-opel-images.info/4497/senator-opel-black-metallic-3

тук има клип в youtube от 1.20мин. до 1.30мин могат да се видят хидравличните седалки. (до колкото имам информация седалките имат памет за 2-ма шофьора и 2-ма пасажера)   


Има това което не е екстра а модификация на колата двигателят. От сенатор Б модификациите на двигателите са:

2.6 12V - 156hp
3.0 12V - 155hp
3.0 12V - 177hp
3.0 24V - 204hp
3.0 24V - ~256hp
4.0 24V - 278hp (може и да бъркам за конете)
4.0 24V twin turbo 519hp (изключително рядка модификация предлагана само от тунинг компанията Irmscher)

3.6 24V twin turbo 382hp (мисля че не се предлага при опел сенатор само при Омега Лотус Карлтън)
- конкретно този опел е нещо изключително, автомобил които е задминал годините си още с произвеждането. За желаещите могат да изгледат клипа мисля че ще предизвика голям интерес. Тези които не познават колата ще бъдат приятно изненадани какво нещо са измислили от опел 1993г. За съжаление от тази красотия са произведени ако не бъркам само 98бр. А колко са живи никои незнае.

Разбира се бих искал с най якия мотор на моита кола ама тогава и метан няма да ме оправи да го карам а данъка не ми се мисли.
Всичките двигатели са редови - не се предлага V образен тип двигатели (според Wikipedia) най добрият двигател измислен някога редови 6 цилиндъра (и следват редови 12 и т.н.)



Март 28, 2013, 20:08:04
Отговор #9

Неактивен alcoholmeter

  • Публикации: 16
Днес уваажаеми колеги след кратко ровене си припомних още една гъзария която е много яка и много малко коли на такива години имат.

Несъм сигурен как се казва точно но в книгата която чета е на руски и е опоменато като: аванс процесор.

Функцията на тая гъзария е: колата когато е сътворена хората са карали с бензин примерно 86-92 октана. Ако сипя на колонка 100 октана колата спрямо експлозиите променя момента на запалване за да се намалят тези експлозии, двигателя да работи равномерно и същевременно да се възползва от високооктановото годиво (демек да върви повече)

Ето за това при повечето автомобили е безмислено да се сипва такъв тип гориво освен ако ръчно не се направи колата да дава искра в точният момент.

 8))