Автор Тема: Getrag 262/265 - проблем  (Прочетена 9451 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 02, 2013, 19:08:51
Прочетена 9451 пъти

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
Здравейте колеги.Наскоро Ми изпадна една петстепенна скорстна кутия GETRAG 262 монтирана на доста автомобили от GM от 80-те години която взех за един проект.Кутията мисля да я слагам на Москвич 412 с леко пипнат мотор който да карам предимно за удоволствие.Даааа но винаги има и едно но.Та докато се чудех как с най-малко интервенций по колата и кутията да направя женитбата играейки си със скоростния лост се оказа че кутията е включила втора предавка и не може да я изключи.Всички други предавки се включват и изключват като при влючена друга освен втора кутията блокира естествено.Та.... решавам Аз да отворя въпросната кутия да видя и отстраня проблема...... и като типичен Българин потомък на бай Ганьо.... с щайга гаечни ключове чук и секач почвам да отвивам болт по болт.Да ама Не.....отвих болтовете на задния капак и до тук.Капака не излиза.Почукнах с чука пробвах с щанга но не и не.Повече не посмех да насилвам нещата да не стане пакост.Изпаднах в ситуация "Гледа като индиянец в скоростна кутия".
Та въпроса Ми е следния:
Някой от Вас имал ли е близки срещи от трети вид с такова чудо на инженерната мисъл и как се разглобява и зглобява това чудо?Някакви четежи схеми снимки съвети всички ще е от полза.Рових в нета питах чичко Гугъл но така и не намерих отговор на въпроса.
Ще Съм много благодарен ако някой може да каже как се преборил с това чудо GETRAG.Намерих таблици на какви коли е поставяна но нищо по Моя въпрос.Оказва се че е доста по-големи и мощни коли от Моята са ползвали такава кутия та за това Ми се ще да Я спася от претопяване.Ето и някой снимки на кутията с някой номера на нея:





















« Последна редакция: Април 03, 2013, 10:05:01 от dido1903 »
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.

Април 02, 2013, 19:50:34
Отговор #1

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
Свали червяка на километража.Дано не си го съсипал вече...И после с леко почукване с нещо дървено по опашката капака ще излезе ;)

Април 02, 2013, 19:55:10
Отговор #2

Неактивен prujinca

  • Публикации: 551
Първо всички гайки и болтове са цолови по тази кутия.  Аз имам таква самоче вече е в насипно състояние. По време на дижение се разтрака и като и отворихме се оказа че тръбичката която е за смазване на 5-тата се е откачила и разхожда вътре. преди това почна да изчезва 4-та от време на време. отвори картера и го провери това. Ако не ме лъже паметта имаше нещо което се развиваше през картера за да се разцепи но това е само спомен а и моята е от Opel Manta B. Погледни тук: http://www.opelclub.bg/index.php?showtopic=56486 Има за тези кутии (за Opel Manta B)
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни

Април 02, 2013, 22:02:05
Отговор #3

Неактивен 30e

  • Публикации: 476
    • http://opelclub.bg/
Дай да я спазарим, преди да се окепази  ???
Fuck the Coca, Fuck the Pizza, all we need is six v redica - powered by Fanatic

Април 02, 2013, 22:11:06
Отговор #4

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
Свали червяка на километража.Дано не си го съсипал вече...И после с леко почукване с нещо дървено по опашката капака ще излезе ;)
За червяка въобще не бях се сетил че може да създава прлоблем.Със сигурност все още е здрав защото колкото и да Съм тъп не бях достатъчно упорит за да счупя нещо. :) :) :)
Първо всички гайки и болтове са цолови по тази кутия.  Аз имам таква самоче вече е в насипно състояние. По време на дижение се разтрака и като и отворихме се оказа че тръбичката която е за смазване на 5-тата се е откачила и разхожда вътре. преди това почна да изчезва 4-та от време на време. отвори картера и го провери това. Ако не ме лъже паметта имаше нещо което се развиваше през картера за да се разцепи но това е само спомен а и моята е от Opel Manta B. Погледни тук: http://www.opelclub.bg/index.php?showtopic=56486 Има за тези кутии (за Opel Manta B)
Тя Мойта няма много общо с показаните във линка 240-ски.На Мойта корпуса е от три части и отделно камбаната на съединителя.
Но все пак благодаря ще добия някаква представа.До сега Съм отварял скорости на 40 тонен камион на джип УАЗ на Рено на Москвич на Форд и две Японски на
Митсубиши.Но тоя GETRAG направо ми скри "шайбата".
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.

Април 02, 2013, 22:32:07
Отговор #5

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
Дай да я спазарим, преди да се окепази  ???
Явно сме писали заедно.
Не Съм мислил за продажба макър и да са Ме питали наколко пъти.Кутията Ми хвана окото още като я видях и въобще не Съм се замислял и секунда дали да Я взема.Ако щеш вярвай даже не съм попитал и от каква кола е свалена.Само видях че камбаната е отделно от корпуса шлиците са много близко по размер до Мойте (1-2мм в+разлика в диаметъра)и е с пет предавки което Ме устройваше за моя проект.Другото са само нейзвестни.Но пък и зависи какво ще предложиш може и да проява интерес.Все пак имам и една кутия от Форд Скорпио която също може да пригодя нищо че не Ми е толкова присърце.
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.

Април 03, 2013, 10:01:06
Отговор #6

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Тази кутия се слага и на БМВ. Аз разглобявах моята 262 преди 3 месеца. Моята е 4ка обаче, не 5ца. Като погледнеш вътре в камбаната трябва да има няколко болта и мисля една зегерка на вала. Като ги махнеш тия неща, махнеш и жилото на километража, би трябвало нищо да не ти пречи да я разглобиш. Това което направихме ние, беше следното : След като махнахме там всякакви зегерки и други болтове, развихме и останалите болтове, които държат частите от кожуха едно към друго, после сложихме обратно камбаната на кутията. Само с по 2 гайки я хванахме, колкото да стои. Седнах, и хванах камбаната мжду коленете си, така че опашката на кутията да виси надолу. И през едно дървено трупче удряхме по вала. Бая удряне падна, но накрая се отцепи и се разглоби. Не знам дали успях да ти обясня достатъчно добре. Така като гледам на теб само жилото ти остава да свалиш. Сложи отново камбаната и пробвай по този метод, който ти казвам, мисля че лесно ще я доразглобиш, тя вече е тръгнала.
Ето някоя снимка на моята кутия:

http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=3514.50
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Април 03, 2013, 15:49:42
Отговор #7

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Туй,дето си го снимал си е опелски Getrag 265.Сигурен съм,щото имам мостра  ::)  Трябва да  видя в папките "Монца" дали нямам схеми по въпроса...
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Април 03, 2013, 18:34:11
Отговор #8

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
Туй,дето си го снимал си е опелски Getrag 265.Сигурен съм,щото имам мостра  ::)  Трябва да  видя в папките "Монца" дали нямам схеми по въпроса...

Точно Опел-ски.Поставяни са но Манта Сенатор Монца и много от тоя род.Слагани са с мотори до
3000 куб.см и 150+к.с.което ме навежда на мисълта че е доста добра кутийка.Пък Аз мисля да Я слагам на 1.5л мотор с максимум с доработките 90-95к.с.Ако намериш някоя схема мисля че ще е полезна не само на Мен.
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.

Април 03, 2013, 19:33:29
Отговор #9

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
Добра кутийка е,казват че държала до 500к.с. без модификации....Слагана е само на Сенатор/Монца и то с 3-литровите мотори(дават,че и на някакъв 2.5 мотор също е слагана)
http://www.opel-infos.de/getriebe/getrag.html

Имам някакви схеми,но са на PDF и не знам как да кача само необходимото.
Изтеглих от тук,точка 6.2
 
http://forum.opel-club.ru/index.php?showtopic=42750

Другото,което можеш да погледнеш е тук:

http://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?model=3991&mospid=47163&hg=23&fg=15
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001