Автор Тема: Законови основи в РБългария за "Исторически превозни средства"  (Прочетена 146457 пъти)

petkovic и 8 Гости преглежда(т) тази тема.

Април 09, 2013, 01:43:19
Отговор #10

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
 Ех, обожавам наредбите и бюрокрацията. Защо ли само аз виждам полезното, важното, дори знамението в тази наредба ? За победителите, извоювали тази работа - ура !  >:D

Април 09, 2013, 10:24:10
Отговор #11

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
Хайде и оригиналите, да си ги сложим в рамка :)

Април 09, 2013, 15:12:44
Отговор #12

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
За момента не виждам нищо друго освен дефиниция на терминът "Пътно превозно средство с музеен или исторически интерес"

Може би в бъдеще ще се регулират и превилегии и изисквания на "Пътно превозно средство с музеен или исторически интерес".
Предполагам това е само стъпка първа.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Април 09, 2013, 15:30:43
Отговор #13

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ехей,поредната неприложима глупост сътворена от някой,при което даже за това му е платено.Явно този който е назначил члена определящ, че на ППС  с музеен или исторически интерес може да се постави рама/купе от друг сходен по марка,модел и година на производство автомобил не е чел Наредба 1-45.С тази наредба се забранява използването на рама/купе от бракуван автомобил,а бракуваните автомобили са естествения донор за подобни манипулации.Най вероятно преди на назначи члена е сънувал купища нови рами/купета за ретро автомобили стоящи в магазините,при това с перфектно оформени и запазени документи за внос опреди 30 и повече години.
Защо ли и само аз ли не чувствам въодушевление от текста,касаещ нашите ППС?

Мда, като цяло и аз не чувствам въодушевление,  :)) защото в тази нова наредба не са описани някакви конкретни плюсове за собствениците на исторически МПС.
Колкото до Наредба 1-45, от 2000 година, тя в голямата си част стана невалидна след едно решение на Административния съд от 2003 година /което съм го поствал някъде тук сред другите теми/, отменящо именно забраните при ползване на части от бракувани коли при повторни други регистрации на МПС.

От друга страна обаче, особено след 2007 год, разните КАТ пунктове продължават да се опират буквално на 1-45, и да не спазват решението на Адмистративния съд, и продължават да не регистрират сглобени от бракувани части МПС-та.
Как да е, в тази изкл. важна за нас част по отн. на регистрациите и узаконяването на исторически МПС, не виждам някакво ясно тълкуване на тия моменти около сглобяването и бракуването.

Малко странично казано, но да споделя, че преди повече от десетилетка съм работил 1-2 щастливи години, точно в ИААА, като старши специалист в ДАИ :D /тогава беше Главна Дирекция Автомобилна администрация, към М-ство на Транспорта/.
И там точно колегите ми инженери технически нормотворци, бяха такива тъпи и несхватливи чиновници /макар и с инженерно образование/, каквито човек не може да си представи да има даже и във- филма Бразилия, на режисйора Тери Гилиъм.  O:-)
Съответно аз лично силно се съмнявам, че тия мухъли в ИААА-ДАИ,  :)) /сигурно много от бившите ми колеги там, останали още от соц. време, са още на работа/, ще успят да направят развитие на тая наредба, в духа на свободите и изискванията към историческите МПС-та, иначе законово определени в повечето други страни от Европейския съюз.

Реалистично, но песимистично погледнато, най вероятно ще си останем и в близката дузина години с тази пожелателна наредба с гръмко име.
Ако разбира се, ретроклубовете не удвоят натиска си върху ИААА и КАТ за оптимално разрешаване в наша полза на казусите в тази област.
« Последна редакция: Април 09, 2013, 15:41:33 от USfan »

Април 09, 2013, 16:07:58
Отговор #14

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
Тази наредба въвежда понятието "ППС с музеен или исторически интерес", казва какво може да се прави с него за да е такова (Чл. 25), както и кой следи за това (Чл. 54) и кой е той (13-та ДР) - Това дава основата изграждането на останалата законова и нормативна база. Идеята беше да се появи понятието във фундаменталната наредба веднъж, за да могат да се задействат промените в останалите законови направления. Изграждането на превилегиите зависи не само от държавната политика, но и от Общинската такава, която в общия случай е автономна (става въпрос за данъка). Не на последно място е политиката на ЗД, като при тях проблем няма (говоря за тези които са чуждестранни) понеже имат практиката от Италия най-малко.

 

Юни 03, 2013, 20:06:45
Отговор #15

Неактивен angelple75

  • Публикации: 57
Здравейте.Аз да питам за тази ,,карта за идентичност,, от по-горе споменатата наредба.Къде и кой издава тази карта.Бихте ли споделили ,някой има ли такава и изобщо как стой въпроса с нея.
« Последна редакция: Юни 03, 2013, 20:37:34 от angelple75 »

Юни 03, 2013, 20:56:35
Отговор #16

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
Все още няма нормативен акт по въпроса, но се предполага че това ще бъде FIVA картата.

Юни 04, 2013, 10:28:45
Отговор #17

Неактивен angelple75

  • Публикации: 57
Това ,предполагам,означава че трябва да съм член в ретро клуб за да я получа,евентуално. :)

Юни 04, 2013, 10:45:20
Отговор #18

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
НЕ не е задължително, не са обвързани нещата. By the way FIVA карта можеш и от Гърция и Словения да си вземеш :) Но нека да излязат първо съответните преходни разпоредби по въпроса и тогава да го мислим ;)

Юни 04, 2013, 11:08:47
Отговор #19

Неактивен angelple75

  • Публикации: 57
Ясно.Поздрави. :)