Автор Тема: Законови основи в РБългария за "Исторически превозни средства"  (Прочетена 146570 пъти)

vasko__2 и 13 Гости преглежда(т) тази тема.

Юни 04, 2013, 22:48:55
Отговор #20

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
  За мен  също е похвално, че понятието вече приема законова дефиниция, което както е споменал колегата Корудерлиев дава основание за последващи законови връзки. Проблемът идва в непълната и неясна дефиниция, което от своя страна я прави уязвима в развитието и. В интерес на истината на текстът му личи много, че е пришит и спуснат просто , за да го има.
Ето и неяснотите  които аз виждам на първо четене :
- 30 години ( няма дефиниция на възрастта - от дата на производство, от дата на първа регистрация или друга дата?
- карта за идентичност - кой я издава, какви реквизити има картата за идентичност ( би трябвало да съдържа подробно описани всички изискуеми в наредбата характеристики на ППСто), срок на валидност и т.н.

Юни 05, 2013, 07:11:06
Отговор #21

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Хубавото е ,че има раздвижване.Останалото полека лека ще се нареди.Според мен всичко автомобили навършили 60г възраст от датата на спиране на модела от производство трябва да са освободени от данъци, винетки а също и от гражданска отговорност.
« Последна редакция: Юни 05, 2013, 07:15:03 от rumen_spasov »

Юни 10, 2013, 17:33:11
Отговор #22

Неактивен radoslav94

  • Публикации: 385
  • Радослав Николов
По "закон" в нашата държава,където каквото излезе ново - било то наредба или нещо друго определящо някакви правила е с една цел.Да е сложно разбираемо от този,който я чете и препрочита (защото с едно четене нашите държавни работи не се разбират) и в следствие на тази сложно изписана композиция от думи да могат да се правят промени и заобиколко на който както му скимне.Няма никъде написано конкретно,че може автомобил от еди коя си година да се впише,като ретро или нещо друго.Относно промени според мен за ретро автомобили,мотори,камиони и друга подобна техника трябва да се понапънат малко и да измислят различен талон,за да може да се отличава и по документи,а не само визуално.

Ноември 20, 2013, 23:13:00
Отговор #23

Неактивен MoparFreak

  • Публикации: 195
  • Баджанак
А някъде, под някой параграф, подточка и т.н. ,
дали съществува някакво ограничение за ежедневно управляване на историческото МПС?
Например - както е тук в Австрия, само от 4 до 6 дни в месеца имаш право да караш олдтаймера си... :-[
А и другото- независимо дали е с двуцилиндров, Ве8-ак или пък Ве 12-так и т.н двигатели, с по 400 и нагоре конски сили- Данъка е един и същ - 140 € на година.. ::)
В Бг надали го има това...?
spectemur acendo

Ноември 23, 2013, 22:09:27
Отговор #24

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Тези 140Е можеш ли да ми ги обърнеш в процент от мин. раб. заплата ? И долу горе как вървят данъците на обикновените автомобили ?

Ноември 24, 2013, 21:38:22
Отговор #25

Неактивен MoparFreak

  • Публикации: 195
  • Баджанак
Тези 140Е можеш ли да ми ги обърнеш в процент от мин. раб. заплата ? И долу горе как вървят данъците на обикновените автомобили ?

Здрасти,
Ами в проценти..., няма да обръщам, но направо ще пиша - от 17000 - 18000 € раб. заплата на година махаш 140..  ::)
А данъците на ежедневните "обикновените" варира от това, на кое ниво си, като шофьор.. Колкото по-малко проишествия имаш, толкова по-малък данък плащаш. И така с течение на годините, слизаш с едно ниво по- надолу. От деветобалната система, аз съм да кажем на 5 - то ниво и плащам 70 евро на месец данък плюс застраховки! А колата иначе е немска, 2008 ма год. и с 105 конски сили..
spectemur acendo

Декември 25, 2013, 22:39:13
Отговор #26

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Току що прочетох в един друг авто форум, че членовевте на ретро клуб България са освободени от пътен данък за коли над 25 години, а гражданската била 81 лева.Ако някой знае нещо повече, нека сподели, че не съм наясно какъв е този клуб.

Декември 29, 2013, 10:55:25
Отговор #27

Неактивен ivanboev

  • Публикации: 107
Освободени са от данък (не пътен а данък собственост) членовете на два определени Варненски клуба, защото те си издействаха това право. За граждани, който не членуват в нито един от двата клуба (разбирай мен) няма преференции. Що се отнася за застраховките, всички клубове ,членове на Асоциацията за стари автомобили (ако не се лъжа точното съкращение е БАКСКАМ) имат право да си сключат по евтини застраховки Гражданска отговорност, която е на стойност около 90-100лв.

Декември 29, 2013, 11:32:23
Отговор #28

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Човека, написал тази информация е софиянец и едва ли има връзка с варненските клубове, мисля, че има регистрация и тук, но към момента не се е похвалил при нас.По скоро ме интересуваше какъв е този ретро клуб.

Декември 29, 2013, 13:28:54
Отговор #29

Неактивен sbalkan

  • Публикации: 800
Човека, написал тази информация е софиянец и едва ли има връзка с варненските клубове, мисля, че има регистрация и тук, но към момента не се е похвалил при нас.По скоро ме интересуваше какъв е този ретро клуб.
Вероятно става въпрос за Български Автомобилен Клуб "Ретро" (БАК Ретро), който е национален, има по-евтини застраховки, но едва ли някой член е освободен от данък.