Автор Тема: Посока на буталата  (Прочетена 13442 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 23, 2013, 18:29:55
Отговор #10

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
Изместването се прави, за да не е точно отвесно натоварването върху коляновия вал в момента на запалване в цилиндъра.
Не колега.Изместването се прави с цел при смяна посоката на движение на буталото да не задере в стената на цилиндъра.
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.

Април 23, 2013, 19:59:21
Отговор #11

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Колеги не пишете глупости.Има достатъчно литература няма да е зле някой от вас да си поразяснят някой неща.Колегата michev е прав, но има и още куп други причини за асиметрията на буталните болтове които ако колегата Тодор Живков беше на линия щеше да развие в тритомов роман  :D Основната причина за изместването на болта с две думи наистина е за по мека работа на двигателя с цел  намаляне на натоварването върху коляномотовилковата група.А колегата Победовод приключи неяснотата в темата защото наистина този мотор няма изместване на буталния болт.
« Последна редакция: Април 23, 2013, 21:00:09 от rumen_spasov »

Април 25, 2013, 00:35:20
Отговор #12

Неактивен Mirka7a

  • Публикации: 86
    • Клуб Москвич България
Това изместване се прави за да не заклинва буталото в цилиндъра. При това изместване се създава момент, който се стреми да завърти буталото около буталния болт. Големината на наклоняването зависи от това колко е изместен болта спрямо диаметъра на буталото. В противен случай се получава едно заклинване при преминаване от ГМП към ДМП  ;)

Април 25, 2013, 01:13:50
Отговор #13

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
А при какви мотори се налага такова изместване или всички имат макар и минимално... ?

Април 25, 2013, 07:02:38
Отговор #14

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Това изместване се прави за да не заклинва буталото в цилиндъра. При това изместване се създава момент, който се стреми да завърти буталото около буталния болт. Големината на наклоняването зависи от това колко е изместен болта спрямо диаметъра на буталото. В противен случай се получава едно заклинване при преминаване от ГМП към ДМП  ;)
Продължавате да пишете недопрочетени неща :D Повтарям най важната причина за изместването на болта е именно разтоварването на силите действащи върху цялата група с цел увеличаване дъготрайноста на живота на двигателя която включва бутало,мотовилка ,бутален болт,лагери основни и биелни, колянов вал а не само върху буталото А такова изместване има ,вече при всички съвременни мотори.Има и други причини,но там вече нещата отиват дълбоко в дебрите на физиката и ще трябва цяла книга да се напише.А липсата на такова изместване на болта по никакъв начин не пречи на двигателя на Газ-69 да си работи прекрасно и при разумна употреба да си дава добър междуремонтен пробег..
« Последна редакция: Април 25, 2013, 07:28:12 от rumen_spasov »

Април 25, 2013, 10:23:09
Отговор #15

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
Продължавате да пишете недопрочетени неща :D Повтарям най важната причина за изместването на болта е именно разтоварването на силите действащи върху цялата група с цел увеличаване дъготрайноста на живота на двигателя която включва бутало,мотовилка ,бутален болт,лагери основни и биелни, колянов вал а не само върху буталото А такова изместване има ,вече при всички съвременни мотори.Има и други причини,но там вече нещата отиват дълбоко в дебрите на физиката и ще трябва цяла книга да се напише.А липсата на такова изместване на болта по никакъв начин не пречи на двигателя на Газ-69 да си работи прекрасно и при разумна употреба да си дава добър междуремонтен пробег..
Колега мойте уважения към Теб.Но моля Те прочети малко техническа литература по устройство и действие на ДВГ.Не е задължително да има изместване.Но когато Го има се прави с цел описана от Мен и колегата Мирката.Иначе при по-високи обороти и натоварване буталото може да заклини в цилиндъра.Макър и на 21г това момче е много много запознат с тоя материял.И теоритически и практически.
Моля не възприемай поста Ми като опит за заяждане просто изяснявам неща който са инжинерни решения от зората на двигателостроенето.
« Последна редакция: Април 25, 2013, 10:25:11 от dino412 »
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.

Април 25, 2013, 11:02:01
Отговор #16

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Аз пък си мисля, че коляновия вал е леко изместен и не е точно под цилиндрите и това налага изместването на болта.

п.п. може и обратното да е - цилиндрите да са изместени.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Април 25, 2013, 16:56:49
Отговор #17

Неактивен dino412

  • Публикации: 820





Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.

Април 25, 2013, 18:37:53
Отговор #18

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Моите уважения и към теб колега Дино ,но начина по който интерпретираш нещата ми се вижда малко тенденциозен.Не съм писал,че това за ролята на болта към буталата не е вярно а ,че просто е част от цялата истина и не е най важното.Добре е ,че си се постарал да качиш този материал ,но той обяснява нещата в случая само за самото бутало тъй като си отгърнал страницата с обяснения за буталото което не изяснява по никакъв начин цялостната идея за изместване на буталния болта а само една от ролите му .Именно това казвам и аз,че не е достатъчно човек да прочете набързо някъде нещо и чел недочел да го приеме за верую.Трябва да се прочетат много технически книги а материала им да се осмисли и едва тогава да се дават такива категорични мнения.За тези които са чели по диагонал отново ще го кажа на ясен български език.  Изместването на буталния болт се прави за да не бъде ударът при запалването на сместа директно под прав ъгъл между буталото  биелата и коляновия вал като по този начин се облекчава натоварването и намалява износването както на втулката на буталния болт така и на биелните а също и на основните лагери на коляновия вал както и натоварването на самото бутало което включва и триенето в стените на цилиндъра с две думи означва увеличаване на междуремонтния пробег а ако на човек му се иска да започне и философски да мисли и да се впусне в дебрите на вероятностите може да се говори и за увеличаване на КПДто както и за подпомагане на инерционния момент ,но това са вече фантасмагории.Ако някой мисли,че нещо от това което съм написал не е вярно то нека ме обори със  свое обяснение а не с  преснимане на непълни части от текстове.
« Последна редакция: Април 25, 2013, 19:46:21 от rumen_spasov »

Април 25, 2013, 19:51:01
Отговор #19

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Ако някой мисли,че нещо от това което съм написал не е вярно то нека ме обори със  свое обяснение а не с  преснимане на непълни части от текстове.

Щом така поставяш нещата  :)) 

Изместването на буталния болт се прави за да не бъде ударът при запалването на сместа директно под прав ъгъл между буталото  биелата и коляновия вал...

За да има ъгъл трябват 2 прави(права и точка не става  O:-) )... Ако приемем едната права по направлението на биелата, а другата по направлението основни-биелни  лагери, то ъгълът за който говориш е изправен 180* . При прав ъгъл натоварването би следвало да е най-малко :)