Автор Тема: Посока на буталата  (Прочетена 13634 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 25, 2013, 20:02:27
Отговор #20

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Е тази вечер ми е тръгнало да обяснявам ,ще обясня и на теб колега. Има ги двете прави,но ти едната не си я забелязал. :) Първата права е между центъра на буталния болт  и центъра на мотовилковата шийка на коляновия вал .А втората права е между центъра на мотовиковата шийка и центъра на основните лагери на коляновия вал.Точката на пречупване в следствие изместения център на болта  е именно центъра на мотовиковата шийка което се явява и самия ъгъл съвсем малък ,но достатъчен за да не бъде натоварването директно по права линия.Това е.Не е сложно нали?
« Последна редакция: Април 25, 2013, 20:11:15 от rumen_spasov »

Април 25, 2013, 23:11:57
Отговор #21

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Не е сложно хич, аз още първия път те разбрах  :D Точно същите направления съм написал и аз(то други няма де  :)) ), но по друг начин и за точно този ъгъл става въпрос . Имах предвид, че когато буталния болт е в средата, то в ГМТ , този същия ъгъл е изправен 180* , а когато болта е изместен ъглите се получават 175* и 195* ПРИМЕРНО. Пояснението ми беше по скоро закачка, но явно не се е получило  :))

Също така не съм съгласен с едно изречение от преснимания материал: "Големината на наклоняването на буталото в цилиндъра зависи от разстоянието, на което е изместена оста на буталния болт от диаметъра на буталото"
Според мен и при 2 и при 5 мм изместване, наклоняването на буталото(предполагам имат предвид завъртането му около бут. болт) ще е ограничено от хлабината м/у бутало и цилиндър  ???

Април 26, 2013, 07:11:09
Отговор #22

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Извинявам се колега Сахо,че не съм те разбрал правилно .Да напълно си прав за това ,но пък и то си е ясно ,че става дума за по скоро теоретични минимално въздействащи отколкото за реални неща.Естествено,че като липсва такова изместване на болта буталото няма как да задере в цилиндъра а по скоро нещата се изразяват в дългосрочен план в  износването на буталото . Автора на текста вероятно под  наклоняване на буталото е имал по скоро предвид силите които се стремят да го завъртят и оттам да увеличат натоварването  съответно и износването в определени области на самото бутало защото при толкова малка хлабина между буталото и цилиндъра няма как да има реално наклоняване.А колкото е по голямо изместването на болта толкова тези въздействащи сили са по големи или по малки.Това все пак не е волска каруца а високо технологична машина. На снимките големите колебания на буталото са дадени само за по голяма яснота :)
« Последна редакция: Април 26, 2013, 07:17:36 от rumen_spasov »

Април 28, 2013, 10:47:23
Отговор #23

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
Моите уважения и към теб колега Дино ,но начина по който интерпретираш нещата ми се вижда малко тенденциозен.Не съм писал,че това за ролята на болта към буталата не е вярно а ,че просто е част от цялата истина и не е най важното.Добре е ,че си се постарал да качиш този материал ,но той обяснява нещата в случая само за самото бутало тъй като си отгърнал страницата с обяснения за буталото което не изяснява по никакъв начин цялостната идея за изместване на буталния болта а само една от ролите му .Именно това казвам и аз,че не е достатъчно човек да прочете набързо някъде нещо и чел недочел да го приеме за верую.Трябва да се прочетат много технически книги а материала им да се осмисли и едва тогава да се дават такива категорични мнения.За тези които са чели по диагонал отново ще го кажа на ясен български език.  Изместването на буталния болт се прави за да не бъде ударът при запалването на сместа директно под прав ъгъл между буталото  биелата и коляновия вал като по този начин се облекчава натоварването и намалява износването както на втулката на буталния болт така и на биелните а също и на основните лагери на коляновия вал както и натоварването на самото бутало което включва и триенето в стените на цилиндъра с две думи означва увеличаване на междуремонтния пробег а ако на човек му се иска да започне и философски да мисли и да се впусне в дебрите на вероятностите може да се говори и за увеличаване на КПДто както и за подпомагане на инерционния момент ,но това са вече фантасмагории.Ако някой мисли,че нещо от това което съм написал не е вярно то нека ме обори със  свое обяснение а не с  преснимане на непълни части от текстове.

Колега не Съм преснимвал друго от книгата защото по-натам няма нищо от това което описваш.Продължението е за смазването на двигателя.Ако някой има някакви претенций за тенденциозност може да преснимам цялата книга (350+страници)която Съм изчел внимателно и никъде не се описва това което твърдиш за удар и натиск върху бутало биела и вал.Тия твърдения ги срещам за първи път написани тук.Нямам диплома за више образование ДВГ но в книгите който Съм изчел никъде не съм срещал това твърдение за изместване на буталния болт.Ако трябва да навлизам в спор дали твоето твърдение е правилно или грешно то тогава ще трябва да оборудвам лаборатория за изпитване на ДВГ и да почна да откривам тепърва топлата вода.Мойто твърдение Аз подкрепих с литература черно на бяло.Моля Те подкрепи и Ти твойта теза по същия начин и дай нещо написано в книгите по тоя въпрос иначе е много лесно да Си чешем пръстите по клавиятурата.
Моля не възприемай поста Ми като заяждане а като опит да изясним две твърдения за даден въпрос.
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.

Април 28, 2013, 11:15:19
Отговор #24

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Нали това ти казах,  чети повече и то сериозна техническа а не литература за обща култура! :D
« Последна редакция: Април 28, 2013, 11:48:57 от rumen_spasov »

Април 28, 2013, 15:00:34
Отговор #25

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
Ами като само я споменаваш тая сериозна литература (а Мойта е от в.24часа)пусни нещо да прочетем и Ние неуките.Поне Аз споделям каквото знам и мога.В противен случай излиза че не Аз говоря на халост.
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.

Април 28, 2013, 22:55:48
Отговор #26

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Първите няколко теми по Теоретична Механика  ще са ти достатъчни, но според мен и без да четеш нищо, то се вижда, че е така  :)) Най-просто казано колкото силата която прилагаш е по-близко до надлъжната ос на вала  и ъгълът ( за който спорихме) е по-изправен, толкова въпросната сила ще се стреми да счупи вала, а не да го завърти :)

Април 28, 2013, 23:27:10
Отговор #27

Неактивен Smooth_Dog

  • Публикации: 214
  • Делян Петков tlf-0899806094 Варна
Нецентрален коляно- мотовилков механизъм може да се получи и със симетрично бутало,к ато се измести оста на коляновия вал от оста на цилиндъра. А цялото нещо се прави за да се намали т. нар. Нормална сила, която натиска буталото към лявата, според посоката на въртене, страна на цилиндъра при действие на газовата сила и се получава по- равномерно износване.
 Другия ефект от нецентрален КММ е задържането на буталото около ГМТ, което увеличава времето за процеса горене, много полезно особено за дизеловите двигатели.
SUZUKI GSX 750 ES'83  ИЖ Планета'70, Jawa 50'65
https://www.facebook.com/M-J-Motors-610910035659939/?ref=hl

Април 28, 2013, 23:54:23
Отговор #28

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
Първите няколко теми по Теоретична Механика  ще са ти достатъчни, но според мен и без да четеш нищо, то се вижда, че е така  :)) Най-просто казано колкото силата която прилагаш е по-близко до надлъжната ос на вала  и ъгълът ( за който спорихме) е по-изправен, толкова въпросната сила ще се стреми да счупи вала, а не да го завърти :)


Празни приказки на тема съчинение по картинка не Ми се четът.Подкрепи теориата с черно на бяло ако обичаш.Но не извадка от нета дето пишат само "инженери".  ::) ::) ::)

Нецентрален коляно- мотовилков механизъм може да се получи и със симетрично бутало,к ато се измести оста на коляновия вал от оста на цилиндъра. А цялото нещо се прави за да се намали т. нар. Нормална сила, която натиска буталото към лявата, според посоката на въртене, страна на цилиндъра при действие на газовата сила и се получава по- равномерно износване.
 Другия ефект от нецентрален КММ е задържането на буталото около ГМТ, което увеличава времето за процеса горене, много полезно особено за дизеловите двигатели.

Абсолютно вярно и точно обяснено. :) :) :)
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.

Април 29, 2013, 00:10:34
Отговор #29

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Празни приказки на тема съчинение по картинка не Ми се четът.Подкрепи теориата с черно на бяло ако обичаш.Но не извадка от нета дето пишат само "инженери".  ::) ::) ::)


Съгласен ли си с твърдението на Румен или не ?  Щом като не искаш да е от нета (като постна моето и то такова ще стане  O:-)) , а да е черно на бяло - намираш учебник Теоретична Механика и четеш  ;)