Автор Тема: Шкода 105 L 1985 г. - новото зверче в семейството ми  (Прочетена 29520 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 26, 2013, 22:28:45
Прочетена 29520 пъти

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
Привет на всички от мен!

Искам да ви представя най-новото попълнение в гаража - Шкода 105л. Автомобила беше на дядо ми, за съжаление се сдобих с него при лоши обстоятелства - като наследство след смъртта му. Тук е може би мястото да споделя, че от малък и се радвам, много пъти като съм ходел на село съм влизал в гаража да и се радвам и да я гледам и пипам :) Колата е при мен от края на октомври миналата година, доста неща свърших по нея, но по-надолу за тях.

Няколко думи за автомобила: първата му регистрация е 23 декември 1985 година, коледен подарък явно си е направил дядо ми. Цвета е винено червен, или както е по талон - бордо. Навъртяла е малко над 62 000 км, като последните 1000 от мен. Живота си е прекарала в гараж, даже като малък си я спомням вечно завита вътре в гаража с брезент, и когато не се е карала дълго време - на трупчета. И двете мерки за съжаление не са помогнали особено, боята се е матирала с годините. Като цяло обаче мисля че е в доста добро състояние - салона е в много добро състояние, отдолу няма ръжди, даже като вдигах мокета, понеже имах теч от парното ми направи впечатление, че ламарините са перфектни, даже са си лъскави в сравнение с външните (по-надолу ще приложа и снимки). Почти никъде няма ръжда, само от дясната страна е претърпяла ожулване преди години. Таблото е в добро състояние, няма напукано отгоре, всичко си работи.

Сега малко снимков материал, придружен с описания тук-там какво съм правил.

Това е първата снимка, която направих на колата, някъде април-май миналата година беше, след около 500 км разходка:


следващите са от първата вечер откакто е при мен:





на следващата вечер малко хигиена, още помня как я докарах в Пловдив прашасала и цялата в паяжини:




След това мина известно време на каране, запознаване с колата, откриване на дребни проблеми и съответно тяхното отстраняване. Този период продължи няколко месеца, като през него беше сменена водната помпа, кранчето на радиатора на парното, нова капачка за разширителния съд, промивка на системата и пълнене с антифриз, генератора беше отремонтиран, сложих и ново електронно реле-регулатор. Смених и жилото на газта, че се скъса, и доста други дребни ремонтчета, които са нормални за кола на тези години, почти неизлизала от гаража.

Януари месец още с настъпването на по-топли дни веднага се заех да поработя по колата и свърших няколко дреболии. Като начало си я закарах до гаража, с идеята да поседи там докато я изчистя от целия антифриз по пода, който беше останал от теча от кранчето на парното. Махнах мокетите, ватите, вътре плуваха рибки, изолационната вата тежеше сигурно по 1-2 кг всяка. Добрата новина беше, че ръжди нямаше. Мръсотия и кал - да, но ръжди - нито капка. Ето и няколко снимки:




В това състояние я оставих в гаража, малко от малко да поизветрее влагата, на отворени прозорци, няколко седмици по-късно съответно я избърсах, измих и изчистих.
След това се заех с халогените - слагани са от дядо ми, по-точно от баща ми, жълти халогени предполагам от някакъв камион (дядо ми е карал камиони много навремето). Тези халогени, признавам, адски много ми харесват, макар на някои да не им допадат :) Та проблема в тях беше прекъснат плюс на единия. Възстанових веригата, в последствие се оказа, че и масата я няма, и след малко играчка светнаха. И светнаха прекрасно, не заслепяват, вадят страхотен лъч. Ето и оттам малко снимки:





В последствие колата поседя известно време в гаража, отсраних още няколко технически дреболии през това време, и вече след като бях спокоен, че е в състояние да се движи спокойно по улиците, се заех лека полека с външния вид. Една от първите, и може би най-важни придобивки е тази:



джанти Метеор2, оригинално слагани на моделите за експорт главно към Англия. Взех ги в много добро състояние, можех направо да ги слагам и да карам, но реших да ги освежа първо, затова поседяха известно време в гаража.

Следващото нещо, което правих по колата, е нещо, с което се отдалечих доста от автентичността и оригиналността, но бях си решил твърдо, че ще го направя на тази кола, и съответно го реализирах. А именно - монтаж на централно заключване, съответно и аларма.

Правил съм малко снимки на процеса, и ще се опитам да бъда максимално подробен в обясненията си.
Първо свалих корите на вратите. Както очаквах - вратите бяха по-девствени и от мен, недокосвани от човешка ръка откакто е излязла от завода, освен задна дясна, където както съм споменал и по-напред, е била ожулвана и поради неясна за мен причина са я разглобявали, та имаше и счупена щипка, счупена пластмаска на врътката за прозореца.

Така, вече на разтворени врати седнах да мисля как да монтирам машинките за централното. Направих го по следния начин - по две малки дупчици на средните греди, да е максимално здрав монтажа, и да може да се спази линията на движение на машинката, за да работи гладко и без изкривявания. Ето как стана на предните врати:


а ето и на задните, там направо като по учебник стана:


а ето и една цялостна снимка на работния процес (леле колко съм разхвърлян):


Така, сега следва интересната част. Доста се чудих и маех как да го направя, и един ден, докато случайно си разглеждах един електричарски магазин, решението само дойде при мен. Случайно забелязах едни гумички, които служат за прекарване на кабели през стени. Не знам как точно да ги обясня, затова оставям снимките да говорят сами.

Ето тук е на шофьорската врата. Ползвал съм голяма гумичка, тъй като тук минават 5 кабела. Реших да сложа само на гредата, после кабелите влизат в шлауха, която седи неподвижно вътре в гумичката, и се движи свободно в дупката на вратата. Това се налага, за да не се прегъват кабелите като се затваря вратата. Ето я и снимката:


тук се вижда и как обработвам дупките - като пробия, мажа с лак за нокти. На предишната ми кола така си бях мазал 2-3 дупчици на тавана, които бяха одрани, и 4 години не падна, въпреки времето и автомивките, така че предполагам ще успее да предпази ламарините.

Ето още една снимка на шофьорската врата - движи си прекрасно, гладко и спокойно:


А ето и при почти затворена врата:


При другите 3 врати беше по-лесно, по две гумички и работата заспа. После измислих и начин да скрия кабелите, ама чак като бях затворил всичко вече, така че по-нататък ще го приложа. Ето как са в момента, пак си се прибира кабела навътре и не се сгъва:


последва жичкаджийската работа, кабелчета, клемички, обувки... Една снимка имам само, тъй като бях сам и нямаше кой да снима, пък ръцете са ми малко  Снимах кабелната обувка, която запоих за нов плюс за алармата и централното, реших да не натоварвам излишно ел. системата на колата, и си пуснах още един кабел от акумулатора. Кабела е син, защото ми свърши червения, иначе имам и червена термо шлауха  Навсякъде съм се старал да е хубаво, да изглежда добре, колкото се може да избягвам изолирбанда.


Ето и къде монтирах сирената, вижда се и от къде съм взел маса за нея:


След монтажа на централното последваха няколко седмици каране - за щастие нищо не се обади този път, и прибегнах до някои детайли. А именно -  алуминиевите прагчета долу на вратите - бяха доста поочукани, мръсни, криви. Благодарение на колега от шкода форума, се сдобих с доста по-читави от моите, направо перфектни. Трябваше им само да ги позамия и забърша. Такава ми беше и идеята, и започнах процедурата. Първо с влажна гъбичка махнах калта и големите мръсотии, после с парцалче забърсах и изсуших, след което последва доста старателно измиване с CIF. Дотук добре, станаха страхотни. В един момент обаче ми дойде на акъла, че имам една паста за полиране Turtle Wax, която бях купил преди 4-5 години и от тогава ми седи в гаража. Реших да пробвам - речено-сторено, намазах на едно място, разтърках, после забърсах. Резултата ми хареса, и с един приятел около час по-късно, след 2 кафета и 2 шоколада, бяхме готови. Ето го и резултата, не е перфектен, но за 30 годишни прагове, настъпвани и кривени кой знае колко пъти, мисля че се получи добре:

единия заден, после поизправих кривините на всичките, доколкото можах, но не съм снимал:


и тук един обработен и един необработен (кривия е моя си, който не се ползва, само за сравнение съм го снимал):



Другата дреболийка бяха капаците на халогените - метални са, и бяха доста ръждясали. Търках ги с няколко вида шкурки, после ги пръснах със спрей. Ето няколко снимки:




След дреболиите дойде време на голямото задвижване - започнах с джантите. Първо махане на старата боя - свързах се с един човек, от чиито услуги останах много доволен, който се занимава със soda blasting. Ето го и резултата след бластирането:



и съответно след това се боядисаха, нямах време да ги снимам преди да им сложа гуми, защото почти буквално ги взех от боя и отидох да ги монтирам. Ето една снимка как застанаха вече на колата, по-нататък ще направя и по-детайлни снимки:


И сега черешката на тортата по прогреса дотук - пастиране. Пастирането го свърших с огромната помощ на няколко колеги от шкода форума, благодаря ви отново момчета! Ето как изглеждаше колата в началото на процеса:


Последва много търкане. Реших по едни или други причини процеса да се извърши на ръка. Знам, че полиране с машина щеше да е в пъти по-лесно, но хей, къде му е забавното на това?   

Ето и една снимка в процес на работа, ясно си личи къде е търкано, и какъв е ефекта:


Почти цял ден след началото на процеса, вече можех да снимам завършената кола. Ето я как изглежда в момента:




Общо взето разликата е на лице. След пастирането, монтажа на джантите, изчистването и забърсването на всички пластмасови и хромирани елементи и чистенето на салона направо не мога да си позная колата.

Ето и малко снимки от Classic car day на Калояново:






За момента съм стигнал дотук. Доста неща свърших, но има още много по доста да се свършат. Лека полека във времето продължавам, последния месец си я карам всекидневно шкодичката.

Благодаря на всички, отделили време да прочетат този роман, който се получи, надявам се не съм бил досаден или скучен на някого. Развитието ще продължава и занапред :)

Поздрави!
« Последна редакция: Април 26, 2013, 22:51:31 от dido1903 »

Април 26, 2013, 22:43:55
Отговор #1

Неактивен fit_ness

  • Публикации: 103
  • zaz - 966 / 1971г.
    • ретро и фото любител
Виждам, че вече си и сложил централно заключване. Сигурно мислиш още доста подобрения да и правиш.  След време ще разбереш, че красотата на старите автомобили се крие в техния автентичен вид и техните фабрични екстри. Нищо повече.  Казвам го защото шкодичката ти е в уникално добро състояние и е кощунство да я правиш модерна кола.
ЗАЗ-966   1971г.

Април 26, 2013, 22:55:12
Отговор #2

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Поздравления за отличната кола,колега!
Преди всичко за невероятната енергия и за прекрасното представяне на Шкодата!
Явно е намерила достоен наследник в твоите ръце!
Пожелавам ви много приятни емоции заедно.
Да те питам - пастирането как го направи? С какви материали ?

Април 26, 2013, 23:23:41
Отговор #3

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
колата ще си е в автентичен вид. Алармата и централното са единствените неща, които съм склонен да превъзмогна относно автентичността :)
даже съм посъбрал доста неща, оригинални разбира се, които ще бъдат монтирани скоро - салон и други, занапред ще покажа, като ги монтирам.

Благодаря за добрите думи! Старая се и ще продължавам да се старая и да полагам грижи за автомобила! :)

Пастирането го правихме на ръка. Отидох до един бояджийски магазин и пробвахме различните наливни пасти,  магазинера ми препоръча не много едра паста, понеже боята е в доста лошо състояние, и наистина, на места, където търкахме повече, боята взе да се изтърква, но това не е проблем, понеже някъде във времето ще има и боя.

А материалите са пастата и парцалчета, както и няколко бутилки кола и 2-3 шоколада :)
« Последна редакция: Април 26, 2013, 23:49:44 от __smirnoff__ »

Април 27, 2013, 00:04:43
Отговор #4

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Е браво Ивчо , хубаво наследство и база. Не ще и дума че ще я пазиш и облагородяваш.За сода бластинга на Метеорите джанти ти да поясня пък аз - това е като песъкоструй , но с много по фина ситна дюза и емулсия заради големината на абразивните частички , оказа се че технологията я има и при приятел в Смолян.  :)Ама дали сте се получи за моите ралиджийски електрони ще видим.

Най важното - ще има ли пауър тунинг със 135/136 мотор или оставаме твърдо сток? ;)
 
« Последна редакция: Април 27, 2013, 00:10:40 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Април 27, 2013, 01:00:41
Отговор #5

Неактивен PVV

  • Публикации: 251
  • Skoda Octavia Super - 1963г. - ELIŠKA
Виждам една прекрасна шкода и собственик обхванат от желание да я направи бижу. Щом си попаднал на колегите от Пловдив отърване няма. Колата ще става все по-хубава и по-хубава. Пожелавам ти успех и много щастливи моменти с шкодака.

Април 27, 2013, 14:28:14
Отговор #6

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
И аз пожелавам успех в начинанията с тази прекрасна Škoda! Много ми харесва цветът й, сравнително рядко се среща. За кратко време си свършил страхотна работа, много се изкефих и на вътрешните лайсни - станали са като нови. Следя с интерес повечето шкодови теми, защото се надявам да са ми от полза някой ден, когато имам възможност да подхвана и моята, така че продължавай все така ;)

Април 27, 2013, 16:07:01
Отговор #7

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
Благодаря за пожеланията!

Пловдивските колеги наистина са номер едно ;) Много се радвам, че се запознах с тях, а и вече с доста други (не само шкодаджии, разбира се)
Колкото до цвета, признавам си, в началото не му бях голям фен, но напоследък, особено след пастирането, направо започнах да се влюбвам в него. Ама то е и разбираемо, преди беше меко казано ужасен, матирал, без капка блясък.

Кире, мотора ще си е този, на 63 000 км е, има още доста да поживее. Със 135/136 мотор е друга кола, но такъв ми бил късмета - 105, и ще си го карам него :)

Април 28, 2013, 00:05:18
Отговор #8

Неактивен Sancho

  • Публикации: 127
  • Москвич 412, 434
Наистина разликата преди/след е голяма. Успех в начинанието!

Май 07, 2013, 18:21:52
Отговор #9

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
след щателно претърсване на гаража, където е живяла шкодата, и едно леееко падане в канала от моя страна (  :D :-[ ) изнамерих следните артефакти:



огледало - оригиналното шофьорско огледало, което по някаква причина е сменено с друго, което е доста издраскано и е в лошо състояние. Не знам каква е причината за смяната, но ще пробвам да си го сложа, да са ми еднакви огледалата, понеже сегашното е от другия модел.
гумички за спирачките - доста са стари, съдейки по опаковката, но поне найлона е запазил цялостта си, бяха прибрани в торбичка, и в една кутийка, гумичките са меки, не са напукани или втвърдени.
накрайници - също чисто нови, 2 броя, в найлончета, и още 2 намерих - пак нови, но без опаковка. Тях си ги оставих в гаража.
и най-ценното - чисто нова верига, чешко производство. Тя със сигурност ще се сложи на колата, понеже сега е пак с някаква нова, но на 3000 км вече трака, явно не е качествена. А тази си е както си трябва - в кутийка, опакована в хартия.
намерих и един носач, но него не съм го снимал, защото го забравих в гаража. Засега по окачването не съм правил нищо, понеже (да чукна на дърво) всичко е наред, не тропа, не трака.
бях намерил и съединител комплект, но се оказа, че е трабантов. Съединител също ще ми е нужен скоро, но ще си купя нов, независимо от факта, че съм убеден в по-голямата здравина и качеството на едновременските резервни и оригинални части.