Автор Тема: Шкода 105 L 1985 г. - новото зверче в семейството ми  (Прочетена 29476 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 30, 2013, 21:01:44
Отговор #10

Неактивен boykoff

  • Публикации: 289
  Здрасти колега, хубави подаръци ти е спретнал гаража...  :)

Юни 03, 2013, 11:41:32
Отговор #11

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
здравей, наистина, много им се зарадвах :) В скоро време ще сложа веригата, а другите неща по-нататък, понеже не са наложителни още :)

искам само да спомена (и да се извиня на объркалите се) за трабантовия съединител от предния ми пост - наличен е, но не се продава, чичо ми ще си го ползва. Иначе с удоволствие бих го дал на някой нуждаещ се, но за съжаление няма как...

Октомври 04, 2013, 07:47:16
Отговор #12

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Преди няколко дни имах удоволствието  да видя на живо колата. Наистина изглежда страхотно запазена и с оригинална боя което вече е трудно да се види при тези модели.Собственика е много грижлив към нея.Пожелавам му със здраве да и се радва дълги години и един ден да я предаде на децата си в същия запазен вид.
« Последна редакция: Октомври 04, 2013, 08:54:34 от rumen_spasov »

Октомври 20, 2013, 15:20:36
Отговор #13

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
Благодаря за хубавите думи! Старая се да се грижа за колата по най-правилния начин и много и се радвам! :)

Не съм писал от доста време в темата, тъй като нищо ново не се случваше около автомобила. Напоследък малко пораздвижих нещата, и имам какво да споделя.

Като за начало, махнах теглича. Отне ми няколко часа, доста сериозно беше захванат за гредите отзад, но след голяма борба падна. Сега си имам чиста и една идея по-красива задница.

Следващото нещо, което направих, е да махна сините колани и на тяхно място сложих черни, инерционни шкодови колани от времето, когато е произведен автомобила. Не съм сигурен дали са оригинални на Шкода, но на тях пише 1986 и са предназначени за монтаж точно на такъв автомобил. Доста са интересни, с интересен начин на захващане на колана и механизъм, страшно много ми харесват!

Третото, може би най-важно нещо, са седалките. Монтирани са седалки от Шкода 130, на практика би трябвало да са еднакви с моите, но с подглавник, обаче имат доста голяма разлика. Една идея по-твърди са, и са много по-комфортни за пътуване. С оригиналните след половин час каране, гърба и кръста ме боляха, а тези го тествах на целодневно каране и нямам такива проблеми. Седалките са позахабени, има скъсано тук-там, но ще се претапицират в същия вид, в който са в момента - черни с бели линии по средата, много са красиви и много пасват на интериора като цяло.

Снимки на тези неща ще кача до 2-3 дни, понеже не съм ги снимал още.

Другото, което искам да споделя, са впечатленията ми от рали Родопи. Понеже не съм правил някакви по-сериозни преходи с колата, имах нужда да я тествам, и ралито се яви перфектната възможност. Планинско каране, с доста стръмни изкачвания на места, завои, и слизане пак по планински път. Перфектната възможност да проверя дали всичко работи както трябва - спирачки, охлаждане, двигател. Резултата е, че тръгнахме, и се върнахме непокътнати. Страшно съм доволен как се представи колата, и нагоре, по стръмните участъци нямах проблеми с температурата, и надолу със спирачките всичко беше 6+. Много приятно се шофира този автомобил на планински път, динамичен е, лесно управляем, послушен, а тези къси скорости са перфектни за ситуацията. С две думи - очарован съм, Шкодата надмина очакванията ми :) Имах малък проблем със съединителя по едно време, но нещата се оправиха без аварии, но той така или иначе си е за смяна...

ето и няколко снимки от тогава:











тук сме с колегата Yuri и неговия прекрасен Форд:



Занапред нещата продължават бавно, малко по малко. Купих си нова предна маска, не че на моята и има нещо, просто с годините пластмасата е избеляла, а новата си е чисто черна. Фарчето за мъгла отзад ми е счупено, затова си купих ново, което в последствие видях, че има малка разлика с моето, и затова ще си търся оригинално. Ако не намеря обаче, ще сложа това. В процес на търсене на стопове съм, в магазина имат само десен стоп оригинален чешки, и съм казал да ми поръчат комплект от Чехия, но трябва да мина през магазина след няколко дни да проверя как стоят нещата. Стоповете са ми помътнели, и единия е пукнат и лепен, иначе другите стъкла - предни, мигачи, и малките мигачи на калниците, са в перфектно състовние.

Това е засега, като снимам седалките и коланите, ще кача още снимки :)

Поздрави!

Януари 09, 2017, 17:34:33
Отговор #14

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
Здравейте!

Не съм писал по темата повече от 3 години, но това не означава, че колата е забравена, изоставена, или каквото и да било. По стечение на обстоятелствата, пренареждане на приоритети и тем подобни други извинения, по нея за съжаление не се работи с темпото, което ми се иска.

През изминалото време не съм правил кой знае какво по нея. За щастие, технически се държи добре. Ползва се от време на време за ежедневен автомобил, първо от гледна точка на факта, че не е хубаво да седи без да се кара, и второ (и май по-важно) - адски много ме радва да си я карам тая кола! :)

Оригинално колата е излязла без колани. В последствие и бяха монтирани от онези неприятни (поне за мен) висящи сини колани, които първо не се връзваха с цялостната визия на колата, второ бяха адски неудобни. Тъй като идеята ми е автомобила да е максимално близък до оригинала, изключих варианта с монтиране на инерционни колани от модерна кола. За щастие, по стечение на обстоятелствата и голям късмет, се сдобих с много добър комплект инерционни колани, от 80-те години, производство за модела. Заедно със салона от 130 стана много добра комбинация. Салона не е в перфектно здраве, има прокъсано тук-там, но освен подглавниците забелязах и друга разлика - една идея по-твърд е от салона за 105, и на 30-тата минута гърба ми не ме боли като от оригиналния. Иначе по форма си е едно към едно. Ето и малко снимки на салона и коланите:










Самите апарати на коланите, както се вижда, имат много интересен захват. Малко беше странно в началото, но като им свикнах са ми много удобни. А на вид са супер, което най-много ми харесва в тях. За  монтажа се ползват единствено и само отворите, на които бяха монтирани старите колани. Имам и колани за задната седалка, но не съм ги монтирал.

Седалките са си оригинални за модела, и някой слънчев ден смятам да ги тапицирам в оригиналната разцветка. За момента са с калъфи, които са черни с бордо елементи - стана като заводско, много красиво и ненатрапващо се, но все пак е временен вариант.

Друго нещо, за което трябваше да се погрижа, е да сменя стоповете. По магазините имаха само неоригинални. Намирането на оригинални се оказа трудна задача, и отне повече от 3 години. В момента вече ги имам, но трябваше да се закърпи положението, понеже моите бяха много зле  и единия беше спукан. Още някъде през 2013, беше трудно да намеря дори неоригинални, и след като се сдобих с два стопа, се оказа, че имат разлики в  нюансите. Искам, не искам - примирих се, и тръгнах да търся решение. Намерих го в нещо много елементарно, което хем ги уеднакви на 90%, хем ще ги запази да не се матират в близките години - облепих ги с фолио. По този начин докарах едно към едно цвета на червеното с оригиналния - разликата е само в задната светлина. Също така смених и фара за мъгла - моя беше спукан. Ето и снимки:

старите, матирани, и единия пукнат:


новите, преди фолиото - много ясно си личи разликата в червеното и в бялото:



тук вече и с правилните крушки:


и тук една снимка, направена точно с цел да покажем разликите между моите фолирани /временни/ стопове и чехословашките:




Карам с тези стопове вече трета година, изглеждат добре, но ми бъркат в здравето като си ги знам, че не са истински. Слд тригодишно търсене, и с немалката помощ от колеги съфорумци, най-накрая се сдобих с това:






За момента са на топло в шкафа, ще се монтират живот и здраве след боядисване.

Другото важно нещо, което се случи с колата е пълна подмяна на всичко по спирачната система, без дискове и накладки - просто имат още живот, на тия километри са като нови. Колата имаше проблем, отзад нямаше никакви спирачки. Първо пробвах с промивки - никакъв резултат. След безброй промивки, продухвания с въздух, обезвъздушавания просто нищо не се случваше. Чудех се какво да правя, и един ден просто отидох до магазина, и накупих всичко ново - маркучи, цилиндри, спирачна течност. Операцията по смяната се извърши на село, където колата е прекарала целия си живот, с помощта на баща ми и чичо ми пред погледа на баба ми, която много и се зарадва, като я видя колко е променена откакто съм я взел :) Естествено, за да ни е максимално гадно, всичко се случваше през нощта :D Ама луд умора няма, и резултата беше - всички маркучи полуразпаднали се, тръбичките задръстени, цилиндрите единия въобще не работеше. Много, ама много зор, докато сменим всичко, почти нямаше болт или гайка, който да не е клеясал. В допълнение се оказа и че пиньона на едната главина е счупен, оттам и нова главина - обясни се и изчезна едно дразнещо тракане. Спирачките не само че дойдоха, ами и направо се зачудих след като я подкарах как така съм карал без спирачки досега... Имам и 1-2 снимки от работния процес:





Следващото, много важно нещо, което се случи на Шкодата, беше пълния основен ремонт на двигателя. С нов съединител е, направена е отново профилактика и на карбуратора и бензиновата помпа, нови свещи и кабели. Ризи, бутала, сегменти, неочаквано голямо износване за шейсет и петте и хиляди километра. Съответно и нови масла, филтри, главата и тя мина профилактика. Много съм доволен от резултата. Стана друга кола, работи прекрасно, на загрял двигател на тихи обороти не се чува как работи.

Големия проблем в момента е боята. Ръжди и гнило все още няма(поне не видимо, очаквам изненади като влезе в бояджийното). През тези три години няколко пъти я пастирах, отново на ръка, но боята вече е свършила. Сега избягвам и да я мия даже, при всяко минаване с гъбата цялата става тъмно червена. Ето няколко снимки как изглежда по принцип, матирала, в процес на пастиране - да се види разликата, и пастирана:








Като цяло, това е най-важното от развититето на количката. За момента върви страхотно, стартера умря и сега ми е на офиса в бюрото, накупил съм части, но не съм го сглобил още. Събрал съм много части, които са имали нужда от подмяна, и вече съм на 99% готов със всичко необходимо за да я окомплектовам след боядисването - нов спойлер, огледала, всички елементи и пластмаси по корите нови, нови лайстни за тавана, откъм осветителната уредба всичко е приготвено оригинално чисто ново, стопове, мигачи, фарове имам дори, отскоро и панел за таблото отново оригинален и нов, че моя е счупен, и много други, за които дори не се сещам в момента. Остава само да влезе при бояджията, и след това да се накичи с новите детайли. Джантите също ще бъдат боядисани отново, макар и да са перфектни в момента, нещо не уцелихме цвета първия път. Парче по парче се събира пъзела, остава само да се нареди :)

Поздрави!

Януари 09, 2017, 17:58:53
Отговор #15

Неактивен niki4

  • Публикации: 169
Колега Смирноф, искам да те поздравя, защото си личи колко старание и желание влагаш. Много ми напомня всичко за пътя, който съм минал и аз с моята кола - стъпка по стъпка, с години...Тези Шкодички са много симпатични, чичо ми имаше 105 L, но по-старото купе,  зелена, пак така седеше от нова само в гараж и аз така като малък ходех да и се радвам.
За боята виждам, че си решил да я пребоядисваш и едва ли ще си промениш мнението, но ако няма ръжда и така е много хубава - автентична, на оригинална боя. Каквото и да направиш важното е на теб да ти хареса.
Още веднъж поздрави!

Януари 11, 2017, 13:18:53
Отговор #16

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
Ами за съжаление освен, че е доста захабена боята, има и тук-там тенекиджийска работа. Цялата дясна страна под средата на вратите е задирана преди 25 години някъде, правена е тогава, но некадърно. Няма ръжди и гнило, но искам да си я оправя. Претърпях и малък инцидент - в гаража ми се нанесе една котка, която ме зарадва, защото изгони мишките, но пък направи голяма беля - бутна един капак от тавана, който падна и изкриви предния капак. Миналата нова година пък пострада задния капак - страхотните ми съседи метнаха една доста голяма бомбичка върху нея, в следствие имам вдлъбнатина с диаметър около 10 см, с придружаващото я изгаряне от гърмежа. Има и други дребни забележки, които ме дразнят, но пък и не само визуално има проблеми. Понеже е изветрял лака, пролет, лято, като я напече слънцето, вътре става ад, като няма лак да отразява слънчевите лъчи. Не е само неприятно, но ме притеснява как ще се отрази това и на целия интериор, на таблото. Вярно е, че седи в гараж, но си я и карам, а пред блока и на работа е на открито и слънцето я грее цял ден. Иначе ако ги нямаше тези забележки, може би щях да изкарам още някоя друга година така :) То всъщност аз вече трета година отлагам, така че и дойде времето, след като технически всичко е наред и в норми, остана боята :)

Те хората са казали - хубавите неща стават бавно. Пък и никой не ме гони, не гоня срокове, наслаждавам се на всеки дребен детайл или ремонт, който правя :)

П.П. Извинявам се, виждам, че много от снимките ги няма, нещо е станало със снимка.бг. За съжаление няма как да ги възстановя, само там ги имах, че харддиска с папката умря.

Януари 16, 2017, 10:18:41
Отговор #17

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Браво! Много сериозно обновяване на темата, а и на самата Шкода!

Относно спирачките, аз съм се убедил, че като започнеш да стягаш стар автомобил първото нещо, от което да започнеш, са спирачките и помпи на съединител (ако е с хидравлика).
Просто с времето гумата по хидравличните системи се скапва и протича/запушва маркучи.

За снимките, доверете се на нашият сървър pichost.name и качвайте там. Снимките са при нас и не трием нищо.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Януари 18, 2017, 01:01:49
Отговор #18

Неактивен Skoda 130LR/h

  • Публикации: 119
Направо новИ помпИ и нови задни сп. цилиндърчета  да слага , че само с гумички я стане я не . Може да има елипсовидно износване на помпите и е нужна смяна на целия главен цилиндър (помпа) . Спирачната течност , която ще ти върши работа е DOT 3 .

Януари 18, 2017, 09:52:45
Отговор #19

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
да, разбира се, по спирачките всичко е ново, тях ги правих лятото на 2015. Огромна разлика, сега си спира като нормална кола :)
А з аснимките го имам предвид вече, занапред така ще ги качвам, а и вече на 2 компютъра ги пазя, да не стават пак фалове :)