Автор Тема: Шкода 105 L 1985 г. - новото зверче в семейството ми  (Прочетена 29511 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 07, 2018, 19:19:38
Отговор #50

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
За волан, на чиято емблема стрелата сочи надясно, аз не се сещам... Иначе на Octavia имах предвид стикерите, които всъщност са направени по подобие на тези на заводските WRC-коли: https://juwra.com/images/kuvitus/241_octavia_wrc.jpg

Относно конкретните джанти - едно една заигравка, която на мен много ми допада (без да се боядисват обаче "гнездата" за гайките): https://img.skoda-virt.cz/forum_upload/2016/03/09/8_580_186526__2016-03-09_19-15-44_35.jpg

Юни 07, 2018, 23:00:33
Отговор #51

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Да, по принцип на всички тасове и джанти има само стрела, сочеща надясно. Но аз се зачудих как би стояло все пак, защото има и вариант със стрела, насочена напред - емблемите на калниците на 1000 MB и на първите 100/110. Така е направена и специалната Edition 100 на първата Octavia RS, т. е. не е съвсем кощунска тази схема...

На джантите Аполо, на левите капачки стрелата също е обърната.

На Иво капачките добре са станали, при положение, че няма от къде да намери и трябва сам да се спасява.
Харесват ми. И изработка и дизайн. Сега видях и оригиналните какви са. Тези са по-добри от тях.
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Юни 07, 2018, 23:25:18
Отговор #52

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
За волан, на чиято емблема стрелата сочи надясно, аз не се сещам...

Роска, добре ли те разбирам? По-скоро не се сещам за волан, чиято емблема сочи наляво.

« Последна редакция: Юни 07, 2018, 23:31:02 от joro-120L »
Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Юли 14, 2018, 18:00:23
Отговор #53

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
Понеже работата по колата поприключи, сега е ред на малко снимки. Бяха ми останали капачките на джантите, ето ги и тях:






Тук има няколко снимки от деня преди Националния Шкода събор, от самия събор, и няколко от една фотосесия, която направихме на колата:













И накрая, разбира се, няколко кадъра от самата фотосесия:








и за финал - една снимка, от 1985 година  ;D :P




Юли 16, 2018, 13:43:51
Отговор #54

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
ИвЧо, снимката в движение е станала много яка! Дая я за календара на Шкода клуба, ако ще правят :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юли 16, 2018, 14:44:25
Отговор #55

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Много ми харесва! В тия малки фарове има нещо много симпатично. Вече почти никъде не останаха такива "японки".
Може ли да покажеш и салонът отвътре как е станал? Таблото от 105L ли е? 1985г имат ли вдлъбнатините долу вляво за ключ за заден фар за мъгла? 130-сковите седалки ще ги претапицираш ли? Не че някога съм спирал, ама в последно време пак се заглеждам по 120-ките, има една оцеляла точно 1985 - охра в квартала (а те бяха супер масова кола - само пред моя блок бяха 17 Шкоди 105/120). Та надничам като хлапак, не че не съм виждал какво има вътре. Вчера рових из моите неща и откопах 5-те скорости със все полуваловете и спирачките, които някога исках да слагам на моята 120-ка. После разхождам детето - айде пак до оная Шкодичка. Беше много хубава навремето, ама градушката 2014та я смля. А и явно този, дето я кара, вече не се справя, и не остана прав панел. А не е пребоядисвана, даже май две гуми са си оригиналните Барум OR34.
АКо имах терен, където да трупам, отдавна да съм си купил някоя гаражна, ама на. А и още ме тормози идиотската идея да съживявам моята.

Юли 16, 2018, 15:19:55
Отговор #56

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Момчиле, старите шкоди наистина няма как да не ги заобичаш, щом веднъж си се качил на такава ;) Но не се коси, че вече нямаш мегдан и за шкодичка - като те гледах как седиш в жигулката ми се струва, че този клас автомобили вече някак не ти пасват на размера... затова не се учудвам, че си падаш по параходи като Варшавата, Волгата 21 и Нисата, в която май мога и прав да вляза :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юли 17, 2018, 08:57:30
Отговор #57

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
Така е, веднъж качиш ли се на такава Шкода, се влюбваш. и аз съм живият пример за това, щом взех още една да човъркам.

Интериора отвътре е за момента на 50% истински. И под 50% имам предвид, че седалките не са тапицирани в оригиналната тапицерия. Всичко друго си е оригинално иначе - колата си е с нейното оригинално табло, само съм сменил пластмасата, която се напуква при почти всички Шкоди. И да - m_g, правилно познаваш - има си място и копче за халогена долу вляво. Местата за копчета са две, на второто свободно място е дупчено за копче на перката.

Мокетите са оригиналните, пластмасите са си оригиналните, общо взето всичко е оригиналното. А каквото не е оригинално, съм го взел от другата ми Шкода, която без да иска става като лек интериорен донор за тази, така че пак си е оригинално, понеже и двете коли са произведени 1985 :)

Премахнати са всякакви модернизации по колата - няма радио, няма аларма, централно, махнал съм и барчетата. На 100% визията, на излязла от завода. Остават само седалките да се тапицират, но тях нарочно си ги оставих за малко по-напред във времето. Въпреки това съм се погрижил и за тях, и са облечени в поръчкови калъфи, с разцветката на автомобила.

Снимки, по някаква необяснима за мен причина, не съм правил на интериора. Ще се поправя, засега имам от процеса на сглобяване няколко кадъра.

Ето малко от сглобяването на салона - от двата ми налични салона, избрах най-доброто и ги събрах. Под тапицерията са мешана скара между двата ми салона, но механично е здрав, и удобен за път:




Времево, след направата на тези снимки, не бях доволен от резултата, и си поиграх още няколко часа с опъване и напасване на калъфите. Сега е много по-добре. Ето и малко от поставянето в колата:





и тук щастливи се возим вече с колегата Peter_B:


И сега тук ще покажа малко детайли, които нямам спомен да съм споделял досега. Навсякъде по колата, където се е разглобявало, са сменени крепежите. Търсил съм и съм намирал за всички болтчета, гайки, шайбички, и т.н. алтернативи с оригинален вид, но от неръждаема стомана. Ето малко примери, които съм документирал - болтчетата на надписа отзад, и болтовете с пластмасовите държачи за страничните лайстни на праговете:




Юли 17, 2018, 09:59:19
Отговор #58

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Надявам се не ми се сърдиш за спама, но пак разглеждам старите снимки на Шкодата и ми идва следния въпрос. Коя моделна година е Шкодата?
Според информацията, която Жоро често цитира, предният капак с новото асиметрично вътрешно оребрение датира от моделна година 1986. За 1985 би трябвало да е със стария тип капак,със симетрично оребряване като буквата "Ж". От друга страна, има хромирани лайсни под страничните стъкла, които за 1986 май ги няма.
Коя година са стъклата? Имаш ли отдясно лампа за осветление на интериора, или е с дръжка, както на по-късните години и с лампа само отляво?
Както всички знаем, при Шкода моделната година започва от есента на предишната календарна. Примерно, на моите, които са купени на 22.12.86 от Мототехника, по шаси са TMB12MOOLH, като H ще рече моделна година 1987. Но пък нямат подгрев на задното стъкло, а би трябвало.

Новите крепежи изглеждат супер! Една кола супер много я отварят нови светлини и видими крепежи!
Като концепция - в какви цветове мислиш да я претапицираш? Фабричните шевове на 105/120Л с тънък бял конец върху черен плат са почти невъзможни за пресъздаване ръчно. Аз си се чудя, дали не би стояло добре да е с чисто черен плюш и изкуствена кожа отстрани. Така и така салонът си е чисто черен, само таванът е бял.
Успя ли да намериш щипките за интериора - навремето ги имаше по магазините тези черните пистони с бяла насрещна част, които са за пластмасите отстрани на предните седалки. Мисля, че и на задните странични кори на на колонките са пак такива по спомени, както и за тия малките мокетести кори пред вратата.


Юли 17, 2018, 16:04:10
Отговор #59

Неактивен __smirnoff__

  • Публикации: 159
За моделната година - трябва да погледна стъклата. Регистрирана е на 23.12.1985, което ме навежда на мисълта, че е 86 моделна година. По номер е TMB10MD0LG, ако съдя по това, че твоите са Н и са 87-ма, значи G би трябвало да е 86-та. Капака е от новия модел, и има плафон и отдясно. А за лайстните - да, може би моята е от онези, които са точно на прехода. Доколкото съм чувал и от други колеги, като е имало промени са слагали тук-там каквото има и каквото падне. Например и лайстните долу на праговете, също има варианти. Както и на тези на покрива. Аз моите съм ги сменил с други, много по-прави и лъскави от моите си, но същия тип. И тях много трудно ги открих.

Концепцията за седалките е почти уточнена, но още се колебая. Разликата между 105/120 и 130 салон е голяма, от гледна точка на материали. 130-ковия пак е черен с бели ленти, но лентите са по средата и са с различна дебелина. По-тънки отвън, и стават по-дебели навътре. Плата им е доста по-солиден и твърд, което ги прави по-удобни. На 105/120 е много по-нежен. Това за лицевата част, отстрани си е кожа, при мен и на двата салона са супер кожите. Отвътре под тапицерията са едно към едно, еднакъв дунапрен, еднаква скара, само за подглавниците има 2 заварени допълнително планки. Само черно седи много хубаво и приятно - за пример на Жоро Шкодата. При такъв вариант има голям избор - плюш, нормална тапицерия, и какво ли още не, както казваш, все би седяло добре. Кой модел точно ще гоня, не съм решил още, вероятно оригиналните ще гоня. И в двата случая ще съм много близо до оригинала, но предполагам няма да успеем да го докараме баш като истинското.

Щипките на интериора бяха на 90% здрави. На едната кора на вратата някой някога е правил нещо, и там имаше няколко счупени. Аз при цялото разглобяване успях да счупя 2 щипки. Каквото ми липсваше, или пък беше захабено или надраскано(имаше и такива) го взех от другата Шкода.