Автор Тема: FIAT Croma 1.9TDID  (Прочетена 6226 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Април 27, 2013, 12:42:33
Прочетена 6226 пъти

Неактивен ivopifeca

  • Публикации: 91
Здравейте!Притежавам въпросния автомобил от почти 5 години,през които съм изключително доволен.На 330000км емотора и не съм имал никакви ядове ни зиме ни лете.Искам да ви попитам нещо относно задното окачване-имам чувството,че вози доста твърдо!Сменил съм и четирите амортесьора,но возията ми се струва доста твърда отзад,просто за този клас автомобил.Нека някой,който е карал същата кола да сподели,дали са си така по принцип,или има нещо което трябва да подменя/дали е от пружините...или са си така тези коли.За сравнение-75цата ми вози доста по добре.Знам,че Кромата може би не е за този раздел-поне за мен,тази кола трябваше да е със задно предаване,като предходния си модел Арджента,но за съжаление.... :)Нека,ако има някой по запознат с модела да сподели своите впечатления въобще ,като цяло от колата.А и друго ми е направило впечатление зимата е доста пиклива,така ми се струва.
« Последна редакция: Април 27, 2013, 16:29:59 от dido1903 »

Април 28, 2013, 15:11:02
Отговор #1

Неактивен RoMeO_156_GTA

  • Публикации: 271
Здравей колега. Не мога да ти помогна по въпроса , но знам кой може - колегата VET до колкото съм срещал из мненията му , има три Кроми . За да видиш снимките обаче ти трябва регистрация . Иначе може да го откриеш и в Алфа форума
http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=94028

Април 28, 2013, 16:58:52
Отговор #2

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
И моята возеше твърдо. С окачване тип Макферсон отзад, няма как да не вози твърдо. Е, може би някой е намерил начин. Стандартната Крома е италиянска кола. Някак си е далече от всякаква плавност и поглъщане на неравности, били те дори дребни пукнатини.  При ниски скорости, подобно на Rover ,,800" серия е дърво и возията е дървена, поне за моите разбирания за ,,возия". Пък е голяма кола. На по-високи скорости ( разбирай поне от 120-140 нагоре), омеква и е по-добре. В планински местности е страхотна и много проходима при зимни условия. Сериозно - навлизал съм във дълбоки снегове, почти до регистрационния номер на предната броня и се получава ефект на снегорин. Това със гуми 175/70 R14, не зимни.  И е много коварна - има склонност към презавиване при движение върху мокри и заснежени пътища. Вози добре когато стъпиш на гладка магистрала и развиеш 120-130+ км/ч. В същност, главното предаване е с доста малко предавателно число.  Това позволява на 5-та скорост, 2000 i.e. да се движи със 140км/ч. при 3500 об/мин. Скорост, която НЕ СЕ усеща и е напълно нормална за тази кола. 150-160 км/ч. са също спокойни скорости, а като наближиш 170 и си със 5 човека пасажери, започнеш да навлизаш в по-дълги и последователни завои на магистралата, тогава разбираш защо ти се струва твърда на ниски скорости и усещаш, че е дори мека.  :)  Такива са. То е автомобил за дълги пътувания. Предавки, предавателни числа, главно предаване, интериор.....с тази цел са направени така.  Аз имах изкривена регулираща задна дясна щанга, която беше нарушила геометрията на дясното колело. Така взех колата.   Понеже, тези Кроми имат нужда от регулировка (стенд) И на задните колела, за да бъдат устойчиви, подмених и двете. Оригиналните представляват дълга тенекиена тръба, прорязана по цялата си държина, свързваща гредата със шенкела долу при главината.  И която се криви от човешка ръка. И е сложена там, за да си върши работата по пътища, които нямат дупки с дълбочина на цялата гума.  Същата база/платформа използва и Ланчия при модел ,,Thema".  Докато пък предното окачване е хем много надеждно-хем много лесно за ремонт. Специално тези Фиати и Ланчии имат много здрави предници и почти неразрушими двигатели. С което малко италиянки могат да се похвалят.   Предполагам, че колегите които са имали и карали повече такива Фиати са на същото мнение. 

Април 29, 2013, 19:10:00
Отговор #3

Неактивен ivopifeca

  • Публикации: 91
Мерси за отговорите!Мисля да я закарам за всеки случай на реглаж заден мост,но ме е страх да не изкривят тези неща щом са толко меки :-\

Април 30, 2013, 19:52:38
Отговор #4

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Няма да ги изкривят, не са чак толкова меки както ги описах. По стендовете знаят какво да правят. Но, трябва да внимаваш с дупките, Иво. Понеже те са една от причините за повреди по автомобила.  :)

Май 01, 2013, 14:06:05
Отговор #5

Неактивен ivopifeca

  • Публикации: 91
Тоше,всяка една дупка е като куршум в сърцето,много пазя по принцип,карам ,работя като шофьор на камион с ремърке,даже и камионите ги пазя :)А и на алфа 164-окачването е като на фиата и ланчата :)

Май 02, 2013, 19:19:41
Отговор #6

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Аз не те упреквам в нищо. И никой не съдя, пък и не искам да ме нападнат десетки собственици. Тя, колата си е много хубава и луксозна. Просто трябва да се пази малко повече от разни други. В същност, пазенето май важи за всички.  :-[

Май 03, 2013, 11:16:54
Отговор #7

Неактивен ivopifeca

  • Публикации: 91
Чувал съм ,че първите Кроми от 80-те имали по мека возия,дали е вярно?

Януари 19, 2019, 17:14:51
Отговор #8

Неактивен ivopifeca

  • Публикации: 91
Не кола,а камион,с това мога да определя Кромата.Дадох я на скраб,понеже беше яко занемарена от сестра ми и баща ми...Както и да е-удоволствие е да се кара тази толко комфортна кола,и здрава,за разлика от алфа 166,единствено Ланча Кппа от по новите поколения италянки я замества достойно!