Автор Тема: Моят Opel Manta B 1978 - най-накрая да пусна тема  (Прочетена 88163 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 22, 2014, 12:57:12
Отговор #70

Неактивен prujinca

  • Публикации: 571
Извинявай за грешката ( тъй като предимно пиша от телефона си допуска даста странни грешки)
Минуса е, че при блакирало виско перката ти отнема около 3-4 конски сили от мощността на мотора. А колкото до това дали да е блокирана или не този двигател има два варианта: 1. е с виско муфа  с променливо зацепване на перката и 2. е с постоянно зацепена перка но с по малък диаметър (около 3-4 см) По този начин не се правя на по умен а просто избягвам поставяне на ел. вентилатор за лятото при движение в градски условия когато няма добро обдухване и колкото и да не ти се иска тогава колата си загрява. А колкото до самото виско намен не ми се рискува с поредното ново което да не работи да си прецакам мотора. Сега за малко не го направих, а и да не забравим че то си струва пари. Моето конкретно бе 130 лв. а другиа модел на hella е само 230 лв.
А колкото до термостата в момента все още не е монтирам (и така като гледам няма ида го сложа скоро тъйкато не ми остава никакво време за нея  но ако се наложи да е покарам ще го монтирам но е проверен и работи)

« Последна редакция: Октомври 22, 2014, 13:07:07 от prujinca »
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни

Октомври 22, 2014, 21:02:15
Отговор #71

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
А колкото до това дали да е блокирана или не този двигател има два варианта: 1. е с виско муфа  с променливо зацепване на перката и 2. е с постоянно зацепена перка но с по малък диаметър (около 3-4 см)
Ей тук се крие отговорът на въпроса що смятам,че се правиш на по-умен от германските инженери  ;)

Понеже гледам си писал в темата за моята Монца пояснявам:звукът на виското ме дразни,карам без музика (освен на дълъг път) ,защото искам да си чувам колата и шестака.Не твърдя,че са нещо уникално,но мен ме кефи (и не преча на другите)  ::)
Сменил съм термостата с най-студения,който съм намерил,датчика за перките също е "студен",т.е. свалил съм темп. режим на мотора с едни 5 гр.Нямам проблеми с прегряване,загряването също е доволно бързо за стар Опел.Е,парно кой знае какво няма,ама е стар Опел  :P
Другото,заради което се постарах да се смъкне темп.режим е,че фабрично колата има маслен радиатор и маслен термостат.Да де,ама на черната ми Монца някой е ампутирал масления радиатор,а на мен не ми се занимава да слагам наличния от бялата Монца.
Понеже съм направил доста промени по охлаждането съм решил да сложа ел.перка.Схемата за сега е успешна!Какви са предимствата и недостатъците на едното и другото не ми се спори.
Ама ти имаш проблеми с прегряване и недозагряване,и не си сложил проверен термостат,а си блокирал виското....ей тва не го разбирам.....

Сега виското+перката се въртят с оборотите на мотора,ти си сложил некви болтове,това цялото балансирано ли е с добавените маси (болтовете) да се върти безпроблемно до 6к. оборота?
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Октомври 22, 2014, 23:52:54
Отговор #72

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Да, виската са консуматив наистина. И то не евтин. Но както казва Немо това с блокираното виско е подтискане на симптомите, а не лекуване на проблема. Прегледай основно охалидтелната система! Колата ти е много хубава и заслужава и да се движи толкова добре колкото и изглежда.
Аз бих си проверил водната помпа. Освен това бих си проверил дали системата е хубаво обезвъздушена и дали наистина термостатът работи добре. Дори бих я запалил без термостат за да проверя дали пак ще прегрее.
Иначе виско перките са гадна работа. Не ми допада идеята да ми се придава допълнителен вентилаторен съпротивителен момент към вала на мотора. Но все пак немските инженери са сметнали нещата и така са преценили. Блокираното виско не е добро решение. Ако ще се маха виското, то решението трябва да е електрическа перка с добре настроени степени на работа. Не е сложно, но според мен това е решение ако търсиш performance. За кола като твоята в това и състояние, аз бих се придържал към оригиналния вид.
Поздрави!
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Октомври 23, 2014, 13:09:50
Отговор #73

Неактивен prujinca

  • Публикации: 571
Немога да се съглася с вас. Каква е разликата дали си с блокирамо виско или с директна перка? Да виското е малко по голям диаметър но по този начи както казахте по нагоре се сваля температурния режим на мотора! пък ако искаме да си го запазим слагаме термостата отварящ на повисока температура. Баланса на виското с болтовете ........ май взехте да откачате вече ! Я си погледнете перките и вижте за какъв баланс става дума като форсирате мотора и какви странни форми приемат при висики обороти. А като си се зачудил два болта диаметрално противоположни на равно растояние от центъра и също равно от периферията. А и по рано бях писал но не сте прочели, че проблемите се оправиха като блокирах виското, и за да ви спестя мисленето ( блокирал съм го защото не е работело а не просто за проба грешка или от скука, а в това се обедих следкато на загрял мотор при ръчно завъртане(угасен не работещ мотор хващаш перката и е завърташ с ръчичка  и същата  не трябва да може да се премети на повече от 30 градуса след засилката а моята правише 2 оборота и малко) А колкото до цялата и охладителна система тя си е ОК Има движение на антимръза, всички цилиндри подържат една и съша температура вкл и на главата, има постоянно налягане на охладителната течност. ТА В ЗАКЛЮЧЕНИЕ ПРОБЛЕМЪТ БЕ В ДЕФЕКТНО ВИСКО ВСИЧКО Е ОК И НЯМАМ НИКАКВО НАМЕРЕНИЕ ДА МАХНА БЛОКИРАНОТО ВИСКО И ДА ГО ЗАМЕНЯМ С ПОСТОЯННО ЗАЦЕПЕНА ПЕРКА КЪМ ПОМПАТА ИЛИ ДА ТУРЯ АЛУМИНИЕВ РАДИАТОР ОТ НЕЩО С ЕЛ ПЕРКА ОТ ТРЕТО И ФЛЕКС НА ОСТА НА ПОМПАТА ЗА ДА НАТИКАМ ТЕЗИ РАБОТИ ТАМ. А когато се скапе тази помпа някой ден тогава може да си сложа постоянно зацепена перка.
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни

Октомври 23, 2014, 16:27:30
Отговор #74

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
След като имах проблен с температурата (неспиращото и покачване) изведнъж минахме на другия полюс сега не загрявме :)
Интересува ме това подчертаното след блокирането на виското се получи?
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Октомври 23, 2014, 18:09:38
Отговор #75

Неактивен 30e

  • Публикации: 478
    • http://opelclub.bg/
Мога да ви кажа, че чугунчетата се чувстват прекрасно с механична перка и нямат никакви симптоми на прегряване... Изстиване също не се не се наблюдава стига да има коректно работещ термостат на 92 градуса :) Дали е блокирано виско или директно на шайбата разлика няма. Както се спомена по-нагоре - перката е толкова НЕбалансирана, че както и да се блокира виското, разлика няма да има.
Fuck the Coca, Fuck the Pizza, all we need is six v redica - powered by Fanatic

Октомври 23, 2014, 19:19:27
Отговор #76

Неактивен prujinca

  • Публикации: 571
Да тогава се получи. ТЪЙКАТО ПРЕДИ ТОВА ВИСКОТО НЕ РАБОТЕШЕ И СЛЕДОВАТЕЛНОНЯМА КОЙ ДА ОБДУХВА РАДИАТОРА. А НЕ ЗАГРЯВА В МОМЕНТА ЗАЩОТО Е  БЕЗ ТЕРМОСТАТ А НА ВЪН Е ДОСТА ПО СТУДЕНО В СРАВНЕНИЕ МЕСЕЦ АВГУСТ.
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни

Октомври 23, 2014, 19:38:10
Отговор #77

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
А НЕ ЗАГРЯВА В МОМЕНТА ЗАЩОТО Е  БЕЗ ТЕРМОСТАТ А НА ВЪН Е ДОСТА ПО СТУДЕНО В СРАВНЕНИЕ МЕСЕЦ АВГУСТ.
Да разбирам ли,че разискваме проблеми в охлаждането при липсващ  термостат?
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Октомври 23, 2014, 21:12:51
Отговор #78

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
По скоро, трябва да обсъдим според мен, дилемата виско или ел. перка. За мен ел. перката е по-добрият вариант, поради няколко, поне за мен съществени причини - виското товари излишно лагерите на оста на помпата, тоест без него помпата ще живее по-дълго, затормозва механично мотора, респективно  покачва разхода и яде ценна мощност от мотора, сработва когато и както му е кеф, като обикновено не дава никаква индикация за проблем, просто изведнъж се срива. Плюсовете на ел. перката са в това, че сработва само тогава, когото е наистина нужно, температурата си я определяме ние според датчика, който ще изберем, има опция за ръчно запускане според нуждата.Колата ми, която е с виско, ще се прави с ел. перка веднага, щом влезе в активна експлоатация.Да ме извинява колегата, че му оспамихме темата :D

Октомври 23, 2014, 21:51:44
Отговор #79

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
По скоро, трябва да обсъдим според мен, дилемата виско или ел. перка. За мен ел. перката е по-добрият вариант, поради няколко, поне за мен съществени причини - виското товари излишно лагерите на оста на помпата, тоест без него помпата ще живее по-дълго, затормозва механично мотора, респективно  покачва разхода и яде ценна мощност от мотора, сработва когато и както му е кеф, като обикновено не дава никаква индикация за проблем, просто изведнъж се срива. Плюсовете на ел. перката са в това, че сработва само тогава, когото е наистина нужно, температурата си я определяме ние според датчика, който ще изберем, има опция за ръчно запускане според нуждата.Колата ми, която е с виско, ще се прави с ел. перка веднага, щом влезе в активна експлоатация.Да ме извинява колегата, че му оспамихме темата :D
Eл . перката се включва когато трябва от сензора , свършва си работата и така до нова необходимост.Феновете на офф роуда
отделят много внимание на охлаждането в своите проекти , там иновациите са изцяло електрически.Но това е една друга тема
а нещата си приличат. Вискомуфата , блокирана или не заради постоянната си работа , има по голям среден разход на енергия , респективно и по голям съпротивителен момент на двигателя като цяло , разхода на гориво е лееекооо нагоре.
Ефективното охлаждане зависи най вече от формата на лопатите на перката и от растоянието до радиатора , колкото по близко
по добре , защото засмуква и изхвърля назад толия въздух от радиатора.
Важното е да се поддържа температурен режим около 80 градуса за чугунени мотори като тук.Благо , иновирай. :)
« Последна редакция: Октомври 23, 2014, 22:12:20 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987