Автор Тема: Балкан 250 - окаян от всякъде... заслужава ли си изобщо?  (Прочетена 13740 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Май 26, 2013, 19:23:02
Прочетена 13740 пъти

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Здравейте!

Не съм много по моторите , но научих за един Балкан 250, който е принадлежал на дядо ми (бог да го прости).
Машината е буквално под земята (ама съвсем сериозно на поне 30см под земята) от 30 години със много липси, като няма двигател , трансмисия и др.. (Дълга история е защо се е стигнало до там, ако желаете може да разкажа) По спомени на роднини мотора е преди 1961.

След толкова стоене според мен нищо не е останало , но се чудя заслужава ли си да видя дали все пак не е останало нещо за реставриране. От частите , които са спасени , имаше резервоар (откраднаха го) , фарове и някоя друг част , но другото всичкото е откраднато. Какво да се прави в обезлюдяващите се села... Също ме притеснява че ако извадя нещо останало от мотора , че някой ден когато ме няма ,ще бъде задигнато...

Здраве да е! :)
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Май 26, 2013, 19:26:14
Отговор #1

Неактивен vasko4

  • Публикации: 591
  • 0899936995
Как е от към документи?

Май 26, 2013, 19:41:42
Отговор #2

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
От 30 години не е виждал бял свят се предполага. Имал е регистрация до последно. Най-вероятно автоматично са го бракували по документи...
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Май 26, 2013, 19:44:57
Отговор #3

Неактивен vasko4

  • Публикации: 591
  • 0899936995
От 30 години не е виждал бял свят се предполага. Имал е регистрация до последно. Най-вероятно автоматично са го бракували по документи...
Ако не е бракуван от вас, няма как да е бракуван служебно, а само е прекратен, което не е проблем и означава че документите са си в ред.Така че това може да се окаже ценното в този мотор /ако ме разбираш за какво говоря :)/

Май 26, 2013, 21:13:19
Отговор #4

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Ами това е мотора на дядо ти, вади го, докато е време, ако все още има какво да се извади! Не пропускай шанса, няма втори такъв мотор  :) Прибери каквото се намери от него, дори и да не го правиш сега, консервирай го хубаво и все някъде ще можеш да го завреш, така че да не го напипат апашите.

Май 27, 2013, 20:09:08
Отговор #5

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Балканът е хубава машина.  Твоят кой модел е ?  Ако не е изгнила рамата - струва си поне тя да се спаси. Така или иначе, за вторичнине става, за части - едва ли има смисъл. Има такива Балкани за продажба. Ако те интересува, де.

Май 28, 2013, 13:26:12
Отговор #6

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Прав е колегата, че документите в случая са най-важното. Продават се из нета доста подобни Балкани в прилично състояние и в движение, но с липсващи документи, затова и цените им обикновено са символични - под 200 лв. Можеш да си вземеш такъв и да го караш с документите на дядовия ти, дори мисля, че можеше да се премести нитованата табелка с номера на рамата, но отдавна не се занимавам, та спецовете тук да кажат.
На ретро парада в Благоевград дори видях нещо уникално, даже съм го и снимал /вижте в темата за парада/ - експортен Балкан 250 с оригинална боя син металик в почти идеално запазен... но, разбира се без документи и разбира се не се продава :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Май 28, 2013, 15:03:54
Отговор #7

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Ами ако правилно съм разбрал, тези преди '64 са 250 М1. А този е преди '61 , за година точна не знам... Предполагам че ваканцията , като отида на село , ще видя какви налични части имам и да измислям къде да ги крия от "братята".  C:-)

Искрено се надявам да не са останали единични калници и ръжда на прах...
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Май 28, 2013, 15:43:48
Отговор #8

Неактивен vasko4

  • Публикации: 591
  • 0899936995
Ами ако правилно съм разбрал, тези преди '64 са 250 М1. А този е преди '61 , за година точна не знам... Предполагам че ваканцията , като отида на село , ще видя какви налични части имам и да измислям къде да ги крия от "братята".  C:-)

Искрено се надявам да не са останали единични калници и ръжда на прах...
М1 са с кантар гумени седалки, по това най лесно ще го познаеш

Май 28, 2013, 16:58:39
Отговор #9

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
Направи и подробни снимки при разкопаването и изваждането.Ще е доста интересно.А и при евентуална реставрация историята Му ще е още по впечатляваща.Не се отказвай ще стане добра история.
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.