Автор Тема: СПАСОВДЕН - 15.06.2013 г.  (Прочетена 30753 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 17, 2013, 11:06:10
Отговор #60

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Ще бъде представен подробно в новата Автокласика. Проблемът е, че собственикът май много не разбира от ретро коли, а само вади пачките... така че за "селските" изцепки не е пряко отговорен. Като цяло колата е уникална и ми харесва, дразнят само някои детайли, но те са по-лесно поправими... наистина не е редно заради тях да омаловажаваме целия вложен труд, пари и мерак.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 17, 2013, 12:01:06
Отговор #61

Неактивен GT 51

  • Публикации: 1869
Понеже съм тъпо парче от Перник, може ли някой компетентен да ми обясни каква е разликата между селска, градска , столична и отлична реставрация....Много ми е интересно и няма да мога да заспя довечера , ако някой не ми обясни. 8)) що се касае до собственика на колата , не мисля , че е редно да го обсъждате без да го познавате. Даже не знаете как изглежда, идея си нямате какви коли има в гаража, не знаете , колко човека му е екипа реставратори, колко пари има и т.н. абе нищо не знаете само лаете. Лично на Ботевград или където и да се видим ще ви запозная с него и искам да чуя вашите доводи за селската реставрация, за това , че ще му ставате счетоводители и тем подобни смешни коментари.Айде , че ми развалихте настроението с тези тъпизми >:D
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Юни 17, 2013, 12:24:41
Отговор #62

Неактивен Liusi purata

  • Публикации: 71
Понеже съм тъпо парче от Перник, може ли някой компетентен да ми обясни каква е разликата между селска, градска , столична и отлична реставрация....Много ми е интересно и няма да мога да заспя довечера , ако някой не ми обясни. 8)) що се касае до собственика на колата , не мисля , че е редно да го обсъждате без да го познавате. Даже не знаете как изглежда, идея си нямате какви коли има в гаража, не знаете , колко човека му е екипа реставратори, колко пари има и т.н. абе нищо не знаете само лаете. Лично на Ботевград или където и да се видим ще ви запозная с него и искам да чуя вашите доводи за селската реставрация, за това , че ще му ставате счетоводители и тем подобни смешни коментари.Айде , че ми развалихте настроението с тези тъпизми >:D
Здравейте,
аз се опитах да съм по тактичен, ама вие си го казахте добре.
Адаша се изцепи непотготвен. Аз лично се завъртях покрай колата и мога да кажа, че беше много добре направена. За това и попитах, какво му е "селското".
Карах след ягуара от Бояна и определено е барнат.
Браво за труда на хората. Със сигурност са отишли доста пари, браво и на човека, чиято собственост е.
Но, да не ставаме счетоводители, както казваш.
Хубава седмица и успех на всички.
0888318110 Людмил

Юни 17, 2013, 13:02:57
Отговор #63

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Глупости, познавам собственика, също и колите уж псевдоредки и уж аристократични  ;D следвоенни такива, дето има, както и някои от реставраторите на Е-типа, които от години са мои повече от добри познати.
Па и Владо, ти чуваш ли се, ако в ретроавтобранша съм опрял баш ти да ме запознаваш с който и да е, моля ти се, хахаха.  O:-)
И кво, нещо да ме уплашиш ли мислиш, от некой си, и баш от тоя чичка. а?  :))

Естествено казах на собствника вече моето мнение, никак не се зарадва, ама това си е негов проблем.
Та, все пак в ресто-средите у нас съм да кажем прилично информиран, и бая по-дълго време присъстващ, от да кажем колегата Владо, та да обсъждаме кой тука кой познавал, и кой пише дитирамбите, мисля е излишен спам.

Дайте тука по темата колите да пишем, споменаването на собственика на Джага слабо ме интересува, нито е релевантно към това дали колата е неправилно реставрирана или не.
Всеки си има право на мнение, ето го и моето мнение.

А и по принцип, има ли смисъл някои от вас да изпадат в позицията на лакеи или ущипани моми, не мисля, нали така?
Защото какво, ваш ли е Джагата, вие ли сте го правили, или сте на заплата нещо при чичката, та ми подскачате тука?
Или сте притежавали или реставрирали огромно количество Джаги, а?  ;)
Та сте тук дори и малко компетентни с такъв хъс да защитавате конкретната кола.

Иначе, да в, в БГ има и оригинално възстновени 60-ски Джаги, един от тях е например Мк 2 версията на колегата Орлин Лилков, бивш председател на Ретроклуба и собственик и на 2-3 други броя също не лоши Джагчета.
С него вчера между другото сладко си пихме, и обсъждахме баш конкретната тая тука кола, и големите напъни покрай нея.

Та, много крехки тия настроения бе, хахах...   
Или ще вземе да пропадне парада в Ботевград от малко тука мнения, та сакън нещо да се не обиди някой от участниците, а?  ;)
Или като гледам, нацелих леко нещата, и всички взеха, та се притесниха?

А, ще разясним и термина- селска, спокойно.

Люси, много лесно се критикува, но да направиш кола от скрап не е така лесно.
Не виждам си смисъл от груба критика като "селски реставриран".
Какво целиш?
По-добре дай снимки и факти пък хората да си преценят.
И на мен не ми харесва интериора, но не съм тръгнал да обиждам .

Хе, какво да целя.
По-скоро, пак ще трябва за незнаещите /или пък за който се интересува, може да е занимателно, да дръпна един открит урок по детайли и аспекти на тоя модел на Джаг.

По принцип и най-общо казано, използвам в случая термина- селска, вероятно неправилно, но като нарицателно за нещо правено у нас джаста-праста.
Иначе, на мен родителите ми също не са от София, а и аз редовно си ходя до иначе любимото ми село на майка ми- Мало конаре. 
Така че нищо лично, за живеещите не в градове фенове.

Ами да, ако кажем тогава и по-общо и по в кавички- тоя Джаг е с "Българска" реставрация, а Мерцедеса Мече на Костадинов за сравнеие, си е наистина с "Европейска" реставрация.

Та за Джагито, като се почне от боята, мине се през детайлите, и се стигне до споменатия интериор, който е в час, ще ме разбере.
И не е според мен въпроса дали ни харесва интериора или не, а просто да се посочат ясно правилните и неправилните неща в дадена реставрация.
А не по-младите и бъдещите фенове, да остават с тотално грешни визуални представи за истиността на ориг. вид на дадени коли.

Сега, ако тая кола беше представена като Ресто-мод примерно, или нещо такова ок, ама някви дитирамби да се леят само защото била гнила и я изкърпили,  и сега е Радо-Шоу на външен вид,  айде моля ти се, не мисля, че е правилно.
Иначе да, ето факти, а после ще има и снимки в подкрепа на фактите.

И да вкарам едно леко уточнение, защо бих си позволил тук менторски тон, или проява на отн компетентност.  ;D
Ами почти 2 години през периода 1990-1992 година, по щастливо стечение на обстоятелствата, съм работил и до голяма степен физически ремонтирал по /все да не кажем прекалено нафукано- реставрирал/, точно такива Ягуари Е-тип, от всички серии и версии, от само 6 цил серия 1 през 1 1/2 през 2, та до финалните само 12 цил. серия 3.
А и не само тях, а и всякакви други англичанки съм правил, по време на първите ми години на следването в Германия, поради работата ми в 3 различни и водещи тогава фирми в бранша с реставрации и продажби на ретроангличанки.

Та, първо работих в една специализирана тогава за импорт на английски спортни коли фирма в Карлсруе, наричаща се- Карпоинт.
Сега тази Фирма основно внася Поршета 356,  и е лидер в Германия по отн на пазара и реставрацията на такива ранни Поршета.
А тогава, както писах- търгуваше с англичанки, и до голяма степен тогава беше лидер и в тая сфера.
И не само Ягуари там съм бъзикал де, а и както съм споменавал по други поводи, Хийлита, Триумфи, МГ-та, и всичкото въобще тогавашно ретроанглийско спортно автомобилостроене, вкл и Джинети, Гилбърни, И ТВР-и, като изброяване на марки от по-малко популярните.

След нея пък работих в една друга фирма в Карслруе- Куприаноф, която пък тогава само и основно се беше специализирала в реставрациите на спортни следвоенни Ягуари- като ХК и Е-тип сериите.
Та все си мисля, че леко съм компетентен по темата, поне на фона на общото ниво в България де. :))

И така, фактите.
Почваме отпред-назад по бодито на Джага.
Като начало, считам че колата е с присаден преден капак от по-ранен Джаг, серия 1 и 1/2 в случая.
Защото на серия 2, каквато мисля е колата, а и подсказват бодито и задните стопове, предните мигачи са под, а не над бронята и не са дълги и тънки, а малко по-къси по дебели.
Всъщност оригинално на серия 2 мигачите са от седана тогаа дебютиралия ХЖ6 серия 1 Ягуар. После- предната надлъжна хоризонтална решетка.
Мимикира тази на серия 1, което не е лошо /тя е с по-чиста форма от на серия 2/, ама пък не трябва да е тогава в комбинация с открити фарове /на серия 2 фаровете са под капаци скрити/.

Та така.
После таблото, както си призна и един от реставраторите на собственика, моя добър познат, е табло от по-късна серия 2 или серия 3.
Общо взето, най-късното табло е и най-грозното, с тия правоъгълни превлючватели, вместо по-ранните така нар. Тогъл ключета.

И така стигаме и до интериора.
За двуцветността, и въобще подбора на цветовата гама, евтината неадекватна за модела кожа, присадения от няква рейсинг Лада волан, / хехе, това в кръга на шегата де, ама е неадекватен за модела/, и откритите шевове, няма кво да коментираме, отвратителни са в случая.
Другаде ще са примерно Ок, но не и при тази кола.
Но даже още по-гадни са високо присадени седалки отпред, примерно дошли от автобус Чавдар 11 М4, или там все едно от какво.
Оригиналните седалки на серия 2 и 3 са определено доста различни, и се познават на прима виста по отделните подглавници.

И стигаме накрая до любимата ми градска тема- цвета.
Да, седи му жесток, но това е боя наистина малко в шоутрадицията на Булгар-ретро-ресто-возилата.
Оригинално тоя отенък го е нямало за Е-тип серия 2 въобще.
Появява се чак при модела ХЖС, и то определено не е в толкова силен брокат като едрина на металиковия прах.
И така с външния вид.

За кърпенето и механичните ремонти, не знам и не коментирам.
Чудесно е че колата се движи добре, браво ако са хвърлили и труд по ремонти на мотора, скорости, рама, окачвания и т. н.

Та до какво стигнахме, за парите и даването им.
Мен лично, ме е много яд когато наистина се дадат пари и ресурси за правенето на една кола, и вместо да се гони автентичност, се гони шоуефект и показност.
И в случая мисля е приложима немската поговорка- Мер шайн, алс зайн.  ;D

Аз по-скоро бих казал, че ако човек е готов да даде сериозни или дава наистина сериозни пари, той ще си намери наистина лесно, наистина ултрасериозни и компетентни майстори да правят тази реставрация.
Просто въпрос само на наистина достатъчно кинти, който наистина е готов да ги даде де.

Иначе, дори и рамките на БГ има някои такива каросерийни и интериорни майстори, които аз много уважавам.
Това са примерно на първо място за БГ- сервиза Овърдрайв.
Където не само отн. масовки от типа на Е-типове и ХК, ами наскоро реставрираха добре и един уникален напълно алуминиев ХЖ220.
Или пък майсторите на Костадинов, определено добре правят коли.

Но Овърдрайв и определено не е по джоба на по-повърхностните стойкаджии де.
Там нивото на цените си е почти както е добрите реставрационни сервизи в Германия, примерно.
За който се интересува от качествени интересни коли, да отиде тия дни там, още седи доста добре направената от тях, М 635цси баварка, собственост на мой добър познат.

Та, съответно такъв примерно съвестен и наистина сериозно заможен фен/колекционер, ще купува и сериозни и автентични за модела части,а не каквото му изпадне първо или най-евтино като достъпност и доставност, както в случая с много от частите на тая Джага.

Ако пак примерно вземем колите на Костандинов /въпреки че има други сериозни маниаци в БГ, които в аспекта на стремежа им към оригиналност заслужават адмирации/, то това се вижда ясно и на пръв и на по задълбочен поглед.

Та като се види сега изложеното мече кабрио, или примерно Аденауера на Костадинов, или пък там докараната сега на площада от нашия фен Керкенеза, конска глава кабрио бордото цвета, дето беше по-встрани, мисля че си личи истинската сериозност и истинското даване на пари.

Е, донякъде в конспекта на конкретния Джаг разбирам собственика.
Защото той така или иначе е купил изтормозена кола, а и при това от най-евтината на пазара версия на Е-типа, а именно дългата база 2 + 2 серия 2 със базовия 6 цил мотор.
Съответно за нея икономически не би се рентирало да дава огромни пари за тотално оригинално правене, нито чак толкоз да си струва човек да купу ва баш оригинални за версията части.

Но, със и без неоригинални чаСти, в случая ме дразнят, и мисля не са редни, прекалените фанфари и дунанми, за нещо което  не е хипер рядко и ценно.
Ако примерно по метода на Керки и на Костадинов, просто беше докарал Джага в някое кюше да му се радват хората, това би било ок.

Разбира се, за тия от вас които примерно не са виждали досега на живо Е-тип, колата е впчатляваща.
Но за тия от нас с обаче дето сме меркали чат-пат Е-типи, не е чак такава мега гледка колата, особено в тоя и окепазен вид.

Та, има ли някой от вас късмета да види примерно абс оригинални къса база ранен Е-тип купе, или дълга база в-12 серия 3 купе, дето е вече с издути вежди, това са вече сериозно хармонични на излъчване Е-типи.
Докато серия 2 в тоя в тоя му вид, е отн най-тромав, спрямо всички други Е-типи.

Абе, като цяло е добре да има повече Ягуари в БГ.
Но наистина ме е яд, като ги правят да приличат на някви Пимп мобили, да му се не види, а не каквито са си всъщност- УНИКАЛНИ красавици.  O:-) 

ЕТО И ДОКАЗАТЕЛСТВЕНИЯ МАТЕРИАЛ- МАЛКО ПО-ДЕТАЙЛНИ СНИМКИ- ПРЕДНИЦАТА И ИНТЕРИОРА- МОЩЕН МЕЛАНЖ.
И както вика Владо- наздраве. :))




Та стига сме го обсъждали тоя Джаг, какво ще кажете все пак за много по-рядката, ценна, скъпа, и красива кола дошла там- синйото мече кабрио?

Или пък какво ще кажете за 3-те американки фулсайз купета, дето ги докара един приятел турчин?



Или пък какво ще кажете за оригиналния с оригинална боя  и салон, мой бивш 500 СЛ р107, с първи собственик, футболиста Андрей Желязков.  :)
Или за на Керкенеза отдавна иначе докараната у нас, Конска глава бордо 250СЕ?



Ето това са интересни и оригинални коли, които определено заслужават разглеждане и споменаване.

Иначе, то ако е за селски реставрации, имаше и една Пагода СЛ със сходно кенефно направен интериор, една иначе нелошо изглеждаща бордо металик такава.



« Последна редакция: Юни 17, 2013, 13:59:22 от USfan »

Юни 17, 2013, 14:03:24
Отговор #64

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
По-добре е с факти да се коментира, а не с голи квалификации.

И все пак хората могат да сравнят качеството на реставрация с други автомобили.

При положение, че човека не е предизвикал реакции по никакъв начин смятам от възпитание да смекчим тона.
Все пак не се опитва да ни го продаде тоя Ягуар.
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Юни 17, 2013, 14:34:21
Отговор #65

Неактивен GT 51

  • Публикации: 1869
Люси Наздравец !  :P Изпратил съм ти на Фейса 8 снимки как пристигна Ягуара от чужбина. Погледни ги , аз тук не мога да ги кача. Единственото което липсва е емблемата на предния капак.
Абе вземи си нещо ретро, и не се занимавай с глупости !

Юни 17, 2013, 14:51:52
Отговор #66

Неактивен Chevy

  • Публикации: 975
  • Rock And Roll
Аз не искам да взимам страна по такива въпроси всички коли бяха яки и по техен си начин интересни Ягуара ми хареса многоевала на човека.
А колкото до 3-те фулсаиза Американските двувратите какво да ти кажа Люси след Кадилака ДеВил от 1969-та бяха най-интересните коли на събора пък и достатъчно редки, Тъндърбърда ( бялия ) е страшна класика изключително красив автомобил но като ГМ-фен Кадилака ми запали кръвта по всички параграфи :)  Форда ЛТД даже не знаех че го има в БГ с две врати, знаех само за Бургаското ЛТД 4-ри вратото син металик на цвят та много се радвам че си имаме вече у нас и двуврат красавец отседемдесетарските ЛТД-та  O0
Много се радвам че наисетне видях на живо и Понтияка от 1947-ма червения ,изключителна реставрация и прекрасни хромирани елементи както и оригинални тасове :) вътрешноста също е пипната професионално.
Като цяло мисля че Американските коли бяха на доста добро ниво тая година а как можах да забравя да спомена за Понтияк Гранд Прито от 67-ма което си е нещо изключително за наще геогравски ширини уникално красов  автомобил и също толкова мощен ;) евала на Мишо има перфектен усет за Американските коли.
Харесаха ми доста и Мерцедесите белия двуврат от 70-те кабриолетите двата но най-вече Пернишкия Мергел беше уникално красив евала на собственика ;)

Дано всяка година да има всеповече коли и все по красиви и добре реставрирани и благодаря на всички колеги за прекрасните коли аз лично съм много доволен от целия събор и организацията :)
Classic Cars

Юни 17, 2013, 15:07:25
Отговор #67

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Да, Владо, абс. си прав иначе за труда, и за наистина все пак излятите яко пари, съгласен съм, да направиш тая кола от нулата е яко постижеие.  :)
Иначе всъщност да, както писа и Кранкенщайн, след време интериора може да се поправи при желание и пак пари, това е по-малкия зор при една реставрация.

Да, то именно на фона на по-високото ниво на реставрация, изпъкват още повече, поне за мен, някои явни пропуски и недоглеждания.
Но да я байпаснем тая кола, затова и мисля да поствам снимки и на други разни коли от по-интересните дошли там.

А само за последно, хахаха, сега се сетих, като гледам снимките, да добавя, макар и да звучи смешно, :)) че и ауспусите са правени далече от оригиналната спецификация, както се вижда.



При все това, наистина не искам да изглежда, че като да е гроздето далеч от лисицата, хахах.  :))
Просто по чисто ентусиастки, ми се щеше да е по оригинална колата.
Иначе и в тоя си вид, е безумно красива кола.  :)

Но, като голям експерт по темата уж,  ;)давам един кредит обаче на рестото.
А именно, че са запазени оригиналните тесни за серия 1 и 2 стандартни 5 дюймови колела.
Дори и при сериозни реставрации, особено в САЩ да кажем, умрат да им сложат широките от серия 3 спицовидни колела с по-голям борд.
А така с по-вдлъбнатите на вътре джанти на мен ми е по автентичен.

Как да е, ама това че никой не хвали от тука пишещите мечето кабрио наистина ме изумява.  O:-)
Доста по рядка на бройки кола от всеки Е-тип е.
Дори в БГ има една единствена бройка мече с 2 врати, но то е купе, а не кабрио, и е много зле на кондиция.

Иначе се появиха и някои и други доста оригинални и интересни коли, при това не реставрирани, а истински сървайвъри, което е и по-ценното по принцип.
Като например този абс. оригинален и с ориг. боя син металик Вет с4, или пък страхотния червен Триумф Витез с 6 цил мотор, и двете коли собственост на мои добри приятели. 



За американките на моя приятел Серхат.  :)
Ами всъщност ЛТД-то и Елдото той си ги държеше в Измир.
Но понеже има тук бизнесс и тук живее сега в София, е гот че ги докара.
Иначе там той има и едно страхотно Ф-100 Форд пикпче с 8 цил мотор, модел 1959, дето и за него трябва да го разръчкам да си го докара.
А Форд Т-бърда май го купи от Хасково, беше залежал внос.

И като стана въпрос за продаване, червеното Камаро там до мойта бивша синя Дайтона Шелби, е на един колега от УС Форума, и е изкл оригинална и малко карана кола.
Единствения дефект дето може да намеря, е че е с боядисани вътре с червено джанти.

Иначе е в супер състояние, винаги поддържана, и просто непипана в лошия смисъл.
Колегата, Начо се казва, сега я продава по Мобилето за силно умерена цена за модела.
А колата е прилично рядък оригинален 1987 Айрък-Зет 28 версия, с тарга покрив и многоточков 5 литра осмак мотор.
Който я вземе помнете ми думата, ще се самопочерпва всяка година в деня на купуването.  :))
Изключителна кола.
Има я по обяви по Нета, за който има интерес.


« Последна редакция: Юни 17, 2013, 15:24:27 от USfan »

Юни 17, 2013, 15:17:45
Отговор #68

Неактивен Teodor

  • Публикации: 1003
Хахахах ще ми се да видя, как правиш едно кръгче с Пух-чето  :)) :))

Аз пък бях приятно изненадан от не един, ами два броя мерцедес 170 на парада  >:D И на двата поседнах на шофьорското място  O:-), да премеря как ще стоят нещата някой ден  :D Е.... малко тесничко! Правено си е за по-къси хора. Ама съвсем не невъзможно за каране, с максимално дръпната седалка се побирам  :D

Юни 17, 2013, 16:12:52
Отговор #69

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Хах, аз Фиатка 500 едно време съм карал, беше на един колега на майка ми, някъде началото на 90-те. Аз му давах да кара първото ми Бертоне Х1/9 а той той ми даваше 500-рката насрещно.  :))
Aма неговата беше от по новите с нормалните врати.

А ето някои снимки още от парада, акто ти тия дето Владо ми прати сега от Е-типа, както е дошъл в ориг вид.
В тоя си вид с по-мътна синя боя по ми харесва.  :)