Автор Тема: Москвич 408 - история на модела  (Прочетена 9256 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 27, 2013, 22:54:14
Прочетена 9256 пъти

Неактивен engineer

  • Публикации: 481
  • 1974 Москвич 412, 1969 Рила 1400
    • http://www.bgclassiccars.hit.bg
“Запознайте се с новия Москвич!”

Това заглавие от началната страница на списанието “За рулем” са могли да прочетат стоящите на опашка пред павилионите на “Союзпечат” в слънчевото утро на 17 Октомври 1964 г. Целият десети брой на единственото популярно съветско автомобилно списание е посветен на новия автомобил, чието производство стартира същата година в Московския завод за малолитражни автомобили (МЗМА). Броят е разграбен за броени часове, екземплярите се предавали от ръка на ръка, а статиите се зачитали със затаен дъх.
Но нека се върнем назад във времето - работата над създаването на новия “Москвич” започва през далечната 1959 г. Преди всичко радикално е преразгледана каросерията на модела 402 (след модернизация на двигателя същия носи означение 407), в резултат на което визията на новия автомобил е значително по-стилна. Зрително колата изглежда по-издължена, причината за което се крие в различните размери на колесните арки и значителното количество на плавни, падащи надолу в задната част линии. Съществува вариант на оформление на предната част с четири кръгли фара, вместо с два, което придава на автомобила солиден вид. Трябва да се отбележи, че тези модели са били предназначени единствено за експорт извън границите на бившия СССР. Вътрешността на автомобила е подчинена изцяло на съветския “аерокосмически” дизайн. Централно място на арматурното табло заема километража и уредите, позволяващи да се контролират всички основни параметри на двигателя. Дълбоко в центъра на волана се намира заводската емблема, променяна четири пъти през годините на производство. Лостът за превключване на скоростите се намира на кормилната колонка и оттук следствието – цяла предна седалка (само на автомобилите до 1967г.). Салонът изглежда доста просторен, благодарение на удачните цветови решения, въпреки това пътниците отзад са ограничени в мястото. Огромните панорамни стъкла отпред и отзад, и тънките колонки способстват за отличната видимост.
Конструкцията на мотора ни отвежда назад във времето – разпределителен вал в блока, задвижван от текстолитно зъбно колело с наклонени зъби, чугунен блок, триопорен колянов вал. От своя страна направените тогава нововъведения - нов смукателен колектор и двукамерен карбуратор, позволяват при непроменен работен обем мощността да се увеличи до 50 к.с. при 4750 об/мин и съответно 55 к.с. за експортните модели (с индекс “Э” в маркировката на двигателя). Оттук расте и максималната скорост, която вече е 120 км/ч, а ускорението до заветните 100 км/ч “Москвич-408” преодолява за по-малко от половин минута: само за 29 секунди. Експлоатационният разход на гориво възлиза от 8 до 10 л на 100 км път. Москвич 408 може да се похвали и с ново задвижване за превключване на скоростите, усъвършенствано окачване на предните колела и спирачки с автоматична регулировка на хлабината. Инженерите променят и конструкцията на педалите, които стават висящи, като на всички съвременни автомобили, а предния капак вече е окачен на панти в предната си част. Така е било по-безопасно, и естествено неудобно за ремонт. И накрая – започва оборудване на автомобилите с 13 цолови гуми, вместо досегашните 14 цолови. Намаленият размер на колелата допринася за понижаване височината на автомобила на 1 м и 48 см, а оттам и до по-нисък център на тежестта.
Дилърите на “Москвич” (във Финландия – Konela, в Белгия – Scaldia) самостоятелно започват монтажа на хидровакуумни усилватели на спирачките, но серийно това започва едва през 1969 г. при модела “412”. Любопитно е, че в капстраните автомобила се продава под марката Elite 1360 – за него се изготвя стилистична емблема от неръждаема стомана. По инициатива на дилърите са монтирани и различни атрибути, например, вентилационни решетки на задните колонки, допълнителни задни хромирани детайли в масивни метални корпуси.
Трябва да се отбележи, че от декември 1962 до юли 1965 г. завода произвежда преходния модел “Москвич-403” в модификации седан, универсал (комби) и фургон. Тези автомобили запазват непроменена външността на 407, но се комплектоват с агрегат и възли от новия модел – 408.
Новият модел 408 е показан на международното изложение в Лондон през 1965 г., където удачната за времето си конструкция предизвиква интерес, в резултат на което през 1968 г. 55% от производството на МЗМА е продадено извън пределите на тогавашния СССР. Клиентите са привлечени от дизайна на автомобила с ефектните мини преки на задните калници в стил Cadillac. Естествено да не забравяме, че автомобилите за износ са били с форсирани двигатели и допълнителни декоративни елементи, и не на последно място са преминавали през повишен контрол на качеството.
Сигурно на малко хора е известно, че през 1964 г. в качеството си на експериментални образци са произведени два прототипа “Москвич-Турист” с открита двуврата каросерия и 2+2 места, комплектована с твърд демонтируем таван. Въпроса за повишаване устойчивостта на откритата каросерия срещу усукване е решен като просто е заварена Х-образна метална конструкция към стандартното шаси. Един от прототипите е оборудван с експериментална система за електронно впръскване на горивото ЦНИТА. За съжаление разработките са потънали в забрава – партията е решила, че на съветския човек, колективист по натура, не му е необходимо да се вози на автомобил за егоисти.
Заедно с базовия модел седан през 1967 г. започва производството на модификациите универсал(комби) “Москвич-426” и товарен фургон “Москвич-433”.
По-късно през 1969 г. моделът “408”, заедно с “412” претърпява модернизация
“Москвич-408” е произвеждан плътно до декември 1975 г.

Юни 27, 2013, 23:45:16
Отговор #1

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Лека корекция ако може, броя е ноемврийския за 1964-та, и са отделени само 2 страници за модела.В техническата информация също има неточност - пише че се минава на 13 цолови колела, вместо 14, а реално предходния модел 403 е 15 цолов, 407, 402 също.За по-заинтересованите и разбиращи руски прилагам линк към броя в пълен обем - http://www.zr.ru/archive/zr/1964/11
« Последна редакция: Юни 27, 2013, 23:51:23 от michev »

Юни 30, 2013, 23:25:25
Отговор #2

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Не знам дали тук е мястото да питам...ама някой има ли информация за  408СЭ ХХХХХХ номер на двигател ?

Юли 01, 2013, 19:37:54
Отговор #3

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Какъв е този двигател, че нещо не разбрах въпроса?

Юли 01, 2013, 20:22:08
Отговор #4

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
Двигатела е на тази 4фарка от аватара ми. До колкото става ясно от текста 408 ХХХХХХ е номера на двигателя на "осмаците" за Русия 50к.с., а 408Э ХХХХХХ е номера за експортните версии 55к.с. Моя е 408СЭ ХХХХХХ и ми беше интересно дали това "Съ" означава нещо :)

Юли 01, 2013, 21:09:48
Отговор #5

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Аз в момента разглеждам ремонтното ръководство на 408, писано от колектив на завода-производител, както и инструкцията за експлоатация, писана в същия този завод. От двете книги става ясно, че степента на сгъстяване на всичките 408 е 7, а мощността на двигателя е 50к.с. по ГОСТ или 55 по САЕ при 4750 об/мин. Просто и ясно - по САЕ се мери мощността бруто - без динамо, водна помпа, ауспух, въздушен филтър. Няма дефорсирани осмици - всичките са с еднаква степен на сгъстяване. "Э" може единствено да подсказва за по-високо качество на изработката и за по-строг контрол на качеството. Така че - според мен текстът горе е превод от интернет, а в интернет се пишат не малко неверни неща. Аз вярвам единствено на заводската документация. Още повече, 408 е най-масовата кола в България от 60-те и началото на 70-те. За него няма тайни.

Юли 01, 2013, 21:21:23
Отговор #6

Неактивен engineer

  • Публикации: 481
  • 1974 Москвич 412, 1969 Рила 1400
    • http://www.bgclassiccars.hit.bg
Момчил е прав, аз също прерових купищата литература у дома и не намерих да има конструктивна разлика в двигателите на руските и експортните 408-ци. Текста по-горе е наистина превод от статия в интернет и все още не съм се хванал да го доизпипам с фактите.
Приемам и забележките на michev, браво.

Юли 01, 2013, 22:24:56
Отговор #7

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Аз пък със закъснение да кажа едно голямо "Благодаря" за превода, щото писанието ми по-горе изглежда критикарски, а не е това идеята. Да се преведе такъв текст не е никак лесно, нито бързо. Адмирации - дадена е в достъпен вид много ценна информация, която ще бъде от полза за всеки ентусиаст, който се захване с лекия автомобил Москвич 408... Четирифарият вариант винаги ми е харесвал и по едно време за едната бройка да си купя и аз...:)
Поздрави!

Ноември 25, 2019, 20:49:51
Отговор #8

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Хм, оказва се, че Москвич в добрата стара Англия, е и имал не само в края на 60-те и началото на 70-те год. добри продажби, а и рали успехи, но и извън тормоза на прашните пътища и кал на Лондон-Сидни и Лондон-Мексико ралитата, пак с модела 412, се е представял и учудващо добре на затворени писти.

Но, внимание, и тук е разковничето, не срещу конкуренти в неговия кубиков, а в неговия ценови в Англия клас. А именно, на новите коли с цена до само 600 Паунда, вкл. ВаТ.
И така ето невероятната история на точковия краен победител в два класа и на двете отделни английски първенства за две поредни години- 1972 и 1974.

https://www.motorsportmagazine.com/archive/article/february-2002/73/car-came-cold?fbclid=IwAR2sLEmZ9C8tlKiWppePfjYjxYjoC5Kxmjub2sIjEV9-yf5pe9ahKRT1XtE

Основния Москвичов пистов пилот в Англия, и двукратен с него шампион в тия Кастрол и Бритакс спонсорирани туристически шампионати- Тони Ланфранчи, е бил много интересна фигура, така по тертипа на Джеймс Хънт /мадами, пиене, и в почивките между предните две основни занимания- състезателно каране  :)) /, и е имал в 60-те години активни участия и с едноместни болиди от Формулите- 1,2,3, Форд, и 5000.

https://www.motorsportmagazine.com/archive/article/december-2004/18/obituaries-tony-lanfranchi

« Последна редакция: Ноември 25, 2019, 21:27:03 от USfan »

Ноември 25, 2019, 23:20:40
Отговор #9

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
До колкото си спомням , преди време бях чел, че на запад, къде точно, ще ви излъжа, са го наричали "съветския  уруд" Точно заради ниската си цена, в неговия ценови клас, Москвич 412, не е имал особена конкуренция.

П.П. Препрочетох горните постове и да ви кажа, нищо чудно да е имало версия с 55к.с. , ако правим аналогия с 412, за който също никъде нищо не пише, но вече се доказа, че съществува версия 80к.с. , а не 75к.с. и това мерено по един и същ стандарт !  Разпределителния вал е друг... и мисля, че няма никакви белези по които мотора да се познае.