Автор Тема: Москвич 412 - 1973 г.  (Прочетена 38556 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юли 06, 2013, 11:04:44
Отговор #60

Неактивен ретро-маняк

  • Публикации: 107
412 мотора ако е боклук то не знам какво остава за двигателите на доста западни кошници и този на 123 с тия 55 коня....карай си мерцедеса и си мълчи да не ставаш смешен.
Москвич 21412- 89

Юли 06, 2013, 11:52:29
Отговор #61

Неактивен burd

  • Публикации: 49
Малии . Човек да не поиска да покара осъвременена кола :D
Москвето изглежда добро  . Момчето иска Хот род визия - еми ок . Какво лошо има в това да си пръсне черен тавана . Направил го е пред блока - толкова лев има - толкова дава . Утре може и на бояджия да го закара . Аз също се заигравам с една нова за стандартите на форума хонда , набор 94та и знам за какво точно става на въпрос ... Освен комплект инструменти , мерак и желание му трябва и лев и то не малко .
Само ще му дам един съвет - ако нещо работи - не се бара .
Пише за основен ремонт на мотора - ако не харчи масло не го отваряй . Мине ли 1л за 1000км тогава . Освен разходи , друго няма да постигнеш . Вкарай автомобила в изправност . Ама под изправност , разбирай като от завода . Трябва да можеш да го караш с пълна газ и да ти олеква волана по завойте , без да мислиш дали разбития накрайник ще издържи . Тогава вече можеш да го засилваш .
Имаш база - кола карбуратор . Вариантите са 2 . Единия е инжекция . Ама предвид визията и годината на колата - давай на карбуратори . Дуал карб от хонда и къстъм всмукател или от алфа и колата определено ще се подобри . Скорости , диф и шпер - там вече трябва четене . Един читав изпускател намери някой да ти направи . 4-2-1 и натам генерация и си свиркай . 8))

п.п. Като се почна с моя сивик не искаше да двигне 120 , сега си държи 150 на магистралата без да се замисля . За 1.3 е добре , а и на мен ми казваха, че правя "компрес на дървен крак " . Обаче познавам точните механици и нещата станаха :)

Юли 06, 2013, 23:14:03
Отговор #62

Неактивен ретро-маняк

  • Публикации: 107
Бърд до сега не съм виждал 412 мотор да харчи масло,възможно е на 10 хиляди като го сменяш да е изгорил 200,300 грама но моя не е пипал масло,може и някой да не ми вярва но това си е негова работа,но в сервиза като сменяхме масло аз на Москвича и един авер на реното си то беше изгорило 900мл за почти 10 хиляди,а моя Москвич не баш исхарчил грам така,че правете си сметка дали руския двигател или френския боклук е по добър ;)
Москвич 21412- 89

Юли 06, 2013, 23:36:05
Отговор #63

Неактивен Caxo

  • Публикации: 470
  • Москвич 408;408и;427;2140
412 мотора ако харчи масло е по-вероятно да е от разбити водачи. От бутала не харчи. Затова и разхода на масло не е гаранция за състоянието на мотора. Хората са измислили манометъра, вземаш и мериш. За 412 ако е под 9 (10 според мен) значи е за ремонт. Като цяло ремонта е евтин и може да се извърши в домашни условия. Ако е в кондиция този мотор трябва да върви наравно с колите по пътищата 100-110,120км/ч и да дава разход на газ между 8-9л/100км :)

Юли 07, 2013, 00:19:25
Отговор #64

Неактивен ретро-маняк

  • Публикации: 107
Сахо напълно си прав!
Москвич 21412- 89

Юли 07, 2013, 11:38:54
Отговор #65

Неактивен burd

  • Публикации: 49
Аз точно за това му писах да не бърза да цепи мотора , ако е читав . И ние сме имали москвич , алеко , не си знаеше пробега , но не пипаше маслото , а да отвориш здрав мотор е като да си гипсираш здравия крак   8))
Нека си насочи времето и ресурса към периферията на мотора . Доста е спънат фабрично . Един съученик на брат ми така му беше сложил дуал карб на 412ката от сивик и генерация на ф50 вътрешно по спомен / беше преди близо 10г / и колата си вървеше до 160 без ядове , после свършваха оборотите . Почна да се интересува за 5ст кутия от лада с преправяне на кардана и фланец на кутията , ама го таванизира преди това и мина на западни коли ...

Юли 07, 2013, 11:58:40
Отговор #66

Неактивен K.I.P.

  • Публикации: 84
  • Trabant 601S, BMW E21 315
Поздравления за колата , това е човек , който има мерак и върши нещо. Няма ли да е по-интересно ако има някой автомобил , различен от фабричния вид? В България , къде сте видяли добре изпипан тунинг , леко снишен автомобил с хубава боя и стегнат вид? На мен идеята за ретро черупката и модерният автомобил отдолу ми допада. Какво лошо има той да си прави колата различна? Всеки има вкус ,всеки да си я прави така както иска. Може би и моята първа кола няма да е в оригинален вид , и аз имам идеи за тунинг , но нещата трябва да са изпипани със вкус , но най-напред нека автомобила да е изправен. Разбирай това да имаш перфектни спирачки , окачване , управление , т.е. всичко да е на 6 по машинарията! Защо примерно не се опиташ да тунинговаш малко мотора , защото руснаците не изпипват много много нещата? Москвича има потенциал , но е заводски окастрен.
Баща ми имаше москвич 408 (същото купе като твоето със правоъгълните фарове) ,  от последните преди да се появят 2138 и 2140. Този москвич е бягал по ралита и е печелел 2 пъти 2ро място , а външно беше съвсем обикновен москвич , даже беше доста занемарен външно. Въпросният двигател (някъде по-горе се спомена за копираният двигател от немските инженери - да този е , прочутият двигател на 408 , копиран от Опел) Тааа този двигател фабрично е 50к.с. баща ми казва, че го е шлифовал по колектори , всичко да пасва , сменил е клапани , сложил е карбуратор за 1.8 (а двигателят е 1.3) , което оправило динамиката и казва че някъде теоритично е качил към 2к.с.
Отделно окачването беше тунинговано - снишена мека предница и вдигната твърда задница , което е подобрило стабилитета. Сега този москвич го няма от 10 години , ръждата го беше изяла.

Така че давай смело! Виж моя баща какви неща е правил , а външно си е изглеждала нормална кола , че даже е била ежедневка , такси, бягала по рали, т.е. кола за всичко. Идеята е че с малко доработки си става кола на ниво.

Малко се разпалих , но се надявам да е било от полза. Радвайте се , че баща ми не е видял тази тема , защото щеше да изпише сигурно 3 пъти повече. :D
Защо точно двутактов двигател?
- Защото един такт не е достатъчен, а четири са прекалено много!

Юли 07, 2013, 14:49:28
Отговор #67

Неактивен moskvich3v1

  • Публикации: 160
  • Четырехфарник
Една идея от братята руснаци  :D
Old but gold.. :)
408-68г.408И-70г.412-74г.2140Д-82г.2140Д-84г.

Наличие турбонадува: есть

Юли 07, 2013, 16:26:28
Отговор #68

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Колеги, да не убиваме ентусиазма на момчето! Като гледам, често по форумите се случва след подобни спорове, някои съфорумци да си вдигнат чуковете временно или завинаги. Ако не можем да помогнем (окуражим), барим да не пречим (обиждаме). (Тва с обиждането ми се е случвало, волю - не волю, и ми е малко съвестно по отношение на някои съфорумци, за което моля за прошка). :-[

И аз съм от тези, които не обичат гаврата с нещо, което не е все още труп – когато вече е труп, става за хотрод, ратрод, урод и т.н., но пък съм абсолютен фен на т.нар. тунинг на дърти кочини, който се състои в това да се направи, както се е правил едно време (реплика на рядка серия да речем) или да се прави с модерни средства на базата на оригиналните възли, а суапът (swap – размяна) да се ограничава в марката или модела, демек, ако скоростите или двигателят от по-новия модел пасват без рязане, бушене и къртене, значи не е осакатяване, но все пак разликата да не е 30г...  (Баси изречението, дето стана...)

Разбира се, всичко зависи от целта на проекта, но, както казва един съфорумец и близък другар: ”златно правило – не барай ежедневката!!!”. За място, инструменти, време и пари да не коментираме, но и аз си мисля, че, Христо, с течение на времето ще обикнеш Москвето такова, каквото е, и няма да сбъднеш паническите страхове на повечето от пишещите тук.

Чай и аз да ръсна малко мозък, хи-хи...  >:D

Каквото и да правиш един Москвич, най-хубавото е, че винаги ще си остане Москвич и толкова по-добре, ако не го отдалечаваш от москвичовото. Идеята ти за „леко тръшнат” (only dropped), като снимката по-горе, е чудесна, стига да пасва на релефа на родната пътна мрежа. Разните спойлери и модерни джанти няма да ги коментирам, че бая отдалечават от ретрото.

На първо време можеш да си подобриш колата с някои прости неща:

-   веднага си монтирай електронно запалване от „пловдивските”, намират се за към 25лв. Може също да се обърнеш към Киро fulcrum, който сглобява такива модули. Ако чукчето, палецът и дустрибуторната капачка са износени, сменяй без да се чудиш, но се допитай до москвичистите откъде и каква марка читави да си намериш. Нови маркови кабели и свещи (ако изпаднеш в манийка – иридиеви NGK или Denso, като за на газ с една единица по-студени).  Ако не е трудно да се направи безконтактно запалване за твоя двигател, може да се заиграеш впоследствие. (Ладата ми е на 123хил. с пловдивско електронно и оригинално чукче!).
-   Не познавам москвичите, но, ако е с въздушен филтър на маслена баня, намери си тенджера за нормален хартиен филтър, ако пасва на твоя карбуратор. Марката на филтъра е Филтрон (полски) за Лада е 3лв (мисля, че Москвича е същият размер). Сменяй го на 5-6хил. км, защото газта е чувствителна на мръсен филтър и почва да гори повече и да прави други парчета.
-   Сложи електронен реле-регулатор за зареждането на акумулатора.
-   Сложи релета на фаровете – 4кв.мм кабел от плюса на акумулатора до релетата, от релетата до бушоните 4мм или 2х2.5кв.мм (зависи как ще ги свържеш на таблото на бушоните), после от бушон до светлина 2.5 и директна маса от фара до минуса на акумулатора пак 2.5кв.мм. 
-   Хубаво минерално масълце - изключително доволен съм от Тотал Кварц 5000 15W40, предполагам, че този вискозитет е подходящ, нека колегите кажат. Нека също споделят дали може да се ъпгрейдне маслената система с нещо от по-новите Москали.
-   Смени маслото на скоростите и диференциала, че сигурно е съветско още.
-   Промий охлаждащата система и карай само с антифриз, подходящ за този мотор.

Ми, не е тунинг, но ще живне Москвето ;-) Вече беше споменато за карбураторите, ако искаш да си играеш с оригиналния мотор, без да го чанчиш много, 2 двойни Делорто/Вебер (разбира се с подходящи дифузьори и перфектна комбинация от жигльори), добре сметната изпускателна и оптимизирана запалителна система и степен на сгъстяване, ще дадат едни 15% повече мощност, а може и повече. Друго, без да променяш много двигателя, но ще даде мощност, въртящ момент и динамика, са хубави модерни леки къси бутала и възможно най-дълги биели, балансирани с коляновия вал и маховика и т.н. Защо не някое спортно валче, подходящо за улицата!? За това какво конкретно може да се направи, колегите москвичисти да казват.

Ако сменяш някакви части, пази оригиналните, че не се знае какъв акъл ще ти дойде, може един ден да искаш да го върнеш гъм пълен оригинал.

И в крайна сметка няма да стане нещо, което можеш да караш със 140 постоянна скорост на магистралата, но това ли е най-важното!? :winktongue:

Айде, кураж, смело и ... отговорно! Поздрав! :P

ПП- два светли примера, ако решиш да кривнеш леко или по-тежко от правия път, хи-хи: Едно и половина; Две и половина
« Последна редакция: Юли 07, 2013, 17:02:48 от DEYAN IYI »
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Юли 07, 2013, 17:00:24
Отговор #69

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Колеги, да не убиваме ентусиазма на момчето! Като гледам, често по форумите се случва след подобни спорове, някои съфорумци да си вдигнат чуковете временно или завинаги. Ако не можем да помогнем (окуражим), барим да не пречим (обиждаме). (Тва с обиждането ми се е случвало, волю - не волю, и ми е малко съвестно по отношение на някои съфорумци, за което моля за прошка). :-[

И аз съм от тези, които не обичат гаврата с нещо, което не е все още труп – когато вече е труп, става за хотрод, ратрод, урод и т.н., но пък съм абсолютен фен на т.нар. тунинг на дърти кочини, който се състои в това да се направи, както се е правил едно време (реплика на рядка серия да речем) или да се прави с модерни средства на базата на оригиналните възли, а суапът (swap – размяна) да се ограничава в марката или модела, демек, ако скоростите или двигателят от по-новия модел пасват без рязане, бушене и къртене, значи не е осакатяване, но все пак разликата да не е 30г...  (Баси изречението, дето стана...)

Разбира се, всичко зависи от целта на проекта, но, както казва един съфорумец и близък другар: ”златно правило – не барай ежедневката!!!”. За място, инструменти, време и пари да не коментираме, но и аз си мисля, че, Христо, с течение на времето ще обикнеш Москвето такова, каквото е, и няма да сбъднеш паническите страхове на повечето от пишещите тук.

Чай и аз да ръсна малко мозък, хи-хи...  >:D

Каквото и да правиш един Москвич, най-хубавото е, че винаги ще си остане Москвич и толкова по-добре, ако не го отдалечаваш от москвичовото. Идеята ти за „леко тръшнат” (only dropped), като снимката по-горе, е чудесна, стига да пасва на релефа на родната пътна мрежа. Разните спойлери и модерни джанти няма да ги коментирам, че бая отдалечават от ретрото.

На първо време можеш да си подобриш колата с някои прости неща:

-   веднага си монтирай електронно запалване от „пловдивските”, намират се за към 25лв. Може също да се обърнеш към Киро fulcrum, който сглобява такива модули. Ако чукчето, палецът и дустрибуторната капачка са износени, сменяй без да се чудиш, но се допитай до москвичистите откъде и каква марка читави да си намериш. Нови маркови кабели и свещи (ако изпаднеш в манийка – иридиеви NGK или Denso, като за на газ с една единица по-студени).  Ако не е трудно да се направи безконтактно запалване за твоя двигател, може да се заиграеш впоследствие. (Ладата ми е на 123хил. с пловдивско електронно и оригинално чукче!).
-   Не познавам москвичите, но, ако е с въздушен филтър на маслена баня, намери си тенджера за нормален хартиен филтър, ако пасва на твоя карбуратор. Марката на филтъра е Филтрон (полски) за Лада е 3лв (мисля, че Москвича е същият размер). Сменяй го на 5-6хил. км, защото газта е чувствителна на мръсен филтър и почва да гори повече и да прави други парчета.
-   Сложи електронен реле-регулатор за зареждането на акумулатора.
-   Сложи релета на фаровете – 4кв.мм кабел от плюса на акумулатора до релетата, от релетата до бушоните 4мм или 2х2.5кв.мм (зависи как ще ги свържеш на таблото на бушоните), после от бушон до светлина 2.5 и директна маса от фара до минуса на акумулатора пак 2.5кв.мм. 
-   Хубаво минерално масълце - изключително доволен съм от Тотал Кварц 5000 15W40, предполагам, че този вискозитет е подходящ, нека колегите кажат. Нека също споделят дали може да се ъпгрейдне маслената система с нещо от по-новите Москали.
-   Смени маслото на скоростите и диференциала, че сигурно е съветско още.
-   Промий охлаждащата система и карай само с антифриз, подходящ за този мотор.

Ми, не е тунинг, но ще живне Москвето ;-) Вече беше споменато за карбураторите, ако искаш да си играеш с оригиналния мотор, без да го чанчиш много, 2 двойни Делорто/Вебер (разбира се с подходящи дифузьори и перфектна комбинация от жигльори), добре сметната изпускателна и оптимизирана запалителна система и степен на сгъстяване, ще дадат едни 15% повече мощност, а може и повече. Друго, без да променяш много двигателя, но ще даде мощност, въртящ момент и динамика, са хубави модерни леки къси бутала и възможно най-дълги биели, балансирани с коляновия вал и маховика и т.н. Защо не някое спортно валче, подходящо за улицата!? За това какво конкретно може да се направи, колегите москвичисти да казват.

Ако сменяш някакви части, пази оригиналните, че не се знае какъв акъл ще ти дойде, може един ден да искаш да го върнеш гъм пълен оригинал.

И в крайна сметка няма да стане нещо, което можеш да караш със 140 постоянна скорост на магистралата, но това ли е най-важното!? :winktongue:

Айде, кураж, смело и ... отговорно! Поздрав! :P
Това за което говори Деян , се нарича оптимизационен тунинг ( нищо общo с простотиите). :)
Прави лека - полека точка по точка от каквото ти е написал , всичко си струва! :D
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987