Автор Тема: Българската народопсихология - ТЕМА за обсъждане  (Прочетена 18208 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 24, 2009, 00:35:36
Прочетена 18208 пъти

Неактивен madboy

  • Публикации: 1872
Защо Българите трудно се спогаждаме и общуваме помежду си ?
Защо трудно се сработваме в ЕКИП?
Защо няма толерантност и уважение м-у хората с общи интереси ?
Защо постоянно си пречим вместо да си бъдем от полза ?
Защо постоянно си завиждаме ,вместо да се радваме за човека до нас ?
Това МАНТАЛИТЕТ ли е или РОБСКО САМОСЪЗНАНИЕ ?

Винаги ДАМИ и ГОСПОДА в моя живот си задавам тези въпроси и търся отговори
и за съжаление не намирам част от тях
винаги си задавам въпроса дали постъпих правилно ,дали не сгреших  <!-- shmmmm -->hmmmm<!-- shmmmm -->
Моля за вашите скромни мнения по тези доста важни въпроси за всички нас

 <!-- sflag -->flag<!-- sflag -->  <!-- sflag -->flag<!-- sflag -->  <!-- sflag -->flag<!-- sflag -->  <!-- sflag -->flag<!-- sflag -->
« Последна редакция: Март 06, 2013, 15:53:15 от dido1903 »
Centrum Transaxle

Октомври 26, 2009, 00:51:34
Отговор #1

Неактивен madboy

  • Публикации: 1872
:D  :D  :D Чете се и не си обсъжда .
Това винаги в един културен човечец поражда теми за размисъл
няма ОПОНЕНТИ ,дали е за хубаво.............незнам ....
но и няма хора които наистина искат да кажат нещо УМНО ,и да събудят аудиторията и да дадат
на ГЛАДНИТЕ това което им е необходимо , а то е ИНФОРМЦИЯ...........MORE and MORE..........повече
и повече и всичко идва от подходящите ХОРА които до споделят и намерят начинът ЗА НОРМАЛНО
ОБЩУВАНЕ ..............или  ?
това е монолог ..........жалко .......винаги има какво приятно и инересно да се каже така че човек да запази
чувството си че е човек и е нормално да търси контакт със себеподобни ...........
MADBOY ви обича  flag  flag  flag
« Последна редакция: Януари 01, 1970, 02:00:00 от Guest »
Centrum Transaxle

Октомври 30, 2009, 17:36:12
Отговор #2

Неактивен giuliettco

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 6
Цитат на: "madboy"
:D  :D  :D Чете се и не си обсъжда .
Това винаги в един културен човечец поражда теми за размисъл
няма ОПОНЕНТИ ,дали е за хубаво.............незнам ....
но и няма хора които наистина искат да кажат нещо УМНО ,и да събудят аудиторията и да дадат
на ГЛАДНИТЕ това което им е необходимо , а то е ИНФОРМЦИЯ...........MORE and MORE..........повече
и повече и всичко идва от подходящите ХОРА които до споделят и намерят начинът ЗА НОРМАЛНО
ОБЩУВАНЕ ..............или  ?
това е монолог ..........жалко .......винаги има какво приятно и инересно да се каже така че човек да запази
чувството си че е човек и е нормално да търси контакт със себеподобни ...........
MADBOY ви обича  flag  flag  flag
Така е батко и аз редовно си мисля тва ама за съжаление повечето българин е като овцете трее го гониш с тоягата иначе седи и блее и най-патриотичната му мечта е Х5 и манекенка нищо че го мързи да гледа rusian
Кирилица
« Последна редакция: Януари 01, 1970, 02:00:00 от Guest »

Юни 19, 2011, 16:47:29
Отговор #3

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Понеже си подхванал тема размисли и страсти, може да отговоря на някои отвъпросите. Това са лично мои мнения де, не ангажирам никой с тях.

Цитат
Защо Българите трудно се спогаждаме и общуваме помежду си ?

Българинът е умен, талантлив и човек с огромен потенциал. Обаче в последните 20 години е здраво полудял, изпростял и озверял. В прочем - затъпял. Османизъм, царизъм, социализъм, демократизъм.......е, няма как. Няма как един народ, който през повечето време от цялата си история е бил трамплин на тирани, да бъде различен от това, което виждаш днес. Не искам да задълбавам далече и назад в историята, но можеш да си я прочетеш.  Както и да е. Не мисля заредно да се поставят всички под общ знаменател. Въпросът се касае най-вече до възпитание, Краси. То, обаче идва от семейството, като цяло и донякъде от обкръжението което човек има. И повечето щастливи успехи или нещастни пропадналости имат корен точно там. Няма пълно щастие на тоя свят, това да ти е ясно. Но, това не пречи да търсиш хора, характери и прочие с които лесно да върви работата и не само. Добре знаеш, че голяма част от кадърни, интелигентни и човешки хора изчезнаха от тая държава още в края на 80-те, началото на 90-те. Е, други останаха. Но, най-много остана ,,бракът" и шкартото. От една страна, това е добре за някои. ,,Прост народ-слаба държава ", но и лесно се управлява. От друга страна, това е и перфектен начин на масата да се самоубива и самоизмъчва - пробладаващата част простащина лесно се справя с минимума преобладаваща човечност. Особено, когато е наситена с гняв, злоба и завист - е, тогава става нещо страшно. А, от всичко това България тъне за сметка на единици други, които задължително и непременно поддържат тази обстановка, нарочно. Джордж РАН явно добре си е свършил работата, щом неговите точки са на дневен ред все още.  Когато в едно общество има разединение, объркване, мизерия, подтиснатост, тогава то е безсилно и се манипулира лесно. Българинът го е страх, когато някой от неговите редици се опита да се качи нагоре. Тогава се чувства недооценен, пренепрегнат и низш. И вместо да обърне внимание на своите недостатъци - били те липса на знания, грешки, липса на умения, липса на каквото и да е........и вместо да помисли, как да се усъвършенства и да опита отново и отново, започва да злобее, завижда и задължително иска да дръпне назад, този който отива напред. Не защото ще има някаква полза, а от завист и за лично удовлетворение. Ако има начин, вярвай - задължително ще крои планове и няма да спи нощем от яд, докато не направи мръсотия и провали нечия работа. За краткия си живот, обаче за съжаление съм видял огромна част от това явление. Жалко. Като се замислиш, колко по-добре може да бъде. Ама, няма да бъде, поне не и в следващите 50 години. И за това, сега да ти отговоря на въпросът с два реда. За това, когато се съберат Българи на едно място, особено ако става въпрос за работа в екип и нещата опират до пари - тогава всеки подозира другия в евентуална лъжа, измама, подлост и кражба. Аз съм убеден, че Българинът има невероятен талант, може да работи ПЕРФЕКТНО и качествено, има купища способности и може да постига грандиозни успехи, ОБАЧЕ първо трябва да се строши желязната бариера в това размътено от вековете робство съзнание. И да се възползва от перспективата, която търси. Ако има такава, обаче. Но, веднъж да хване коня за юздите и да усети че има смисъл от своите усилия, съчетано с други хора, които могат да се нарекат хора ( а не боклуци) покрай и със него - тогава няма сила на земята, която да го спре да постигне своето. Обаче, пак рядко има кой. Няма кой. 


Цитат
Защо трудно се сработваме в ЕКИП?

Краси, какво да ти кажа по този въпрос ? Не ща да повтарям горното мнение. Разни хора- разни идеали.


Цитат
Защо постоянно си пречим вместо да си бъдем от полза ?

Защото е по-лесно да навредиш, вместо да помогнеш. Разбери, няма ненаказано добро. Лошото е, че тая взаимна полза, много бързо се превръща в лична изгода и внасяне на криви сметки.Надявам се, че правиш разлика между двете.


Цитат
Защо постоянно си завиждаме ,вместо да се радваме за човека до нас ?

Защото не може да се приеме, че човека Х е по-добър от нас.  Що, с к`во, от къде-накъде и как пък не. Но и се отрича това, че ние сме по-лоши/некадърни от него.

Лично аз, когато видя човек, който упорито е полагал усилия в трупане на знания, усъвършенстване на умения и прочие неща от професионална гледна точка да речем и когато видя такъв човек Х, застанал гордо до своите постижения в работата и живота изобщо, се кефя на пълен макс. И уважавам такива хора, които наред с успешното изграждане в градивен аспект на своя живот, остават хора със земно, неизменно и.....силно АЗ.  И точно това е най-трудната част от играта, може да се определи, като Висш пилотаж в морето от.......планктон спаружен.

Това МАНТАЛИТЕТ ли е или РОБСКО САМОСЪЗНАНИЕ ?

Това е простотия, като цяло. Виж сега, аз никога не съм вървял според вярванията, вижданията и течението на хората. Това, да се носиш по течението (надолу разбирай), не е лошо, но за разни роби, които нямат доблестта и смелостта да се изправят срещу разните там демони.  Лошото е, че отвежда в морето от милиони еднакви, обездушени единици (роби), сред които се губиш и ти. Не бива. Номерът е да цепиш срещу водата, БАТКО !  Е, трува си. Въпреки, че постоянно ще слушаш приказки, натяквания, твърдения и анализи - не си прав, ти си крив, разбиранията ти били неправилни, живота ти бил неоправдан и сбъркан, все ще оставаш неразбран и странен и прочие абсолютни глупости. Приказки от хора, плъзгащи се лесно, безгрижно и кротко по плитчините в морския пристан и които от страхове, никога няма да се впуснат в дълбините на големия океан, наречен живот. И по-добре да си седят там, за да не пречат другаде тия ми ти дребни душички. Злобни низши твари и плужеци, оставящи след себе си лоена слюз и лепкави следи, които се отмиват още от първия топъл дъж. >:D  И там да умрат от адски мъки, живяли живот в който макар и някои от тях  вложили много, но постигнали НИЩО, за съжаление пречейки на други. Гръм да ги тресне в дън Земя, но Господ си знае работата. По-добре да ги остави живи, ДА СЕ МЪЧАТ дълго. Самоизяждайки се от яд и люспи.

винаги си задавам въпроса дали постъпих правилно ,дали не сгреших  hmmmm
Моля за вашите скромни мнения по тези доста важни въпроси за всички нас

Няма какво да си задаваш въпроси. Така си решил- така си направил. Друг е въпроса, какво ще видиш отсреща. Е,  това ти е отговора. Сега, аз винаги съм бил на мнение, че ако можеш да помогнеш - помагай, без цел, без корист, без цена и суета. Но, ако не можеш, по-добре не се бъркай и не пречи. Красе, хората са различни. Не може да очакваш едно от всички. Казах ти, няма начин да разбереш един човек какъв е, докато не му подадеш пръст.  Сега ще ми кажеш, че това е риск. Еми, да, риск е. Но, ако не рискуваш - това е сигурна гаранция за неуспех. В прочем, за да видиш хубавите неща в един човек - вярвай ми, първо трябва видиш лошите и коварните. И за да разграничиш, кое точно му е хубавото и лошото. Че понякога границата е много тясна и почти няма разлика.  :)) Боклуци, какво да се прави. Изобщо за да боравиш с хора и да ги отсяваш ти трябва, огромен запас от мощност, въртящ момент, гумени карета и липса на задна скорост.
« Последна редакция: Юни 19, 2011, 16:58:38 от Тодор Живков »

Юни 19, 2011, 19:10:01
Отговор #4

Неактивен DEYAN IYI

  • Публикации: 617
  • Polski FIAT 126p & MZ ES 150 & ВАЗ 21061
    • Форум на Малките Фиати
Отговорът е много прост - ЧАЛГА.  Чалгата от стил "музика" (ако изобщо това е музика) към чалгата като начин на живот. Дива селяндурщина във вихъра на безочливата амбиция да докажеш на някой, който е по-голям цървул от тебе, че ти си по-големият цървул. Естествено, "няма какво да говорим..., ние сме номер едно!" Лошото е, че тоя бълвоч залива всичко наоколо. Щеш - не щеш ти се завира в лицето, както Парадът на педерастията... Всеки да си кюта и да не досажда със собствената си личност на невинни жертви... Простотия има навсякъде по света, но малко са местата, където бива издигана в култ.

Историческото наследство е виновно... Виновно е година, две, пет, десет... После е просто оправдание. Тия, дето бяха аборигени тая година, кой набор са? Какво е виновен социализъма за тяхната чалгарщина? Е, разбира се, тук можем да прескочим 2 епохи и пак ще си намерим историческа причина... И все пак, ако не ни харесва една епоха, защо от нея пренасяме само дивотията и простащината?

Разбира се, има и хора, които са извън чалгата. Но, ако 10 души спираме на пешеходна пътека, няколкостотин хиляди не спират... Онзи ден в Бургас убиха дете на пешеходна пътека. Ако неколцина не правим мръсотия, няколко милиона си хвърлят фаса на улицата, боклука през терасата... Е!? Чалгийка... нема бегане, оно си те залива..., де че одиш!? И това е във всички сфери на социума...

Да не изпадаме в подробности...

Икономиката... Бедността е порок, не е порок, сиромах човек - жив дявол, сит на гладен не вярва... Още едно извинение за безпросветната мизерия, повсеместната селяндурщина и вопиющ дебилизъм... Да, ама не!!! Пълният джоб не означава непростак, а у нас даже напротив!

В България икономиката ще се оправи, когато частният бизнес спре да скубе работната ръка. Пресен пример как реват, че щяла да се вдигне минималната заплата с 20 кинта... Безочие! Не може една фирма да работи почти на загуба, а в същото време шефчето да кара 7м кола от магазина... Не може да се излиза с лафа "криза", намаляме заплатите от 300 на 250, но в същото време производството не пада, даже напротив... е, къде е кризата? У мозъка... И няма сила (държава), която да въведе някакъв ред. Клишето "в БГ работната ръка е евтина" такова таковата на всичко. Кое й е по-евтино? Хлябът, саламът, бензинът, дрехите...!?!? Сега пък разправят, че производителността била ниска и за тва са ниски и заплатите. Ами един хамалин денс ако премъкне на ръка 1 тон строителни отпъдъци тук или ги премъкне в Германия ква е разликата? Производителността му е същата, но там няма кой да му даде 10лв, щото ще го е срам, а втора, ако има такава оферта, тя ще бъде отсвирена...

Ако бизнесът си плаща честно всички данъци, дава реални заплати, ще има пари и за бюджета, както и пари, които да се въртят в държавата, те пък генерират ДДС и кво ли още не. Да, ама защо да даваш голяма заплата, като хората кандисват и на малка... Все пак ти си "шефчето", велик бизнесмен... А ако си най-обикновен чобанин, какъвто си всъщност, но без стадо, отде ще доиш, ако си вържеш стоката на празна ясла?

Нещата няма да се оправят и докато не вземем да произвеждаме някакви неща. Най-големият кретенизъм! Влезте в Кауфланд и се опитайте да си купите български картофи... Хахахаха... Има от Австрия, Полша, Холандия, Египет(!), лук от Австрия и Турция, чесън от Китай, чушки от Турция... А ако си мислите, че в лютениците има български продукти - дудук. Телешко внасяме чак от Аржентина, овче от Австралия, а мляко от Унгария... А после се радваме на Грейт Уол познат и като Коджа Дувар...

Така или иначе икономитака на ЕС е планова, що не вземе да стане баш планова и да се знае кой пие, колко пие и колко плаща.

Например, не е нормално един салам, произведен в Холандия и България, да е на същата цена. Първо, като го опиташ, разбираш за кво иде реч. Второ нима там е по-евтно отглеждането на добитък? Ще кажете, ама субсидии, да ама една доячка сигур не е на 125Е заплата, а е на 1250Е. После тия дето са го преработвали и направили на салам? И накрая излиза, че в Холандия тоя салам струва 10, от което печалбата е 2, а в БГ струва 10 и някой е гушнал 6...

Това е в общи линии - чалга и липса на човещина, цигания до шия... И във взаимоотношение на най-битово равнище и в народ-държава и в работодател-работник...

И ко прайм са?

Някакви избори се задават... За пръв път ми минава мисълта ич да не гласувам, па да става що ще. По-убаво няма да е със сигурност.

ПП - можеш да изгониш човека от селото, но не можеш да изгониш селото от човека. (Без никакви лоши чувства към селото, все пак всички сме от там, но има хора и хора).
Бай Фичо - ега ти пауъра!!!
Форум на Малките FIAT 126&500

Юни 20, 2011, 03:47:37
Отговор #5

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
В прочем, харесвам чалгата. Особено някои парчета от 90-те години, асал супер-турбо чалга.  Системата 4-4-2, Румяна, Нелина, Сашо Роман и още няколко Класики в жанра. Пия редовно, по-често прекалено, пуша кат` Мерцедес 200 Д на баир с ремарке, ежедневно съм обкръжен от мега-чалгария и чалгарщини. Е, това не те прави долнопробен помияр. Въпросът е, какъв е твоя вътрешен усет за света около теб. Сега, като 2 трилиона не спират на пешеходни пъте, още толкова като минават на червено и три пъти по толкова карат пияни, дай сега и аз да правя така. Е, не ща бе. Макар, че като се спре на пътеката е по-вероятно някой да те издялка отзад мощно или по-лошото, да сгази подалия се пешеходец, ако не успее да се нацели в теб. Но, както и да е. Прав си за повечето работи.

И да, историческото минало е важно. Я, погледни, какво се случва и защо се случва пък така точно? В съзнанието на тоя народ, винаги е издиган култ. Дали култ към личността или култ към глупостта - все тая. Трябва да има Висша водеща сила или личност. Както знаеш, такава няма. Президентът не го вдига, а не му и трябва. Тогава, какво остава? Масата да самоиздига разни простащини и да се превъзнася до дъното на мизерията. Е, честито на продуценти разни, ама те не са виновни, че черпят тонове мангизи на гърба на собствената простотия с която са заобиколени. До някъде е умно това. Ако не можеш да владееш глупащината - използвай я. Офф, начини много, но и ще даде много. Понеже, тя граници няма.

Юни 20, 2011, 12:44:02
Отговор #6

Неактивен admin

  • _sys
  • Публикации: 1013
По темата най-добре се е изказал Ботев:

На душа лежат спомени тежки,
злобна ги памет често повтаря,
в гърди ни любов, ни капка вяра,
нито надежда от сън мъртвешки
да можеш свестен човек събуди!
Свестните у нас считат за луди,
глупецът вредом всеки почита:
"Богат е", казва, пък го не пита
колко е души изгорил живи,
сироти колко той е ограбил
и пред олтарят бога измамил
с молитви, с клетви, с думи лъжливи.

Юни 23, 2011, 09:49:18
Отговор #7

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7173
Не съм психолог, но определено не е правилно да се подвеждат всички българи под общ знаменател. Например аз не се вписвам в повечето от изброените квалификации... а вероятно и ти, след като си започнал тази тема. Може би затова със засилването на моралната и духовна деградация на нацията все повече осъзнавам, че мястото ми не е в тази държава. Просто когато примерът за поведение ни се дава от най-високо ниво и от медиите, какво да очакваме от обикновения българин, на какво се учат подрастващите, т.е. бъдещето на нацията?
« Последна редакция: Юни 23, 2011, 09:51:40 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Юни 23, 2011, 17:57:08
Отговор #8

Неактивен admin

  • _sys
  • Публикации: 1013
Не съм психолог, но определено не е правилно да се подвеждат всички българи под общ знаменател. Например аз не се вписвам в повечето от изброените квалификации... а вероятно и ти, след като си започнал тази тема. Може би затова със засилването на моралната и духовна деградация на нацията все повече осъзнавам, че мястото ми не е в тази държава. Просто когато примерът за поведение ни се дава от най-високо ниво и от медиите, какво да очакваме от обикновения българин, на какво се учат подрастващите, т.е. бъдещето на нацията?
Съгласен съм ама пък трябва ли да заравяме глава в пясъка? То всички така мислят - има твърде много проблеми... аз ли ще ги решавам?! и всеки по отделно спасява кожата... и в резултат след някоя друга годинка остава само утайката... Нека не забравяме също така че не може да се разчита на емиграцията напълно... все пак простотията не познава националност и цвят на кожата. Тя е всемирна, унисекс и интернационална :))

Колкото до медиите - ми да те са манипулативни структури с финансов интерес така че и без това не би трябвало да разичтаме на тях като морален стожер и да очакваме че едва ли не ще възпитат децата ни.

Трябва да си признаем по-скоро че ни мързи.. да приложим малко самоирония и едва тогава да се опитаме да си решим сами проблемите с труд... но с гордо вдигната глава. Трябва да не се страхуваме да шокираме хората да им покажем че има импулс :) ... да живеем и да оставим и другите да живеят... въпреки всичко. Така си мисля аз :)
« Последна редакция: Юни 23, 2011, 17:59:09 от afx »

Юни 24, 2011, 08:59:24
Отговор #9

Неактивен Gegawat

  • Публикации: 154
Защо Българите трудно се спогаждаме и общуваме помежду си?
В моето обкръжение е се спогаждаме трудно, защото всеки се смята за нещо повече от другите.
Darasuum kote, Vode an!