Автор Тема: Българската народопсихология - ТЕМА за обсъждане  (Прочетена 18432 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 03, 2023, 13:25:46
Отговор #50

Неактивен Механджията

  • Публикации: 1599
  • P38 Autobiography | X300 Sovereign
съгласен съм с теб, що се касае до справяне с конфликти, но въпросният комплекс, който имаме, и ти го изрази - защо трябва все да сме принудени или да избираме да се сравняваме с по-недоразвити от нас? - посочил си само тия, които са надолу в много отношение... а ако се сравним с германци, норвежци, австралийци, сингапурци, канадци и прочее...? а ако задълбаем и не просто сравним себе си с тия нации по икономически и прочее напредък, ако се сравним по най-болната тема, тая за обществото, социума? далеч по-изостанали народи има много по-сплотено мислене, много повече уважение имат към околните.. на тях им трябва само лидер и визия, за да са много напред....една Хърватия е чудесен пример, но това е валидно и за дори племенни народи тук и там...

при нас проблемите се коренят в комунизма и натрапените от него вреди, които още не само не можем да изметем, ами ни стигат до мишниците.... завист, мераци за непосилни неща, придобити по лесен начин, желание да сме все под тезгяха, между капките, да сме наши хора, да има схема, далавера.... желанието на Вуте да му е зле... и прочее неща, които, сигурен съм не ги е имало преди да дойдат ватенките, да изтрепят интелигенцията и да си наложат един сив, брутален режим на принципа "разделяй и владей".... не е било чак като в камбоджа и психопата пол пот, който е убивал хора, само щото имат мека кожа на ръцете, т.е четат книги, а не работят на полето.....

когато Ганя спре да пикае във входа, да си хвръля фаса от прозореца на колата и боклука от терасата, когато изрине снега и пред съседа си, когато спре да пипа неща, които не са негови, когато придобие толерантност, когато почне да мисли отвъд живота в панелката, когато му пука дали пред къщата му има бурени или не, когато спре да сочи с пръст и укорява (любим национален спорт), тогава може да тръгнем да се оправяме....

Януари 03, 2023, 15:02:53
Отговор #51

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Ами според мен точно този комплекс ни пречи да видим обективната истина, а тя е че нашите проблеми ги има по цялото земно кълбо, а не само тук. А освен това в много от икономически по развитите нации имат и доста такива, които ние ги нямаме. С други думи казано и в Белгия съм виждал опикан вход. И купища фасове и боклуци в градинката до площад "Амбиплюрикс" и ако на куче... и нахални подпиинали младежи.
Да, в тези страни имат добре развити системи за сигурност, които да се борят с всичко това, но те точно така много често работят и срещу невинни хора, както е работила и нашата преди 1989-та. Тези системи по принцип са си с тромави алгоритми.

На нас също ни трябва лидер и визия, но проблема е че сега прекалено често се появяваха такива, а после се оказваха нехаризматични, непохватни, измамени от собствените си хора и така нататък, до появата на Бойко Борисов, който се оказа много добър лидер, но с твърде лоша визия. И сега вече няма ни лидери ни визии.

А откъде си сигурен, че тези неща не ги е имало и преди 44-та? Много творци отпреди това посочват именно такива проблеми, спомни си Смирненски, Йовков, Вапцаров. Спомни си такива събития като преврата срещу Батенберг, убииствата на Стамболов и Стамболийски, кървавия терор на Цанков и ответния червен терор на БРП(к), караниците в парламента които го блокират по начин, твърде приличащ на днешния... тези неща са породени именно от такова светоусещане каквото ти описа. Ами ако се върнеме и още по-назад, има немалко описания на нежеланието на нашенеца да подкрепи делото на освобождението, за да не му се наруши системката на живота изградена от османската империя.
Така че тези явления не са толкова нови и според мен винаги ги е имало. Те не се изкореняват, а се създава контрол и превенция, правила и механизъм за прилагането им, което е не просто борба с вредните, а всъщност основна част от системата за национална сигурност на всяка една нормална държава. Ако се вземе за пример системата работила през 1944-1989, това е добре функционираща такава. Като изключим идеологията, и то даже не точно идеологията, ами непрекъснатата и промяна с користни цели от лидерите на системата. Аз това го виждам като големия проблем на този период, изключително непоследователното спазване на собствените си постулати, сменящи се с всеки нов лидер, а в случая на Хрушчов и сменящи се просто през няколко години. Което няма как да не доведе до разочарование, отблъскване, униние и накрая смут и нова революция, целяща да премахне последиците от предната.
Но това е опасно отклонение от темата... ще ми се карат модераторите и с право. Може да стане основа на нова тема де, ама не искам да я откривам и водя аз, че и без това в очите на мнозина съм червен и пропутински пропагандон.

Да обобщя, много по реалистично е да тръгнеме да се оправяме, ако почнеме да стягаме държавата и направиме различните и структури по-добре работещи. На хората просто им трябва дисциплина, дотолкова доколкото следващите поколения да имат добър пример пред себе си и с добро образование и добри културни институти да израстнат като добри хора. Така са се изградили тея общества в западна Европа...

Януари 03, 2023, 20:04:30
Отговор #52

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912
Да обобщя, много по реалистично е да тръгнеме да се оправяме, ако почнеме да стягаме държавата и направиме различните и структури по-добре работещи. Европа...

Волтер -> Кандид

С това съм съвсем съгласен - всеки да си копае собствената градинка и нещата няма начин да не се наредят.

С останалите обаче ... не съвсем. Факт е, че хората навсякъде по света си приличат, но това не означава, че трябва да омаловажаваме собствените си кривици. Според мен е необходимо твърдо да се обърнем срещу глупавите национални митове - за история, за работливост, гостоприемство, митове, свързани с благодетели от изток и от запад, с езичество, измислени традиции, религия, гьонсуратлък, тарикатлък (оня ден и Васко Кеца ни го каза ), превиване, липса на отговорност, кураж и още стотици и стотици митове и легенди. Колкото по-скоро си ги признаем, толкова по-бързо има шанс да се възпитаме като общество. Звучи като утопия и за съжаление на наша почва е.
Днес четох един коментар, свързан с извращението на М Генчев с филма за Ботев, че народ, който гледа само назад, върви напред гърбом. Ние нямаме изградени навици да гледаме тук и сега, нито да мислим в перспектива. Не е необходимо постоянно да анализираме сблъсъците от различни на днешната епоха - младата българска държава, сблъсъците между двете войни, соцпериода и т.н. и т.н.
Има ли кучешки лайна на улицата ? Има! Имаме ли добро образование ? Няма ! Работи ли нещо в шибаната държава ? Не !
Е, тогава да си го признаем и да почваме лека-полека да оправяме кочината и това е.

Януари 04, 2023, 10:44:52
Отговор #53

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Не съм сигурен че те разбрах напълно. Как така да си признаем недостатъците и предимствата и да се обърнем твърдо срещу тях? Струва ми се опасна идея да влизаме в конфликт с комплекс за малоценност, поне според мене психологията го изключва, защото при първия провал нещата ще станат още по-лоши. По скоро да си го признаеме и да се примирим, че сме такива каквито сме си и да се съсредоточим върху нещата, които трябва да се свършват, малко по малко, лека по лека.
И да се анализира историята също не е лошо, но ако се прави мъдро и с правилната настройка - да се учим от нея, да помъдряваме, а не да търсим оправдания за провалите си. И да, нямаме или сме изгубили много такива навици, но те могат да се възстановят и придобият в процеса на работа.


Януари 04, 2023, 12:07:06
Отговор #54

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Хаха, пак комунистите виновни. Е то е ясно. Ако не са те, кой ще е :) Смешно е вече, още повече, като го пишат хора сигурно набор 90 и нагоре. Няма да си хабя повече клавиатурата по тази тема, безмислено е, не мога да се боря с безумно огромната пропаганда по темата. Но само ще кажа, че "Бай Ганъо" е писан далеч, ама далеч преди тези гадини комунистите. Та българина си е такъв и все някой му виновен. Бай Ганъо царски, Бай Ганъо комунист, а пък сега Бай Ганъо американски. Бай Ганя си е Бай Ганя.  Които разбрал - разбрал :)

Януари 04, 2023, 14:35:00
Отговор #55

Неактивен USfan

  • Публикации: 10850
В случая съм съгласен с колегата Методи.

Да, нашия си тоталитарен строй, реално силово социалистически, не разбира се- комунистически, може да е доусилил и свръхразвил нашите масови народностни навици като крадливосст, аванта, мързел, прееби другарче в професионален план /за последното, гледайте филма- Маневри на 3-я етаж, много е забавен/, мърлящина, и прочее хубавини, но тия ни навици са били унаследени, не наново измислени от БКП и управлението и.

Алеко абсолютно точно ни е охарактеризирал, а причините Бай Ганю и житейските му и бизнес практики така да се припокриват с масовия бит на българина тогава в края на 19 век, а и сега, може да ги търсим по няколко направления.

Аз бих отправил разбира се, най-голям упрек към 500-те години османско владичество, но и бурните ранни диви години на началния капитализъм по царско време от края на 19-ти и началото на 20-ти век, също вероятно са си оказали своето влияние.
И разбира се, 40 години социализъм просто довършиха нещата, до венеца на човешкото творение, което е съвременния българин.  O:-)

Само тоталитаризма да обвиняваме не ми се струва редно, понеже например и Полша, и Чехия, и Унгария, и ГДР, хе, че даже и Румъния, и те бяха десетилетия тоталитарно-социалистически държави.
И къде е сега тяхната народопсихология, трудова и лична етика, къде е нашата...

Та, тогава може да обобщим, че причините да сме като цяло европейски народ с толкова калпави навици, е получилото се и насложено съчетание от вековно османско ориенталско управление, барабар в пакет с пост-1947 год. тоталитарно-социалистическите преустройства.
И така, берем си сега щастливо плодовете на тия събития. ))
« Последна редакция: Януари 04, 2023, 14:44:44 от USfan »

Януари 04, 2023, 14:49:25
Отговор #56

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Само че, социализма поправи донякъде Бай Ганя. Даде му кола, апартамент, работа, пътища, училища, болници, електричество и т.н продоволствия. Представям си без социализма какво щеше да е сега - най вероятно щяхме да сме като някое мизерно село от третия свят. И не социализма учи на мързел, точно обратното. Филмите ни научиха на мързел. Бай Ганя гледа филма и си вика "я гледай тия какви пари имат и не работят, я дай и аз някаква далаверка да врътна". Или "Вуте не работи, а я какъв Мерцедес има, аз ли съм най големия глупак да работя и да съм честен". И никой не работи. Защото няма и наказания. И ще става още по зле. В момента сме просто американски щат и ставаме точно като тях и придобиваме техните навици. Няма да се учудя скоро и тук да почнат да влизат в училищата и да почнат да гърмят наред. Ама нали комунистите са ни виновни :) Как и да е, филма е много голям и ще става още по голям.

Януари 04, 2023, 17:55:52
Отговор #57

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3693
"мизерно село от третия свят" ХА ХА ХА
Всичко соца ни дал а,защо не прочетете какво е било преди 09 09 1944 ???
Нима не сте чували,че в България будни предприемачи са вдигнали икономиката и се е достигнало до там-конвертируем ЗЛАТЕН български лев (това са хората определящи народопсихологията тогава)???
п.п.И по онова време работих по 10 часа 6 дни в седмицата и сега работя по 12 часа 7 дни в седмицата но сега не мога да се оплача от безпаричие!
retrobs.com

Януари 04, 2023, 18:10:52
Отговор #58

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1912


Не съм споменавал предимствата, имах предвид само недостатъците. Просто си признаваме глупавите мании и митовете и започваме да работим с поглед напред.
А тълкуването на историята - хайде да я оставим на историците. Аз също съм изкушен. Чета, гледам, слушам, но лека-полека установявам, че дискусиите с непознати, и то некомпетентни непознати, в открит форум, дава поле за изява на всякакви видове интерпретации, а не сериозно тълкуване ( принципно погледнато, не в конкретния случай ). Знам, че е невъзможно, но да кажем е желателно ( ето, аз също, въпреки че го мисля, не го спазвам  :)) )
Както и да е, да си копаем градинката и нещата ще се нареждат полечка .

Януари 04, 2023, 19:26:56
Отговор #59

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3693
Трябва да помним и се учим от БЪЛГАРИ като Евлоги Георгиев,Александър Георгиев-Коджакафалията и множество други будни родолюбци (във всяко населено място от Видин до Бургас и от Варна до Петрич е имало такива) ДАРЯВАЛИ  хиляди и милиони лева (ЛИЧНИ средства) за построяването на болници,училища,университет,жилища,фабрики ....
Ето това е българската народопсихология която трябва да имаме и пазим!
retrobs.com