Автор Тема: Българската народопсихология - ТЕМА за обсъждане  (Прочетена 18210 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 07, 2023, 22:28:39
Отговор #80

Неактивен USfan

  • Публикации: 10840
Изключително точен пост!
Благодаря,Дидо!

Да, Дидо постави правилния акцент на темата, и с поста му, и с Руменовия по-горе, също съм напълно съгласен, въпреки резервите ми към много от историческите явления в така нар. Трето Царство.
При това тия резерви и скептицизъм към много от икономическите реалии по Цар Борисово време, тогава в 70-те и 80-те години като ги слушах, бяха почерпани от източник не комунист, а от единия ми дядо, едър земевладелец в Пазарджишко преди 1947 год, който по принцип мразеше комунистите неистово, защото му бяха взели не само нивите, ами и му скапваха и съществуването, нонстоп до 1989 година.
Но тази му непоносимост към соц. властта не му пречеше да е обективен за времето, когато е бил млад и всъщност успешен фермер-предприемач.

Темите за кирташката в много отношения икономика по царско време, кирташката пътна и въобще инфраструктура, а и най-вече, кирташкото мега-изостанало селско стопанство отпреди национализацията, може да ги визираме отделно от тук нашите локуми за народопсихологията, има ги и с описани разни факти и статистики за икономиката по царско време, достатъчно по Нета, а и в печатаната литература.

Общо взето, били сме далеч от водещите за тогава развити световни страни, и сме си били принципно отн. ненапреднала страна до началото на войната, с немодерна икономика, няма какво да се лъжем, и да се правим на значима държава тогава, уж доскапана от ОФ и БКП по-късно. Нито сме били СН, него Полша, нито Чехия.
Е, може да се вметне, че специално и в Европа е имало доста тогава приоритетно аграрни страни като нас, не сме били единствените по-назад по отн. на модерността и развитието на големи индустрии.

Поне от Гърция сме били по развити по царско време де, така е.
Че и след това, чак до 80-те години, бяхме бая по-богати от нея икономически, а промишлено, да не говорим.
Понеже по-горе се спомена Гърция, добре е да се уточни, че тя след войната въпреки туризма си, е нонстоп на хранилка на великите сили.
САЩ я издържаха чак до края но 80-те, а като влезнаха Гърция в ЕС в 1987 год, Евросъюза пък взе да ги хрантути, та и досега.

За цитата от будния чех, да, Дидо определено ни върна в младостта.  :))
Форман е страхотен режисйор, първия филм дето гледах с с него, още като младеж в 1987 год, при това в ГДР на едно пътуване, бе- Амадеус.

https://filmisub.com/filmi/1536-amadeus-1984.html

Тогава като бях малък даже не знаех, че Форман е имал и сериозни творчески успехи, още преди да емигрира в САЩ.
По стар соц. навик, който творец избягваше навън, или дори и легално да оставаше там, почти винаги тук на местно ниво го забравяха, все едно не е съществувал.
« Последна редакция: Януари 07, 2023, 22:37:55 от USfan »

Януари 08, 2023, 12:07:47
Отговор #81

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447
Само че от избора дали да е джунгла или зоопарк, ние не сме създали нито едно от двете. А истината е че трябва да се създаде нещо добро и от двете. Защото и хищниците и овците трябва да имат правото да съществуват добре и по възможност заедно. Именно това е и сентенцията на демокрацията. Когато дадеш възможност на хищниците да управляват зоопарка, те какво друго ще направят освен да изядат овците, да ги разгонят и накрая да умрат сами от глад?
Именно това е ролята на управата на зоопарка, да го направи по естествен каквато е джунглата, но същевременно да се погрижи да не се получават крайностите на самата джунгла. А управата на зоопарка, тоест държавата е под пълен контрол само на хищниците. Естествено, тук вече алегорията е безсилна да опише как точно овците могат да се превърнат в хищници, но това е възможно в рамките на този пример. И се е случвало и по пътя на логиката - може пак да се случи. Процесът е започнал и народа започва да мисли по сериозно, доказателство за което е и наличието на тази тема. А това че е именно в този форум, показва че любителите на стари коли не са хора за подценяване...

Януари 08, 2023, 17:43:05
Отговор #82

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
Съгласен съм с последния пост!
Демокрацията у нас не е такава каквато трябва да бъде.
п.п.Последно да добавя,че в демократичните общества може да бъдеш и комунист а при комунистическите не може да бъдеш нищо друго освен комунист :)
retrobs.com

Януари 09, 2023, 13:35:31
Отговор #83

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Такаа, като беден мързелив и тъп човек, дето все другите са му виновни, а да, да не забравя и като овца /:) хихи, поне ми е забавно/ ще кажа няколко неща, не че има смисъл, ама нали съм мързелив и нямам работа :)

1. Социализма плюят само тези дето или са им взели земята или тези след 1990г. родени, демек облъчени от пропагандата по телевизия, кино и интернет.
2. Отговор на Фриско - социализма като строй и комунизма за мен бе умишлено съсипан. Почва още с плана Маршал през 1946г. Това са трилиони долари само и само за пропаганда, подкупи, умишлени фалити и т.н. Ума не ми го побира откъде янките имат толкоз пари, ама е факт. Бай Ганя и не само той, бе промит до "ента" степен. Пропагандата за мен е основата на съсипване на социализма. Гледаш филма и си викаш - ауу, как хубаво живеят там, а в реалност - декори и сценарий. Толкоз.
3.  Ако се върне социализма, аз ще загубя много - ще ми вземат едно към 25 коли, както и имот. Да, дали от мързел, дали от това, че съм овца имам доста имане и се чувствам много добре в момента. И предпочитам да загубя нещо материално, отколкото да се чудя кой и къде ще ограби моята дъщеричка, кой и кога ще и продава дрога и т.н гадости.  Да се чудя кой скапан наркоман ще я блъсне със скапания си джип. Да, предпочитам социализма определено.
4. Никой от моето семейство не е бил комунист, баща ми имаше синъо знаме на къщата ни и ходеше на протестите през 89г., член на СДС. Сега като вижда какво става му иде да си удари шамарите. Сам казва - обещаваха ни едно, а тя каква стана........... Аз не съм бил комунист, но винаги съм реалист. Виждам какво е било и как е сега.
5. Социализма не е перфектен. Някой са им взели земите или друго. Румбата мрази комунизма точно заради това и никога няма да си промени мнението каквото и да се каже. Мой много добър приятел и той от девет земи вода носи да мрази социализма. Оказа се, че са взети земите на дядо му.
6. Никъде не твърдя, че социализма е съвършен. Има и много минуси. Но по дяволите, хиляди пъти е било по добре от сега. Морал и дисциплина тогава, срещу наркомания и педерастия сега.
7. Някой каза, че селата били обезлюдени заради социализма. Хахаха, ти знаеш ли как се живее на село бе, Бай Ганя - става се в 5 всеки ден. Хранят се животни, рине им се акото, доят се, после се цепят подпалки, дърва, чисти се печка, пали се, комина пуши, чисти се и той, водата замръзва, палиш бензиновата лампа и ако имаш късмет имаш вода, ако не, носиш легени. Лятото пак няма вода, пак носиш. После правиш закуска за децата. Няма и къде да ги изкъпеш защото водата е замръзнала. Ако е лято изкарваш животните на паша, ореш, копаеш, ако падне градушка не ядеш, чистиш на прасетата, мъкнеш дърва от гората и режеш. Покрива протече - правиш го. И прочие и прочие.....Кой иска да живее на село, бе Бай Ганъо, кой ? Там се работи. Да, хубаво е да гледаш по филмите някое китно селце, ама в реалност не е така. Естествено, че всеки ще предпочете уюта на апартамента. Не социализма обезлюди селата, просто на никой не му се стои на село защото е адски много работа. Ама трябва да се помисли малко. Аз съм живял на село и съм се скъсвал от работа още от малък. И да, не искам да се връщат тези ми детски спомени.
8. За колите - кой е чакал по 15 години ? Аз не знам такъв. Максимум по 5 - 6 и то за Лада при това след 80 те години. Кой е искал да ни продава москвичите си бе, Бай Ганя, точно ние ще им оправим сметките а ? Москвич  60 процента е бил за износ извън СССР, защото за времето си е бил страхотен. Викаш били сме заставени да им купуваме москвичите - Хахаха.
9. Румба за тоалетната хартия може би си прав - може да не е имало. Ама не знам някой от старото поколение да ползва тоалетна хартия. Бай Ганя си ползва вестници и това си е. Някой още са си на вестници. Телевизори - като е нямало, как всеки имаше, да не говорим, че тогава те са били супер трудни и скъпи за произвеждане с тогавашната техника. п.с и преди две години също нямаше тоалетна хартия, тогава когато всеки искаше да си купи................
10. Манталитета ни го укротяваха истинските комунисти, тези които искаха всички да са добре, не говоря за тези дето само се пишеха такива. Ама те умряха още седемдесетте години, след това всички са отрочета на капитализма.
11. Някой Бай Ганя спомена панелките - щом жилища за стотици хиляди семейства са лоши, така да е. Викаш по добре една стая в кирпича и всички там да си живеят задружно, като навремето. Гадни и сиви панелки, по добре си е кирпича /ако знаеш какво е това де/ :)
12. Българина само за пари мисли, тъп, прост, завистлив и злобен човек е. И лицемер. Има 10 процента българи дето са читави и заради които още не съм намразил нацията ни. На останалите им дай най новия телефон и ако може някоя далаверка и ги остави. Тегли бърз кредит и си купи телефон за 2500 лева - е какво да искаш от такъв човек ?
13. Египтяни били 8 милиона, пък сега били 140 милиона. Към 46г. по интернет справка са били 19 милиона, сега около 100 милиона. Преди това са били под страхотното британско управление, след което прираста се увеличава главоломно. Та къде ли е причината ? Братята роми сега се въдят и те като египтяни, значи може би има по добър живот при капитализма. Това да се въдиш като заек и да живееш после като заек, за мен не значи, че е от по добър живот. Индия и тя е милиард и кусур, Китай да не говорим. Сигурно капитализма е помогнал на Китай с прираста на населението :)
14. Мога да пиша хиляди още примери, ама като се замисля, май няма да има никакъв смисъл, защото отговорите ще са - взеха ми земите, убиха дядо ми, три пъти фалираха държавата, чакаше се за коли по 15 години, по дяволите, дори бирата беше с парцали, взеха ни скъпоценното злато....., съюза ни забрани да правим страхотното рено за да може да си продава скапаните москвичите, за виц ме вкарваха в ареста, биха ме че съм имал дълга коса и прочие и прочие  фрази, така, че не мисля да се хабя повече. Пиша само защото уважавам повечето от този форум, дали защото се познаваме, дали поради страстта към старите автомобили.
15. Москвича не бил кола - хахаха и пак ха ! Пример личен - вчера палих москвич и волга непалени от 2015г. - акумулатор, бензин в шише и москвича запали от втория път. Волгата запали почти от раз и то на газ ! Ама са съветски скапани автомобили ! Фолксваген голф 2 - непален от 2019г. - така и не запали, стартера умря, дърпахме го цяла улица - ядец. Толкоз. Ако има ядрена война ще оцелеят само хлебарките, жените и съветските автомобили !
16. За да приключа, ще спомена, че капитализма има хубави страни, не много, но ги има. Най хубавия вариант е 70 процента социализъм и 30 процента капитализъм. Но това никога няма да стане. Та определено социализма е системата с най много постижения за страната ни. Система при която имаше спокойствие. А не сега да се чудя кой скапан наркоман ще се забие в мен и семейството ми с над двеста км. в час
17. На света имаше две супер сили - USA и СССР. Мериха си пишките. USA беше по богата, признавам, все пак на територията и никога не е имало война и победи. Победи най вече с подкупи и сценарий. Излязоха по умни. За нас капитализма не работи заради гадостите които позволява и заради манталитета ни на крадци и далавераджии дето изпитват екстаз като на другия му е зле. В момента суперсилата е Китай. Толкоз..........

И отново давам пример за чакането - преди две години се редяха за тоалетна хартия- защо Бай Ганъо се редеше за тоалетна хартия - защото нямаше или защото всеки си купуваше ? Толкоз за чакането за автомобили. И пак казвам, сега целия източен блок да иска да си купи мерцедес и бмв, пак ще чака сума ти години въпреки модерните технологии при които кола се произвежда стотици пъти по бързо. Не, че е нямало, напротив, имало е ! Пък които каквото иска да си говори. Мен си ми харесва да съм си овчица :) Поздрави !


Януари 09, 2023, 14:47:23
Отговор #84

Неактивен Frysco

  • Публикации: 447

2. Отговор на Фриско - социализма като строй и комунизма за мен бе умишлено съсипан. Почва още с плана Маршал през 1946г. Това са трилиони долари само и само за пропаганда, подкупи, умишлени фалити и т.н. Ума не ми го побира откъде янките имат толкоз пари, ама е факт. Бай Ганя и не само той, бе промит до "ента" степен. Пропагандата за мен е основата на съсипване на социализма. Гледаш филма и си викаш - ауу, как хубаво живеят там, а в реалност - декори и сценарий. Толкоз.

Съгласен съм. Даже с доста от нещата извън цитата. Вероятно за мнозина до това и се свеждат нещата, капиталистите са имали много повече пари от комунистите и в крайна сметка затова печелят студената война. За мене обаче е малко абсурдно това, че се показваха техни филми по нашите кина и телевизия. Тоест и самата източна система имаше немалко пропуски в пропагандата и контрапропагандата, даже в по-независими вестници и списания от типа на "Орбита", "Паралели" и "Огоньок" съм попадал на статии за Америка където доста обективно се разправяше за техните проблеми, злободневни и фундаментални и се критикуваше капитализма. Но явно не е било достатъчно.

Сега вече и за хора от двете страни на политическия спектър е ясно, че не трябваше да се разрушава тази система, а да се реформира. Но в романтичните си детски години, сините мечтатели бяха страшно неразумни и непрактични. Дали някой помни какъв ентусиазъм кипеше тогава да се премахва всичко старо? Призоваваха дори строежа на метрото да се закопае, като ненужна комунистическа измислица, АЕЦ-ите да закриваме (то до голяма степен и се случи), да се взривяват заводи и на тяхно място да се правят паркове. Реваншизма беше голям и това до голяма степен ни реши днешната съдба. Имаше такива абсурди, като отказаната от Янчулев поръчка към завод "Чавдар", в момента в който от него се интересуваха "Скания" и "Касборер". Министри от Филип Димитровото правителство през ден даваха интервюта как тази комунистическа индустрия трябва да се унищожи и България да се върне към корените си, а умни хора, също със западни възгледи ги питаха "Кои корени? Тея на прабългарите ли?".
И всичко това ме води до извода - сами съсипахме всичко. Борбата всъщност не беше между комунисти и капиталисти, а между бащи и синове. Онова поколение много държеше да срине построеното от техните бащи, поради някакви си свои лични съображения. Именно затова се включвам и доразвивам и тази историческа теза, за да поставя още един акцент в темата за народопсихологията - борбата между поколенията. Това вече е една особенност на нашенеца, която рядко намира аналог извън границите на страната.

Януари 09, 2023, 16:43:09
Отговор #85

Неактивен Logrus

  • Публикации: 289
11. Някой Бай Ганя спомена панелките - щом жилища за стотици хиляди семейства са лоши, така да е. Викаш по добре една стая в кирпича и всички там да си живеят задружно, като навремето. Гадни и сиви панелки, по добре си е кирпича /ако знаеш какво е това де/ :)
 

Аз съм този бай Ганьо - ще игнорирам незаслужената заядливо-обидна нотка в това обръщение.
Споменах панелките в друга връзка, но трябва и да се чете, не само да се заяждате

Относно селата, работата там, имотите и т.н. имам доста преки наблюдения и не споделям написаното по-горе, но май е по-добре да си замълча. Само ще кажа, че съм роден в града, но съм отраснал на село и пак на село живея и сега и въобще не е и не беше толкова лошо.

Останете си със здраве и си пестете нервите.

Януари 09, 2023, 17:36:52
Отговор #86

Неактивен Методи Кръстанов

  • Публикации: 208
Аз съм този бай Ганьо - ще игнорирам незаслужената заядливо-обидна нотка в това обръщение.
Споменах панелките в друга връзка, но трябва и да се чете, не само да се заяждате

Относно селата, работата там, имотите и т.н. имам доста преки наблюдения и не споделям написаното по-горе, но май е по-добре да си замълча. Само ще кажа, че съм роден в града, но съм отраснал на село и пак на село живея и сега и въобще не е и не беше толкова лошо.

Останете си със здраве и си пестете нервите.

Колега Logrus, съвсем нямах предвид Вас, ама изобщо. И не искам да се заяждам. Имах предвид друг потребител и общо взето тези хора които смятат панелките за "грозни и сиви" Така, че съжалявам ако е станало объркване и не е било с цел да се заяждам. Нервите ми са си на мястото си, уверявам Ви :) Относно селата - ами не съм съгласен. Ако нямаш друга работа загиваш прав. Предполагам, че сте ходил на гости на роднини на село през ваканциите. В такъв случай, да, селото е прекрасно. Но ако си роден там и трябва да си изкарваш парите със селска работа - умираш прав. Аз също живея на село, умирам за село, но то е хубаво само за живеене, тоест да си имаш пари и да си ги харчиш на село. Скъсвал съм се от работа и не искам да си спомням за тези времена. Виж сега ми е хубаво - на село, ама работя в града. Така съм съгласен.

Януари 09, 2023, 17:54:10
Отговор #87

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
Г-н Кръстанов,не знам вие как сте живели тогава но аз изобщо не съм доволен от това минало!
За това,че има стегнация мога да кажа ... много хора работят на по 2-3 места за да си докарат добри доходи (това не е изключение за България на много места по света е така) иначе псувни и клетви пред телевизора е лесно.Трябва да се рискува и да се предприемат действия за да подобрите начина си на живот.Не е вярно,че днес с честен труд може да се печели добре ... трябва да имаш топки за да се пребориш с пазара на труда и да изградиш име.Тук в тази тема никой няма да ви помогне освен да се почувствате удовлетворен,че не само вие харесвате живота през соца.
Хвалете ми го колкото искате и охулвайте демокрацията аз мнението си няма да променя защото сега се чувствам много по-добре отколкото преди (нищо,че работя 12/7/365) .
Успех със спомените! :)
retrobs.com

Януари 09, 2023, 18:10:14
Отговор #88

Неактивен tenio hf

  • Публикации: 59
С уважение към всички пишешщи във форума.
Всеки е прав. Но проблема е в състава на всяко едно общество-хората.
Винаги опира до човек независимо от социалния строй и управляващата система.
В случая аз се определям, като анархист, но не в смисъла, който влага мнозинството в днешно време.
Този, който зная концепцията за анархизма, знае за какво пиша и какво влагам в тази дума.
Искам дебело да подчертая, че психиката на всяка една личност, не само при нас, а изобщо навсякъде, е че
човек е егоистичен, себичен, алчен, не признаващ свойте грешки и винаги ама винаги, когато трябва да избира
между себе си и друг, отговорът е ясен.
Единици са тези, които безкористно предприемат действия, не само на думи, за да направят заобикалящия ги свят по-добър, както за себе си така и за другите с ясното съзнание, че ако всички са добре то това е добре и за тях.
И въпреки всичко нещата не се случват, след като този човек, който е аномалия /понеже тези личности са единици/, си отиде или се умори от човешката природа и се оттегли, е те тогава става интересно. Всички тези, които са се възползвали от създаденото с много труд и усилия, проявяват своите най-хубави черти.
Комбинацията капитализъм и социализъм е възможна, и то с най-добрите страни и на двете системи.
За информация, за да не съм голословен: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%BE%D0%B1%D1%8A%D1%80%D1%82_%D0%9E%D1%83%D0%B5%D0%BD
Моля, обърнете внимание какво се случва, когато обикновените редови хора останат без "пастир", който да овладява или поне да възпира низките им страсти.
Независимо, че статията е кратка дава в общи линии поглед върху реалната ситуация и успеха на Оуен.
А като лично мнение мога да кажа следното. Добре, смяна на една система с друга: от комунизам към демокрация, ама хора: НИЕ не излезнахме от война 1989, имаше много добра база, построена с лишения от всички- моите и вашите баба и дядо, моите и вашите  родители, не смятам че това безогледно разграбване последните 30 години трябва и трябваше да се случва. Но както казваше дядо ми/който между другото бе отявлен комунист/, ние си ги избрахме, хак да ни е.
Така, че виновни сме си ние и не трябва да търсим вината извън нас.
Нека да бъдем приятели и да уважаваме мнението на другия, това е неговата гледна точка и всеки е прав за себе си, докато не си позволи да се налага на друг дори и вербално, все пак към днешна дата никой не ни кара да приемаме нещо ако не сме съгласни и имаме лукса да не го правим.

Януари 09, 2023, 20:25:57
Отговор #89

Неактивен РумбатаБс

  • Публикации: 3690
Aко не сте разбрали,че първите години на демокрацията поставиха политически лица (уж демократи) но различни от политбюро и хората изпаднаха в еуфория,че нещата тръгват.Само си помислете,че точно хора от БКП са замислили всичко след вътрешния преврат.Хора като Луканов,Лилов,генерал Гоцев и още дузина от върхушката унищожиха селско стопанство и фабрики защото вече бяха платили капаро за апетитните парцели.
И до сега старите структури командват политически бушони но всичко се прехвърля във вреда на демокрацията.
Както каза Корнелия Нинова:"демокрацията ни отне много" а в същия момент синът и учи в САЩ както на повечето партийни величия.
Партиен цинизъм,лъжи и обещания това е народопсихология.
retrobs.com