Автор Тема: Шведските ми купета...  (Прочетена 74308 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 08, 2024, 10:47:59
Отговор #100

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Известния в средите на марката сериозен почитател и собственик на специализирания Сааб-Сервиз в Перник, нашия колега и от форума Сашо, днес си качи от архива 2 сканирани статии от вестниците Труд и 24 часа, които показваха протеста от средата на Януари 2010 год. на българските Сааб фенове и собственици, по случай на осъществяваното тогава от ГМ закриване на марката.

Ние протестирахме с тези хоум-мейд плакатчета и шалчета, първо пред новото тогава американско посолство, а после пред централата на ГМ за Югоизточна Европа, поместена в сградата на Интерпред.
Дойдоха сигурно над 50-60 коли, като основната част бяха Сааби, имаше и Волва, а и част бяха от другите дошли не-Сааби коли бяха американски, на тогавашния все още жизнен Клуб на собствениците на амер. коли у нас. Аз специално дойдох със златистото ми 1986 Порше 924 еС Тарга.
Викахме-викахме, а специално от амер. посолство излезе един служител, на който тържествено връчихме нашите напечатани на лист претенции към амер. правителство по отн. на ГМ и Сааб, и той каза, че ще ги предаде на посланика.  :))

В статията от 24 часа, драскачи от вестника са представили съвсем неправилно ситуацията тогава с фалита на Сааб.
Те пишат- одържавения концерн ГМ..., което не бе така.
ГМ бе единия от трите големи амер. автоконцерна, бяха получили големи м милиарди долари помощи от амер. конгрес, че да не фалират, и една от претенциите на правителството и конгреса, за да получи конкретно ГМ неговите спасителни милиарди, бяха Генерала да закрие или продаде 4-те си най-непечеливши марки.
Съответно, ГМ твърдо бяха решили да закрият, и вече ги бяха закрили Понтиак, Хъмър, и Сатурн, а пък имаха все пак намерение, ако може да продадат Сааб, за което и ние от протеста ги ръчкахме, и с видимите плакатчета- СЕЛЛ.

На снимките от вестниците се вижда и моя сегашен черен 1987 900и фастбек /каран тогава от сина на дългогодишната собственичка, и познаващ се на снимката и по гумения дъктайл-спойлер отзад, слаган опционално на не-Турбота 900 версии/, със залепен СЕЙВ-СААБ плакат на страничния му заден джам.
Имаше всъщност принтирани 2 вида плакатчета за този протест, и аз още си пазя по-интересния формат, видим на най-долната снимка, в който поместен между надписите СЕЙВ и СААБ, имаше силует на след-1987 лифта на 900 фастбек модел.
Всъщност този протест не беше нашенски, тогава всички клубове на Сааб-фенове по света се бяха организирали за едновремешен протест в един и същи ден, който се падна в една неделя в средата на Януари 2010 год.

Донякъде имаше ефект от този значим световен тогава Публисити стънт на Сааб-Феновете, понеже и под негово давление ГМ реши за пореден път да не закрива Сааб, а да го продаде.
АКко добре помня сагите с фалита и продажбата тогава, след като Кйонигсег неуспешно се бяха опитали тогава да купят Сааб няколко месеца по-рано в 2009 год, в края на Януари 2010 год. го купиха холандците от Спайкър, и производството на Сааби при тяхното управление изкара година и нещо, ако не бъркам.
Така, въпреки още в 2008-2009 год. задвижената процедура по фалит, Сааб произвеждаше на пресекулки коли от 2009 още до 2011 год, и успя да направи все пак бая хиляди бройки от новия базиран на Инсигния 9-5 модел, вкл. и от комби версията му.

https://www.dailymaverick.co.za/article/2010-01-27-27-january-saab-gets-sold-to-spyker-in-unequal-marriage-of-european-car-makers/









Написаното от мен впоследствие надписче- Есен 2010, видимо долу на плаката, за по-лесно да си го идентифицирам това плакатче в архива, всъщност е подвеждащо, и съм сгрешил сезоните с 2-3 броя. Протеста беше през януари 2010 тод, следователно зимата на 2009-2010 год, не есента.

« Последна редакция: Март 08, 2024, 12:39:20 от USfan »

Март 08, 2024, 12:57:10
Отговор #101

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Ровейки се в архива ми, си намерих тия дни и едни страхотни 6 броя луксозни дебели кожени поставки за чаши /черни със златен принт/, рекламни на концерна Сааб-Скания, и произведени в началото на 90-те години.
Всъщност те дълго време са били сред вещите на баща ми, предполагам някъде в 1992-1995 год. са му били подарени от един негов приятел Милчо, който по онова време беше шеф на българското представителство за внос на камиони Скания.

Както се вижда по тези поставки, всъщност много даже и преди Волво, е имало производство не само на камиони, а и на леки коли в Швеция, под имената Скания и Вабис /по-късно в 1911 год. тези две фирми се обединяват/, като най-старите тук видими модели са били сглобявани още преди 1900-та година.

Фирмата Вабис се основава в 1891 год, като основно почват да правят ЖП-вагони, по-късно от 1897 год. и коли, а от 1903 год. и камиони.
Скания пък се създава още в 1900 год, като първо почват да произвеждат велосипеди, а първия си пробен автомобил сглобяват в 1901 год.
След това почват и те да правят и камиони, като още в 1910 год експортират първия си камион /в Руската империя тогава/, а вече в 1911 год. се обединяват с фирмата Вабис.

https://en.wikipedia.org/wiki/Maskinfabriks-aktiebolaget_Scania

https://en.wikipedia.org/wiki/Scania_AB

https://en.wikipedia.org/wiki/Vabis

След разделянето отново на Сааб от Скания през 90-те години, от Април 2000 год. частичен собственик на Скания, а от 2008 год. и мажоритарен /след като откупуват дела на могъщата шведска индустриална фамилия Валенберг/, става Фолксваген-АГ.

https://www.volkswagen-group.com/en/the-history-of-the-brands-17668/the-history-of-scania-17682