Автор Тема: Интересни документални филми за Американската автомобилна индустрия  (Прочетена 11619 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 22, 2019, 18:53:17
Отговор #10

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Чел съм я на български, има я издавана, или държиш да я четеш на английски?

Октомври 22, 2019, 22:31:42
Отговор #11

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Чел съм я на български, има я издавана, или държиш да я четеш на английски?

А, за упражняване на езика предпочитам да чета на английски издание, ама бих купил, която е на по-ниска цена.  :))

Октомври 26, 2020, 22:58:41
Отговор #12

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Джей тества една от 23-те направени едновремешни състезателни версии на АС Кобра 427 Мк 3 СЦ /Шелби Компетишън/.
Толкова е освежително най-накрая някой да покаже не имитация или някой континуейшън, а в детайли реставрирана във фабр. и вид оригинална 7-литрова Кобра, вкл. и с оригиналния и на спек /макар и не с метчинг номер/ 427 ФЕ блок, и 4-скоростната и кутия.


« Последна редакция: Октомври 26, 2020, 23:04:46 от USfan »

Октомври 26, 2020, 23:41:53
Отговор #13

Неактивен Bogi

  • Публикации: 742
  • Роден в Дупница, тираджия в Америка понастоящем.
    • Bogi Maramski's garage
Простете за невежеството ми, ама тези кобри не са ли Английски коли ?
немец мръсен, бандит магистрален ...

Октомври 27, 2020, 08:04:16
Отговор #14

Неактивен dakatta

  • Публикации: 148

Carroll Hall Shelby (January 11, 1923 – May 10, 2012) was an American automotive designer,

https://en.wikipedia.org/wiki/Carroll_Shelby

Октомври 27, 2020, 21:15:00
Отговор #15

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Простете за невежеството ми, ама тези кобри не са ли Английски коли ?

По принцип да, но донякъде само.
Каросериите на оригиналните серийни от Мк 1 до Мк 3 Кобри роадстери са правени в Англия от АС Карс, и после са шипвани до цеха на Карол Шелби до летището в Венис, Калифорния, да ги доокомплектоват с окачване, мотори от Форд, скорости, и други амер. агрегати и части.
От Англия ся пристигали бодитата с подготвени кошовете им за слагане на Ве-обр. осмаци мотори, докато оригиналните английски роадстери модел АС Ейс, които са предтечата на Кобрата в каросерийно отношение, са били пригодени кошовете им само за шестаци редови мотори.

Шелби от своя страна, ги е типизирал, и регистрирал/продавал Кобрите като американски коли, произведени от компанията му- Шелби Американ.
Така че въпреки английската каросерия, мисля че е правилно да ги определим като американски краен продукт.
Нещо подобно, но още по-завързано, е и историята на създаването на Форд ГТ 40 /Шелби тук също има активна роля, на в по-късното доразработване и състезателна дейност на модела ГТ40/
Тия ГТ40 оригинално са били рейсъри на англ. фирма за състезателни коли Лола, които концерна Форд купува и доразработва за собствената си състезателна програма.

https://en.wikipedia.org/wiki/Shelby_American

Ето и историята на АС Карс.

https://www.accars.eu/ac-cars-history/

Между другото, запознах се още в средата на 90-те години при едно мое студентско ходене в Лондон, случайно с внука на Дерек Хърлок.
Дерек Хърлок е бил многогодишния шеф и мажоритален собственик на АС Карс след войната, като той е син на единия- Уилям, от двамата братя Хърлок, които още от 1930 год. са собственици на компанията АС Карс.
Дерек е след войната е и човека, който инициира правенето на дебютиралия в 1953 год. роадстер Ейс, които е и прекия предшественик на АС Кобрата.

https://www.independent.co.uk/news/people/obituary-derek-hurlock-1549104.html

Внука на Дерек тогава още в края на 90-те ми прати цветни ксерокопия по пощата на всякакви статии, издавани в английската автопреса в периода 1950-1980 година, касаещи разни нови за тогава модели на АС, от стария им 2 литра Салуун, до Форд Зефир и Бристол моторизираните модели Ейс роадстер и Ацеса купе.
Пазя си ги в архива тия статии, трябва да си напъна да ги сканирам, и да ги кача тук в историята на британските коли.

Наскоро даже нещо си писахме с внука на Дерек по Фейса, и той ми писа, че като се замисли, почти не карал през живота си каквато и да е друга кола, освен продукти с марките АС, вкл. и ориг. Кобра.  O:-)
Доколкото го разбрах, макар отдавна да са продали фирмата АС семейство Хърлок, още преди крайния и фалит през 80-те, те са си запазили в семейстовото няколко бройки видни пазени от тях от нови АС модели, вкл. и едно късно английско купе модел 428.

https://www.independent.co.uk/news/people/obituary-derek-hurlock-1549104.html


Декември 07, 2020, 13:22:12
Отговор #16

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Въпреки началото на голямата Икономическа криза, стартирала в Черния Петък през Октомври 1929 год, в нач. на 30-те години между и големите и малки производители в САЩ, се разгарят така наречените- Цилиндрови войни, където всеки от тях се опитва да изкара възможно най-големи на кубатура, мощност, и брой цилиндри, луксозни и бързи модели.

След правенето отдавна на нормални редови и Ве-обр. 8 цил. двигатели, премиери имат в САЩ, а и по света, автомобили с 12 цил. двигатели.
А върхът в броя на цилиндрите и гладкостта на работа, ако не и в пиковата им мощност /където цар е Дюзенберг, с неговите редови осмаци с компресор/, са естествено, 16 цил. двигатели на Кадилак и Мармон.


Декември 23, 2020, 19:47:31
Отговор #17

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Американците са дали много иновации на автосвета, и едно от най-държеливите на възраст и атрактивни, бяха вдигащите се или скрити зад подвижни капаци, фарове.

Аз почти цял живот съм им бил фен, а от 1990 год, като купих първото си Бертоне Х1/9, та до сега, в течение на точно 3 десетилетия вече, почти винаги съм имал коли с вдигащи фарове като мои лични.
Даже и сега, като се замислих, имам налични цели 4 броя такива коли, от които 3 американски, и 1 немска, като всичките те са модели от 70-те и 80-те години, макар 2 от тях да са произведени в нач. на 90-те.

А именно- Понтиака ми 3 Ген. ТрансАм, Поршето ми 924 еС, и Пробата ГТ турбо са с вдигащи се фарове, а Крайслера ми Лебарон Купе турбо, е с падащи капаци върху 4-те си фара.

Ето една отн. подробна история на този интригуващ конструктивен елемент.

https://heacockclassic.com/articles/pop-up-headlights-seventy-years-of-hidden-history/?fbclid=IwAR2dltDd7iiHbaHtycB7YUKxMt5T-z9i_IDLwbkf9oUz8jIwh_ZKVGTJoUY
« Последна редакция: Декември 23, 2020, 19:56:05 от USfan »

Април 01, 2021, 15:43:07
Отговор #18

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Американските автомобилни списания и медии обичат да правят всякакви класации 10 Бест, но най-авторитетната и една от най-старите, е тази класация за 10-те най-добри коли на годината, на списанието Кар и Драйвър.
Тяхната класация я правят за първи път в 1983 год, преди почти 4 десетилетия.
И в това първо 10 Бест издание, а и в следващите години, в класацията са попадали нови или отн. актуални за тогава модели коли, които сега вече са възприемани за абс. класики.

Така че ето долу линкове към тяхната страница с пълната листа с колите им победителки във всичките 10 Бест класации, като година по година има и пространствени отделни статии за колите лауреати.
От сегашна гледна точка, някои избори в тези 10 Бест са странни и неадекватни, но тогава така са смятали иначе доста опитните им в автобранша техни журналисти.
Ха, както те самите подчертават, в 1983 год, за една бройка и нововнасяното тогава в САЩ Юго, и то да влезе в тази класация.  :))

https://www.caranddriver.com/features/g15084294/the-best-around-car-and-drivers-10best-cars-through-the-decades/

https://www.caranddriver.com/features/a15142409/1983-10best-cars-list/
« Последна редакция: Април 01, 2021, 15:46:33 от USfan »

Април 09, 2021, 21:10:25
Отговор #19

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Интересен над 7 часов филм, показващ дейността в един цял ден от аукционната дейност на водещата търгова-къща за по-интересни и ретроколи коли в САЩ, Барет-Джаксън.
Показания търг в Скотсдейл, Аризона, е проведен наскоро, на 24 март, така че постигнатите цени са съвсем актуални.