Автор Тема: Запориран автомобил? Има решение!  (Прочетена 42839 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 26, 2013, 21:07:45
Прочетена 42839 пъти

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Привет колеги,
Пускам тази тема за да споделя моите неволи с единия ми автомобил. Преди през юли 2011г купих си купих БМВ. Сключихме договор, данъците бяха платени, всичко точно. Дълго време ремонтирах мотора на колата, чаках части и отидох да я регистрирам едва през март 2012. Отидох с ясното съзнание, че ще бъда глобен да закъснението, ще си платя глобите в КАТ и данъчното, но в КАТ ме срязаха - автомобилът, който искате да регистрирате е под ЗАПОР. Обадих се на собственичката, която ми обясни, че не знаела, че И автомобилът бил запориран  >:(  Дали е знаела или не, не мога да кажа. Дълго време ме увещаваше, как щяла да оправи запора, как щяла да се разбере с частния съдия изпълнител, как щяла да рефинансира кредита си, и какво ли не. Аз чаках, чаках, не можех да платя данъка си и съответно имах трудности при преминаването на ГТП - ужас направо. И едно такова чувство на неяснота и несигурност, дойде ми до гуша. Няколко пъти бях решил да я продавам, но или купувачите не бяха достатъчно сериозни или аз се разубеждавах в последствие. Накрая реших да лично да отида при частния съдия изпълнител (ЧСИ) и да разговарям с него (въпреки, че собственичката на колата ми каза, че е пробвала, пращала е много доверени хора, близки до конкретния ЧСИ, но той казал, че не може да свали запора). Аз реших, че все пак е добре да пробвам да говоря с него преди да разчастя или продам колата. Отидох в офиса на ЧСИ, погледна той делото на съответната задължена и каза, че колата е купена от мен, след като вече е била запорирана. Съответно нарушението е единствено на продавача. От тук нататък ми каза, че единствения шанс да ми вдигне запора е ако аз внеса сума по кредита на задължената, равна на сумата, за която съм купил автомобила по договора за покупкопродажба. В договора бяхме писали сума 300лв, която аз съответно внесох в деловодството на ЧСИ. След 10 дена вече запорът ми беше свален. Отидох в КАТ 2 години след като бях купил колата. Глоба нямах, регистрирах всичко гладко. Същото беше и в данъчното, с тази разлика, че ми начислиха данък от момента, в който съм купил колата, но това е логично.
Пиша темата, защото много хора ме уверяваха, че няма как да се оправи човек със запориран автомобил, че е обречена кауза и т.н. Оказа се, че не е така.
Надявам се да съм бил полезен на някой, както се и надявам на никой от вас да не му се случва да бъде поставен в такава неприятна ситуация.

Поздрави!
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Септември 26, 2013, 21:12:23
Отговор #1

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2476
Eeee БРАВО! Явно законовата основа в РБългария, започва да се тълкува и спазва в полза на обикновенния гражданин  8)) ...сега остава някой да се отърве от запор при "Бракоразводно дело" ;)
« Последна редакция: Септември 26, 2013, 21:15:09 от koruderliev »

Септември 26, 2013, 21:19:34
Отговор #2

Неактивен ivo919

  • Публикации: 141
  • 85трабанта и половина
и аз имам такьв автомобил които  вече една година седи пред блока но чси не скланя да свали запора явно си имал кьсмет между другото го купих от габрово и поне 5 пьти се разхождах до там но без резултат

Септември 26, 2013, 21:47:31
Отговор #3

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
и аз имам такьв автомобил които  вече една година седи пред блока но чси не скланя да свали запора явно си имал кьсмет между другото го купих от габрово и поне 5 пьти се разхождах до там но без резултат


Може би има значение вида на запора. Моята беше запорирана заради кредит към Уникредит Булбанк в размер на 12 000лв. А и може би има значение и какъв е автомобила. При мен като видяха, че колата е 25 годишна и явно решиха, че и без друго няма стойност. 
А ти пита ли го този "твоя" ЧСИ какво е необходимо  да се случи за да се свали запора, че ми е интересно?
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Септември 26, 2013, 22:02:14
Отговор #4

Неактивен ivo919

  • Публикации: 141
  • 85трабанта и половина
става дума за трабант 82набор на които застрахователната му оценка е 100лв и за толкова го писахме в договора а пьк стария собственик дьлжи кьм 3 или 4 бона за глоби от хеи от даньчни актове и други ходих до агенцията за дьржавни вземания в габрово а от там ме препратиха кьм тьрново и после пак в габрово и в кат габрово  да ми дадат копие от запора после при  чси и така в омагьосан крьг от юни 2012 г до сега

Септември 26, 2013, 22:04:37
Отговор #5

Неактивен vasko4

  • Публикации: 591
  • 0899936995
Всичко зависи от ЧСИ-то, извадил си огромен късмет че си се оправил.
Защото, това което е минало при теб, не минава при друг чси. Представи си една запорирана нова G -класа примерно която струва една камара пари, продават я по документи за 1000 лв.,  какво ако отида при чси-то, дали ще ми свали запора ако внеса 1000-те лева??  Отговора е ясен.., браво за късмета който си имал.

Септември 27, 2013, 13:26:08
Отговор #6

Неактивен simeon40

  • Публикации: 266
Така е имал си късмет.

Септември 27, 2013, 15:50:23
Отговор #7

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Аз, че имах късмет имах :)
Ама има и нещо друго - на този ЧСИ, за какво му е да изземе 40 годишния Трабант или 30 годишното БМВ? Това са непродаваеми имущества, които никой ЧСИ няма да си направи труда да обяви за продан. Целта в крайна сметка е да се  длъжника да си погасява дълговете (ако запорът е в следствие на дълг, разбира се), а не да му вземат имуществото.
Интересно ми е дали някой освен мен е ходил да говори с ЧСИ? Ама не : абе един ми каза , че не ставало и т.н. Лице в лице - някой да е ходил и да е питал? Все пак запорът се сваля при условия. Какви са условията?
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Септември 27, 2013, 16:23:43
Отговор #8

Неактивен vasko4

  • Публикации: 591
  • 0899936995
Все пак запорът се сваля при условия. Какви са условията?
ЧСИ-тата свалят запора само при пълното погасяване на дълга, или продават имуществото на публична продан. Има много МПС-та които са обявени на търг от ЧСИ

Септември 27, 2013, 17:52:53
Отговор #9

Неактивен simeon40

  • Публикации: 266
Запора се сваля при условия когато автомобила се продаде на търг или длъжника погаси дълга си. Това е и не е "един ми каза" защото съм участвал в търг и знам допълнителни неща покрай него от юристи. Всяка вещ има еднакво значение при продаване просто ЧСИ са затрупани от работа и малко по-малко се изчистват запорираните вещи. Могат да ти запорират и продадат симсона за 100лв цената няма значение. От крайната цена се приспада дължимото на длъжника към взискателя и ти вдигат запора. Когато имаш повече от 1 запор(ако имаш лош късмет, само ми казаха за човек който си купил кола на търг и имал 20 различни запора) когато някой от съдиите изпълнители продаде имуществото по закон всички останали запори отпадат и дори да са налични в базата данни ако имаш договора за възлагане те нямат никакво значение. КАТ не ги интересува това и при тях това е незаконно и така си работят срещу закона  :)) и трябва да пращаш уведомителни писма до всеки един, че си купил на търг автомобила и да ги молиш да ти вдигнат запора. При мен имаше изненада защото ни уверяваха, че има само един запор от ЧСИ което продава колата и впоследствие се оказа, че има запор от НАП и минаха 2 неприятни седмици.
« Последна редакция: Септември 27, 2013, 17:55:59 от simeon40 »