Автор Тема: Запориран автомобил? Има решение!  (Прочетена 42872 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Септември 27, 2013, 18:48:28
Отговор #10

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3761
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Аз, че имах късмет имах :)
Ама има и нещо друго - на този ЧСИ, за какво му е да изземе 40 годишния Трабант или 30 годишното БМВ? Това са непродаваеми имущества, които никой ЧСИ няма да си направи труда да обяви за продан. Целта в крайна сметка е да се  длъжника да си погасява дълговете (ако запорът е в следствие на дълг, разбира се), а не да му вземат имуществото.
Интересно ми е дали някой освен мен е ходил да говори с ЧСИ? Ама не : абе един ми каза , че не ставало и т.н. Лице в лице - някой да е ходил и да е питал? Все пак запорът се сваля при условия. Какви са условията?
Жоро , работите стават с хора. И ЧСИ - тата носят душа , компромис все ще се намери.
Блага дума и политика! :)
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Септември 28, 2013, 00:09:57
Отговор #11

Неактивен vasko4

  • Публикации: 591
  • 0899936995
Запора се сваля при условия когато автомобила се продаде на търг или длъжника погаси дълга си. Това е и не е "един ми каза" защото съм участвал в търг и знам допълнителни неща покрай него от юристи. Всяка вещ има еднакво значение при продаване просто ЧСИ са затрупани от работа и малко по-малко се изчистват запорираните вещи. Могат да ти запорират и продадат симсона за 100лв цената няма значение. От крайната цена се приспада дължимото на длъжника към взискателя и ти вдигат запора. Когато имаш повече от 1 запор(ако имаш лош късмет, само ми казаха за човек който си купил кола на търг и имал 20 различни запора) когато някой от съдиите изпълнители продаде имуществото по закон всички останали запори отпадат и дори да са налични в базата данни ако имаш договора за възлагане те нямат никакво значение. КАТ не ги интересува това и при тях това е незаконно и така си работят срещу закона  :)) и трябва да пращаш уведомителни писма до всеки един, че си купил на търг автомобила и да ги молиш да ти вдигнат запора. При мен имаше изненада защото ни уверяваха, че има само един запор от ЧСИ което продава колата и впоследствие се оказа, че има запор от НАП и минаха 2 неприятни седмици.
Така е както го е описал Симеон, и аз го потвърждавам от натрупаният ми опит в участието на много търгове на ЧСИ,  и по стечение на обстоятелствата съм и юрист :)
Но пак от опит ви казвам че колкото и да ви убеждават че покупка от ЧСИ е сигурна и безпроблемна сделка, изобщо не е така, такива главоболия можете да си навлечете  че  ..... Но това е съвсем друга тема.

Септември 28, 2013, 02:20:42
Отговор #12

Неактивен simeon40

  • Публикации: 266
Здрасти. Аз лично имам интерес да разбера за допълнителните главоболия тъй като и аз минах през едни и ми е любопитно какво още може да има. Бих искал да знам за МПС и недвижимо имущество. Ако желаеш можеш да ми пишеш на ЛС или ако има интерес в темата.

Септември 28, 2013, 08:21:38
Отговор #13

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Да тази тема е много полезна и научихме много от нея за което благодарско на автора.И все пак може би за в бъдеще няма да е зле да купуваме и регистрираме автомобилите си навреме за да избягваме тези недоразумения които ни съсипват здравето.Няма начин предишния собственик да не е знаел за запора на автомобила.Колеги, особено по младите от нас никога не наливайте пари за реставрация в автомобил чиято собственост е несигурна към момента!Това го казвам от личен опит. :)

Януари 10, 2014, 18:25:06
Отговор #14

Неактивен btodorov

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 1
Камарата на ЧСИ поддържа единен регистър на длъжниците https://www.registry.bcpea.org/ и срещу такса от 12 лв. за 24 ч. издава удостоверение на всяко лице, за това дали към негово имущество има наложени запори.

Най-лесното решение е всеки купувач да изиска такова удостоверение от продавача и на база информацията в него да прецени дали да купи или не.

Януари 10, 2014, 19:07:33
Отговор #15

Неактивен vasko4

  • Публикации: 591
  • 0899936995
не забравяйте само че това е справка за заведени изпълнителни дела само при ЧСИ. Лошото е че запора може да е наложен от друга институция, и няма да излезе в това удостоверение

Януари 11, 2014, 00:34:29
Отговор #16

Неактивен simeon40

  • Публикации: 266
vasko4 ще съм благодарен ако ми отговориш на ЛС на предния ми пост в тази тема.
Бих искал да знам за главоболията при МПС и недвижимо имущество. Ако желаеш можеш да ми пишеш на ЛС.

Януари 11, 2014, 16:30:31
Отговор #17

Неактивен SKODA

  • Публикации: 125
запорирания автомобил, ако го купуваш от органа който го е запорирал - без значение съдебен изпълнител, публичен изпълнител или друг /защото има и други запори/ той ще ти прехвърли собствеността и ще свали запора. ако си го купил от собственика, който между впрочем няма право да го продава, но смисъла на запора е, че вещта е в собственика, ще имате ядове. съдебният изпълнител няма да свали запора докато не получи парите си. Вие ще имате право да си търсите парите от продавача, но той щом го е продал е логично да не Ви ги върне, защото е бил некоректен още при продажбата. запорите се отразяват в "пътна полиция" /КАТ/, така че ако имате съмнение накарайте собственика да докаже, че не е запориран - може да извади служебна бележка или по друг начин. а относно запора, ако не свършите това ще го разберете чак в КАТ, когато ще е късно.

Ноември 11, 2015, 19:16:13
Отговор #18

Неактивен Valentin_74_10

  • /!\ Млад шофьор
  • Публикации: 1
Колеги преди 20 дни закупих автомобил от прословутите джамбази в Русе.
Останах втрещен когато отидох в КАТ за пререгистрация на автомобила,и там ми беше съобщено че колата е запорирана.
При въпроса от мен към служителката какво да правя,ми беше обяснено да намеря собственика и да говоря с него.
Колата я закупих от лице което преди месец беше заменило джипа си за въпросния автомобил.
Нотариуса при който ме заведе уж новият собственик ми прехвърли колата без никакъв проблем.
Интересното е,че автомобила ми беше прехвърлен със договор за заменка на автомобилите,като от лицето от което го купих не беше прехвърлило автомобила на него име.
Дефакто талона беше на първият собственик.
Законно ли е нотариуса да прехвърли собствеността на автомобила по-този начин,с талона от по-предишния собственик и договор за заменка,който е направен преди месец.
Благодаря Ви предварително.
Ако не намеря решение по-въпроса незнам какво да правя.
Освен да я изкарам пред общината да я полея с бензин и да и драсна клечката,за да се вдигне пушек малко по-тая тема,защото сигурно са много опарените като мен,но инситуциите си затварят очите и не им пука за обикновенния гражданин.

Ноември 11, 2015, 20:22:22
Отговор #19

Неактивен USfan

  • Публикации: 10849
Хм, ами ако искаш сканирай и постни тук договора ви за заменка, като примерно ЕГН и личните данни и евент. там рег. номера на колите ги скриеш.
И така ще разтълкуваме казуса.

А може и по юридич. Форуми някакви мнения да дадат за евентуално разваляне на договора.
Най-малкото собственика по талон и продавача, де юре е подписал декларация за недължене на суми и данъци.
Заради тази декларация в този и неверен вид може да му се търси и наказателна отговорност, и да го глобят от НАП или там други ведомства, като отделен минус за него ако не върне парите и не развали сделката.