Автор Тема: Трактор ХТЗ-7 1953 г.  (Прочетена 28222 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 07, 2013, 00:59:30
Прочетена 28222 пъти

Неактивен Staffolino

  • Публикации: 75
Здравейте на всички.От доста време си мисля,да пусна и аз една тема от по различен характер.И така днес е време за началото на една тема за един започнал преди около четири години проект свързан с реставрацията на едно малко колесно тракторче останало ми спомен от дядо ми.
Машинката е произведена през далечната 1953 година в Харковски тракторен завод.Така нареченото ХТЗ-7 /малък колесен трактор/
Историята му на кратко  е следната...От самото му начало на работа е работил дядо ми с него в държавно предприятие, след години го е карала и баба ми ...след неговото бракуване моят дядо го е закупил на символична цена и на ход го е закарал в едно селце на 70 км от Бургас.И така го е консервирал около 30 години.Не е работило ,а си седеше покрито от време на време се грундирваше и в никакъв случай не се продаваше.Около 5 години след като дядо ми почина отидохме на село,наляхме му масло намерихме манивелата в бараката ,настроихме магнета и се наредихме на манивелата.След около един час въртене зверчето запали/чувството беше уникално/ самата гледка с поникнали дървета между него и миризмата на ръжда  аз видях живота в него.Тогава се реших на по сериозно да се захвана с него.По късно беше транспортиран до сервизчето на един мой приятел където му направихме някой ремонти по главата най вече и някой други детайли които ще ги покажа малко по- късно като снимков материал.Това лято го върнахме отново в стария си дом където по -късно ще му бъде направен дървен навес.Работата по него е много ,а свободното време малко така,че проектът върви с малко по бавна стъпка...
« Последна редакция: Октомври 07, 2013, 18:35:01 от dido1903 »

Октомври 07, 2013, 08:44:33
Отговор #1

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Здравей и добре дошъл тук!
За мен лично тази тема ще е доста интересна, така че с любопитство очаквам развитието й.
Дано работата по машината спори!
Имаш ли снимки отпреди да закарате трактора в сервиза, с поникналите дървета между него?

Октомври 07, 2013, 21:00:54
Отговор #2

Неактивен Staffolino

  • Публикации: 75
Здравей.Тази снимка първата е от моментът в който взимаме трактора от село.Това в същност е първото му стъпване на асфалт от над 25 години назад.
А тази която прилагам сега е преди да го извадим,за съжаление е изчистено около него,но може да се направи съпоставка какво е било като се обърне внимание на терена около него.Това беше изоставен двор от около 5 години /мисля всеки може да си направи сметка за какво иде реч/.



Октомври 07, 2013, 21:22:00
Отговор #3

Неактивен peter67

  • Публикации: 762
На мен също ще ми е доста интересно да следя всичко, което се случва. В предвид, че е на половин век не изглежда хич зле.

Октомври 07, 2013, 21:27:35
Отговор #4

Неактивен koruderliev

  • Публикации: 2477
....това е яко и е кабрио  O0 евалата градски, ще му търсим периферния инвентар :)

Октомври 07, 2013, 21:40:55
Отговор #5

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Доста запазено за годините си изглежда. Успех и качвай снимки.

Октомври 07, 2013, 23:50:14
Отговор #6

Неактивен Staffolino

  • Публикации: 75
Благодаря на всички.Много се радвам,че привлича интерес машината все пак е нестандартна  и не бях сигурен дали би се получило нещо такова.
Прилагам снимка от първото му излизане извън градско за този век...


Октомври 08, 2013, 00:20:51
Отговор #7

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
Добре дошъл! Супер як е трактора! Внесе нов "цвят" във форума! :) Успех с реставрацията!
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Октомври 08, 2013, 00:31:21
Отговор #8

Неактивен skodko

  • Публикации: 1014
Хех, интересна тема. Баща ми се занимава доста със селскостопански машини, ще питам дали не може да изрови нещо и за твоята. А този на първата снимка с шапката да не се казва Дидо?  :P

Октомври 08, 2013, 00:51:04
Отговор #9

Неактивен Staffolino

  • Публикации: 75
Да това е Дидо с него го правихме в неговия сервиз,а това лято го върнахме обратно на село.Познавате ли се ?