Автор Тема: Историята на италианските супер-коли  (Прочетена 28966 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Март 15, 2024, 13:04:03
Отговор #70

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Сега покрай смъртта на Гандини, се появи отново лек медиен интерес към творчеството му, и естествено, всички неуки Нет и Фейс псевдо-автожурналисти, се надпреварввт да правят обстойни листи с неговите творения.

Удачно повечето от тях пропускат, като по-грозничък сигурно )) Ситроена ВХ, но пък крайно погрешно, и то от десетилетия, слагат в кюпа на шедйоврите му Ламборгини Миура /основните дизайн елементи от която Джуджаро ги проектира и представя, още в студията Корвер Тестудо, дебютирала в 1963 год/, и още по-неправилно, Бугатито ЕВ 110.

Та, ЕВ 110 е друга незаслужено приписана /или поне незаслужено изцяло приписана/ на Гандини суперкола, за която го титулуват като автор неграмотниците по автосайтовете.
Донякъде това е така, понеже Гандини по принцип е обичал да се хвали по медиите /особено в по-късните му години, екс-шефовете му Нучо Бертоне и Романо Артиоли вече като са починали, и на Джуджаро като му омръзна да го опровергава/, с еднолично авторство на коли, при които ролята му е била само довършваща, или пък съвсем начална.

Та, при Бугати в края на 80-те год. той проектира само първоначалния прототип в 1987 год, който е много ръбест и прилича на нещо като по-грозно Диабло.
Романо Артиоли, тогава собственика на Бугати, отхвърля и двата стадия на Гандини проекта, понеже му приличат прекалено много на преправени Ламбота.
Та, по-късното серийно ЕВ 110 дебютирало в 1991 год, е почти еднолично довършено и допроектирано външно, от иначе архитекта по професия ДжанПаоло Бенедини, който всъщност е и автора на революционната и нова тогава фабрика на Бугати в градчето Камполиано, наречена- Фарбрика Блу.

Всъщност първоначалния проект за Бугагито на Гандини, той го преправя, и пак по онова време го лансира успешно в Чизетата Т16 Мородер, която определено също си прилича на преправен и уголемен Кунтач, и най-вече на Гандини проекта за по-късното Диабло.

Разбира се, такива неща не са нещо ново като позиция при гениите като него, и въобще при хората на изкуството.
Още от времената на Моцарт и Салиери, винаги е имало противоборство между двама гении, творящи по едно и също време, като в случая на 70-те години това са били титаните на дизайна Гандини и Джуджаро.

Гандини обаче си остана най-общо казано като творец, само в епохата на клина от 70-те, и не се разви нататък /поне не със влезли в серийно производство известни или сходно епохални като Куунтача модели/, докато Джуджаро и през 60-те и през 80-те години имаше страхотни проекти стигнали до серийно производство.
Така че ако трябва да се мерят двамата, по-всеобхватния индустриален дизайнер определено е бил и още е- Джорджето Джуджаро.

При все това, най-революционния дизайнер /дори и да бе направил само един-единичен проект- Кунтача/, на всички времена, може да кажем, че е Гандини.
Всъщност, даже и само Фиата х1/9 да бе проектирал в портфолиото си, и нищо друго, пак щеше да остане в Пантеона на вечността.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bugatti_EB_110

https://www.ikonographia.com/shop/marcello-gandini-romano-artioli-and-gianpaolo-benedini-discussing-the-eb110-design/

https://www.ikonographia.com/shop/backstage-at-bugatti-automobili-two-samples-of-the-marcello-gandinis-version/

https://www.ikonographia.com/shop/the-bugatti-eb-110-model-as-originally-designed-by-benedini-front-view/


https://www.archilovers.com/projects/74929/bugatti-eb110.html


https://newsroom.bugatti.com/press-releases/bugatti-history-the-blue-factory-in-campogalliano

https://newsroom.bugatti.com/press-releases/bugatti-campogalliano-30-years-of-fabbrica-blu
« Последна редакция: Март 15, 2024, 13:27:22 от USfan »

Март 15, 2024, 13:37:34
Отговор #71

Неактивен fifo

  • Публикации: 1140
Напоследък избягвам дълги пледоарии. Спрях веднага след "всички неуки Нет и Фейс псевдо-автожурналисти".
Май остарявам...
we all have wings, but some of us don't know why

Март 15, 2024, 15:09:23
Отговор #72

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Е па отваряй линковете, те са достатъчни...

Разбира се, за следовниците на немного начетените /разнообразявам предишните определения- неуки и псевдо/ ФейсГрупи-драскачи и виртуални автомагазини, Гандини си остава най-значимия.
Малко притеснително би било за такава уж фенска маса, да четат реалната история на нещата, която и би свалила леко от пиедестала изградилата им се с времето представа за идол.

Тогава може да предположим /малко шеговито де, но кой знае/ че щом не ти се четат опровержения и така леещи се обстойни, но наложителни по темата пояснения, предполагаемо се позиционираш във фен-групата на самохвалещия се маестро. ))

Така или иначе, за архива на форума и като достъпно синтезирано инфо, е добре да добавим още някои скучни фактологии, като добавка в историята на автодизайна, а и развитието на италианското автомобилостроене от близкото минало.
А именно, подробности и описания на дизайн предтечата на Миурата- Корвера Тестудо /на латински- Костенурка/.

https://www.supercars.net/blog/1963-corvair-testudo/

https://en.wikipedia.org/wiki/Chevrolet_Testudo

https://it.motor1.com/news/204554/corvair-testudo-la-tartaruga-di-giugiaro/

Интересен аспект в житието на това Джуджаро творение е, че в 1965 год, при някакви тестове на Монца /платформата на Тестудо е задномоторния 6 цил. Шеви Корвер/, то се блъска на пистата с друга Бертоне студия- Алфа Ромео Кангуро.
В резултат и двете студии са силно увредени, и Тестудото го възстановяват чак в началото на 90-те години.

Тестудото е епохална студия за насоките на автодизайна при спортните коли в близките 20 години, макар и да не изглежда така чак толкова на прима виста.
Елементи от него се забелязват и при Фолц-Порше проекта 924, и най-вече при ГТ-иконата Порше 928. Голямата 8 цил воднярка от Цуфенхаузен дебютира в 1977 год, и при нея, освен тази силно изразена фюзелажна форма на каросерията /модерна при Крайлер колите в края на 60-те години/, са заимствани почти наготово и точната форма и конструкция и на фаровете на Тестудо и Миура.

https://www.story-cars.com/1963-chevrolet-corvair-testudo-prototype-by-bertone

« Последна редакция: Март 15, 2024, 15:22:17 от USfan »

Март 15, 2024, 17:11:22
Отговор #73

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Всъщност през миналата година през лятото почина, на достопочтените и зрели 96 години възраст, един друг виден и свързан с автомобилното развитие италианец- конструктора Джото Бидзарини.
Той е известен най-вече с конструираните с неговото име- Бидзарини 530 ГТ Корса и Страда, но и с предшествениците Исо Риволта и Корса 3С, както и с конструирането на мотора и ко-конструирането /с Джорджо Нери и Лучано Боначини/на шасито и цялостната концепция, на първото Ламбо, дебютирало в 1963 година- прототипа 350 ГТВ.

Дизайна тогава на тази този предсериен 350 ГТВ екземпляр /характерен и различаващ се от по-късната серия, по тогава наличните си вдигащи се скрити фарове/ го прави великия Франко Скалионе, но като се казва, това е история за друг ден, и за съседната тема с историята на Ламбо.

Та, след напускането на Джото в 1963 год. във фирмата Ламборгини го наследяват други, на не по-малко добри и по-късно и те станали мегаизвестни инженери- Джанпаоло Далара и Паоло Станцани /които още са живи/, и те въвеждат в серийно производство в 1964 год. това първо Ламбо 350 ГТ.

https://supercarnostalgia.com/blog/lamborghini-350-gt-and-350-gts

https://www.supercars.net/blog/1963-lamborghini-350-gtv-2/

Първото му всъщност най-известно техническо творение на Бидзарини /след успешното негово реализиране той пък е изхвърлен от Скудерията, заедно и с други талантливи Ферари инженери, под давлението на властната съпруга на Енцо, при така наречения- Дворцов преврат, в 1961 год/, е най-вече преработването на шасито и общата концепция на наследника на късата база рейсъра Ферари 250 ГТ- иконичното ГТО.
То е било предназначено да се състезава в новата за тогава така нар. Група 3 категория за Гранд Туризмо рейсъри.
Всъщност ГТО-то успешно се състезава като хомологиран рейсър от завода само 3 състезателни сезона, от 1962 до 1964, понеже още в края на неговия производствен живот се появява наследника му с централен 12 цил. мотор, рейсъра 250 ЛМ, но тогава вече отдавна е напуснал Скудерията неговия конструктор.

https://www.ferrari.com/en-EN/auto/250-gto

https://www.autoweek.com/news/people/a43883644/giotto-bizzarrini-who-created-the-greatest-gts-ever-made-has-died/

https://www.theguardian.com/sport/2023/may/28/giotto-bizzarrini-obituary

https://www.caranddriver.com/news/a43884957/giotto-bizzarrini-obituary/
« Последна редакция: Март 15, 2024, 17:40:20 от USfan »