Автор Тема: Renault Alpine - дискусия за мечтата!  (Прочетена 27617 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Март 17, 2015, 20:02:22
Отговор #40

Неактивен galaxie

  • Публикации: 1799
Да ви разкажа една история с нашия колега реставратор Иван Караиванов. Преди 15тина години може и повече, някой му се обадил че се продават два алипна, някъде до Пловдив. Иван както знаете е фен само на мерцедес, има 10-тина. Решил да иде да ги види. Собственика бил направил единия и искал да го продава навън. Тръгнал с него, но някъде по пътя двигателя се предал. Както и да е загубил интерес и искал да се отървава и от двата. Цената била около 4-5 х. лева за двата. Отишъл Иван да ги види, единия направен с проблемен двигател, по другия имало работа. Решил да седне на шофьорската седалка, как ли не се мъчил ама не може да влезе, той си е към метър и 90 висок. Накрая е ядосал и теглил една майна и си тръгнал. След време се усетил, че са интересни и търсени коли, ама вече заминали. Те така...

Март 18, 2015, 10:17:02
Отговор #41

Неактивен 30e

  • Публикации: 478
    • http://opelclub.bg/
В тази тема в ралифорума колегата Бабачев е събрал доста снимков материал

https://forum.rally-club.bg/viewtopic.php?f=1&t=8848
Fuck the Coca, Fuck the Pizza, all we need is six v redica - powered by Fanatic

Март 18, 2015, 11:34:49
Отговор #42

Неактивен 30e

  • Публикации: 478
    • http://opelclub.bg/
А това извращение някой виждал ли го е ? Тукашно изобретение ли е ? Намерих го в един френски форум като булгаралпин





Fuck the Coca, Fuck the Pizza, all we need is six v redica - powered by Fanatic

Март 18, 2015, 11:34:55
Отговор #43

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Бях забравил за тази тема в рали форума, а реално там е най-подробната към момента информация, и който има реален интерес си струва да прочете всичко. Интересна тема в същия форум, се беше заформила и за внесените навремето Шкода 130 РС.

Март 18, 2015, 12:41:18
Отговор #44

Неактивен 30e

  • Публикации: 478
    • http://opelclub.bg/
Още едно творение - този път от Автокласика бр.13/2004

Fuck the Coca, Fuck the Pizza, all we need is six v redica - powered by Fanatic

Март 18, 2015, 12:44:59
Отговор #45

Неактивен b700

  • Публикации: 117
Те това е мисля кюстендилското извращение.Може и да бъркам,но там имаше така осакатен Алпин.

Март 18, 2015, 19:55:35
Отговор #46

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Има серийни Люси , на Гаро  от Филбето червения е с 1, 3 мотор с двукамерен карб.Означенията на рено моторите от ония години
е с цифри - 689-01 , 688-02 , 845 , 843 и т .н. :)
И на табелка с два нита на мотора. ;)

Е, че то на тоя Гаро, може да му е сменен някога мотора на колата, вкл. и с табелата на него, такава конкретика като неговия пример не би трябвало да е критерий какви модели са правени у нас.
Може пък колата му, ако въобще е с БГ-ВИН табела, и е БГ Алпин, да е от някоя от немалкото правени пробни/експериментални бройки, и вкл. и с други неща също да се отличава от стандартния БГ спек А110.

По тая тема за наличието или не на различни мотори в БГ А110 модела, съм чувал лични мнения от Борис Мареков, стария Управител на Мототехника по соц. време от 70-те и 80-те години, както и от И. Чубриков /който както знаете е за известно време бил нещо като главен инженер на нашия Рено завод/, както и от нашия колега ретрофен, автожурналиста Иван Колев.
Който пък точно сега пише книга баш за историята на Пловдивския завод, и определено се е ровил в документациите на нашите автозаводи повече от абс. всеки човек по света и у нас.

Тия нашите БГ Алпини може да са всякакви сега като наличност, състояние и версии, и чисто нови или пък разбити, и преработени, или пък уж сток, но разбира се, доверие по темата поне като най-меродавни мнения, може да се има според мен само на хора ангажирани, тогава пряко с производството и продажбите, или евентуално на някой перфекционист в издирванията си журналист както колегата Колев.

Та тези тримата все пак прилично компетентни по темата хора са единодушни, че сертифицираните за производство в БГ Алпини са били само от една разновидност, и тя е възможно най-базовата.
Което ще рече 1.1 литра мотор, тесни без изпъкнали вежди калници отпред и отзад, и само с 2 фара предна маска.
Всичко друго като девиация от тази формула е или било пробни бройки, или ралиджийски преработки, или афтърмаркет преправени коли впоследствие след закупуването тим.
« Последна редакция: Март 18, 2015, 19:59:19 от USfan »

Март 18, 2015, 20:41:47
Отговор #47

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Е, то в края на 80-те, та чак до новия век и аз знаех няколко Алпина в София, даже са ме возили на един от тях. Бай Коста се казваше собственика и го имаше от нов, ама после го продаде на Мутафчиеви май... имаше един жълт със сини ивици в Бояна на Сашо Алпина, още един бял се подвизаваше в Лозенец близо до Търговската гимназия... сигурно забравям някои, Люси може би ще допълни :)

Този на Мутафчиев СИНИЯ е за мен най-оригиналния и хубав от всичките налични сега в БГ Алпини.
С ориг. уреди, салон/предни седалки и стъкла е, както и непипани ВЕЖДИ.
Гледал съм го много детайлно, там в хамбара на братята, и наистина е страхотен.
ЕДИНсТВеното ПРисаденО МУ Е маСКАТА С 4 ФАРА, но изглежда отдавна поставена, а ДАжЕ И ВСичКИТЕ му БГ ТАБЕЛИ си седят по разните места по каросерията.

Иначе белия до Търговската гимназия, беше последния може би продаден супер евтино А110 у нас.
Беше на един мой приятел на майка му /тя си го е купувала чисто нов/, и тя като почина, моя приятел го запродава някъде за към 6000 лв цена, това през 2000 година.
Редовно ме тормозеше да ми я дава колата на разни схеми на плащане,  :)) от което си вадя извода, че нямаше и голям интерес към колата, макар и да беше обявена по разни вестници.
То тогава в края на 90-те, и баш 1-2 години след инфлацията от 1997, в диапазона първа цена 8-10 000 нови лева се продаваха по София 3 броя доста по-добри и оригинални Алпини от този белия.

В Лозенец един мой познат моторист продаваше един правен жълт, един правен оранжево-червен по Красна Поляна се даваше, и един непипан червен оригинал тесен БГ А110 се даваше близо до Художествената гимназия.
Така че даже и за по перфекционистите мераклии имаше избор.

Аз лично нямах интърес към тази конкретен бял А110, понеже беше само сток БГ версия, а и поокепазена /с гадно разширени предни калници и неоригинален салон/предни седалки/.
За десерт, някъде година след като моя приятел го запродава този белия, и много хора го бяха гледали, една нощ му изчезнаха предното и задното стъкло, уредите по таблото, и фаровете и стоповете.
Някой търгаш на Алпини със сигурност ги беше пребарал тези части.
В резултат моя приятел ме заврънка да ми го дава само за 2000 лв. вече, което си беше яко ниска цена.
Но така оголен, още по не ми харесваше горката Алпинка.

В този аспект направих обаче голяма услуга на бившия председател на ретроклуба, нашия Маргарит, той да вземе на тази вече смешна цена колата.
Не че много ми се водеше някой друг на тази наистина ниска цена да я гледа, но Маргарит ми разправяше колко си мечтаел за Алпин още като били на първата по-надута цена от 8000 лв в ЦУМ, как той взимал 120 лв/месец тогава като начинаещ авиодиспечер, и така нататък, това уж му било най-голямата кола мечта, и е такива разни приказки от Шипковия храст.  ;D

Та му го уредих той да го вземе от моя приятел за 2000 лв. само, че дали не беше и 1500 лв. като крайна договорка, не помня точно.
Е, Маргата каза тогава, изпълнен с хиляди благодарности,  O:-) че покрай тази добра сделка на супер ниска цена за Алпина, ще черпи яко.
А в крайна сметка, след 2-3 седмици ни черпи заедно мен и колегата ни Пешо Панов по една купичка компот при него в къщи в Бояна, хахах.
Пешо имаше да го черпи, че му уреди един рядък и не лош Фиат 2300 купе за само 1000 лв от Варна. Пък мен имаше да ме черпи и от по-отпреди, че освен Алпина му уредих и един още по-рядък Вартбург 313 купе 2 врати за само 400 лв на цена, който беше на един приятел, иначе голям колекционер на мотори,  от село Св. Влас.
Та така ние с Пешо пихме по една купа компот,  ::) а Марги прибра Алпина.
После той си намери части, комплектова го, и вместо да го подкара фенски, както ми се кълнеше, веднага го изнесе.
И така Алпините в БГ останаха с още един по-малко, а аз престанах да вярвам в басните за ретро БГ ентусиазма.

пп. Иначе този новия на Чубриков също е правен, реплика от Манжуковите е.
А днеска видях при Манджуков нещо много интресно, извадил е според мен готов калъп /нямах време да го питам за подробности/ за реплика на широко боди на Фиат 750 Абарт.
Като стане готов тоя Фиат, ще е интересна колица.


« Последна редакция: Март 18, 2015, 20:46:23 от USfan »

Март 18, 2015, 20:53:23
Отговор #48

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
Да ви разкажа една история с нашия колега реставратор Иван Караиванов. Преди 15тина години може и повече, някой му се обадил че се продават два алипна, някъде до Пловдив. Иван както знаете е фен само на мерцедес, има 10-тина. Решил да иде да ги види. Собственика бил направил единия и искал да го продава навън. Тръгнал с него, но някъде по пътя двигателя се предал. Както и да е загубил интерес и искал да се отървава и от двата. Цената била около 4-5 х. лева за двата. Отишъл Иван да ги види, единия направен с проблемен двигател, по другия имало работа. Решил да седне на шофьорската седалка, как ли не се мъчил ама не може да влезе, той си е към метър и 90 висок. Накрая е ядосал и теглил една майна и си тръгнал. След време се усетил, че са интересни и търсени коли, ама вече заминали. Те така...

Хаха, абе не знам дали чак толкова седалката го е затруднила.
Сядал съм в таман 2 броя 110, и двата със серийните седалки/корита, и има много разстояние до педалите.
Както и да е преместена седалката, човек лесно се понамества, има много дълбочина в нишите за краката.
Нищо общо в това отношение с други плитки на педални ниши спортни задномоторници като отн. му конкуренти Фиат 850 купе/спидер или Порше 356.
Да, качването е малко трудно /то и аз почти 1,90/, но веднъж влезеш ли, определено е просторна колата.

Март 24, 2015, 14:58:31
Отговор #49

Неактивен yoz

  • Публикации: 360
...После той си намери части, комплектова го, и вместо да го подкара фенски, както ми се кълнеше, веднага го изнесе.
И така Алпините в БГ останаха с още един по-малко, а аз престанах да вярвам в басните за ретро БГ ентусиазма.
Еййй много ме кефи това, което си написал за "басните" , за съжаление е абсолютно вярно. Мисля си,че опре ли работата до пари - спасение няма(в повечето случай). А синия на Мутафчиев беше пуснат в немското мобиле за продажба, преди 1-2 години, с посочен български мобилен телефон, ама не знам какво е станало. Цената беше над 30К в евро.