Автор Тема: Компресор за въздух  (Прочетена 79495 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Октомври 17, 2013, 01:13:13
Прочетена 79495 пъти

Неактивен Staffolino

  • Публикации: 75
Здравейте колеги.От известно време ме мъчи една тема за която не мога да намеря достатъчно информация по темата в интернет.
Та искам да си купя един компресор който да ползвам и като помощник в работата по трактора . Идеята е да го  използвам за помпене на гумите на тракторчето за издухване на разни неща с пистолет духалка и по възможност да взема едно пистолетче за пясъкоструй и да бластирам на места където няма друг начин за почистване по самото шаси както и боядисване с пистолет на по малки детайли както по трактора така и не точно.Примерно детайли с големината на средна джанта за кола или нещо подобно.
Компресорът който съм избрал или съм харесал по точно е този  http://www.onlinemashini.bg/kompresor-za-vazduh-s-monoblok-hobby-gis-snc-di-g-sgarbi-8bar-50l-220v-/5441
Та дали този компресор би могъл да покрие тези изисквания до някъде ? Другият въпрос ми е какъв да бъде изборът на пистолет.От това което успях да науча по темата разбрах,че по добрият вариант е пистолет от по ново поколение HVLP ,но пък той е с по висока консумация на въздух което ще затрудни работата на този хоби компресор,дали другият  тип от по старият вариант пистолети които работят на по високо налягане с по малка консумация на въздух би бил по добър вариант или не.
Ето един от пистолетите които съм се насочил за обща представа за какъв клас пистолет говорим: http://www.gav-bulgaria.com/product/profesionalen-pistolet-za-boyadisvane-visok-debit-nisko-nalyagane
Ето и един от по старият тип: http://www.gav-bulgaria.com/product/profesionalen-boyadzhiyski-pistolet-s-gorno-kazanche

Благодаря на всички.

Октомври 17, 2013, 09:47:47
Отговор #1

Неактивен MZ ES

  • Публикации: 336
Публикуваш темата си в точно подходящ момент и за мен.Също от доста време се замислям за купуването на такъв компресор,като потребностите и изискванията  ми са също като твоите.От това ,което съм чел като информация,без да имам някакъв практически опит,съм останал с впечатление,че за боядисване е необходим изходящ дебит от поне 250л./мин.А изискванията за песъкоструй са още по-големи поради по-голямата консумация на въздух.С интерес ще следя темата ти и мненията на по-опитните и се надявам да помогне и при моя избор.

Октомври 17, 2013, 14:35:29
Отговор #2

Неактивен Staffolino

  • Публикации: 75
Здравей.Този компресор който съм посочил до колкото разбирам до дават 250 в мин. И според мен за малки детайли ще свърши работа.А и е важно с какъв пистолет.По старите пистолети до колкото съм чел пак казвам ги дават около 120/150 в мин.което пък пред 250 е прекрасно.Но знае ли човек не съм се занимавал с тези пневматики.

Октомври 17, 2013, 15:51:59
Отговор #3

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Този компресор за професионална бояджийска употреба не става.Но да си помпиш гумите на трактора е супер но защо пък ще даваш 400лв?Има ги в продавалник правени,но с големи двуцилиндрови глави което според мен е по добър избор а и ще са по евтини и вероятно ще изкарат повече от този.

Октомври 17, 2013, 21:44:48
Отговор #4

Неактивен anastas

  • Публикации: 194
Компресор за боя е хубаво да е нов старите правени хвърлят масло и като боядисваш стават кратери ... За пистолет важно е да е нов един раидер за 40 50 лв върши перфектна работа незнам що гледаш скъпи пистолети за металик и водни бои и тез от 50 пръскат по същия начин те са копия на такива от по 400 500лв просто не са толкова дълготраини говоря за години работа
Що се отнася за пясъка аз съм със 12киловата 4 цилиндров  компресор и работи постояно и пак е бавно ...

Октомври 17, 2013, 22:43:45
Отговор #5

Неактивен Staffolino

  • Публикации: 75
Компресора няма да се ползва за професионална бояджийска работа.С него ще се боядисват,лакирват както и ще се пръска основа на малки детайли в повечето случаи с диаметър не повече от 30 см.Единственото по голямо нещо което ще пръскам с него е шасито на трактора което няма как да транспортирам до автобояджийното на моя приятел където ще се боядисват всички детаили в разглобен вид както си му е реда в камера с пистолети и компресори за хиляди левове.
Като идея е машината да се ползва широкообхватно около трактора за издухване,помпене на гуми,и в по чести случаи нанасяне на основа/че ми омръзна да купувам на флакони не качествена тънка/рехава/основа.На село като се сещам колко неща още ще ми послужи ииии.. O:-) В един друг форум гледах как ползват такъв тип компресор с малък пистолет за пясък и се надявах да ми послужи за шасито на трактора там където е по трудно достъпно и където не мога да го закарам на професионална пясъкоструйка примерно.В всички случай ще пробвам най вероятно.
 Но пак се повтарям според това което чета като характеристики един пистолет от по старите ,а не ХВЛП ще върши работа без да създава проблеми тъй като консумацията му е в пъти по малка от тази на отдаваната от компресора.
« Последна редакция: Октомври 17, 2013, 22:46:28 от Staffolino »

Октомври 20, 2013, 22:12:11
Отговор #6

Неактивен немо

  • Публикации: 1040
  • пиперлив
При компресорите винаги важи правилото:колкото повече,толкова повече...ама и повече пари разбира се.. 8))
Трябва да се има предвид,че най-важният параметър,а именно изходен дебит не винаги е коректно посочен!
В конкретната оферта е посочен вх/изх дебит 250л/мин.А сега де?
За нормална любителска работа според мен трябват м/у 250 и 300 л/мин. на 6-8 бара.
За пясъкоструй обаче забравете..освен за наистина дребни неща.
При малък компресор може да се добави допълнителна бутилка...обаче времето за работа се удължава,т.е. ще имаш по-голямо  количество компресиран въздух,но времето за възстановяване на изразходваното количество се удължава....и компресора бачка нон-стоп и отива към прегряване.
За това бих препоръчал допълнително охлаждане на "тормозени" компресори с малък дебит,някой допълнителен ел. вентилатор примерно.
Ако се добавя допълнителна бутилка е е добре входа да е тръба,насочена към дъното,а изхода да е в горната част на бутилката.
И редовно източване на конденза+влаго/маслоотделителен филтър.Важно е!
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Октомври 20, 2013, 23:35:52
Отговор #7

Неактивен Staffolino

  • Публикации: 75
Здравей.Благодаря за изчерпателният отговор.По принцип в сайта на производителя http://www.gis-air.com/italiano/serie_hobby_frame_it.html  го дават 240 литра ,но кое и как нямам представа.Като цяло ми е ясно,че компресор от този ранг не е достатъчен за пясъкоструй,но с очите си видях как такъв тип компресор работи с любителски пистолет и изчисти две автомобилни джанти ,но изключително бавно става всичко ,но пък става.Е на мен това няма да ми се наложи и не ми е приоритет точно пясъка...По скоро боядисването и то в абсолютно любителски цели.Насочих се към тази марка защото имат добър сервиз,изглежда наистина италиански и някак си ме кара да си мисля,че е истински...пък колко е времето ще покаже.                                  




Октомври 31, 2013, 19:26:41
Отговор #8

Неактивен MZ ES

  • Публикации: 336
Стигна ли до някакво решение за закупуването на компресор?

Ноември 05, 2013, 00:03:25
Отговор #9

Неактивен niksan 240

  • Публикации: 471
Колега мисля че един компресор от Зил ще ти върши перфектна работа ,аз толкова години работех само с един компресор и не ми е създавал никакви проблеми.Качва до 8-9 атмосфери без проблем,дори и само с него ми работи пясъкоструиката ,е верно по-бавно чисти но върши работа.Според мен това са едни от най здравите компресори,казвам го от личен опит.