Автор Тема: Реставрация на СХ Turbo Prestige  (Прочетена 56052 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Декември 12, 2017, 21:51:09
Отговор #100

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Митак, докато напиша, че не бих пуснал такъв клип току така в автомобилен форум и вече има изпреварили ме .
Гледал съм го многократно и наистина съм се въздържал да фаворизирам поради естеството и толерантността на форума. В някои случаи обаче на бялото няма как да се каже черно, особено когато не е минало през призмата на Ауто Билд  :)

Декември 13, 2017, 14:00:36
Отговор #101

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Всяка марка и в частност кола си има силни и слаби страни - в случая на Ситроен силната страна е в окачването, а в много други аспекти вероятно отстъпва на останалите марки от теста. Така че не виждам нищо нередно да се пусне този клип във форума, по-скоро недоумявам друго - защо от Ситроен престанаха да развиват тази система, докато в един момент около началото на новия век пък от Мерцедес извадиха подобно адаптивно окачване...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Декември 13, 2017, 18:14:10
Отговор #102

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Щото не са ги питали Ситроен, затова. Той не съществува вече половин век .
Говори се , че PSA подготвят нов тип революционно окачване, има приказки за разни неща, ама засега не е презентирано нищо реално. Те са толкова състредоточени в пазари като китайския, че време не им остава за революции  :))
Иначе хидропневматичното окачване във вида, в който съществува 70 години имаше естествено много предимства, да не говорим пък за годините на своето създаване - било е истински взрив в средите на автомобилостроенето. Изгряване на Супернова. Клипчето с СХ-а всъщност може да бъде реализиран и от ДС , на практика разлика в окачването няма, системата е една и съща, така че поведението на ДС от 55-а година би бил идентичен с този на СХ. Ако го приложиш към останалите автомобили от клипа, тоест автомобили с технология от края на 70-те, началото на 80-те, то парагонът е шокиращ ::)
От друга страна е цяла една допълнителна система, която е огромен ангажимент и подръжката и вече не се вписва в съвременните изисквания за икономическа обоснованост . Което обективно погледнато е следствие на автоголът, който си вкарват управляващите на ПСА, занижавайки качеството на периферни компоненти като гуменарията примерно. От икономически съображения и в тон с мисленето за силен сервиз, а не трайност на продукта, ПСА тръгва да използва друг тип материал на голяма част от връщащите маркучи, окачването на макферсона и ред други компоненти, които да - носят печалби от сервизно обслужване, но от друга страна карат маса потребители да бягат от този тип автомобили, заради на практика несъществуващи проблеми.
В Ситроен форума има безброй теми за решаване проблемите с обратните маркучи на автомобилите от последните поколения - Ксантия, ХМ, БХ и т.н. ,понеже те са най-проблемният сегмент. Потърсете да видите как стои въпросът с решаването на проблемните връщащи маркучи на ДС  . Няма писано нищо по въпроса, понеже такъв проблем няма  :P Аз в момента ще си ползвам старите 50 годишни маркучи, които са практически неразличими в качеството си от състоянието на излизането им от завода. Проблеми с Макферсона ? Също - няма такъв проблем. Няма Макферсон - няма проблем.
От друга страна последните поколения хидроактив вече бяха много изчистени като концепция - няма задвижване на помпа от двигателя, а е електрическа, няма ред други проблематични и да ги наречем "потенциално слаби" звена, но предполагам инерцията в мисленето на потребителите, както и съвсем оправданото допълнително перо от вграждането на системата си казват решаващата дума.
Системата е гениална, никой не може да я отрече. В много отношения е в пъти по-съвършена от стандартните окачвания. И за мен единственият начин да бъде надмогната като тип система би била евентуална безконтактна система, което е пък част от настъпващата научна фантастика, която ние си мислехме , че няма да доживеем, но тя не мисли така  :)

Декември 13, 2017, 23:53:13
Отговор #103

Неактивен Йордан Дончев

  • Публикации: 45
 Традицията не е това което беше. Говорят за планирано остаряване, рециклиране икономия на материали. Масово  хората биват залъгвани и вкарвани в релси. Дори мисловно стандартизирани, отричащи различното, като коне с капаци. Истината е в печалбите, главната цел. Производство на нови автомибили не по здрави от старите. Говорят за безопасност екология и икономия. Имам странното чувство че всичко е опорочено някакъв мираж, полуфабрикат от типа кроасан изяж и смачкай опаковката... то за друго не става. Модела ВХ ХМ Xantia с предното  неработещо палатково стандартно и масово окачване наложено от другите масови автопроизводители и технически решения натоварващи допълнително собственика и отблъскващи бъдещите такива. Това е фирмена Френска политика с неналични части или разпродажба на музейни експонати.С други автомобилни производители не  е баш тъй.

Януари 05, 2018, 20:56:50
Отговор #104

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Ще попитам за прословутото DIRAVI...:
От изчетеното в нета останах с впечатление,че това е система,която няма механична връзка м/у волана (респ.кормилния прът) и да кажем кормилната рейка.
Същевременно разглеждайки снимките на системата не съм сигурен дали това е така... ::)
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Януари 05, 2018, 22:31:35
Отговор #105

Неактивен USfan

  • Публикации: 10811
А, нормален прът трябва да има.
Доколкото помня от на баща ми СХ-ите, просто като не работи мотора, изкл. трудно, почти до невъзможност, и много по-трудно, отколкото на обикн. коли с неработещо серво, се върти волана.

Интересно е, доколкото знам, че и на 2-3 италиански екзотики, модели на Масерати, правени по времето на Ситроен господството в тризъбеца, а именно, при 70-ските модели- Мерак, Бора, и Хамсин, волана е Дирави система, и така се втвърдява до невъзможност на въртене, ако не работи мотора.

Януари 06, 2018, 12:04:18
Отговор #106

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
Роско, за да ти отговоря, ще дам линкове за разни информации из нета.
Като всъщност во кратце отговорът е и да, и не.
Кормилото е закачено за една хидравлична конзола, която представлява ей това -
която управлява различни хидравлични потоци , но има връзка естествено и с рейката, като движенето на буталото е управлявано с част от тази хидравлична конзола - вижда се една хилава вилка на края на конзолата, която е захваната за главата на рейката.
Добре е отразена схемата ето тук :



Към конзолата има и хидравлична центрофуга, която пък от своя страна е свързана посредством жило към скоростната кутия. Тази част от системата на практика изпълнява по-важната част от действиет она рейката , а именно работата на волана в различни скоростни режими. Известно е, че Дирави е може би най-леката а управление система, което има огромен негатив - хипер чувствителност на малък градус на движение на волана, което е много опасно при висока скорост. Съвременните автомобили имат такъв електронен контрол.
Има много клипове качени в нета, основно показващи лекотата на въртене и константната точка на покой, но аз ще ти пусна нещо интересно - Дирави от СМ качено на ДС-а на Иван от София -


Август 13, 2019, 08:39:12
Отговор #107

Неактивен hydrometalique

  • Публикации: 1913
CX & Friends


Август 13, 2019, 08:51:18
Отговор #108

Неактивен немо

  • Публикации: 1041
  • пиперлив
Фукльо  :))
Opel Monza 3.0 GSE  1985
Opel Monza 3.0 GSE  1984
Opel Senator 3.0 AT  1985
Mazda MX5 NB 1.6    2001

Август 13, 2019, 10:56:10
Отговор #109

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Жестокост! Ако имаш доверени шофьори наблизо, може и една фотосесия да нагласиш, Боре. :)

Страхотни бройки!
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"