Автор Тема: Историята на Renault  (Прочетена 36572 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Юни 11, 2020, 23:28:27
Отговор #20

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Люси ,Алпините от гр 4 са задължително с 5 степенна кутия . И 1600 кубиковия , с който Чубриков печели
рали Златни през 1971г , и 1800 кубиковия след това. :)

Най комерсиалните А 110 бегачки(и нашите) от гр.2 са със стандартна 4 степенна кутия с може би най дългата
първа рали скорост - спокойно се реже на 80 км/ч.

А стандартната  най масова не бегачкова 1300 кубикова  95 коньова А 110 версия с един двоен Вебер 32 ( мотора е също с кросфлоу тиква)
е с дълга първа скорост и главно предаване 3,7

За да се насади  1300 кубиков Алпин мотор се сменя камбаната на скоростната кутия. Te са разглобяеми  два размера- малка (до 1400 кубика мотор) и голяма (от 1600 нагоре). Това е така само за  рената с надлъжното разположените мотори. На напречните рена скоростните кутии са моноблок. При това присъединителните размери на камбаните са взаимозаменяеми. :)

РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юни 12, 2020, 07:49:09
Отговор #21

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Eто и единствения в БГ кастЪм 10 Алпин с насаден 1600 кубиков Рено 16 TS мотор. ;)

РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юни 12, 2020, 15:48:35
Отговор #22

Неактивен txl

  • Публикации: 95
Интересна е темата за Алпините. Ще споделя какво съм научил аз, но има съществени разлики с информацията на USfan, които не съм сигурен какво обяснение могат да имат.

По информация на текущия собственик на Таковия Алпин, която той е получил от завода (не съм сигурен какво негово звено все още съществува), в България са внесени само два броя заводски състезателни Алпин А110 1600S от фабриката в Диеп.

Първият е пристигнал през май 1971 година. Външно е с малки вежди на калниците. Използван е от братя Илия и Кольо Чубрикови. През юни 1971 печелят рали Златни Пясъци с него. По спецификация мисля, че е бил група 3, макар в последствие да фигурира в някои резултати като група 4 (или е обновен до група 4, или поради недостиг на участници е включван в по-високата група). По информация от 2004 година колата в този момент е била все още в България, но с друг собственик.

Вторият Алпин е пристигнал през юли 1971 година, с топ спецификация за тогавашната група 4, и външно е с големи вежди на калниците.
Шаси номер 17623 - https://www.ewrc-results.com/carinfo/110-/?car=2730
Използван е от братя Янчо и Васил Такови. С него имат класиране на рали Златни Пясъци 1972. По късно, както става ясно е използван и от Радослав Петков, Иван Николов и Ричард Груев - до около 1976-та година. Видно от наличните снимки тогава, е бил в доста овехтял вид, с изпочупени декоративни и други външни елементи. По неофициални данни колата е изнесена за Франция през първата половина на 90-те. Настоящият собственик, който се намира в Германия, го купува от Франция през 2004-та година, в трагично състояние - на парчета и без двигател. След това го реставрира, до състоянието, в което е в момента - перфектно. Реставриран е до видът му от рали Олимпия (Германия) 1972, където всъщност са участвали и двата български Алпина.


Юни 12, 2020, 17:00:06
Отговор #23

Активен USfan

  • Публикации: 10811
А, всъщност няма съществени разлики в инфотата ни, като тия налични разлики, поне според мен, са заради леко объркващото инфо, които немците собственици на Таковия Алпин поднасят в сайта им /поне собственици на Таковия допреди известно време са тия, които му правят окончателната реставрация, и е техен сайта тук постнатия от мен.

Значи, сега като чета тяхното инфо в сайта им, в по-свободен смислов превод по-скоро се разбира, че Чубриков отива до фабриката да си вземе А110 неговия не чисто нов, а след заводска преработка до Група-4 Спек, примерно година след производството му в 1971.

А за дата на взимане накуп на двата Алпина- Чубриковия преработен, и новия Група-4 на Таков, в самата статия се пишат и реално си противоречат 2 дати, съобразно на инфото, подадено от Таков.
В едното инфо се твърди, че той бил във фабриката още в 1971 год, а в другото- че е бил заедно с Чубриков в 1972 год.
Според мен тук може да се мешат две ходения до фабриката.
Най-вероятно, в 1971 год. Чубриков отива сам да вземе неговия в ориг. му си тесен вид А110, а година по-късно пък отива да си го вземе в преработен и разширен Група-4 вид, и тогава го придружава и Таков.

За скоростите, благодаря на колета Киро за подробностите в този аспект, не се бях замислял за това въобще.  :)
Просто не съм и гледал даже разните А110-ки дето съм виждал, с колко скорости са, макар и да съм сядал и ръчкал лостовете на всякакви техни версии от по-стандартните, а и съм карал поне 3 броя базови БГ-сглобка с 1.1 мотор, в течение на периода, примерно от 1986, до 2000 година.
И трите базови Булгари А110, собствености на мои тогавашни познати в 80-те и съответно през 90-те, съм ги карал по София по разни квартални преки по центъра, та не знам дали и до трета скорост дали съм им стигал.

А тоя Чубриковия Група-4 дето беше без мотор, също не помня, дали е имал налични скорости в него.
Ако е имал, и щом са били редките, но стандарт за Група-4, 5-ца скорости в него, това би било още един положителен щрих към общия му вид и кондиция на Чубриковия.
Съответно, това може да е било още едно от нещата, които вероятно доста по-знаещия от мен тогава френски даскал, го е накарало да се ръсне за покупка на кола без основен агрегат, тази отн. прилична за нач. на 90-те години, кръгла 5-цифрена сума в зелено.
« Последна редакция: Юни 12, 2020, 17:05:18 от USfan »

Юни 13, 2020, 18:31:20
Отговор #24

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
A какво ли е станало с алпина 1600 на Чубриков?
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юни 14, 2020, 00:17:28
Отговор #25

Активен USfan

  • Публикации: 10811
A какво ли е станало с Алпина 1600 на Чубриков?

Кире, чети все пак и малко по-назад от поста ти за кутиите.
Моята информация за Чубриковия с широки калници Група-4 А110, който оригинално е бил с 1.6 мотор /преди него той е имал обаче минимум още един А110 с 1.6 кубатура фабричен френски, вероятно жълтия от Монте-Карло, освен ако не е бил той пък с 1.3 мотор/, е написана в предишната страница.
« Последна редакция: Юни 14, 2020, 00:21:33 от USfan »

Юни 14, 2020, 21:16:10
Отговор #26

Неактивен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Кире, чети все пак и малко по-назад от поста ти за кутиите.
Моята информация за Чубриковия с широки калници Група-4 А110, който оригинално е бил с 1.6 мотор /преди него той е имал обаче минимум още един А110 с 1.6 кубатура фабричен френски, вероятно жълтия от Монте-Карло, освен ако не е бил той пък с 1.3 мотор/, е написана в предишната страница.
Хаахаххх , недогледох  :shy:

Да , в Бълария си е още 1600 Алпина група 4 , досещам се и за евентуалния собственик

А през 1969г Бачото участва на Монте Карло  с 1300 кубиков Алпин гр.2 , на който Вальо Манджуков изработи
жълто черна реплика специално за него , но без конзолите на двете резервни гуми на покрива.
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Юни 14, 2020, 23:31:17
Отговор #27

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Хаахаххх , недогледох
Да, в България си е още 1600 Алпина група 4 , досещам се и за евентуалния собственик
А през 1969г Бачото участва на Монте Карло  с 1300 кубиков Алпин гр.2 , на който Вальо Манджуков изработи
жълто черна реплика специално за него , но без конзолите на двете резервни гуми на покрива.

Ама ти продължаваш да не доглеждаш текста, че и смогваш да напишеш някоя неточност, най-меко казано. Пием, пеем, и пак не четем, хахах...  )
Какво не е ясно от написаното по-нагоре от мен по отн. на оригиналния на Илия Група-4.
Писал съм горе конкретно за точно неговия фабричен широк Група-4, а не за примерно няколкото му евентуални ментета у нас, които може да си виждал, и за които си мислиш, че са карани от него...

За жълто-черния ранен тесен А110 от Монте ралито в Група-2 Спек /да вметнем и че тоя на братя Агура е в сходен Спек и цвят/ ти е уместно допълнението за Манджуков и репликата му.
Но интересно е например тоя жълтия на Чубриков оригинал къде е отишъл, както и другата кола на Агура къде е.
Вероятно и двете жълти са бил пребоядисани, много карани после от други пилоти, или пък от следващи собственици в цивилна експлоатация, и може би унищожени в 70-те или 80-те...

За по-късния широкия на Илия, за който изложих подробно моето инфо, не само аз, ами и интересуващите се от Алпини от целокупната общност в БАК в 90-те години у нас, знаят добре колата, както и французина който я купи и покара щастливо у нас, преди в крайна сметка да я изнесе.

Всъщност сега се сещам, че за французина и за неговата любов към Алпините и неговата БГ придобивка, имаше филм по ако не греша, 2-ра програма по БНТ, сниман някъде в периода 1995-96 години.
Във филмчето /осн. снимано на едни от празниците за откриване на пролетния сезон на БАК Ретро, но и с кадри от даскалото на французина/ доста детайлно се вижда всичко вътре в Алпина, вече като е пуснат от него в движение, вкл. се вижда ролбара и втория резервоар вътре.

Ролбари оригинално няма никой от другите у нас намиращи се Алпини, освен Таковия, както и втори резервоар.
Дори по метода Направи си сам, вътре тръби да са слагани на някои други А110 в 70-те, вътрешния резервоар е трудно да се репликира, и аз поне Алпин с това кюмбе вътре като на Чубриковия, не съм виждал, освен именно неговия А110.
Много ценен елемент сред Алпинистите сегашни фенове, е именно тоя голям 80 литров вътрешен резервоар, наричан- авиационен резервоар.   
---  fuel tank 80L. behind the seats type "Superflexit Aviation"  ---

А продавача дето я продаде на французина, е също много известно лице сред Алпин феновете, собственици, а и прекупвачи на модела в БГ, казва се Киро.
Той понастоящем пак търгува чат-пат с интересни коли, например има от 2-3 години едно доста добре направено на Ф40, 6 цил. Фиеро ГТ.

Във вече цитирания от мен немски сервиз и техния сайт- АлпинЛАБ, те разглеждат тук и друг фабричен рейсър Алпин А110 с 1.8 литровия Минйоте мотор, подобен на тоя на Таков, но с по-различните по-късни раздувки, който те са възстановили, и който е кола, участвала на 1975 Сафари Рали.
За него също те потвърждават, че истински белег, че е бил фабричен състезателен Алпин, е наличието именно на големия така нар. авиационен резервоар зад седалките.
Има и снимка, вътре къде е поместен резервоара.

https://www.alpinelab.de/content/project1.php?cookieAccept=true
« Последна редакция: Юни 15, 2020, 00:08:48 от USfan »

Юли 01, 2020, 16:32:22
Отговор #28

Неактивен txl

  • Публикации: 95
Тази тема ми напомня малко на "тримата в кухнята" на клуб НЛО. Та в този дух и аз ще продължа :)

По отношение на Монте Карло.
1968 - участва Илия Чубриков с френски Алпин, стартов номер 51, син на цвят. Тази кола мисля, че изобщо не е идвала в България.


1969 - участват Илия Чубриков/Кольо Чубриков, стартов номер 221 и Атанас Тасков / Атанас Агура, стартов номер 219. Колите са жълто черни Булгаралпин 1300, с 4 фара.

Снимките са от статия в Ауто Билд.

1971 - Участват Илия Чубриков/Кольо Чубриков, стартов номер 65. Участват отново с жълто-черен Булгаралпин 1300. Ралито е разделено на 3 "етапа" (това са "големи" етапи, не СЕ), отпадат по време на последния, но са класирани на 27-мо място.


Както писах по-напред, по данни на завода, за България са изнесени точно два оригинални състезателни Алпин 1600. Това не означава непременно, че няма оригинални състезателни с друга кубатура в България , но аз никога не съм срещал информация за такива, така че доста се съмнявам да е имало. Иначе казано, всичко останало с изключение на Чубиковия и Таковия, е Булгаралпин.

Един въпрос към USfan. Френският Алпин, който си виждал в средата на 90-те, имаше ли характерния изрязан отвор между двата буфера на предната броня:

Юли 01, 2020, 19:06:18
Отговор #29

Активен USfan

  • Публикации: 10811
Наско Тасков го познавах по кварталному, бе съсед на нашите, а сега чат-пат се виждам с единия от двамата му сина, мой бивш съученик.
Тяхното семейство живееше в един по-принцип известен блок с културтрегери в София в 70-те, на бул. Пенчо Славейков, където живееше и Григор Вачков.
Ама мисля Н. Тасков бе навигатор на Агура, не пилот на тяхната двойка състезатели.

Не, за предния вент. отвор, тая голяма дупка ако имаше колата в 90-те, щях да я запомня.
Но трябва да е оригиналния А110 Гр. 4 бил на Чубриков, заради наличието на както писах, тъничкия интегриран чак в пода ролбар, и големия втори вътрешен резервоар.

На много БГ Алпини по-късно може да са им присаждали ролбари, но те ще са били с по-дебели тръби, и само завити на планки към пода, а не видимо почти или направо, отляти с пода.
Поне аз имам спомени, оня ролбар да седеше като отлят с колата.
Може и да греша де, не съм я заглеждал и запомнил чак толкова детайлно, тая талига без мотор тогава.
А вътр. резервоар също надали някой български друг пилот на купешки А110р, би си купил нов от Диеп да го слага, а ще е и трудно да се репликира с тая форма, пасващ отдолу на двете издълбани задни ниши на пода.

Освен това, веждите на калниците си бяха изтумбени равномерно като на заводските Гр. 4.
Пак в БГ съм виждал разбира се, и много Алпини с последством изтумбени/наново отляти вежди. Но всичките бяха, поне по соц. време, с Направи си сам грозни и неравномерни раздувки, не като от Диеп излезлите версии.

А дупката отпред някой много по-късно може да я е запушил, да не разваля вида на колата.

Доколкото бях разбрал от търговеца Киро, той каза, че Илия дълги години го пазил този Алпин на някаква негова вила в някаква планина, почти 20 години време.
Не разбрах само, този Киро, дето го продаде на французина, дали директно от Илия го е купил, или през някой друг прекупвач.
Тази част от транзакцията, се губи при мен като инфо или наблюдения.

После французина като го подкара тук в БГ с присаден мотор, нямаше разбира се дупка отпред, изглеждаше с нормална предница с 4 фара.
Но той и не е гонил абс. оригиналност, просто си го подкара като кола за уикенди, преди да си замине тоя даскал.
« Последна редакция: Юли 01, 2020, 19:14:05 от USfan »