Автор Тема: Относно мокетите в автомобила  (Прочетена 12634 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 17, 2014, 11:24:18
Прочетена 12634 пъти

Неактивен victork

  • Публикации: 37
Привет на всички!
Силно се надявам, че тук ще получа компетентни отговори...

В конкретния случай става въпрос за най-обикновена w123-ка (седан), но въпроса е актуален и за други марки и модели... Автомобилът, с който съм се заел, дойде без абсолютно никакво подово покритие. Т.е. в краката ми е ламарина... Огледах доста 123-ки, които се продават на части, но или бяха без мокет или мокета бе накъсан, протъркан и в ужасно състояние. Вариантът за нов от Балкан Стар не искам да го мисля, тъй като очаквам космически цени там...

Прерових нета за схема на мокета на пода (с размери), но не открих нищо освен 2-3 картинки... Подобни комплекти (carpet sets) в американски сайтове са по 600-700 долара, което категорично не ме устройва.

Моля, дайте съвет как процедирате при реставрация с мокетите (подовото покритие)... Има ли вариант да намеря схема на всички парчета, с размерите? За да се обърна към тапицер да ми ги разкрои... Или да купувам мокет на метър и да започвам да го лепя сам? Ако това е варианта, бихте ли ми препоръчали конкретен магазин или тип (марка) мокет?

За мен идеалния вариант е да намеря точна схема с броя на парчетата и размерите в мм, да ги дам на тапицер... Да добавя и здрава кожа (правоъгълна) точно под педалите, където търкането е по-голямо. Но уви, неоткриваемо е като данни :(

Моля за съвети!
« Последна редакция: Януари 17, 2014, 12:31:41 от victork »

Януари 17, 2014, 13:42:50
Отговор #1

Неактивен esteo

  • Публикации: 135
Намираш цяла кола като твоята(няма значение дали е с много износен мокет,важното е да е там мокета-за мостра),продава се мокет за автомобили на метър(черен),слагаш стария върху новия и режеш,,,,само да не забравиш да правиш снимки кое къде е било,и да не забравиш че има и изолация под него на определени места....затова като сваляш мокета от донора---обърни внимание кое къде стой!!
лепи се с хелмивект или лепило на спрей..И пак- не забравяй изолацията,,
другия вариант е да си направиш шаблони от картон и тиксо(само ако не намериш донор ,разбира се),и после по тях кроиш..
Шаблони и кройки съм убеден че готови или по интернет-няма да намериш..
дано съм бил полезен

Януари 17, 2014, 13:55:11
Отговор #2

Неактивен victork

  • Публикации: 37
Благодаря за отговора, бе полезен... Но изникват няколко въпроса.

От къде мога да намеря такъв мокет за автомобили? Каква марка да търся? И само черното ли е вариант като цвят? Тъй като в моя случай мокета е бил светло бежов, както и целия салон на автомобила...
Вторият ми въпрос е (ако не открия донор с комплектен мокет)... Би ли обяснил по-подборно идеята с картона?
Не знам как бих могъл да направя шаблони на нещо, което го нямам... т.е. как да съм сигурен за размерите и формата на конкретното парче?

Благодаря още веднъж!

Януари 17, 2014, 13:58:36
Отговор #3

Активен dido1903

  • Глобален модератор
  • Публикации: 3497
Огледах доста 123-ки, които се продават на части,

Отделно от чисто техническите съвети,които ти даде по-горе колегата, аз не виждам какъв е проблемът да се свържеш, с който и да било от собственици на W123 и от тях да вземеш дименсиите на мокета.
Само тук във форума има няколко много добри екземпляра, не разбирам смисъла на това да ходиш по морги да гледаш същите коли за части.
Смешен плач е това,колега victork. Да ти имам проблемите... :)


Януари 17, 2014, 14:07:23
Отговор #4

Неактивен victork

  • Публикации: 37
Мислил съм за вариант да помоля някого... Но от малкото картинки на парчетата в Гугъл, мога да кажа че този комплект (carpet kit) е от около 15 части, някои от които доста извити (около централната конзола например) и залепени.

Надали някой с комплектен и запазен автомобил би махал седалки и би разлепял, за да ми даде точни размери... А ако при разкрояването има разминаване дори и 2-3 мм, резултата ще е трагичен :)

Но благодаря за мненията и съветите Ви все пак :)

Януари 17, 2014, 20:44:04
Отговор #5

Неактивен rumen_spasov

  • Публикации: 1036
Ти колега като оригиналния никога няма да успееш да го докараш! Не забравяй ,че това е Мерцедес, кола сглобявана от хора които не търпят компромиси!Да не говорим за оригиналните шумоизолации които просто няма от къде да намериш а и мокета не е равен а пресован с определена форма.. Затова мисля е достатъчно както казва и колегата Дидо да си вземеш терка както го наричат шивачите от някоя кола във форума и да режеш смело. Все ще се получи а и ще е нова материя  без неприятни миризми.
« Последна редакция: Януари 17, 2014, 20:46:37 от rumen_spasov »

Януари 19, 2014, 10:23:29
Отговор #6

Неактивен esteo

  • Публикации: 135
И все пак виж колко ти струва комплекта в нета,защото за повечето американски коли примерно са около 150$(без доставката ,разбира се),а колкото и да се свиеш в инвестицията да си го направиш сам-пак  поне около 200 лева ще дадеш.(лепила,разкарване-гориво,изолация,мокет,оверлог по края)и т.нат,
играчката и нея не я смятаме..:)
Мокета който съм срещал-точно за автомобили го имаше само в черно,иначе има и други видове,пак може да станат,но не са за автомобили(срещал съм много автомобили с мокети ,предвидени за домове)
Мерцедеси-бол в България-не виждам какъв е проблема с намирането-(я потърси мокет за Студебейкър ,Буйк,.....или разни предвоенни.. или други екзотики,дъртели ???:):):).......
 
Как да правиш шаблони от картон и тиксо---трудно е да се обясни-режеш ,лепиш картона,огъваш,докато постигнеш желаната форма-после прехвърляш върху мокета,,
Пък дори и на по -сносен запазен мокет да намериш от донор -с точните препарати-а и дори химическо чистене и боядисване стават чудеса....
успех

Януари 19, 2014, 11:18:31
Отговор #7

Неактивен vasko4

  • Публикации: 592
  • 0899936995
Здравей, разгледай моята тема, имах същият проблем като твоя.

http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=1810.370

относно мокетите в Домо имат автомобилният мокет в черно и в сиво и цената не бе скъпа, но мен неме устройваше цвета и се наложи да си избера от останалите /не автомобилни/ мокети.
Иначе варианта е избираш си мокет от многобройните там,разкрояваш си го, обкрайчваш го и става перфектно, но хич не е евтино, така че ако има оринални помисли и по този вариант.
аз за мостри ползвах стари стелки които имах, други взех за малко от колеги, а останалите си ги правих по  метода с картон, както е описал по-горе колегата.
С желание нещата стават перфектни.

Януари 19, 2014, 14:45:30
Отговор #8

Неактивен victork

  • Публикации: 37
Благодаря на всички! На Волга-та са станали супер, точно това искам да постигна... Ще издиря 123-ка с читав комплект и ще взема размери...
А относно цените в САЩ... Намерих в 2-3 онлайн магазина, бяха между 430-450 $
Което определено ми идва в повече :)

Август 02, 2019, 08:39:22
Отговор #9

Неактивен maini4ka

  • Публикации: 495
    • каналът ми в кинескопа
мокети, тавани, автомобилни дамаски:

http://megatex-bg.com/%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%b4%d1%83%d0%ba%d1%82%d0%b8/