Автор Тема: Възстановяване на FIAT 125p 1982 г.  (Прочетена 47068 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 24, 2014, 23:00:49
Прочетена 47068 пъти

Неактивен fysb

  • Публикации: 31
Здравейте колеги,
Заех се с възстановяването на един Фиат 125p. Купен е 1982 година от Мототехника, двигател 1500см3, 75к.с. Не беше докосван повече от четиринадесет години, така че с пътна помощ отиде директно в работилницата. Предстои му "пълно реставриране + подобрения". Постарах се (сигурен съм, че не съм успял напълно) да прочета (и доколкото мога да разбера), написаното по темата за поправката и подобренията по този автомобил, както в този форум, така и в нета като цяло. Целта на тази тема е ако мога да получа по-точни отговори на следните въпроси:
1. Мога ли и с какви да заменя задните спирачни апарати, тъй като знам, че създават проблеми. Преработката на заменящите не е проблем - имам познати майстори, металообработчици. Само ми е нужно да знам от какъв автомобил може да се вземат апарати, да се преработят и да се сложат отзад на Фиат-а;
2. Каква 5-степенна скоростна кутия мога да сложа на Фиат-а. Доколкото разбрах, се взима кутия от по-новите 125-ци, на които скоростния лост е по-близо до таблото и и се монтират части от Полонезова 5-степенна кутия. Въпросът е може ли някой да ми даде по-подробни обяснения. Също така, някой слагал ли е друга 5-степенна скоростна кутия във Фиат 125p, каква и как?
3. Доработвал ли е някой от Вас двигател на такъв Фиат? Планирам да преработя всмукателния колектор, главата, изпускателната система. Ще се наложи и преработка на част от охладителната система, за да отговори на променените характеристики на двигателя. Имам някои идеи, но ми се иска да разбера правил ли е някой нещо по темата, какво и как?
4. Тъй като колата ще се изгражда едва ли не наново, има ли слабости в конструкцията, които мога да отстраня по време на реставрирането на купето? Слаби места, които се изкривяват или чупят? Които подават с времето и създават проблеми? Места, на които трябва да обърна специално внимание при поставянето на антикорозионно покритие?
5. Знае ли някой добър тапицер, който да се наеме с претапицирането на салона? Планирам да подменя тапицерията на седалките и вратите с естествена кожа, да тапицирам и таблото с кожа, защото от времето се е скапало (меко казано). Ще трябва да се подмени и тапицерията на тавана, като също искам да е от естествена кожа. Ако някой е ползвал услугите на тапицер или самият той предлага такива услуги - нека пише.
6. Хромираните детайли - препоръчайте ми къде да си подменя покритието на хромираните детайли - брони, лайсни и т.н. Прочетох доста оферти и мнения, но така и така пускам тема - ако някой знае, нека пише;
7. Подменял ли е някой стандартната кормилна уредба на Фиат 125p с такава с рейка? От каква кола? Как? Иска ми се да избегна проблемите със секторната кутия, ако е възможно;
8. Как да постъпя с електрическата система? Има оголени и прекъснати проводници. Търся да си закупя нова, но както предполагате и Вие не се намира лесно (да не кажа никак). Ако някой знае къде мога да намеря нова такава (включително и по чужбина), нека пише. Ще ми се да подменя таблото с предпазителите, като си направя ново такова, което да използва съвременните предпазители (тънките, плоски и цветни "бушончета"). Правил ли е някой някога такова нещо? Как? Дайте съвет и как най-сигурно да се справя с поправката на наличната електрическа система.
9. Какви подобрения по окачването на автомобила с цел постигане на "по-спортно поведение" бихте ми препоръчали?
10. Споделете опит - чувствайте се свободни да ми напишете всичко, което мислите, че ще ми е от полза (вреда) в начинанието.
Благодаря Ви, че изтърпяхте моите словоизлияния!
Оставам в очакване на Вашите отговори.

« Последна редакция: Януари 25, 2014, 20:07:06 от dido1903 »

Януари 25, 2014, 00:50:49
Отговор #1

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Почни с купето, ако нямаш купе, нямаш нищо.Финализирай там нещата и тогава прецени по какъв точно път ще поемеш.Като гледам къде се насочваш, колата няма да цели автентичност, което в случея е жалко, защото въпреки да са били масови преди коли, сега почти няма запазени такива. По автомобила могат да се променят много неща, за да го направиш такъв, какъвто го искаш, но за да се получат нещата качествено, идея си нямаш какви суми ще ти коства.За преработка на оригиналния двигател по-добре забрави, фиата в стандартна експлоатация си има проблеми с 3-опорния си вал, та какво остава ако се понапъне.Там ти трябва фиатова двувалка, а най-добрия вариант е арджентовата двулитрова модификация с инжекцион, от там взимаш и кутията, може да се ползва такава и от 131 или 132, ама и те като коли са отдавна неоткриваеми.А окачването е съвсем друга тема, особено с наличието на ресори отзад, стигни до там и ще говорим отново. Успех и качвай снимков материал :D

Януари 25, 2014, 01:12:52
Отговор #2

Неактивен fysb

  • Публикации: 31
 Благодаря за бързия отговор.
Идеята е колата да бъде максимално близо до класиката. Няма да е с 19-ки и карбонов капак :-) Затова ми се искаше и двигателят да остане "оригинален", но ти потвърждаваш това което четох - никой не ги преработва, слагат други. Със сумите съм се примирил, парите не ги бера от дърветата, но пък и нямам 155 други хобита, за които да харча. Освен това сантименталната стойност е огромна, така че живот и здраве, лека полека, пари се изкарват. Наясно съм и за купето, затова питам ако трябва някъде да се усили, докато е голо. Всичко пада от него, отива на песъкоструйка, сменявам всички калници и престилки, прагове, дъна, кош и каквото още каже майстора. Явно обаче трябва да се заема с търсене на двигател от 131 или 132. И с доста четене де, че полският език ми е много чужд, а google translator и той не го долюбва много, особено като е жаргон. Снимки ще кача след малко.

Януари 25, 2014, 01:22:06
Отговор #3

Неактивен fysb

  • Публикации: 31
Ето ги и снимките. Без да се плашите, това е началото. Изкопаването от прахта.





После ще кача снимките от събличането и други интересни процеси :-)

Януари 25, 2014, 01:23:40
Отговор #4

Неактивен trabi_bs

  • Публикации: 172
    • https://www.facebook.com/Автоуслуги-Бургас-1297206050296043/?ref=hl
http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11384029620830317&f1=details&slink=5gupaq ето една 131 , добре изглежда фиата с доста търсените капачки на болтовете е.
Автоуслуги Бургас 0886242512 https://www.facebook.com/Автоуслуги-Бургас-1297206050296043/?ref=hl

Януари 25, 2014, 01:32:15
Отговор #5

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Ако това са оригиналните ламарини, то базата е повече от добра. С упорство и труд всичко се постига, така че смело колега :D Виж, за усилването на купето търси информация при колегите в Полша, тук не знам някой да е подготвял фиати за спорт, ако беше лада лесно, но предполагам и тук преработката ще касае подкалниците отпред, че горният носач при лада и фиат е почти идентичен с лека промяна в геометричните форма и размери.Долните вече нямат нищо общо, което ми припомни конструкцията на фиата, та се сетих, че при него е важна и долната греда под радиатора, поради факта, че там се свързват надлъжните щанги на долните носачи. По-специално внимание трябва да се обърне и на точките за закрепеане на ресорите към купето, а за всичко друго тенекеджията, ако си разбира от работата сам ще прецени къде и какво да пипне. Задължително пълна презаварка на коша отпред като цяло и монтаж на стърт /разпънка/ между ботушите.Ако това не ти стигне, или си склонен на големи простотии :D, следващата стъпка е ролкейдж :D
« Последна редакция: Януари 25, 2014, 01:44:22 от michev »

Януари 25, 2014, 01:33:24
Отговор #6

Неактивен fysb

  • Публикации: 31
Тази 131 я гледам от доста време, ама 70к.с. ... той моят фичо си е 75 :-) Иначе Rally си е класика :-)

Януари 25, 2014, 01:35:56
Отговор #7

Неактивен fysb

  • Публикации: 31
Сменени са предните калници, затова и имат дупки за мигачите, но нямат мигачи :-) Всъщност се оказа, че мигачите (незнайно кога закупени) се намират, чисто нови в жабката :-) Колата е "гледана" и глезена до преди да бъде изоставена за 14 години под навес. Живот и здраве, времето ще покаже какво ще се получи. Аз се надявам да успея да дам всичко от себе си за един добър резутат

Януари 25, 2014, 01:57:13
Отговор #8

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Това 131, за което си пуснал линк на обявата в другата тема, е също с долновалов 8 клапанов мотор, почти като твоя.Само дето е 1400 кубика, използва се по него време и от Сеат и Тофаш /Турция/, като го има и 1600 кубика. Не ти върши работа като мотор исках да кажа, а за една рейка и кутия не си струва.

Януари 25, 2014, 02:55:47
Отговор #9

Неактивен nigth_driver

  • Публикации: 42
Чичо ми имаше оригинален 125 който беше със1608 кубиков двувалов мотор и ходеше по състезания с него За времето си беше истинска бегачка Друг наш роднина имаше като твоя и още му се премятат някакви части Мога да попитам ако искаш