Автор Тема: Възстановяване на FIAT 125p 1982 г.  (Прочетена 47043 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 25, 2014, 09:38:12
Отговор #10

Неактивен Speeder

  • Администратор
  • Публикации: 5105
Колега fysb, добре дошъл при нас!

Изглежда тук ти е мястото :)
Реставриране с ограничени модификации по техниката му казват Resto mod  в чужбина и съвсем не е лош вариант.
Така може да си персонализираш машината и да я направиш по-привлекателна с едни джанти, ниска стойка, звучна изпускателна система.

И все пак, завърши купето като начало.
Нека тенекиджия го оцени и ти каже какво трябва да се замени. После започваш да търсиш останали от едно време части (това ми е най-любимо занимание) в магазини и при бивши собственици.
Срещаш много интересни хора, които те "запалват" още повече и си създаваш приятели.

След като си готов с купето се местиш към двигател, спирачки, скорости и окачване.
Там колегите споделиха мнения.

Аз бих ти споделил нещо за кожения салон. Тази работа си е за най-накрая и ще глътне много средства за да стане качествено и без да изглежда евтино и претупано.
Кожен салон си означава естествена кожа, другото е балатум за мен.
Не е препоръчително таванът да е тапициран в естествена кожа тъй като от температурните разлики се свива/отпуска. Веднъж опъната кожата може да обърне шприглите ако се свие.   

Всичко отнема много време и средства. Дано ги имаш и дано имаш постоянството да завършиш автомобила.

Успех! :)
145 Boxer, Alfetta GT, Alfasud Sprint Veloce 16v, Lada 1500 S, GT 1300 Junior

Как да качваме снимки във форума : http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=2631.0
"По един болт на седмица да бяхте завивали, сега щяхте да ги карате тия коли!"

Януари 25, 2014, 10:10:00
Отговор #11

Неактивен Tasmanian_Devil

  • Публикации: 38
От кога чаках такава тема! Пожелавам ти успех и ще следя темата редовно! Пускат повечко снимков материал, че и мен ме чака това! :)
Fiat 125p 1980г.
Инструктор за обучение на водачи на МПС

Януари 25, 2014, 10:52:59
Отговор #12

Неактивен fysb

  • Публикации: 31
До Speeder:
Благодаря за приветствието, колега. Наистина, всички сме единодушни, че купето е основата на автомобила. Затова и ще започна от там. Реално имах проблем с намирането на добър майстор (тенекиджия), на който му се работи по такава кола, но мисля, че успях. Живот и здраве, до началото на февруари би трябвало да е останала гола голеничка и започне огледа (обещавам снимки). Реално започнах търсенето на някои части (ламарини най-вече) и установих, че наистина при контакта с колегите се обогатявам изключително много със знания и идеи. Затова и сега пускам тази тема, за да видя какво ще споделят запалените фенове, а и после да послужи на някой, като колегата Tasmanian_Devil. Колкото до средствата - време и пари ... имам желание :-), а това мисля, че е най-важното. Много благодаря за съвета за тавана на салона. Интересно ми е какво ще кажат тапицерите, до които отправих запитвания за предложения и оферти. С материала - естествена кожа, не смятам да правя компромиси, както и с нищо друго по колата - или ще се прави както трябва или по-добре да не се захващам.
Моля да ме извините, ако за по-дълги периоди нямам нови публикации, но работата ми е такава, че пътувам насам-натам и се случва по 10 дни да нямам как да пиша. А да ... и когато съм в застой не мисля да Ви тормоза с постове от сорта "Чакам ... чакам ... чакам". Пак много се разписах. Благодаря още веднъж на всички!

Януари 25, 2014, 11:33:59
Отговор #13

Неактивен peter67

  • Публикации: 762
На мен също много ми харесва проекта и ще го следа. Ето и един друг 125 който е направен в Полша.
http://topgear.bg/?go=article&p=detail&tg_articleId=4918

Януари 25, 2014, 12:01:16
Отговор #14

Неактивен SKODA

  • Публикации: 126
видях че питаш за задните спирачки. вярно е, че са проблемни - няма да имаш ръчна спирачка като хората, но почистиш ли буталото и смениш уплътненията задните спирачки ще станат добри. даже преди състезателите с лади вземаха целия заден мост на фиата и го слагаха на мястото на техния, защото беше с барабанни спирачки. освен това като гледам се продават доста нови части - потърси си спирачни челюсти. аз също карах фиат 3-4 години и не съм се оплаквал от спирачките. още повече, че усилието е предимно на предните спирачки.

Януари 25, 2014, 12:17:57
Отговор #15

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Никога на състезателна лада не е слаган мост от Фиат, дори само поради простата причина, че има хомологация на автомобила, на която той няма да отговаря с такава промяна.Дори ВФТС-ите на Брунза са хомологирани с барабани отзад, смяташ ли, че кола хомологирана с вебери, разплетена генерация и алуминиеви панели по купето нямаше да я направят на дискове ако е било нужно.Да не говорим, че няма как да стане, заради ресорното окачване, а и отделно фиата се славеше със значително по калпавите си диференциали. Иначе лично аз съм слагал мост със дискови спирачки, ама свален от фиат 124.За целите, които гони колегата задни апарати от някоя по-съвременна кола с преходни фланци са много по-добро решение.Така няма да се занимава с реанимация на 40 годишни апарати, може да варира и в диаметъра и типа на диска ако в един момент го подгонят такива мераци или много засили мотора.Така или иначе няма да се гони автентичност.
« Последна редакция: Януари 25, 2014, 12:22:05 от michev »

Януари 25, 2014, 13:25:13
Отговор #16

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Цял мост от Фиат едва ли са присаждали, но главиниите с дискове и апарати съм срещал дори на Шкода присадени... ама малко се отклонихме от темата.
Купето наистина изглежда без дупки от ръжда, но нещо не ми се нрави линията на калниците спрямо вратите от шофьорската страна особено. Не знам дали такава е била заводски или фиата е претърпял някакви произшествия, но задачата за тенекеджията да му върне линията никак не е лека.
Що се отнася до модификациите аз бих потърсил и цяло табло от италиански Фиат, защото оригиналното ми се струва много грозно и неподходящо, особено ако ще се търси по-спортна визия. В детството си харесвах този модел в сравнение повечето други соц. алтернативи изглеждаше и дори звучеше различно. Успех и от мен!
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Януари 25, 2014, 15:11:55
Отговор #17

Активен fulcrum

  • Публикации: 3764
  • Уреда показва , пробната лампа доказва.
    • РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
Честито и добре дошъл! :)

За ,,сърцето'' на проекта издири италианско двувалово - ще ти пасне силово на кутията , може обаче да препавяш закрепването. Може
да налетиш на двувал Типо /Темпра 1,6 моно 90 магарета , или на 2, 0 двувалов.
Ако избереш инжекционна ГС , виж дали ще се вмести в коша -  делкото е на единия разпределителен вал , мотора стои вече надлъжно
и дали няма да опре в предницата/торпедото на коша , защото на Лада не се побира.И други подробности.
Най автентично е това:
http://www.classiccar-bg.com/index.php?topic=4197.0

За електрооборудването отделно ще пиша.
« Последна редакция: Януари 25, 2014, 15:14:37 от fulcrum »
РЕТРО КЛУБ СМОЛЯН
www.facebook.com/retrosmolyan
VW Golf 2 GT 1990
Skoda S 130 GL/A  1987

Януари 25, 2014, 15:46:24
Отговор #18

Неактивен Tasmanian_Devil

  • Публикации: 38
По отношение на задните спирачки, не знам защо не ги харесвате? Моите досега не са създавали никакъв проблем и ръчната държи чудесно (на преглед вади колата от валяците). За да бъдат изправни, трябва да са добре почистени и гумичките трябва да са качествени, иначе се размазват и задържат. Също така ръчната спирачка трябва да се ползва постоянно иначе създава проблеми.
За кутията, наистина може да се сложи 5та предавка на по-новите кутии. Другия вариант е с кутия от фиат 131 или Полонез със 5та скорост. Едно момче от Пловдив сложи преди 3-4 години от Полонез. Пасва идеално, само не помня дали преработва съединителя с жило или ползва хидравличния.
Хромираните елементи не бързай да ги отписваш. 1во ги почисти от мръсотията, после ако нямат много ръжда, вземи препарат за хром и алуминий (ползвам на Нигрин, но има и други хубави) и ги полирай. Ще се учудиш какъв блясък може да имат, но това при условие, че нямат много ръжда, ако имат леки точки, не е проблем, препарата покрива язвите и ги пази дълго време от ръжда отново!
Електрическата система е сравнително надеждна. Нямал съм проблем с лоши връзки или нещо подобно. Единствено бушониерата създава проблеми. Най-лесно е кръглите бушони да се заменят със същия по брой, но плоски бушони и се използва оригиналната кутия. Накъсаните кабели ги възстанови и след това ги мини с един платнян мъхест изолир, така стават като фабрична инсталация.
За кормилната уредба, скоро гледах в карса се продаваше един Фиат с хидравлична рейка. Скоро попаднах в продавалника на такава рейка. Ето обявата: http://prodavalnik.com/prodavam-hidravlichna-kutiya-za-polski-fiat-125-125special-132-argenta-i38840459
Но 200лв не бих дал аз, при положение, че стандартната кормилна кутия, при изправен паразитен хебел позволява на волана да се върти с 1 ръка на място (освен, ако колата не е с зимни гуми на грапав асвалт де :) ). Ако има нещо питай, с радост бих помогнал, ако мога! Успех.
Fiat 125p 1980г.
Инструктор за обучение на водачи на МПС

Януари 26, 2014, 11:44:43
Отговор #19

Неактивен SKODA

  • Публикации: 126
Никога на състезателна лада не е слаган мост от Фиат, дори само поради простата причина, че има хомологация на автомобила, на която той няма да отговаря с такава промяна.Дори ВФТС-ите на Брунза са хомологирани с барабани отзад, смяташ ли, че кола хомологирана с вебери, разплетена генерация и алуминиеви панели по купето нямаше да я направят на дискове ако е било нужно.Да не говорим, че няма как да стане, заради ресорното окачване, а и отделно фиата се славеше със значително по калпавите си диференциали. Иначе лично аз съм слагал мост със дискови спирачки, ама свален от фиат 124.За целите, които гони колегата задни апарати от някоя по-съвременна кола с преходни фланци са много по-добро решение.Така няма да се занимава с реанимация на 40 годишни апарати, може да варира и в диаметъра и типа на диска ако в един момент го подгонят такива мераци или много засили мотора.Така или иначе няма да се гони автентичност.
по-добре вземи обясни на колегата на нормален език какво може конкретно да направи, вместо да използваш сложни термини. темата на колегата е относно фиат, който иска да направи. а не за лада, за която ти разви цяла дисертация на тема "Заден мост".
« Последна редакция: Януари 26, 2014, 12:17:48 от SKODA »