Автор Тема: Възстановяване на FIAT 125p 1982 г.  (Прочетена 47074 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Януари 26, 2014, 13:43:19
Отговор #20

Неактивен joro-120L

  • Публикации: 1486
  • Всяко доизкусуряване води до нови кусури
Тази кола май е била свърталище на мишоци. Поразиите са непредвидими. Може да са изгризали и инсталацията.
Имай едно на ум, когато закачиш акумулатора.

Škoda 120L '90г. 
Simson SR2E '60г. Simson KR50 '64г.


Януари 26, 2014, 14:00:14
Отговор #21

Неактивен fysb

  • Публикации: 31
Благодаря на всички за идеите до тук! Благодаря и за предупреждението за кабелите. За мишоците сте прави или поне в модификацията им плъхове :-) Аз затова и съм поставил въпроса за електрическата инсталация. Нямам никакво намерение да подавам напрежение на "това нещо" докато лично не съм се уверил, че всяка верига и всеки консуматор са изправни. 

Януари 26, 2014, 19:54:56
Отговор #22

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Колега, ще ти го напиша откровено и моля да не ми се сърдиш - нищо лично, просто не ми се ще да си хвърляш парите на вятъра.
Ако прочетеш писаното от колегите, може и да придобиеш не съвсем реална представа за състоянието на нещата. Да, по принцип всичко може и да се реставрира кола не е сложна работа. Аз имам преки наблюдения над реставрацията на единствения 125п, който идва по ретро мероприятия в София. Същият, 82г, оранжев, само беше поне 3 пъти по-запазен преди да се почне процеса.
Наблюденията ми са следните:
1. За Полски ФИАТ 125п в България няма никъде, ама наистина никъде резервни части. Не броим поляка в Русе - и в неговия магазин няма наличност на елементарни неща - вече никой нищо не купува, а вноса от Полша е неоправдано скъп. По тази причина частите са на баснословни цени, ако ги намериш.  От Лада няма какво да ползваш освен стъкла, фарове... джанти. Май дотам.
2. И мотора, и скоростите на 125п са безобразно архаични (от ФИАТ 1300/1500 - моделите преди 125 в Италия). Адски са трошливи. Слаби места са коляновия вал и буталата - много лесно задира, а буталата се пукат в долната си част. Кутията се троши също супер лесно - малко бърнаут, малко дрифт и си дотам. За това навремето изхвърляха оригиналните агрегати и слагаха от Лада.  Ладова кутия пасва с преработки, които по настоящем обезмислят упражнението. Отделен въпрос как ще минеш през КАТ и после на ГТП с такъв правеняк.
3.  Мотор от ФИАТ - двувалка. Хубави мотори са, но в момента няма от къде да намериш ФИАТ за части. Не сме 2000г., когато ги имаше навсякъде. Няма Арджента, няма 131, няма Регата... И да намериш мотор, той е за ремонт. Ремонтът струва 4 цифрена сума в лева. И пак получаваш нещо, което не може да се регистрира при настоящия затегнат режим.
4. Самият 125п не е нищо особено дори сред соц колите. Да речем, че има приятен звук, широк салон и голям багажник. С това плюсовете свършват. Карал съм такъв в перфектно състояние на малки километри. Първо, воланът е адски тежък. По-тежък е от на Варшава, а Ладовия е като перце сравнен с това чудо. Не знам колегата по-горе как го върти с един пръст, явно аз с мойте 2м и 115кг съм слаботелесен. На два запазени ФИАТА съм пробвал, и на двата беше така. Така е и по мнението на хора, които са купували 125п нов от Мототехника. Да се преправя кормилната система с рейка за мен е рисковано и недопустимо от техническа гледна точка. Дава добра перспектива за тежка катастрофа, ако нещо се обърка. Спирачките са на нивото на Лада и Шкода 120, задните дискове са само бреме за обслужване и реално не дават някакъв забележим ефект. Заради листовите ресори подскача при опити за бърнаут като Москвич, Волга или Варшава - всички коли на ресори го правят. В завой се накланя колкото Лада да речем. Върви колкото Лада 1500, само че не му понасят високите обороти и двигателят се скапва. Гори повече. Салонът е по-евтин от този на Лада 1500/1600, и е на нивото на Жигула - с изкуствена кожа навсякъде... 

Направи трезва преценка дали ще ти стигнат познанията и финансите за един такъв голям и скъп проект. Колата, с която си се захванал, по мое мнение е годна само за донор, или за скрап. Гаражен 125п на оригинална боя, без ръжда, в движение с всичко редовно, може да се купи за 7-800 лева. Да дадеш 4-5000 лева (това ти е като минимум) за реставрация на тая, да ме прощаваш, съборетина, дето смърди на мишки и е кърпена и боядисвана и всичко й е за правене... Двигател, охладителна, горивна система, запалване, ел инсталация, купе, окачване, нови гуми... Ами регистрация... Тя е без номера. Оригинално калниците за 82г. са без мигачи и има странични лайсни. Тук всичко е замазано с кит, което подсказва, че е правена колкото да върви. Отдолу кой знае какво е. Изборът е само твой, парите са си твои, колата си е твоя, времето си е твое.

Януари 26, 2014, 22:05:31
Отговор #23

Неактивен DMC

  • Публикации: 1417
  • Георги Димитров
СУпер е Фиата, изглежда да има хляб в него. Само искам да добавя, че ако сменяш кутията имай в предвид, че по всяка вероятност тя е по-дълга от 4-степенната и карданът ти ще дойде дълъг. Ще трябва да си търсиш и кардан или да режеш и балансираш наличния ти. Според мен е ненужда заигравка, освен ако не мислиш да пътуваш на дълъг път с нея.
От време на време излиза по някоя Аргжента, намират се и 131, но е трудно. Трудно, но не и невъзможно. Хубавото е, че като намериш донор, той е на цената на спанака обикновено.
Успех!
Peugeot 205 1.6 GTI '84
Peugeot 205 1.4 Roland Garros '90
BMW E12 528 '78
Opel Rekord C 1.9 Sprint '67
Alfa Romeo 2000 GTV '74
Citroen CX 2500 IE Pallas '83
VW T3 Caravelle 1.9

Януари 28, 2014, 19:50:03
Отговор #24

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Вероятно Момчил е прав за наличието на резервни части за този модел, но пък от друга страна това е бил дълго продаван модел у нас и ако не по магазините, то по гардеробите и гаражите все някой нещо е скътал. Има и коли за донори все някъде останали и така... А и не е някаква рядка, примерно американска машина... Друг е въпросът дали точно този екземпляр си струва, което Момчил също е загатнал, но това си е въпрос на лична преценка. По принцип всичко е възможно, така че - успех от мен!

Януари 28, 2014, 20:38:50
Отговор #25

Неактивен m_g

  • Публикации: 1123
  • ГАЗ М21, ГАЗ 3102, Варшава 223, ВАЗ 2101, Ниса 522
Росене, аз кола от нищо съм правил няколко пъти и не обичам да пиша без да се аргументирам. За хората, които са виждали реставрация само по телевизията, ще напиша един елементарен пример.
Взимам най, ама най-евтиният стар автомобил за реставрация - ВАЗ 2101. Части за него има във всеки български град и може да се избира между производители, степен на оригиналност и т.н.
Реставрираме преден мост. Купуваме си оригинални руски (ВАЗинтерсервиз) или съветски части от магазина. Имаме нормално износена кола със скъсано ухо на гредата на моста (или сменяме и коша, та ни трябва чисто нова греда), скъсали сме шпилките на долните носачи и въобще правим всичко както трябва.
4 шарнира по 10 лева + болтове за тях = 50лв.
два долни носача руски = 40 лева
два амортисьора СААЗ оригинални = 60 лв
сайлентови втулки комплект 8бр = 16лв
оси на носачите 4 бр с гайки = 50 лв
къси накрайници 2бр. + дълги накрайници 2бр. = 50 лв.
муфи за накрайниците 2х4=8лв
щанга кормилна средна = 30лв
паразитен хебел 25лв
греда преден мост = 80лв
гумени  опори за пружините (гума + метал) 15лв
гайки с пръстен против саморазвиване = 10лв
До тук сме на 434 лева без реглажа (а изтървахме още разни дребни неща, които пак се купуват с пари)
сложи 2 спирачни маркуча + течност за още 20лв
ако обслужим и спирачките... 2 диска = 50 лв
накладки някви прилични 24 лв
4 цилиндърчета = 60лв
оси за накладките 4бр. = 8лв
тръбички на апаратите 4лв
реглаж 30лв
До тук от воле хвърлихме 630 лева за да си направим предницата на най-евтината кола, за която всичко го има в магазина. Не въртим телефони и не търчим до еконт, купуваме си всичко от родния ни град. И без труда, щото си я правим сами. В цифричката не влиза времето и горивото за ходене по магазините. И нямаме заминали лагери на колелата и не боядисваме горните носачи, шенкелите и ламаринените щитове на спирачките. И не си купуваме нова кормилна кутия нито части по нея.

На Полският ФИАТ слагаме коефициент между 1,5 и 2 в цените на частите. (а не бе...) Там въобще не ни искат 50 лева за спирачна помпа ( на ладата е 20) и т.н... Или 90 за водна помпа (ладова е 20, айде 30).
И не правиш Бентли, а соц кола. Сметките са елементарни, всеки може да си ги направи. И трябва, преди да се захване, или преди да даде съвет.



Януари 28, 2014, 21:53:50
Отговор #26

Неактивен rsk

  • Публикации: 2450
Момчиле, ти си се аргументирал, но и без това аз знам, че има резон в думите ти.
Обаче хората са различни - едни наливат по пет бона за Trabant, други за Жигули, трети наливат по десет бона и т. н. Видял си първите въпроси на колегата и си наясно, че той не се е занимавал много, така че с работата по тази машина той ще научи много неща - как се правят и / или как не се правят. Освен това и за силов тунинг става въпрос (малко или много), така че нещата са ясни - кола за забавление.
Иначе за неопитните най - добрият вариант е да имаш стара кола в движение, която да си поддържаш сам и покрай това да придобиеш елементарни умения. Да не разбираш много и да си мислиш, че ей тъй на ще реставрираш кола не е особено разумно, но е начало, от което никой не бива да се страхува.
Какво ще стане е друг въпрос, така че на колегата бих пожелал още веднъж успех и да го посъветвам да запали мотора, след нужната профилактика, да прегледа спирачките, да изчисти основно цялата мръсотия и да покара с кеф, и своевременно да отстранява всички дребни проблемчета. После ако иска - нека реставрира или тунингова,  колкото си иска.

Януари 31, 2014, 16:14:41
Отговор #27

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
Колеги,хайде да не убиваме ентусиазма на момчето.Какво толкова му е лошото на Полския Фиат? Кола със свойте недостатъци и предимства като всяка друга.Това дали ще стане хубава и приятна за каране зависи само от собственика.Като гледам колегата има мерак и желание а това не е никак малко.Ето и нещо от Мен за надъхване и да се види че тая кола не е чак толкова голяма вещица:



















« Последна редакция: Януари 31, 2014, 16:25:41 от dino412 »
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.

Януари 31, 2014, 18:44:13
Отговор #28

Неактивен nigth_driver

  • Публикации: 42
Синият от последната снимка е 125s Имаше го чичо ми Още помня оригиналното му радио-Пианола Когато го купи беше като от магазин-нямаше 2г Беше ми детска мечта един ден да е мой Докато взема книжка по него по думите на чичо имаше една ръчна количка кит :D И все пак доживя да ме закара със повредена скоростна кутия на бала ми :D След безброй катастрофи и няколко ралита беше още с оригиналните фарове които си спомням че имаха някакво особено захващане с пружини и това им бе помогнало да оцелеят Само единият беше спукан Макар външно много да прилича на полският си събрат малко неща бяха взаимозаменяеми Дори лагерите на полуоските

Януари 31, 2014, 19:11:09
Отговор #29

Неактивен dino412

  • Публикации: 820
На нашата улица имаше два такива Поляка 125Р.Единия прекара живота Си на улицата изгни тотално и замина за скраб.Механиката Му беше перфектна но купето тор.Другия го кара все още една стара жена отдавна минала 70г и не от най-добрите шофьори.Лятото най-редовно ходи с него по язовирите за риба.Незнам колко са чупливи тия коли но и двата ги помня от дете (а това беше доста отдавна) и не знам за някакви сериозни ремонти по тях.
Не се страхувай да правиш това което не умееш.
Помни,че професионалистите създадоха Титаник а Ноевия ковчег беше скован от аматьор.

"Когато Ти се струва, че целия свят е настроен против Теб помни, че самолета излита най-добре срещу вятъра."

Хенри Форд

Никога не карай по-висока скорост от скороста с която може да лети твоя ангел хранител.

Д.Ганчев.