Автор Тема: Mercedes W123 230E  (Прочетена 18770 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Януари 31, 2014, 11:05:10
Отговор #20

Неактивен Stan

  • Публикации: 23
Да от Бургас съм, ами ако си търсиш части затова ги споменах аз на едната и свалих тасчетата ама за нещастие се оказа че на 123ката не са 13 и 14 а 14 и 15цола...Иначе преди имаше морга специално за мерцедеси на 5ти километър по пътя за сарафово :)

Снощи се сдобих с тасове в много добро състояние, за което благодаря на trabi_bs  :P Доста трудно се намират вече и дори смятах да не ги търся, но действително изглежда много добре колата с тях. :) Сега е с некви 15ки джанти и зимни гуми, като се стопли вече ще й търся 14ки за тасовете.


Януари 31, 2014, 16:53:30
Отговор #21

Неактивен trabi_bs

  • Публикации: 172
    • https://www.facebook.com/Автоуслуги-Бургас-1297206050296043/?ref=hl
Радоста е голяма  :P Да разпитам ли за двата забатачени мерджана  :)
Автоуслуги Бургас 0886242512 https://www.facebook.com/Автоуслуги-Бургас-1297206050296043/?ref=hl

Януари 31, 2014, 16:57:39
Отговор #22

Неактивен Stan

  • Публикации: 23
Радоста е голяма  :P Да разпитам ли за двата забатачени мерджана  :)

Хех, ами питай, ще съм ти благодарен, от питане глава не боли.  O:-)

Февруари 04, 2014, 18:24:38
Отговор #23

Неактивен trabi_bs

  • Публикации: 172
    • https://www.facebook.com/Автоуслуги-Бургас-1297206050296043/?ref=hl
Днес имах честа да се повозя в колата на колегата , много е добра и от към вървеж и от състояние >:Dколегата дооста си я глези  :))
Автоуслуги Бургас 0886242512 https://www.facebook.com/Автоуслуги-Бургас-1297206050296043/?ref=hl

Февруари 08, 2014, 01:18:34
Отговор #24

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Честито!  Взел си оптималният вариянт, W123 със агрегат 2300. По-точно, М102. Защото има и по-стар модел двигател 2300, който е карбураторен и няма много общо с този. Както и да е. Много хубава работа е това. Като започнеш да се занимаваш ще видиш, че този автомобил е с много удачна конструкция на ходовата част и е ремонтопригоден в условия на не ултра мадерно сервизно оборудване. Цялата кола е една идилия, а ако знаеш колко лесно се поддържа всяко едно нещо в нея, просто е удоволствие за собственика.

Сега, по същество. Мотора.   

2300 кубиковият М102, който се монтира във W123 се води М102.940. Той е със ръчно регулиране на клапаните, хидравличната помпа за кормилното управление, нейната стойка и ремъчните шайби са различни от тези на М102.941.

 
2300 кубиковият М102, който се монтира във W124 се води М102.941. Той е със хидравлични компенсатори на топл. хл. на клапаните, хидравличната помпа за кормилното управление и ремъчните шайби са различни от тези на М102.940. Е, 124-ката 230Е е със многоканален ,,пистов" ремък, а 230Е във 123-ката е с клиновидни ремъци на каквото там върти. Понеже, ако има климатик, схемата е различна от тази без климатик. Това няма толкова значение в случая.

Мисълта ми е такава, че още като отвориш капака можеш да разбереш, дали този мотор действително е оригиналния на този модел. А, като свалиш капака на клапаните - тогава ще стане ясно и дали въобще главата е от този мотор. Понеже тя е взаимозаменяема с тази от W124-230E.  Реглулировка на клапани - съветвам те задължително да провериш и при необходимост да извършиш тази работа. Моделът с ръчната регулировка си иска периодично да се прави същата. Иначе много лошо се износват гърбици, кобилици и оси на кобилиците.   Когато е центрован добре, М102.940 на студено се чува равномерно ,,мокро цъкане" от газоразпределителния механизъм. Като загрее, трябва да работи безшумно и така устойчиво, че просто да няма никакви трептения и потрепервания на двигателя при празен ход.  Имай на предвид, че М102-ките са много тихи, много силни, отлично балансирани и икономични двигатели.  Тези легенди за 18-20/100 ги забрави. 18-20, може да харчи ,,250" и ,,280Е". И то при условие на душманско каране и издевателстване над машината. Като седнеш в колата и затвориш вратата, единственото по което трябва да разбираш, че ти работи мотора е стрелката на уредът за налягане на маслото.  А, когато потеглиш и си на ход - тогава вече, наистина само оборотомерът може да ти каже дали мотора работи, особено в случай на движение по инерция. Специално твоят е отлично съчетание между динамика и разход на гориво. И като сложим около него каросерията на W123..... м, ускорение няма да усетиш никакво и на моменти ще ти се струва, че нещо не е наред и че не ти върви добре Мерцедеса. Това е заблуда.  :)) Дали ще се движиш със 80 км/ч. или 140 км/ч., няма много разлика. Единственото, което се получава е един доловим шум от едно завихряне на насрещната въздушна струя, което така и не мога да разбера от къде точно се получава. Иначе, развиват 160-170-180 км/ч. и може да се пътува продължително с такива скорости, за него 130-160 км/ч. е нормална магистрална скорост. Икономичен ти е между 80 и 110 км/ч., читав такъв Мерцедес с читава инжекторна уредба, извън града ще ти гори 8-9-10/100 бензин. На газ, 9-10-11-12, зависи колко си се засилил. Нормално 9-10/100 по магистралата. При условие, че не се засилваш с повече от 120-130 км/ч., иначе нагоре започва да гори много. Бе, като си го видиш, като си го стегнеш, ще разбереш кое-как му се движи.  Много хубав модел е това.


 Какво друго мога да ти споделя ? Преди да подкараш редовно колата, първо си избери с какъв размер гуми ще я караш.  И изпробвай различни размери предварително, да не се окажеш неприятно изненадан. Наистина, вариянтът 175/70 R14 го забрави. Това е най-лошият вариянт за този модел. И грозна работа е с тях след всичко друго. Зимна гума му идва страхотно 175/80 R14. Но, за други условия и този размер  е нещо страшно. Масово 123-ките ги карат със 175/70 R14, ама дизеловите. Дивотия е. Обаче, не така стои въпросът, когато е бензинов със 100 и кусур к.с. . И точно за това искам да ти обърна внимание. Тази кола седи добре на пътя, управлява се с лекота и без значение размерът на гумите. Но, коварното е, че не знаеш кога ще те подведе. W123 има силна склонност към недозавиване.  И дано го разбереш рано. Ако не, ниските и тясни гуми ще те накарат да го разбереш, но по трудния начин.  Оптималният вариянт за 230Е според мен е 195/65 R15 и 205/60 R15.  Най-доволен ще бъдеш от 205/60 R15.  Хем ще ти седи-хем ще ти пази джантите-хем ще усетиш комфорта на правилно оборудван W123. И на всичко отгоре - тези два размера идеално изпълват извивките на калниците. Усещането си е вече като на голяма и Капиталистическа кола.

Февруари 08, 2014, 22:22:16
Отговор #25

Неактивен Stan

  • Публикации: 23
Привет, колега Живков.  :) Много благодаря за дългото и изчерпателно включване, обичам да чета такива коментари, още повече, когато касаят моята кола. Всичко по мотора си е оригинално, клапаните ги регулирахме още като я взех, повечето бяха твърде хлабави, а един имаше – натегнат докрай. Иначе имам средно гърне за смяна, цялото е нацъвкано и сега не мога да усетя истинската "тишина" на мотора, но въпреки това си е учудващо тиха колата, особено на магистрала. Доволен съм от динамиката, добре дърпа, въпреки че го имаше този момент, за който говориш – в началото мислих, че нещо не е у ред и не върви достатъчно...Какво да се прави, тежка е! Километража ми не работи, имам проблем в кутията, червяка по всяка вероятност. На газ, на око я засичам вече доста пъти, понеже си пътувам Хасково-Бургас често, гори ми 10 извънградско, в града е различно, варира между 12 и 15, зависи от стила на каране, разбира се.  :)

Иначе, в мотора има едно специфично, ритмично потракване, причаткване, леко е, но се чува. Не се влияе от това дали е загряла, или е студена. Което навежда вече няколко човека на мисълта, че най-вероятно е верига и не е сериозно. Така по описание само не е сериозно да те питам според теб какво може да е, но все пак ще се радвам да дадеш мнение, като пак казвам – мотора не вибрира, като цяло е тих, има тяга, пали страхотно на минус 15..., просто има едно ритмично потракване, което нито се увеличава, нито намалява, независимо дали е загряла, или не...Малко ме тревожи това, но още не съм я водил на майстор по двигателите.

Относно гумите, сега е с едни черни, железни джанти 15ки, но имам оригинални, алуминиеви джанти за нея и мисля да си й ги сложа и да си карам с тях – 14ки са, но много държа да си бъде с оригинални джанти, ще видим как ще се представя с такива гуми. Имам си и оригинални тасчета и ще й търся железни оригинални 14-ки джанти. Още обаче не мога да й се насладя напълно, защото секторната кутия има луфт, натегната е докрай вече и ще трябва да я сменям с читав сектор. А волана е лек, но определено е по-тежък от това, което трябва да представлява волана на една 123ка! Предполагам, че това е също от сектора...


Февруари 09, 2014, 02:15:40
Отговор #26

Неактивен GT

  • Публикации: 1075
Колега, нямам за цел умишлено да сея суперлативи. Смятам, че човек трябва да приеме истината такава- каквато е. На разни хора им харесва W123, а на други им е скучна, противна и безсмислена. То, за това има хиляди марки и милиони модели - за всеки по нещо. Защото наред с хубавите си страни, този модел има и не много хубави. Те са в следствие на самата старост на някои материали и възли, де.

Не мога да те насоча какво да правиш. Трябва да се чуе.

Цитат
....което навежда вече няколко човека на мисълта, че най-вероятно е верига и не е сериозно...

Което ме навежда на мисълта, че е сериозно и е проблем. Започни от най-лесното. Има огромно пространство под капака, всичко е удобно и се работи лесно.

Първо, провери закрепването на алтернатора. Преди години, колегата m_g си спомня, как го врънках да си разглобя половината глава пред тях в София, заради странно потракване. Абсолютно досущ като на верига със счупен успокоител. Автомобилът беше ВАЗ 21061, но подобен случай съм имал и със точно като твоят модел W123. Оказа се, че долният болт на алтернатора се е саморазвил, гайката е паднала, а алтернатора беше увиснал на малка част от болта и планката за регулиране. Тя е закрепена към алуминиевия корпус на водната помпа - много крехка част, която не може да носи нищо.  Това е изключително опасно.  След като се прибрах, на следващата сутрин правихме курбан. Говоря ти сериозно. Болта беше излезнал напред и се беше опрял на прахозащитната ламарина около картера. Точно опрялият в нея болт издаваше съмнителното потракване.  Ако я нямаше нея - директно излиза целия болт, пада целия алтернатор, завлича се под моста, къса се инсталацията и.....най-страшното е за автомобилите, които се движат зад теб.  Аз от това се уплаших, като видях каква е работата. Случвало ми се е и гайката на ремъчната шайба на руски алтернатор да се отвие в движение. Един такъв елемент, изпаднал под автомобила при скорост 100-130 км/ч. е способен да нанесе видими щети, ако уцели автомобила отзад.  Хубаво е това място с разни хора. С инженера майтап може, ама с техниката - шега не бива.  :-\ 

Второ, след като провериш алтернатора, огледайте дали няма някъде нещо, което стърчи от мотора и се докосва до шасито.

Третото нещо, което задължително трябва да провериш е състоянието на тампоните на двигателя. Понеже съм участвал в този филм със W123 и ме е било яд, че е нямало кой да ми помага при диагностициране на странни проблеми, съм стигал до сваляне на целия механичен инжекцион, стартер, алтернатор, скоростна кутия, включително разглобяване на ангренажната предавка, заедно със целия газоразпределителен механизъм. И като сглобиш всичко внимателно и точно - същият проблем/шум отново го има. Накрая, след цялата тази работа се ядосах и тръгнах да вадя целия мотор - да го разглобя и събера отново. Та, най-после установя от какво потраква.  Краен вариянт. Това, което забелязах беше, че дясния тампон е много странен. Деформиран от старост - нормално. Но, като се сетих, как изглежда тампон на други такива Мерцедеси, не ми хареса изобщо. Няма, наби ми се в очите вече и видях, че лапата не ляга точно върху него, а е изместена. Хванах мотора и го повдигнах леко нагоре. Тампона беше скъсан. И не в това е проблема. Проблемът беше, че хем скъсан-хем сплескан и в това състояние е карал десетки, може би стотици хиляди километри. Няма да се учудя и да е заводския. Беше станал на нищо. До такава степен сплескан/изронен, че горната му метална част беше изяла гумената му част, каквито пружини и други части вътре да има бяха отдавна изпаднали и стигнала до долната метална част. И по този начин, двете части се допират и потракват.   :)  Целия можеш да го разглобиш и пак ще трака. Та, виж ги тези неща.


За волана. Предното окачване има диагонални рамена. В задния край завършват със гумени тампони. От там се прави регулировката за надлъжният наклон на шенкела.  Освен това ми се струва, че страничния наклон на шенкела на предно ляво колело, не е в нормални стойности. Само ми се струва - трябва да се провери на стенд. На читав, модерен стенд.  Само от тези две неща, управлението и устойчивостта на W123 могат силно да се влошат. 

Трябва да проверите шарнирът на долният носач. Дори да е разбит - НЕ Е задължително да тропа или чука. Но, пък задължително ще ти наруши страничния наклон на шенкела И ще ти създаде илюзията, че има прекомерен луфт във кормилната кутия. Понеже, като завиеш волана - първо трябва да обере хлабините в шарнирите/накрайниците  и чак след това да се завъртят шенкелите/завият колелата.  Освен това, при такова положение се създава странно усещане на ход - не го усещаш къде стъпва, не се чувстваш сигурен на къде го водиш и усещаш, че той сам опитва да уцели правата линия, но не може. Това е много изнервящо и изморително.  Управлението трябва да си доставя удоволствие и отмора, ако ще да идеш от Пловдив-до  Щутгарт без почивка.  На този етап, друго не се сещам. Като се заемеш с тези работи, информирай да видим как вървят нещата. :)
« Последна редакция: Февруари 09, 2014, 02:19:20 от Тодор Живков »

Февруари 17, 2014, 19:04:22
Отговор #27

Неактивен diakata84

  • Публикации: 85
123-ката е голяма кола
моята я карам всеки ден с кеф въпреки че е 200Д
Препоръчвам ти стандартния размер гуми 175/80/14
Аз бях с 16 цола после с 18
и като сложих оригиналните....край....возията стана супер и сам с тасове
С здраве да си я караш

Февруари 17, 2014, 20:51:29
Отговор #28

Неактивен batmin

  • Публикации: 80
Супер сделка честито!

Февруари 18, 2014, 22:30:32
Отговор #29

Неактивен niksan 240

  • Публикации: 471
Честито, много запазена кола.Според мен имаш проблем само с таблото.Всичко друго си е океи,много ми харесва и бих я купил ако я продаваш. :D

Поздрави.