Автор Тема: Jawa 350  (Прочетена 28795 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Февруари 26, 2014, 09:52:40
Отговор #10

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
........ Като се замисля може този мотор да стане преди kadetta и двигатела на manta-та.
Със сигурност, мотор се прави къде къде по-лесно от кола, пък и с намиране на частите е доста по-лесно. Специално тия Яви не са особена колекционерска ценност, ама за каране са екстра - по планински завои със сигурност ще надбяга хлопела ти, така че дерзай и си го стегни да му се кефиш... надявам се имаш категория А :) Гледам захванал си запалването, там май имаше някакви специфични врътки с центровката, та ако имаш някой познат стар майстор обади му се - от това най-много зависи вървежа.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 26, 2014, 10:20:08
Отговор #11

Неактивен Gregor Samsa

  • Публикации: 124
    • Vintage Goggles
Първо трябва да се регулира "главното чукче", което е монтирано директно на голямата плочка.Кой цилиндър ще се определи за главен е без значение.

От изключителна важност е двете картерни пространства да са херметически отделени едно от друго.В противен случай двигателят прекъсва, особено отчетливо на ниски обороти. Слабо място там е дългият болт отпред на двигателя, под цилиндрите. Оригинално има изолационна шайба там, която често създава проблеми.

Преливните канали не са изработени перфектно.Полирането им ще подобри празния ход и равномерната работа на двигателя.

Моторчето е чудесно, успех!

Февруари 26, 2014, 19:37:28
Отговор #12

Неактивен prujinca

  • Публикации: 571
Е де да не се обиждаме на коли сега. O0 А колкото до моторедката идеята както бях написал е да е размърдам тази година а за реставрация догодина. за сега само ще и сменя спирачки, жила, амортесиори, запалването и гумите. А останалото догодина или по догодина на първо място е двигателя на мантата (които стои вече месец на тезгяха и чака да се зглоби, после е кадета, и накрая мотора. А за по евтино не съм сигурен. Така като се поразрових ориентировачно реставрациата му излиза около 1500 -1600 лв. като не калколирам труд и разни дреболии.
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни

Февруари 26, 2014, 20:36:37
Отговор #13

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Много интересно... кои неща в мотора струват толкова пари, щом не броиш труда? Дори и само чисто нови части да влагаш /ако ги намериш де/ пак не виждам как ще го докараш до 1600...

p.s. не съм искал да ти обиждам колата, просто лично съм ял пердах от такъв мотор по баирите, при това язден от доста над 100 килограмов водач :)
« Последна редакция: Февруари 26, 2014, 20:41:05 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 26, 2014, 20:55:23
Отговор #14

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
Ами само новия хром е половината от тази сума.....Не се заблуждавайте,че един мотоциклет като е по малък от автомобил,и нещата стават лесно,бързо и евтино!Естествено,както и при автомобилите зависи какво точно възстановяваш като модел.Но има определени разходи които са еднакви независимо дали модела е рядък и стар или не.С оглед на моторите с които аз съм се захванал,мога само да завиждам на колегата че има шанс да се вмести в такава сума....

Февруари 26, 2014, 22:22:44
Отговор #15

Неактивен Валентин

  • Публикации: 164
Много интересно... кои неща в мотора струват толкова пари, щом не броиш труда? Дори и само чисто нови части да влагаш /ако ги намериш де/ пак не виждам как ще го докараш до 1600...

p.s. не съм искал да ти обиждам колата, просто лично съм ял пердах от такъв мотор по баирите, при това язден от доста над 100 килограмов водач :)

Ами, само ауспухите, кривките и гривните са около 500.00 лв.- новички, Митко. Така, че сметките ще излязат, с другите лъскавини ;).

Февруари 27, 2014, 14:49:04
Отговор #16

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Е, щом ще се гони такова съвършенство... може и доста повечко да излезе. Според мен този модел не заслужава чак такива инвестиции предвид пазарната му цена, но всичко зависи от мерака и възможностите на собственика. Лично аз бих оставил реставрацията му на етапа приличен външен вид със старата патина, но в перфектно техническо състояние, за да мога да му се кефя пълноценно на пътя без страх, че нещо може да се счупи в движение и да се пребия... Дори по отношение цената, мисля, че екземплярите на оригинална боя и хром, макар и с леки забележки се ценят повече от колекционерите, отколкото тотално реставрираните с вкарани за целта неприлично високи средства... но това си е мое виждане. Всички я знаем Зазката с хромирани в Канада брони и гривни, дето реставрацията й вероятно е надскочила цената на ново Порше...
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Февруари 27, 2014, 15:01:40
Отговор #17

Неактивен Валентин

  • Публикации: 164
Да не разубедиме Пружинката ей :D.По тази причина, вече доста години моята/250сс/ седи на село и чака.Предпочетох /пак преди години/ ИЖПС-чисто нов за 1200 лв-1983 г. до 1997 г.И мислех че съм излекувал "крастата", ама не.През 2006 пак нов мотор/един Чопър- Зонг Шен с мотор на Сузуки и вече се замислям сериозно за Явата.Май и идва редът.

Февруари 27, 2014, 17:45:32
Отговор #18

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Аааа, съкън... никого не искам да разубеждавам, просто изложих моята гледна точна за разумна реставрация на този модел, а не от типа "вечно твой" защото вложените средства надскачат десетки пъти пазарната му цена. То е ясно, че в това хоби човек като стяга нещо обикновено винаги е на загуба, но просто всеки си преценява за какво ще го ползва и колко средства е разумно да отдели. Особено както в случая има повече от 1 ретро ПС и за да станат всичките перфектно изпипани отвсякъде наистина трябват МНОООООГО средства далеч надхвърлящи представите на средния български стандарт. При мен нещата стоят точно по този начин, затова съм събрал няколко стари ламарини, дето са ми на сърце в сравнително прилично състояние и в движение, за да се карат и показват, пък ако случайно спечеля от тотото или чичо ми - милионера от Тексас ме включи в завещанието, може и да станат всичките реставрирани като по учебник :)
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 15, 2015, 09:19:38
Отговор #19

Неактивен prujinca

  • Публикации: 571
И така минха цели 180 дни от последния пост в темата и май е време да е пораздвижим малко. По самия мото кой зане какво не е свършено, освен че съм попочистил малко резервуара. Най важното е, че документално вече е ОК! Тази седмица му предстой и преместването в работилницата и съответно разфасоването му. Лошото е, че продължавам да се чудя как да го правя - пълна реставрация или нещо като прилична. чаркалаци намерих има ги по разни чешки сайтове но пък и средствата са сериозни! Ако ще му слагам нови кривки и тръби ще е добре и каплите да са нови - но така си надхвърлям бюджета, а в бюджета на опелите не ми се пипа. А така или иначе ще го боядисам тъйклато е пребоядисван някога мотора и някак си ако ще стой недодялан а ако го оставя примерно със старите капли временно (както е приказката временно за постоянно). Най важното е че вече му направих и разходна таблица! Снимки другата седмица като го разфасовам.
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни