Автор Тема: Jawa 350  (Прочетена 28793 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Септември 15, 2015, 14:01:22
Отговор #20

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Според мен боядисай каплите в основния цвят - ще стои добре, а и не виждам особен смисъл да гониш пълен оригинал, тъй като тия Яви са доста масови и не се котират много високо на пазара, та наливането на големи средства просто ще я направи вечно твоя. Другият вариант е да се опиташ да ги полираш доколкото е възможно, но без сваляне на спиците едва ли ще се получи, а после реденето им си иска бая труд и майсторлък.
Моят съвет е - направи я така, че самият теб да те кефи като я караш и като я гледаш, освен ако не гониш купи и признание от журитата по ретро парадите :) Лично аз харесвам да има и малко патина по ретро возилата, подсказваща възрастта им, а не всичко да е сменено с ню-олд-сток части, за да изглеждат като излязли от завода. Успех и да снимаш по време на възстановяването!
« Последна редакция: Септември 15, 2015, 14:06:27 от krankenstein »
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 15, 2015, 14:18:09
Отговор #21

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Масови отдавна тези Яви престанаха да са, все пак говорим за 45-50 годишни мотори. Нека колегата си я направи оригинал, като не може сега, когато може, едва ли някой го гони. Помните ли в началото на демокрацията излезе модата соц моторите да се правят на чопъри и тогава много АВО-та станаха курбан :( В един определен момент обаче, се оказа, че АВО-то се търси много и струва пари. В момента хубаво реставрирано Аво струва 3 до 5 хилядарки навън, в евро, не лева :D Та и на Явата ще и дойде реда, и може да се окаже че не е толкова безсмислена инвестиция.

Септември 15, 2015, 19:17:24
Отговор #22

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Ами моята Ява е вече на 65 г при това рядкост - само 6000 бр. експортно изпълнение, такива мотори в движение освен мен в БГ, доколкото знам имат само колегата Dashev_ес и  разбира се легендарния чичо Кольо Зетката, който много ми помогна за моята. При все това все още цената й дори не се доближава до тази на немските мотори, па били те и източни или доста по-млади. И не само у нас, виждал съм обяви за напълно реставрирани бройки в Чехия за под 2000 лв.
Иначе изобщо нямах предвид Благо да прави някакви тунингарски изпълнения, а просто да я остави в автентичния вид с повечко патина, без да налива средства за нови декоративни части, надвишаващи цената на мотора. Да реставрираш без да жалиш финансите превозно средство с ниска комерсиална стойност според мен има резон само в 2 случая - или да си върл фен на модела при това надвил си на масрафа, или пък машината да има голяма сантиментална стойност /семейна реликва и т.н../
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 16, 2015, 08:56:49
Отговор #23

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Покажи да я видим твоята Ява и дай по-подробно инфо, моторите са ми стара тръпка, а и ме заинтригува с тази къса серия.И аз имам един чешки мотор ама е само 35 годишен :D

Септември 16, 2015, 09:12:55
Отговор #24

Неактивен prujinca

  • Публикации: 571
"Покажи да я видим твоята Ява и дай по-подробно инфо"
Снимките които са побликувани на пурвата страница -  това е мотора. А какво ще рече къса серия? Аз от мотори никаква представа си нямам - това начинание е както писах " жените са виновни за всичко" пък и ми е мерак да карам мотор. А иначе май го реших вече какво ще се прави с него. Като за начало ще оставя патината по каплите и евентуално по резервуара а самя мотор ще го боядисам в оригиналните разцветки. Ще се смени всичко (жила, гуми, спирачки, основен ремонт на мотора и кутията ако се налага) с две думи технически изправен, а каплите резервуара и хрома по амортисеорите ще го оставя некъде във времето. Мотора си го правя за себеси а не с цел продажба и печалба. Мечтите са за това за да се збъдват все пак, А и той ни хляб ни вода иска. Е ако се кара една застраховка и това е.
Пред Бог всички са равни, срещу Опел бавни

Септември 16, 2015, 09:27:45
Отговор #25

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Извинявам се, некоректно съм написал мнението си :-[, имах предвид явата на Митко :D, на твоята знам снимките.

Септември 16, 2015, 14:50:33
Отговор #26

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Имам тема нейде по-надолу в раздела, ама снимките май са зачезнали, щото са качвани още в стария формат на форума... виж първо на колегата Дашев обявата в Мобиле.бг, там е обяснил с няколко думи за рядкостта на модела, а довечера ще ти пратя снимките и на моята на ЛС.
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 16, 2015, 16:46:27
Отговор #27

Неактивен michev

  • Публикации: 2561
  • only rear wheel drive
Там са си снимките, видях мотора :D

Септември 16, 2015, 17:08:03
Отговор #28

Неактивен krankenstein

  • Публикации: 7182
Интересно, по едно време ги нямаше... а съм объркал и името колегата с другата Зет-ка - Йотов е, а не Дашев /ето му обявата http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=5&act=4&adv=51375600451594998&slink=ale1ry / Ама май много оспамихме темата на Благо и модовете с право ще ни дърпат ухите...:shy:
Теория - това е, когато знаеш всичко, но нищо не работи.
Практика - това е, когато всичко работи, но не знаеш защо.

Септември 16, 2015, 18:00:24
Отговор #29

Неактивен dashev_ec

  • Публикации: 179
Обявата не е моя както си се поправил,но специално тая не е и на Милко/Йотов/  :)) Иначе Ява 350 си е рядкост от едно време,250 и по малките бол,но такива няма много.А тази от обявата е Перак,те са по стари .Относно самата реставрация,аз лично когато мотора е военен умишлено оставям разни подбитости,кривини и т.н.Все пак нали в война е участвал,по автентично е така!Но когато става въпрос за цивилна версия се старая всичко да е изпипано и лъснато до най малката подробност! Трябва да предупредя колегата,че частите "новодел" въобще нямат нищо общо с оригиналните.Най вече ауспуси и кривки.Никой не хромира като едно време,докато запалиш мотора и всичко е посиняло! Тънка ламарина,некачествен хром....Та по добре да се обърне повече внимание на оригиналните части,хем е по евтино,хем по качествено!